Microsoft lë pas Apple/ Ja pse po dështon krijimi i Steve Jobs – CNA
Connect with us

Aktualitet

Microsoft lë pas Apple/ Ja pse po dështon krijimi i Steve Jobs

Publikuar

-

Microsoft sapo ia kaloi Apple duke u shëndërruar në kompaninë me vlerë më të lartë  në treg.

Vlera e produkteve Apple sot në treg është rreth 833 bilion dollarë, ndërsa vlera e Microsoft-it është pak më e madhe se 838 bilionë sipas  të dhënave nga Bloomberg.

Situata e kohëve të fundit për Apple i ngjason situatës së krijuar gjatë krizës ekonomike të vitit 2008. Ka shumë arsye pse Apple shfaq rënie.

Le ti sqarojmë:

Tregu ndërkombëtar i  smartphone- eve është duke u ngushtuar duke lënë shumë pak hapsirë për rimëkëmbjen e Apple në vazhdim.

Apple  merr rreth 61% të të ardhurave nga shitja e iphonëve dhe nuk përjashtohet nga ndikimi që sjell ngushtimi i tregut.

Gjithsesi ka disa shenja të cilat tregojnë rënien e kërkesës për produktet e Apple, veçanarisht për iphone XR, i cili kushton rreth 750 dollarë.

Sipas analistit të tregut Shawn Harrisonshitjet e Tetorit  për distributorin e Taiwaint, ishin më të larta se shitjet sezonale, duke marrë parasysh edhe vonesën në lançimin e Iphone XR. Pritet që java e ardhshme të sjellë ndryshime sa i takojnë shitjeve të modeleve të fundit të Iphone.

Këtë mëngjes furnizuesi i Apple Lumentum, raportoi për të ardhura, të cilat ishin më të ulta nga sa pritej, kjo  referuar një udhëzimi të ardhur 10 ditë më parë në kompani.

Kompania vuri në dukje edhe kërkesat që kishte marrë gjatë këtyre tre muajve për dioda lazeri 3D, duke  reduktuar edhe dërgesat për tremujorin e dytë fiskal. Sipas tyre  dërgesa e diodave ishte e planifikuar për këtë tremujor dhe jo për tremujorin e dytë./ CNA.al

Aktualitet

Shokohet bota e futbollit/ Ylli i ekipit të njohur tërhiqet për shkak të bixhozit

Publikuar

-

By

Kishim dëgjuar që shumë futbollistë janë tërhequr për shkak të dëmtimeve, problemeve shëndetësore, familjare, etj… por sot të gjithë kanë mbetur të shokuar nga lajmi që ylli i ekipit të njohur skocez, Celtic, do të tërhiqet për shkak të bixhozit.

Trajneri i Celtic, Brendan Rodgers ka deklaruar se nuk do te ketë në dispozicion sulmuesin kryesor të tij,  Leih Grifiths. Ish-trajneri i Liverpoolit ka bërë me dije se sulmuesi skocez do të mungojë te ekipi i tij për një kohë të pacaktuar pasi ka disa probleme personale të cilat duhen zgjidhur fillimisht.

Mediat skoceze janë vënë në ndjeke të lajmit duke zbuluar të vërtetën lidhur me këtë çështje. Sipas burimeve nga gazetat e shumta, Grifiths ka probleme me bixhozin. Ai ka krijuar në varësi të madhe kundrejt lojës së fatit, dhe kjo së bashku me disa dëmtime, që rrjedhimisht kanë bërë që gjendja mendore e lojtarit të jetë e paqëndrueshme. /CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

“Duam paratë tona”/ Nisin protestat dhe në Fier

Publikuar

-

By

Edhe në qytetin e Fierit kanë nisur protestat. Mësohet se banorët e këtij qyteti kanë bllokuar punimet e by-pass-it të Fierit.

Gjithashtu këta banorë kanë bllokuar aksin rrugor, Fier- Seman dhe kanë kërkuar, që qeveria t’u japë dëmshpërblimet e tokës se prekur nga ndërtimi.

Me thirrjet “Duam paratë tona”, protestuesit kanë bllokuar punimet dhe kanë thënë se protesta e tyre nuk është politike./ CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Lazio lë pushim Strakoshën/ Një tjetër shqiptar e zëvendson atë

Publikuar

-

By

Thomas Strakosha është lënë pushim nga trajneri Simone Inzagi në sfidën ndaj Entrakht Frankfurt e vlefshme për fazën e grupeve të Ligës së Europës. Llogaritë në Grupin H, ku bënë pjesë edhe Lazio, duken të mbyllura, teksa tekniku i ka besuar vendin e titullarit gardianit belg Proto.

Ajo që bie në sy është prezenca e portierit 18-vjeçar në stolin e rezervave, Marko Alia.Shqiptari, i cili është pjesë e Kombëtares U-19 dhe e të rinjve të Lazios, është thirrur nga Inzagi për të qenë i gatshëm për sfidën e sotme.

Kjo nuk është hera e parë, që Alia është grumbulluar nga Inzaghi, pasi ai ka qenë në dispozicion të trajnerit lacial edhe në sfidën ndaj Apollon Limasol. Nuk është çudi që 18-vjeçari shqiptar, të debutojë mbrëmjen e sotme, duke qenë se kjo përballje nuk është e rëndësishme për fatet e skuadrave.

 

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet19:19 - 13 Dhjetor, 2018

Protesta në Shkodër/ Policia përplaset me qytetarët

Në protesta e zhvilluara pasditen e sotme, për taksat dhe çmimin e naftës në qytetin e Shkodrës ka pasur përplasje...

Aktualitet18:53 - 13 Dhjetor, 2018

Unaza e Madhe/ Bashkia njofton prishjen e një ndërtese tjetër

Inspektorati i Mbrojtjes së Territorit i Bashkisë së Tiranës ka prishur ditën e sotme një tjetër godinë 3 katëshe në...

Aktualitet18:38 - 13 Dhjetor, 2018

Unaza e Re/ Banorët kërkojnë lirimin e Daniel Dobrajt

Banorët e zonës së Unazës së Re kanë protestuar sërish mbrëmjen e sotme për mbrojtjen e banesave të tyre nga...

Aktualitet16:28 - 13 Dhjetor, 2018

Kërcënojnë banorët e Bregut të Lumit/ Do hapim luftë civile

Banorët e zonës së Bregut të Lumit janë ngritur sërish pasditen e sotme në protestë për dëmshpërblimet nga ndërtimi i...

Aktualitet16:10 - 13 Dhjetor, 2018

Nxënësit e gjimnazeve hidhen nga kangjellat e shkollës për protestë

Nxënësit e gjimnazeve të Beratit kanë dalë sërish sot në protestë në rrugët e qytetit në për të përkrahur studentët....

Aktualitet15:31 - 13 Dhjetor, 2018

“Xhisiela”/ Prokuroria jep pretencën për Rexhep Rrajën

Prokuroria e Krujës ditën e sotme ka dhënë pretencën për Rexhep Rrajën, djalin e deputetit të Partisë Socilaiste  Rrahman Rraja,...

Aktualitet14:38 - 13 Dhjetor, 2018

Senati i Arteve pro studentëve/ Zbulohen vendimet

Senati Akademik i Universitetit të Arteve të Bukura është shprehur pro protestës së studentëve,  duke marrë disa vendime në mbledhje....

Aktualitet13:51 - 13 Dhjetor, 2018

Përfundon seanca plenare/ Studentët zhvendosin protestën

Sapo ka mbaruar seanca plenare në Kuvend dhe studentët janë duke e spostuar protestën e tyre drejt Kryeministrisë. Që prej...

Aktualitet13:36 - 13 Dhjetor, 2018

Artisti “shpërthen” ndaj medias/ Rrini larg studentëve, po zbehni kauzën

Artisti Robert Aliaj i është bashkuar prapë sot protestës së studentëve, pavarësisht lajmeve se ndaj tij ka filluar një porcedim...

Aktualitet13:18 - 13 Dhjetor, 2018

Kërkoheshin nga Interpoli/ Arrestohen shqiptarët në Greqi

Dy shqiptarë të shpallur prej kohësh në kërkim janë arrestuar nga Interpol Tirana në Greqi. Nga policia bëhet me dije...

Aktualitet13:00 - 13 Dhjetor, 2018

Foto-Tym i zi te Ministria e Jashtme/ Çfarë po ndodh?

Shtëlluga të zeza tymi janë parë të dalin mesditën e sotme nga Ministria e Jashtme. Nga fotot shihet se në...

Aktualitet12:28 - 13 Dhjetor, 2018

Robert Aliaj nuk ndalet/ Sfidon policinë

Ndonëse ndaj artistit Robert Aliaj ka filluar një porcedim penal, ai është shfaqur sërish sot pranë protestës së studentëve ....

Aktualitet09:44 - 13 Dhjetor, 2018

Trenat përplasen kokë më kokë/ Humbin jetën 7 persona, dhjetëra të plagosur

Shtatë të vdekur dhe 46 të plagosur është bilanci i aksidentit të shkaktuar nga përplasja e dy trenave në kryeqytetin...

Aktualitet20:07 - 12 Dhjetor, 2018

Krijimi i KLGJ dhe KLP/ Reagon Ambasada Amerikane

Pas krijimit të Këshillit të Lartë Gjyqor dhe Këshillit të Lartë të Prokurorëve, ka ardhur edhe reagimi Ambasadës Amerikane në...

Aktualitet19:52 - 12 Dhjetor, 2018

Foto/ Studentët ndezin zjarr, sfidojnë të ftohtin

Studentët që kanë mbi nëntë ditë duke prostuar po përgatiten për të kaluar natën para Kryeministrisë dhe Ministrisë së Arsimit.Të...

Aktualitet18:46 - 12 Dhjetor, 2018

Gjermania ultimatum Kosovës/ Anullo ose pezulloni tarifën ndaj mallrave serbe

Ministri i Jashtëm gjerman, Heiko Maas i ka vënë ultimatumin Kosovës për të anuluar tarifë 100%  ndaj  mallrave serb. Ka...

Aktualitet18:20 - 12 Dhjetor, 2018

Zgjedhjet e KLGJ-së/ Zbulohen tre antarët e parë

Janë zgjedhur tre nga gjashtë antarët e parë të Këshillit të Lartë Gjyqësor. Emrat të cilët janë votuar nga gjyqtarët...

Aktualitet18:14 - 12 Dhjetor, 2018

Studentët nxjerrin foton/ Zbulohet kush e merr fondin e ekselencës

Gjatë protestës së sotme studentët kanë bërë publik një tjetër denoncim. Pas zbulimit të emrave të pedagogëve që marrin para...

Aktualitet18:05 - 12 Dhjetor, 2018

Protesta/ Studentët me batanije në rrugë

Studentët vazhdojnë të qëndrojnë përpara Ministrisë së Arsimit dhe Kryeministrisë, duke këmbëngulur në plotësimin e nëntë pikave të kërkesës së...

Aktualitet16:10 - 12 Dhjetor, 2018

Protesta e studentëve/ Senati i UT kundër Ramës

Pas plot  nëntë ditësh protestë nga ana e studentëve, ka ardhur edhe reagimi i Senatit Akademik të Universitetit të Tiranës....

Aktualitet16:05 - 12 Dhjetor, 2018

Protesta / Tupja: Mashtron, Rama nuk është i gatshëm për dialog

Profesori Edmond Tupja ka qenë pasditen e sotme i ftuar në emisionin Top Talk në Top-channel, ku ka folur për...

Aktualitet15:41 - 12 Dhjetor, 2018

Protesta edhe në Bulqizë/ Minatorët paralajmërojnë grevë urie

Protestat e studentëve në Tiranë dhe në shumë qytetet të tjera të vendit kanë tërhequr vëmendjen e të gjithëve ditët...

Aktualitet15:21 - 12 Dhjetor, 2018

Foto/ Vijon qëndresa e studentëve

Studentët vazhdojnë protestën e tyre që prej orës 10:00 të mëngjesit. Ata kanë vendosur që të ndahen në dy vende...

Aktualitet15:18 - 12 Dhjetor, 2018

Prezantohet projekti / Përmirësimi i raportimit gjatë fushatës për zgjedhjet vendore

Autoriteti i Mediave Audiovizive (AMA) në bashkëpunim me Fondacionin Konrad Adenauer (KAS) dhe Departamentin e Gazetarisë dhe Komunikimit në Universitetin...

Aktualitet15:01 - 12 Dhjetor, 2018

Mentor Kikia hedh akuza të rënda/ Pedagogët po kërcënohen

Pedagogu i gazetarisë në Departamentin e Gazetarisë dhe Komunikimit në Universitetin e Tiranës, Mentor Kika, ka hedhur akuza të rënda...

Aktualitet14:47 - 12 Dhjetor, 2018

Edmond Tupja “sfidon” policinë/ Bashkohet me studentët

Profesori Edmond Tupja është bashkuar ditën e sotme me studentët që ndodhen në protestë përpara Kryeministrisë. Tupja sfidon policinë, e...

Aktualitet14:41 - 12 Dhjetor, 2018

Studimi i dytë demografik/ Ministria e Shëndetësisë publikon rezultat

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale dhe Instituti Kombëtar i Statistikave (INSTAT) publikojnë rezultatet e Studimit të dytë Demografik dhe...

Aktualitet14:22 - 12 Dhjetor, 2018

Studenti i përgjigjet Ramës/ O babi investo te arsimi im

Një student i është kundërpërgjigjur kryeministrit Edi Rama, i cili në një reagim të tij e krahasoi qeverinë me prindërit...

Trending

Read previous post:
Video- Lulzim Basha dhe gafat e tij me numrat

Gafa e sotme e kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha është bërë epiqendra e rrjeteve sociale dhe kryesisht faqeve të...

Close