Connect with Us

Video-Unaza e Madhe/ Nisja shembja e banesave në Shkozë

Aktualitet

Video-Unaza e Madhe/ Nisja shembja e banesave në Shkozë

Publikuar

-

IKMT ka nisur sot aksionin për shembjen e banesave që preken nga projekti i “Unazës së Madhe” në Shkozë.

Në një njoftim në faqen zyrtare të, IKMT thuhet se do të shemben 16 objekte me madhësi të ndryshme.

“Nisim sot një aksion të ri në Shkozë, në kuadër të projektit për ndërtimin e Unazës së Madhe, loti dy. Do të prishim 16 objekte me madhësi të ndryshme”, shkruhet në njofitmin e IKMT. “Unaza e Madhe” është pjesë e projektit që prek edhe banesat në “Astir”.

Ndërkohë në “Unazën e Re” kanë mbërritur mëngjesin e sotëm  ekipet e vlerësimit nga ARRSH, të cilët do të bëjnë matjet nga e para për të përcaktuar vlerën e shpronësimit për ato objekte që janë me leje. Grupet e vlerësimit janë të shoqëruar me polici për shkak të situatës të tensionuar që vijon prej disa ditësh me banorët.

LEXO EDHE:  Banorët e Astirit i bashkohen studentëve/ Shpirti revolucionar i Unazës së Re 24 orë në protestë

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Vijojnë lëkundjet/ Tjetër tërmet në vend

Publikuar

-

Nga

Rikthehen lëkundjet e tërmetit/ Ja ku ishte epiqendra

Vijojnë lëkundjet e tërmetit në vendin tonë.

Pas tërmetit katër ballë që u regjistrua pak më herët, është ndier sërish një tjetër lëkundje. Sipas EMSC tërmeti ka qenë 2.9 ballë, 13 kilometra nga Kavaja, 29 km nga Tirana.Kujtojmë se rreth orës 17:34 një tjetër tërmet me magnitudë 3.5 ballë u regjistrua me epiqendër 8 kilometra larg Lushnjes./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Rikthimi i lëkundjeve të tërmetit në Shqipëri/ Ja çfarë thotë sizmiologu Aliaj

Publikuar

-

Nga

Rikthimi i lëkundjeve të tërmetit në Shqipëri/ Ja çfarë thotë sizmiologu Aliaj

Rikthimi i lëkundjeve të tërmetit në Shqipëri ka rikthyer panikun tek qytetarët pasi ekziston frika se mos përsëritet skenari i shtatorit dhe i nëntorit të shkuar.

Lidhur me këtë fenomen, ka folur profesori i sizmologjisë, Shyqyri Aliaj në një prononcim për Dritare.net.

Profesor Aliaj, është shprehur se këto janë tërmete të zakonshme dhe qytetarët nuk duhet të kenë frikë, pasi nuk janë tërmete paralajmëruese.“Ky është një aktivitet tektonik i zakonshëm i pllakave perëndimore të cilat përfshijnë edhe zonën e Cërrikut dhe të Lushnjes. Këto janë pllaka të cilat shtyjnë njëra-tjetrën të cilat krijojnë tension, dhe krijojnë edhe këto tërmet. Ndërsa në zonën e Korçës, kemi dy pllaka të hapura të cilat reshjet e shiut ndikojnë tek tërmetet.

LEXO EDHE:  Aksioni i IKMT tek Astiri/ “Paralizohet” qarkullimi në Tiranë

LEXO EDHE:  Dokumenti/ PD plas skandalin me tenderin e Unazëz së Re

Përsa i përket reshjeve të shiut, njerëzit nuk duhet të kenë frikë në ultësirën tonë perëndimore, siç është e përhapur ideja se po ra shumë shi, mund të jenë shkaktarë tërmetesh, kjo ndodhë aty ku janë pllakat e hapura si në Korçë. Është një aktivitet i zakonshëm tektonik, njerëzit nuk duhen të tremben, nuk janë tërmete paralajmëruese si ishte ai i shtatorit, që solli tërmetin e nëntorit”./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Politikë

Veliaj “kapet” me Bashën/ Përfitoi 4 shtëpi gjatë kohës së tërmetit, jam gati ta vërtetoj!

Publikuar

-

Nga

Kryetari i Bashkisë Erion Veliaj ka akuzuar kryetarin e Partisë Demokratike, Lulzim Basha teksa deklaroi se ka përfituar 4 shtëpi gjatë kohës së tërmetit.

Veliaj tha se është gati që t’i provojë se Basha ka dy vila në Long Hills dhe dy në Lalz, e po ashtu pallati ku banonte para tërmetit që tha se është dëmtuar, nuk është e vëretë.
Pjesë nga intrevista

Veliaj: Peshkuan këto njerëz PD apo PD shkon dhe bën aleancë me ato që gënjejnë. Një njeriu mund ti lejohet, por unë kam dokumentin e pagesës. Një njeriu mund ti lejohet të fitojë oportunitet, por jo një partie politike që të gënjejë. E vërteta është kjo që po them me fakte. Një njeri i thjeshtë që sheh se kryetari i opozitës në kohë tërmeti u bë me katër shtëpi thotë pse mos ta provoj edhe unë fatin. Se thotë se në kohë fatkeqësie përfiton ai, pse mos të përfitoj edhe unë i shkreti.Fevziu: Kjo nuk është mënyrë e mirë për të akuzuar kryetarin e opozitës!

LEXO EDHE:  Foto-Jeni të fiksuara pas unazave?/ Ja kombinimet më të bukura të tyre

LEXO EDHE:  Aksioni "ARRSH-IKMT" largon 294 tabela nga rrugët / Ja çfarë ndodh nëse do të rivendosen

Veliaj: Të gjitha shpifjet i kam çuar në gjykatën e Tiranës dhe po blehen kompjutera në shkolla me paratë e fituara nga gjyqet e shpifjes. Unë jam gati ti provoj edhe dy vilat te Long Hills edhe dy vilat në Lalz, edhe pallatin që është dëmtuar, dhe nuk është vertetë që pallati i liderit të opozitës është dëmtuar këtë e vërtetoj me aktkonstatimi./CNA.al

LEXO TE PLOTE