Connect with Us

Tërmeti shkund Iranin/ 600 persona të plagosur

Aktualitet

Tërmeti shkund Iranin/ 600 persona të plagosur

Publikuar

-

Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 4.9 të shkallës Rihter tronditi Iranin, orët e para të mëngjesit të sotëm.

Sikurse raportojnë mediat vendase si pasojë e tërmetit kanë mbetur 600 të plagosur, pas shembjes së disa banesave.

Dëmet më të madha janë regjistruar në qytetin perëndimor Kermanshah, pranë të cilit u regjistrua edhe epiqendra e tërmetit.

Lëkundjet e forta të shoqëruara edhe nga tërmete me magnitudë më të ulët, u ndjenë edhe në lindje të Irakut.

LEXO EDHE:  Çfarë po ndodh!?/ Tjetër tërmet në Korçë

Lëkundjet nisën rreth orës 2 të mëngjesit, duke detyruar banorët të braktisin shtëpitë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Seanca e sigurisë për gjyqin e gjobës 50 milionë/ Avokati zbulon çfarë ndodhi në Gjykatë: Prova për ndërkombëtarët

Publikuar

-

Nga

Avokati Altin Goxhaj ka zbardhur detaje në lidhje me seancën gjyqësore, për gjyqin e gjobës 50 milionëshe, për protestat e zhvilluara gjatë pandemisë.

Në një postim në rrjetet sociale, Goxhaj shkruan se seanca e radhës është lënë për në datën 18 shtator 2020, ndërsa shton se sot ka siguruar provat për ndërkombëtarët, mbi aktët diktatoriale, siç i cilëson ai masat e marra gjatë pandemisë.

“Seanca e sigurisë për gjyqin e gjobës 50 milionëshe (seanca tjetër u la në 18 shtator 2020) me gjyqtare gruan e kryetarit të ri socialist të KLSH-së Arben Shehu.

Sot i siguruam provat audio për institucionet ndërkombëtare (Bruksel, Strasburg, Ëashington) mbi Regjimin Diktatorial të Soros që me Aktet Administrative e PLANdemisë po zëvendëson Kodin Penal të Diktaturës dhe Dënimet me pushkatim për kundërshtarët e regjimit po i zëvendëson me shtrëngime drejt vetëvrasjeve apo detyrime për azil politik!”-shkruan avokati.LEXO EDHE:  Lëkundet sërish vendi/ Ja epiqendra

Më tej, ai thekson se gjykatësja, e cila është bashkëshortja e kreut të KLSH-së, Arben Shehu, ka rrëzuar kërkesën për pezullimin e gjobës.

LEXO EDHE:  Iran: Kina të ndihmojë në Lindje të Mesme

Argumenti i gjykatëses, sipas Goxhajt ishte me pretendimin se “ende s’më ka ardhur Urdhëri i Ekzekutimit nga Përmbaruesi i Policisë dhe nuk provova që do më bëhej ndonjë dëm i madh po të paguaja 50 milionë lekë dhe refuzoi të merrte provën e vërtetimit të pagës!”.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kërkuan mbledhjen e Këshillit Politik për listat/ Rama i përgjigjet Metës dhe Bashës

Publikuar

-

Nga

Presidenti Meta, kryeministri Rama, kreu i PD, Basha

Kryeministri Edi Rama ka reaguar në lidhje me kërkesën e presidentit Ilir Meta dhe kreut të PD-së, Lulzim Basha për mbledhjen e Këshillit Politik për të diskutuar hapjen e listave dhe koalicionet.

Rama ka pranuar kërkesën e Bashës dhe Metës, ndërsa thekson se është gati që të shkojë edhe vetë në Këshillin Politik, që të hënën.“PS e ka gjithë vullnetin të bëjë çdo përpjekje për ta bindur PDLSIOP për dobinë që nisma kushtetuese ka për Shqipërinë,e unë jam i gatshëm të shkoj vetë në Këshillin Politik këtë herë,ku po erdhi dhe LB apo edhe IM nëse dëshirojnë, do jetë edhe më mirë padyshim. Gati që të hënën!

LEXO EDHE:  Lëkundet sërish vendi/ Ja epiqendra

LEXO EDHE:  Obama:Marrëveshja me Iranin, mundësi që vjen një herë në jetë

PS nuk ka asnjë obligim ndaj PDLSI përveç marrëveshjes së 5 qershorit, të cilën do ta mbështesë deri në fund! Por nëse opozita presidenciale (OP) mendon se nisma zyrtare kushtetuese ia vlen të diskutohet në Këshillin Politik,PS s’ka si të jetë kundër,madje megjithë OP në tryezë!” shkruan Rama, në një postim në rrjetet sociale.

LEXO TE PLOTE

Kronika

 Shpërthim në një banesë në Korçë/ Humb jetën 46 vjeçari

Publikuar

-

Nga

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur reth mesditës së sotme në Korçë, ku një 46 vjeçar ka humbur jetën, pas një shpërthimi që ka ndodhur në një banesë të vjetër, në të cilën po punonte.

Sipas uniformave blu, ngjarja ka ndodhur sot rreth orës 14:15, në fshatin Kamenicë, ku shtetasi H. K., rreth 46 vjeç, gjatë punës në një banesë të vjetër, i ka shpërthyer një lëndë e dyshuar plasëse dhe për pasojë ky shtetas ka gjetur vdekjen.LEXO EDHE:  Iran: Kina të ndihmojë në Lindje të Mesme

Grupi hetimor po punon për zbardhjen e rrethanave të ngjarjes.

LEXO TE PLOTE