Connect with Us

3 arsye të thjeshta se pse duhet t’i shtoni buburreca dietës tuaj

Life Style

3 arsye të thjeshta se pse duhet t’i shtoni buburreca dietës tuaj

Publikuar

-

Rreth dy miliardë njerëz në mbarë botën konsumojnë insekte në një farë kapaciteti. Kështu, mendohet që të jetë thjesht çështje kohe derisa më shumë njerëz në botën perëndimore ta konsiderojnë konsumimin e këtyre insekteve.

Sipas disa tifozëve të ngrënies së insekteve, Mark KubanSalma Hayek, dhe Nicole Kidman, ngrënia e insekteve sjell një numër të madh përfitimesh për shëndetin.

Këtu janë tre nga arsyet kryesore se pse insektet janë të mira për organizimin.

1-Kanë shumë vlera ushqyese

Insektet e ngrënshëm nuk janë vetëm me bollëk në numër, por janë me kosto efektive dhe kanë përfitime të konsiderueshme shëndetësore. Ata janë të pasur me vlera shumë dhe kanë kalori të ulëta, duke ndihmuar kështu në luftën kundër obezitetit dhe sëmundjeve të ngjashme.

LEXO EDHE:  Disa arsye pse duhet të dalësh me një grua të shenjës së Peshqve

Insektet përmbajnë vitamina dhe mikronutriente, si B12, hekur, mangan dhe kalcium.

2-Ndihmoni mjedisin

Përparësitë mjedisore e konsumimit të insekteve janë me të vërtetë të mëdha. Ajo që mund të duket si një pikë në oqean tani mund të jetë në të ardhmen një zgjidhje për mbarë botën.

Në krahasim me produktet e tjera, prodhimi i insekteve prodhon rreth njëqind herë më pak gazra serrë sesa fermat e e kafshëve, si viçave derrave etj.

3-Nuk është e thënë që t’i konsumoni siç janë

Nëse nuk ju duket e përshtatshme që t’i konsumoni ashtu siç janë, mund t’i ktheni në pudër dhe ata do të kenë të njëjtat vlera ushqyese. Me pak fjalë do jeni duke konsumuar pluhur proteinash.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Showbizz

FOTOT-E papërmbajtshme/ Kjo është modelja që do t’iu lërë pa gjumë

Publikuar

-

Nga

FOTOT-E papërmbajtshme/ Kjo është modelja që do t’iu lërë pa gjumë

Tita Sahara është një nga modelet më të nxehta të momentit. Me pozat e saj tejet seksi, ka çmendur ndjekësit.

Sahara nuk nguron të  pozojë topless apo nudo, duke treguar kështu pa asnjë kompleks hiret e saj.

Për më tepër shihni galerinë e mëposhtme./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Trup i tonifikuar dhe poza tunduese/ Fotot më fantastike të modeles së fitnesit

Publikuar

-

Nga

Trup i tonifikuar dhe poza tunduese/ Fotot më fantastike të modeles së fitnesit

Raven Lexy është një nga modelet seksi të Instagramit. Bukuroshja ka qenë pjesë e shumë kopertinave të revistave të njohura.

Raven është një adhuruese e fitnesit dhe ushtrohet rregullisht në palestër. Për këtë arsye ajo ka një trup super të tonifikuar.

Për më tepër shihni galerinë e mëposhtme me fotot më seksi të Raven Lexy./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Horoskopi

Horoskopi i ditës, 10 maj 2021

Publikuar

-

Nga

Horoskopi i ditës, 7 shkurt 2021

Dashi

Të lindur më: 21 Mars – 19 Prill

Diçka mund të lindë (një dashuri ose një miqësi) me shenjat e Dashit, Luanit dhe Shigjetarit. Edhe me shenjën e Binjakëve ka tërheqje por bëni kujdes me një Ujor. Në punë do të krijoni kontakte të reja të rëndësishme.

Demi

Të lindur më: 20 Prill – 20 Maj

Sot Hëna është në shenjën tuaj, ju ndoshta do të merrni lajme të mira në dashuri nga data 13. Në punë nëse keni bërë një praktikë të gjatë tani mund të nënshkruani një kontratë afatgjatë.

Binjakët

Të lindur më: 21 Maj – 20 Qershor

Risi e kësaj dite është Afërdita në shenjën tuaj që sjell dashuri. Në punë një kohë e vështirë është kapërcyer tani mund të fitoni besim për të ardhmen.

Gaforrja

Të lindur më: 21 Qershor – 22 Korrik

Dita e rikuperimit në dashuri edhe nëse kishte probleme gjatë fundjavës. Në punë ka të ngjarë të ketë një dëshirë të madhe për të ndryshuar, por kini kujdes nga armiqtë.

Luani

Të lindur më: 23 Korrik – 22 Gusht

Horoskop interesant për marrëdhëniet, Afërdita është e favorshme. Në punë, disonanca e Hënës mund të sjellë disa dyshime midis të hënës dhe të martës.

Virgjëresha

Të lindur më: 23 Gusht – 22 Shtator

Venusi fillon një tranzit problematik, mos u përfshini në situata që mund të jenë shumë të komplikuara. Në punë, situata kërkon pak durim, ku është personaliteti juaj?

Peshorja

Të lindur më: 23 Shtator – 22 Tetor

Maji është një muaj me perspektiva të mëdha për dashuri: Jupiteri, Saturni dhe Venusi të favorshëm. Në punë, duhet të zemëroheni herë pas here për të zbatuar parimet tuaja.

LEXO EDHE:  I marrin sekretet e tyre deri “në varr”/ Kjo është shenja më e fshehtë e horoskopit

LEXO EDHE:  Disa arsye pse duhet të dalësh me një grua të shenjës së Peshqve

Akrepi

Të lindur më: 23 Tetor – 21 Nëntor

Është një e hënë e diskutueshme për dashurinë, Hëna është në opozitë së bashku me Diellin. Disa projekte janë të vonuara në punë.

Shigjetari

Të lindur më: 22 Nëntor – 21 Dhjetor

Në këtë ditë ka një lodhje të rëndë, disa vuajnë nga monotonia e çiftit. Sot në punë do të jetë më mirë të vëzhgoni sesa të veproni: idetë tuaja janë fituese, por keni nevojë për praktikë.

Bricjapi

Të lindur më: 22 Dhjetor – 19 Janar

Situata përmirësohet, pas një fundjave të komplikuar tani Hëna është kthyer në favor. Në punë, lajmet e mira po vijnë!

Ujori

Të lindur më: 20 Janar – 18 Shkurt

Ditë paksa e nënshtruar, dashuria duhet të mbahet nën kontroll për këto 24 orë. Në punën me këta yje është e rëndësishme t’i merrni gjërat me qetësi: paratë sjellin tension.

Peshqit

Të lindur më: 19 Shkurt – 20 Mars

Në dashuri, situata është pak e komplikuar, kushtojini vëmendje kujtimeve: ato nuk guxojnë të ndikojnë të hënën. Në punë është një periudhë e dyshimtë, por ekziston një strategji; nga data 13 do të duhet të përballeni me probleme.

LEXO TE PLOTE