Connect with Us

Video- Nëna e të miturit që u arrestua flet për CNA.al/ Djali nuk është mirë, Rama ti vër gishtin kokës

Aktualitet

Video- Nëna e të miturit që u arrestua flet për CNA.al/ Djali nuk është mirë, Rama ti vër gishtin kokës

Publikuar

-

Ditën e sotme disa prej banorëve të zonës së Astirit protestuan, para Gjykatës së Krimeve të Rënda për të kërkuar lirimin e 11 të arrestuarave.

Pas dhënies së vendimit prej Gjykatës, në burg mbeti vetëm Dorian Protoduari, kurse 11 të tjerët u lanë të lirë.

Por nëna e 13-vjeçarit, që u arrestua nga policia ka treguar se djali i saj ka probleme edhe pse është liruar.

Në një prononcim për CNA.al (CityNews Albania”) ajo ka thënë se djali e kanë arrestuar duke shkuar për në shtëpi në trotuar.

“E ndalon makina e policisë dhe e merr me zor. Unë i ndalova dhe u thashë më merrni mua, jo çunin se jam prindëri. Por jo nuk më morën, më shtynë mua. Kam marrë plagë në gju. Vjehrri që është 78 –vjeç filloi të qante në trotuar”, – ka treguar ajo për CNA.al.

Më tej ajo ka rrëfyer se pas lirimit djali i saj nuk është në gjendje të mirë.

“ E kam vizituar më kanë thënë ta çojë tek psikologu. Djali është i zverdhur, thotë nuk iki në shkollë”, – ka vazhduar ajo.

LEXO EDHE:  Rama bëhet për ujë të ftohtë në mbledhje/ Inxhinieri ia thotë troç: Durrësi është katastrofë!

Ndër të tjera ajo ka kërkuar që kryeministri Rama ti vër gishtin kokës sepse shtëpitë i kanë ndërtuar me mund dhe sakrifica.

“Rama ti vër gishtin kokës sepse shtëpitë i kanë ndërtuar me mund dhe sakrifica, nuk mund t’i shemb”.

Më poshtë po ju sjellim video, në të cilën nëna e 13-vjeçarit mundohet të mbajë lotët. Pamje të cilat flasin më shumë se sa 1000 fjalë./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

E mitura e kallëzoi për ngacmim seksual/ Arrestohet 56 vjeçari në Vlorë

Publikuar

-

Nga

Policia e Vlorës ka arrestuar një 56 vjeçar pasi një shtetase e mitur ka bërë kallëzim për të për akuzën e ngacmimit seksual.

“Nga specialistët për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Vlorë u bë arrestimi në flagrancë i shtetasit T. Z., 56 vjeç, banues në Vlorë, pasi ka bërë kallëzim një shtetase e mitur 14 vjeçe se ky shtetas e ka ngacmuar seksualisht”, njofton Policia.

Materialet i kaluan Prokurorisë, për veprime të mëtejshme./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Bota

Autoritetet gjermane ngrenë alarmin: Po falsifikohen certifikatat e vaksinimit

Publikuar

-

Nga

Certifikata e vaksinimit kundër virusit Corona, do të mundësojë udhëtimin më të lehtë. Por ndërkohë kanë filluar edhe falsifikimet e shumta. Autoritetet thonë se do të ndërmarrin masa.

Falsifikimi i dokumenteve të vaksinimit kundër virusit Corona është shndërruar në një temë preokupimi për autoritetet e sigurisë në Gjermani, por ky problem është lënë shumë pas dore nga politika. Kryetari i autoriteteve për luftën kundër kriminitalitetit (BDK), Sebastian Fiedler, deklaroi për gazetën “Handelsblatt”: “Problemi ekziston tashmë dhe do të mbetet aktual për një kohë të gjatë, pasi me një vaksinim të plotë lirohesh nga kufizimet e të drejtave themelore ose, në të ardhmen, do të kesh përfitime për lëvizjen e lirë”. Ndaj edhe ata që refuzojnë vaksinimin do të jenë të interesuar të kenë këtë dokument për t’i ikur detyrimet e karantinimit.

Fiedler akuzon politikanët se kanë dështuar në këtë drejtim. Ai e konsideron problemin efalsifikimit të të dhënave tëvaksinimit si një “shembull tipik i një dukurie të re të parashikueshme”.

Kryetari i Sindikatës së Policisë Gjermane (DPolG), Rainer Wendt, gjithashtu konsideron se kartat e vaksinimit mund të falsifikohen lehtë. Policia e ka shumë të vështirë t’i njoh dokumentet e falsifikuara, “nëse kjo nuk është bërë në mënyrë shumë të dobët”, dekalaroi ai për gazetën “Neue Osnabrücker Zeitung”. Kërkohet qasje në bazën e të dhënave për policinë

Ndaj Wendt kërkon që oficerëve të policisë, policëve kufitarë dhe kontrolluesve komunalë t’u jepet qasje në bazën e të dhënave të vaksinimeve të Institutit Robert Koch (RKI). Deri më tani, këto të dhëna janë raportuar në mënyrë anonime nga qendrat e vaksinimit, por kjo duhet të ndryshojë, kërkoi ai. “Të dhënat duhet t’i transmetohen RKI-së në tërësi. Do të thotë, duhet të kenë emrin, të dhënat personale dhe datën e vaksinimit dhe të ruhen atje në mënyrë që të mund të shihet qartë se kush dhe kur është vaksinuar e kush jo.” Këto të dhëna më pas mund të vihen në dispozicion të autoriteteve të kontrollit në internet për një periudhë kalimtare, në mënyrë që shërbimet e sigurisë të mund të hetojnë drejtpërdrejt, nëse dikush vërtet është vaksinuar apo jo, tha Wendt.

LEXO EDHE:  Deklarata e fortë/ Unaza e Re, megavjedhje në kurriz të qytetarëve

LEXO EDHE:  Rama i përgjigjet Bashës/ Hallin se une do kap drejtesinë qaje me SHBA ose BE

Prej ditësh në Gjermani personave të vaksinuar ose shëruar nga sëmundja Covid-19 u janë kthyer disa të drejta, të cilat më parë kanë qenë të kufizuara. Për këta persona nuk ka më kufizime të kontakteve apo të lëvizjes, ata trajtohen si personat që kanë bërë një test me rezultat negativ.

Prej të dielës së kaluar, në Gjermani kanë hyrë në fuqi rregullat për futje në këtë vend, për personat që kthehen nga pushimet. Personat e vaksinuar dy herë ose të shëruarit nga sëmundja Covid-19 nuk kanë nevojë të bëjnë teste dhe të futen në karantinë – përveç nëse vijnë nga një zonë me variante të reja të virusit Corona./DW

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Foto-E pazakontë në Shkodër/ Qyteti zgjohet i zbardhur

Publikuar

-

Nga

Mëngjesin e sotëm Shkodra është zgjuar e zbardhur nga breshëri.

Një fenomen i pazakontë ky për qytetin në këtë mes maji kur të gjithë presin që të vijë vera. Reshjet kanë nisur në mesnatë e sot në mëngjes breshëri kishte mbuluar të gjitha rrugët e rrugicat e qytetit.

Automjetet qarkullojnë me lehtësi, pavarësisht se breshëri ka arritur në disa centimetra./CNA.al

LEXO TE PLOTE