Connect with Us

Zgjedhjet e Lulit/ Në Vlorë emërohet biznesmeni, që ndërtoi pallatin e vjehrrit

Aktualitet

Zgjedhjet e Lulit/ Në Vlorë emërohet biznesmeni, që ndërtoi pallatin e vjehrrit

Publikuar

-

Genc Deromemaj, ndërtuesi në hije i familjes dhe përfaqësuesi i interesave klienteliste të së Lulzim Bashës, pritet të zgjidhet në krye të degës të PD në Vlorë.

CNA.al ka mësuar se Lulzim Basha ka çuar vetëm dy emra në garë për degën e Vlorës, biznesmenin e familjes së tij Genc Deromemaj dhe Gjergji Nikën. Në fakt duket më shumë një emërim i biznesmenit të familjes që ka përballë një rival formal.

Deromemaj është ish-kandidati i PD-së për bashkinë Vlorë që e çoi rezultatin në minus 15.500, katastrofë elektorale historike, një refuzim masiv i demokratëve dhe qytetarëve të Vlorës, për dërish Basha provokon duke e vënë në krye të degës.

Si pronar i kompanisë “Ndërtuesi shpk”, Deromemaj ka përfituar një sërë tenderash nga Bashkia e Tiranës kur ajo drejtohej nga Lulzim Basha, siç janë rikonstruksione çerdhesh dhe kopshtesh. Deromemaj ka qenë nënkontraktor në ndërtimin e kompleksit të vjehrrit në detin Jon dhe për këtë është shpërblyer me punë shtesë. Ai është parë rregullisht në seancat gjyqësore, ndaj çështjes së këtij pallati ku vjehrri i Lulzim Bashës Xhafer Isufi, fitoi 16 milionë euro së bashku me ortakët e tij.

Për çdo demokrat vlonjat tashmë duket e qartë se cili është qëllimi i Lulzim Bashës, ai mendon dhe vepron për interesat e familjes së tij, biznesmenëve pranë tij, duke e përdorur PD-në e Vlorës si plaçkë për pazaret e tij financiare.

LEXO EDHE:  “Po të dëgjoj”/ Basha i bashkohet të rinjvë: E nisa ditën me plot ide

Po ndodh akti final i shkatërrimit përfundimtar të PD-së Vlorës, përzgjedhja e kandidatëve tregon se i vetmi qëllim i Bashës është nxjerrja nga shtrati i historisë i traditës, largimi i themelueseve, qendrestarëve, figurave, që në gjithë këto vite i dhanë dinjitet respekt e peshë asaj.

I atyre që bënë diferencën e siguruan më shumë mund sakrifica e përkushtim ato rezultate që bën diferencën në fitoret e saj në rang vendi.

Denci Deromemaj e Gjergji Nika janë dy kandidatet përzgjedhja e të cilëve tregon ç’thamë më lart, i pari humbi zgjedhjet për bashkinë Vlorë në vitin 2015 me diferencë 15500 vota i dyti me origjinë nga Shkodra, që do të drejtoj demokratet e Vlorës, ironi cinizëm dashakeqësi, që tani demokratët me dhimbje parashikojnë se kjo goditje finale në zgjedhjet e radhës do te jetë shkatërrimtare e për këtë ka vetëm një përgjegjës Lulzim Basha./ CNA.al

 

Dorëheqja e kreut të PD Gjirokastër/ Zbulohet skema

Zgjedhjet e Bashës/Tërhiqet nga rikandidimi kryetari i PD në Gjirokastër

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kronika

Nusja rreh vjehrrin dhe e bën për spital/ Pranga 40 vjeçares në Lezhë

Publikuar

-

Nga

Nusja rreh vjehrrin dhe e bën për spital/ Pranga 40 vjeçares në Lezhë

Një 40-vjeçare nga Lezha me iniciale Gj.B është arrestuar nga policia pasi akuzohet se ka ushtruar dhunë fizike ndaj vjehrrit të saj.

Sipas policisë 40-vjeçarja është arrestuar pasi i ka shkaktuar dëme fizike 70-vjeçarit me iniciale Z.P.Materialet procedurale i kaluan Prokurorisë së Rretheve Gjyqësore Lezhë dhe Kurbin, për veprime të mëtejshme.

LEXO EDHE:  Basha: Rama kërcënoi Kryetarin e Shoqatës së Arkitektëve

LEXO EDHE:  Ndërpritet sërish seanca/ Basha kërkon të përballet me Ramën

“Specialistët për Hetimin  dhe Parandalim e Krimit në Komisariatin e Policisë Lezhë, kanë bërë arrestimin në flagrancë të shtetases V.P.,40 vjeçe,banuese në fshatin Krajen, Lezhë. Arrestimi i saj u bë, pasi në banesë ka ushtruar dhunë fizike duke i shkaktuar dëmtime vjehrrit të saj shtetasit Z.P.,70 vjeç”, njofton policia./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Klodian Tomorri bën për ujë të ftohtë Veliajn/ Ku e kopjove sistemin e Rrugës së Durrësit?

Publikuar

-

Nga

Klodian Tomorri bën për ujë të ftohtë Veliajn/ Ku e kopjove sistemin e Rrugës së Durrësit?

Gazetari Klodian Tomorri ka reaguar ashpër ndaj Bashkisë së Tiranës për rrugën e Durrësit që është në proces rikonstruktimi.

Tomorri sulmon bashkinë për sistemin e rrugës, pasi thotë se kanë caktuar 8 metra korsi biçikletash dhe 2 metra korsi makinash.

Me tone të ashpra ai i kërkon llogari Bashkisë së Tiranës se ku e ka kopjuar këtë model dhe në çfarë studimi është bazuar për vendimarrjen.

Gazetari thekson se në një nga rrugët më kryesore të kryeqytetit lihet një hapësirë e madhe për biçikletat dhe lihen pa korsi ambulancat dhe zjarrfikëset.

“Këta shpikësit e Bashkisë së Tiranës ku e kanë kopjuar këtë sistemin e Rrugës së Durrësit, që arteria kryesore e kryeqytetit ka 8 metra korsi biçikletash dhe 2 metra korsi makinash? Ku? Në çfarë vendi? Apo e kanë shpikur këta?Meqë e kanë gati justifikimin dhe thonë duam të inkurajojmë biçikletat dhe shëndetin e popullsisë, të na tregojnë pak se mbi çfarë studimi e kanë bazuar vendimarrjen. Cilat janë objektivat e kësaj politike? Sa do të rritet jetëgjatësia e popullsisë, sa do të ulen shpenzimet për sistemin shëndetësor? Sa vdekje do të parandalohen në një vit nga biçikletat e rrugës së Durrësit? Apo ngrihen nga gjumi në mëngjes dhe u teket të mbyllin një rrugë se u duket zgjuarsi, ndërkohë që shkatërrojnë jetët e 1 milionë njerëzve.

LEXO EDHE:  Ndërpritet sërish seanca/ Basha kërkon të përballet me Ramën

LEXO EDHE:  “Po të dëgjoj”/ Basha i bashkohet të rinjvë: E nisa ditën me plot ide

Se janë dhe totalisht të pacipë, kur justifikohen që po marrin modelet e qytetit të Seviljas në Spanjë, apo Amsterdamit në Hollandë. Por modelet e tyre i kopjojnë vetëm për biçikletat, jo për parqet as për ndërtesat. Për pjesën urbanistike kanë marrë modelin e Singaporit. Gjej rripa toke dhe ngri përbindesha deri në qiell.

Tre pallate të reja po ndërtohen nga ish-pasticeri Flora deri tek kryqëzimi i Prokurorisë. Rrugën e Durrësit e bllokuan për biçikletat, kurse Mine Pezën e kanë bërë shtegun që do shfryjë gjithë trafikun e Tiranës.

Mirë për makinat nuk lënë rrugë, po për ambulancat! E ka llogaritur njeri që si pasojë e ngushtimit të rrugëve, në çdo cep të Tiranës mund të vdesin njerëz, për shkak se nuk do të marrin dot shërbimin shëndetësor në kohë? Po zjarrfikëset si do i fusni me këto rrugë nëpër zgeqet ku keni ndërtuar pallatet shumëkatëshe? Kaqola”, shkruan Tomorri në rrjetet sociale./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Bota

Serbia shpall Hezbollahun organizatë terroriste/ SHBA përshëndet vendimin

Publikuar

-

Nga

Serbia shpall Hezbollahun organizatë terroriste/ SHBA përshëndet vendimin

SHBA përshëndetën synimin e Serbisë për ta shpallur Hezbollahun organizatë terroriste.

Në një deklaratë, Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo tha se njoftimi i Serbisë është një tjetër hap i rëndësishëm që kufizon aftësinë e këtij grupi terrorist të mbështetur nga Irani për të vepruar në Evropë.

Ai tha se njoftimi është “pjesë e angazhimeve historike që Presidenti Trump siguroi rreth një game të gjerë çështjesh për normalizimin ekonomik midis Serbisë dhe Kosovës, së bashku me hapat që po ndërmarrin të dyja vendet për të ndihmuar në arritjen e paqes në Lindjen e Mesme.”Në deklaratë thuhet: “Nuk ka dyshim se dominotë po bien njëra pas tjetrës në operacionet evropiane të Hezbollahut, ku ai ka vazhduar të komplotojë sulme terroriste, të sigurojë teknologji ushtarake dhe të mbledhë fonde tepër të nevojshme. Veprimet e fundit nga ana e Gjermanisë dhe Lituanisë kundër Hezbollahut pasojnë ato të ndërmarra vitin e kaluar nga Mbretëria e Bashkuar dhe Kosova.”

LEXO EDHE:  Prej 5 muajsh në kërkim/ Arrestohen të rinjtë, emrat

LEXO EDHE:  Basha: Rama kërcënoi Kryetarin e Shoqatës së Arkitektëve

Shtetet e Bashkuara, thuhet në deklaratë, vazhdojnë t’i bëjnë thirrje Bashkimit Evropian dhe vendeve evropiane që ta ndalojnë Hezbollahun në tërësinë e tij dhe të njohin realitetin se kjo është një organizate terroriste në rrënjën dhe degët e saj, pa asnjë dallim midis të ashtuquajturve krah “ushtarak” dhe “politik”./ VOA

LEXO TE PLOTE