Connect with Us

Gazetari zbulon skandalin/ Si kontrollohen “Liket” në administratë nga Endri Fuga

Aktualitet

Gazetari zbulon skandalin/ Si kontrollohen “Liket” në administratë nga Endri Fuga

Publikuar

-

Gazetari Elio Laze ka publikuar së fundi një web page, majtas.net që sipas tij bën të mundur kontrollin e likeve dhe postimeve që bëjnë punonjësit e administratës, të detyruar nga ministrat.

Në një postim në rrjetet sociale, Laze shkruan se çdo javë Endri Fugës i shkon raporti i saktë se çfarë kanë bërë punonjësit e administratës dhe më pas këto diskutohen në mbledhjet e qeverisë, njësoj siç u shpreh dje Taulant Muka, i cili mbajti postin e zëvendësministrit të Arsimit për rreth dy javë.

“Qe fasada eshte puna e vetme e kesaj administrate shteterore kjo nuk ka pike dyshimi. Por fale Endrit te vet Fuges dmth, kryeministri Rama e ka perfeksionuar kontrollin e Likeve dhe shareve te postimeve te veta dhe te ministrave qe punonjesit e administrates bejne.
Po si ndodh kjo? Eshte krijuar nje tip web page www.majtas.net.
Eshte kjo qe shihni ne foto. Ka nje username dhe nje passëord.
Si funksionon? Username dhe passëordi i jepet disa personave te besuar ne administrate. Logohet nepermjet facebookut dhe nepermjet ketij aplikacioni behet kalkulimi i numrit te likeve dhe share-ve ne facebook te friendsave te personit qe ka usernamen. Pra qe jane punonjes te administrates.
Cdo jave Endri Fuges i shkon raporti i sakte se cfare kane bere punonjesit e administrates. E me
pas keto te dhena diskutohen edhe ne mbledhjen e Keshillit te Ministrave sic njoftoi dhe ish zv ministri i Arsimit Taulant Muka.”-shkruan Laze.

LEXO EDHE:  Nënkryetari i Parlamentit ironizon Ramën/ Si e "ndryshoi" BE termin "hapje negociatash"

Sipas Lazes, në mbledhjen e qeverisë miratohen në heshtje vendimet e vetë Ramës për qeverisjen e vendit, dhe diskutohet me zë të lartë performanca e rrjeteve sociale.

“Pra Keshilli i Ministrave miraton ne heshtje vendimet qe merr kryeministri vete per te ardhmen e vendit dhe me pas diskuton me ze te larte se ku ka caluar puna me liket dhe sharet ne facebook. Mos e harroni kete aplikacion: www.majtas.net”-thekson gazetari Laze.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Baton Haxhiu zbulon marrëveshjen Rama-Basha

Publikuar

-

Nga

Baton Haxhiu: Meta ka pak gjasa të shkarkohet

Tomor Alizoti, drejtuesi politik i Lulzim Bashës për qarkun e Beratit është përfshirë në një debat të ashpër sonte në ‘Opionin’ me Analisti politik Baton Haxhiu.

Teksa po diskutohej për përplasjen mes Ramës dhe Kurtit, Haxhiu i është drejtuar Alizotit të mos e shajë Ramën, pasi shumë shpejt do të jenë krah tij, duke aluduar për një bashkëqevrisje të mundshme.

Kjo deklaratë e Alizotit u kundërshtua, duke thënë se nuk ka për të qenë asnjëherë krah Ramës.

Debati:

Alizoti: Ju jeni bashkë me Ramën

LEXO EDHE:  Rama: Muzeu Arkeologjik i Durrësit çeli sot dyert i rilindur (Foto)

LEXO EDHE:  Dokumenti/ Kryeministri Rama thirret në interpelancë urgjente nga 7 deputetëHaxhiu: Unë kam respekt dhe e kam për nderë të jem mik i Ramës. Kam respekt maksimal për të.

Alizoti: Në rregull, kështu miqsh ka Edi Rama. Ju roj miqësi të gjatë.

Haxhiu: Uroma mu, uroj dhe vetes se do dukesh afër tij.

Alizoti: Jo, Jo nëse unë do dukem afër tij do kërkoj ndjesë. Alizoti nuk ka për të qenë asnjëherë në krah të Ramës. Rri ti në kraj të Ramës dhe je rehatë.

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Telenovelë me 4 aktorë dhe 4 milionë spektatorë”/ Kreshnik Spahiu ironizon politikën shqiptare

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ish-kreu i Aleancës Kuq e Zi, Kreshnik Spahiu ka ironizuar politikën që bëhet në Shqipëri, duke thënë se është një telenovelë me 4 protagonistë kryesorë, Metën, Bashën, Ramën dhe Berishën, të cilët përloten në çdo seri të filmit.

Spahiu ka deklaruar se në film ata vriten 4, ndërsa në realitet jetojnë të 4 të lumtur.

“Bëjnë lojë sikur shkarkuan Metën, por ai ngeli President.

Bëjnë lojë sikur përjashtuan Berishën, por ai ngeli deputet.

Bëjnë lojë sikur shkarkojnë Bashën, por ai ngelet kryetar.LEXO EDHE:  Rama: Muzeu Arkeologjik i Durrësit çeli sot dyert i rilindur (Foto)

LEXO EDHE:  Deklarata e ministrit serb për “Shqipërinë e madhe”/ Rama i kërkon llogari Vuçiçit: Të ndëshkohet

Bëjnë lojë sikur rrëzojnë Ramën, por ai ngelet kryeministër.

Telenovelë me 4 aktorë dhe 4 milion spektatorë, që s’e pranojnë që eshtë film, dhe përloten në çdo seri nga aktrimi tyre dhe skenari perfekt për turmat….

Në film vriten të 4. Në realitet jetojnë të 4, të lumtur..”, thotë Spahiu./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Hoxhaj: Me mbështetjen e Rusisë, Serbia po kërcënon gjithë rajonin

Publikuar

-

Nga

Enver Hoxhaj, ish-ministër i Jashtëm i Kosovës gjatë një interviste në emisionin “Balkan Talks” shprehet se veprimi i qeverisë “Kurti” për vendosjen e reciprocitetit për targat është i duhur. Ai thotë se fakti që një gjë e tillë nuk është zbatuar pavarësisht marrëveshjes prej 2011, tregon se sa e paqëndrueshme është ‘status quo-ja’ në Kosovë.

Sipas z. Hoxhaj ka ardhur momenti për të zgjidhur problemet mes Kosovës dhe Serbisë dhe kjo mund të arrihet përmes rimodelimit të dialogut dhe krijimit të një momentumi të ri.

“Mendoj se është koha e fundit të rimendohet se si dialogu të riformatizohet dhe flitet vetëm për njohje të ndërsjellë dhe diskutohet vetëm për çështje teknike”, shprehet z. Hoxhaj.

Ish-ministri i Jashtëm theksoi se situata e krijuar nuk është një test për vetë Kosovën dhe Serbinë por edhe për Rusinë dhe Perëndimin.

“Padyshim që zhvillimet e fundit kanë dhe dimensionin gjeopolitik. Kërcënimet ushtarake të hapura të Serbisë, mobilizimi i ushtrisë dhe lëvizja afër kufirit me Kosovën si dhe gjuha kërcënuese nga Vuçiç dhe prania e vetë ambasadorit rus në një kazermë ushtarake në jug të Serbisë flasin se gjitha kjo është një test dhe për raportet mes Perëndimit dhe Rusisë ndaj duhet një vendosmëri më e madhe e BE dhe SHBA”, deklaroi z. Hoxhaj.

LEXO EDHE:  Merkel, në Tiranë më 8 korrik. Turi ballkanas i Kancelares nis nga Shqipëria

LEXO EDHE:  Ligji i arsimit të lartë/ Meta, Rama, Basha e Kryemadhi bashkëfajtorëIsh-ministri i Jashtëm i Kosovës i lidh zhvillimet në Kosovë edhe me ngjarjen e ndodhur pak ditë më parë në Malin e Zi ku serbët provokuan nisjen e një konflikti civil dhe sipas tij Rusia dhe Serbia po kërkojnë të rikthejnë ndikimin në rajon.

“Vuçiçi nuk besoj se reagon vetëm në emër të Serbisë dhe padyshim që ka koordinim me Rusinë dhe këtu kërcënohet direkt integritet dhe sovraniteti i Kosovës nga Beogradi, por mbi të gjitha është një përpjeke që të kërcënohet i tërë rajoni. Një përpjekje për të prodhuar sa më shumë pasiguri në Ballkan në mënyrë që të bllokohet integrimi evropian”, tha z. Hoxhaj.

Ish-kreu i PDK shprehet se qeveria e Kosovës duhet të ketë qëndrim të qartë për marrëveshjet e arritura por duhet ta ketë dhe një mendim se si të ecët përpara me dialogun pasi vendosja e reciprocitetit është vetëm një lëvizje teknike dhe i duhet kushtuar rëndësi planit politik dhe diplomatik./euronews

LEXO TE PLOTE