Connect with Us

Nga Indrit Vokshi/ Hipokrizia me Mit’had Frashërin

Aktualitet

Nga Indrit Vokshi/ Hipokrizia me Mit’had Frashërin

Publikuar

-

U zgjova sot në 07:00 sepse e lashë me një mik që të shkonim tek ceremonia për Mit’had Frashërin. Shkuam aty tek “Akademia” dhe po shihnim njerëzit dhe ngjarjen. Më pas u larguam.

Unë kam respekt për Mit’had Frashërin për atë çka ai ishte dhe vazhdon të jetë; intelektuali dhe atdhetari; kombëtaristi i epërm. Kam respekt për ballistët dhe familjarët e tyre që i njoh personalisht por edhe për shumë syresh të cilët nuk i njoha e nuk i njoh.

Ndoqa pak nga fjala e Aurel Plasarit e cila më pëlqeu dhe po e mbështes ketë shkrim mbi atë çka me të drejtë z. Plasari tha për të; tha se ai e mitizoi kombin dhe tha t’ia duam dhe t’ia përlavdërojmë çdo gjë Shqipërisë. Dhe pajtohem, po, ashtu duhet, t’i përlavdërojmë gjithçka Shqipërisë sepse pa e ngritur Atdheun në mit e monument, ska për të pasur as shqiptarë e as Shqipëri.

Po ku qëndron hipokrizia në ketë ngjarje? – do pyesë kushdo që po më lexon. Ua them unë se ku qëndron, hipokrizia qëndron kur ngrihet kryeministri Edi Rama dhe mban fjalim për të. Ju do thoni ky është demokrat dhe po e përdor ketë ngjarje për të sharë Edi Ramën. Po kjo nuk ka lidhje. Po pse atëherë them se hipokrizia qëndron tek fjalimi i Edi Ramës?

Them sepse kur thuhet se duhet mitizuar dhe përlavdëruar gjithçka e Shqipërisë, veprimi më i pavend është të ngrihet e të mbajë fjalim njeriu që punon aktivisht për de-jetësimin e Shqipërisë. Për çfarë shquhet Edi Rama? Shquhet për dashurues e mbështetës i punës së ndershme? Jo.

Edi Rama shquhet për shpopullimin e Shqipërisë përmes masave represive mbi popullsinë dhe përqëndrimin e të gjitha parave të këtij vendi tek arka e vet e masanej për ndarjen e këtyre parave tek miqt që miqt t’ia japin prapë atij. Ky nuk është mitizim i gjithçkaje të Shqipërisë por grabitje e gjithçkaje të Shqipërisë.

Ai shquhet për emërimin në parlament dhe bashki të njerëzve nga bota e kriminalitetit e jo vetëm kaq por edhe për mbrojtjen e tyre publikisht kundër të gjithëve kur atyre iu dilnin të vërtetat. Pra nuk është mbështetës i punës, vlerave, intelektualëve, diturisë, Atdheut. Nuk bashkohet askund, nuk i kryqëzohen askund rrugët me filozofinë e Mit’had Frashërit.

LEXO EDHE:  Edi Rama: Për 70 vite është hedhur baltë mbi Mid’hat Frashërin

Po si pra guxon, ku e merr guximin dikush i cili e njeh vetveten dhe e di mirë se nuk bashkohet askund me Mit’had Frashërin, të ngrihet e të mbajë fjalim për të? Ua them unë ku e merr. Është në natyrën e çdo sharlatani që të përpiqet të fitojë vlerë nga vlera e të tjerëve. Të fitojë legjitimitet nga legjitimiteti i një figure të madhe.

Është si puna e parasë fallco. Pse ka vlerë paraja fallco, ku e merr ajo vlerën, pse i mashtron ajo njerëzit e iu duket si para e vërtetë? Ajo e merr vlerën se duke pasur shenja të ngjashme me paranë e vërtetë, njerëzit mendojnë se është paraja e vërtetë dhe mashtrohen prej saj. Edhe këta tipa si ky Rama, duan të na thonë ne se kanë vlerë, duke përmendur vlerat e të tjerëve, ndërkohë vetë janë e pavlera e as iu afrohen vlerave që përmendin.

Unë po iu citoj këtu një këngë patriotike kushtuar dëshmorit komandant Tahir Sinanit të UÇK e cila thotë: “Rruga jonë ka nis me shekuj, shokë ku mos u ndalni/ nëse doni t’më kujtoni, amanetin mbani”.

Pra mënyra më e mirë për të nderuar dikë është duke mbajtur amanetet dhe duke ndjekur rrugën e tij, idealet e tij. Vetëm kjo mënyrë na provon se kush jemi.

Unë s’dua aspak të jem “politikisht korrekt”. Nuk më intereson kjo pjesë. Atë çfarë mendoj do e them.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Masakra e Tivarit, tragjedia më e madhe e regjimit komunist

Publikuar

-

Nga

Masakra e Tivarit, tragjedia më e madhe e regjimit komunist

Masakra e Tivarit e vitit 1945 cilësohet ndër ngjarjet më tragjike të popullit shqiptar, kur forcat ushtarake të ish-Jugosllavisë vranë gati 4000 të rinj dhe burra nga Kosova.

Kjo ngjarje tragjike vazhdimisht kujtohet nga shqiptarët në Mal të Zi, kurse këto ditë doli nga shtypi libri i studiuesit Nail Draga “Masakra e Tivarit, gjenocid kundër shqiptarëve”.

Masakra e Tivarit është tragjedia më e madhe e regjimit komunist që u realizua me pabesi ndaj të rinjve kosovarë. Ky mobilizim tragjik i çoi drejt vdekjes rreth 4000 persona, të cilët besohet se u vranë në qytetin e Tivarit nga forcat e ushtrisë jugosllave.

Studiuesi Nail Draga vlerëson se kjo ngjarje ishte një strategji për të spastruar shqiptarët nga Kosova dhe për të instaluar pushtetin ushtarak atje.

Masakra e Tivarit i 1 prillit 1945 është një rast i veçantë që dëshmon për një veprim strategjik të pushtetit ushtarak dhe politik të Jugosllavisë së asaj kohe dhe animoziteti i tyre ndaj shqiptarëve për arsye se nuk mund të arsyetohet me asnjë akt një veprim i tillë gjenocidal kundër shqiptarëve pasi në atë kohë nuk ka pasur operacione ushtarake në këtë vend. Andaj qytetarët nga Kosova, të cilët në një mënyrë janë marrë peng gjoja se do të luftohet armiku në pjesën veri-perëndimore të ish-Jugosllavisë. Kjo ishte një strategji perfide e tyre për ti spastruar shqiptarët nga Kosova dhe për të realizuar vendosjen e pushtetit ushtarak të Serbisë në Kosovë”, thotë zoti Draga.

Në përkujtim të kësaj ngjarjeje tragjike, këto ditë doli nga shtypi libri “Masakra e Tivarit, gjenocid kundër shqiptarëve” i përgatitur nga studiuesi Nail Draga, i cili ofron të dhëna me interes për lexuesin shqiptar.

Ky botim ofron të dhëna me interes dhe nga ana tjetër paraqet edhe përgjegjësinë e shtetit shqiptar lidhje me këtë ngjarje tragjike, përgjegjësi që shteti shqiptar asnjë herë nuk e ka trajtuar në mënyrë serioze dhe shkencore për arsye se ata ishin bashkëfajtorë dhe bashkëpërgjegjës për këtë masakër kundër shqiptarëve. Unë mendoj se në të ardhmen duhet të bëhen hulumtime në arkivat të ndryshme dhe sigurisht në arkivin ushtarak të ish- Jugosllavisë, por edhe në mjedise tjera për të gjetur materiale të mjaftueshme për këtë çështje”, shtoi zoti Draga.

LEXO EDHE:  Homazhet për Mid’hat Frashërin/ Berisha: Ata që urdhëruan eleminimin, përfunduan në koshin e plehrave

LEXO EDHE:  Kosovë/Varrosen eshtrat e 21 shqiptarëve të Rudnicës

Studiuesi Draga po ashtu vë në dukje se për Masakrën e Tivarit arkivat e shtetit në Beograd dhe Podgoricë janë të mbyllura. Megjithatë ai beson se Kosova, si shtet i pavarur, do të angazhohet në ndriçimin e kësaj ngjarjeje tragjike.

Deri më tani në opinionin e Malit të Zi nuk ka të dhëna për këtë çështje, ndërkohë që arkivat janë të mbyllura për arsye se nuk do të pranojnë se kanë kryer krime. Sidoqoftë krimet mbesin krime dhe ato duhet të publikohen dhe duhet të zbardhën dhe të njihen opinione me ato të dhëna. Unë mendoj se në rrethana të reja kur Kosova është shtet i pavarur u takon atyre që të angazhohen drejtpërsëdrejti me qeverinë në Mal të Zi që në vendin e krimit të vendoset një pllakë përkujtimore ose të ndërtohet një memorial në kujtim të viktimave të kësaj masakre”, tha zoti Draga.

Zoti Draga thotë se vrasjet e djemve dhe burrave kosovarë u realizuan nga pjesëtarët e Brigadës së Dhjetë Malazeze. Të vrarët, sipas tij, nuk janë varrosur, por janë dërguar në vende të ndryshme për të humbur gjurmët e krimit, ku edhe sot varret mungojnë./euronews

LEXO TE PLOTE

Bota

Gaz lotsjellës ndaj protestuesve pro-palestinezëve në Paris

Publikuar

-

Nga

Gaz lotsjellës ndaj protestuesve pro-palestinezëve në Paris

Policia franceze përdori gaz lotësjellës për të shpërndarë turmat e vogla të demonstruesve në Paris të shtunën të cilët dolën për të mbështetur palestinezët në Rripin e Gazës, duke sfiduar ndalimin e protestës.

Shefi i policisë së Parisit Didier Lallement kishte urdhëruar dyqanet pranë pikës fillestare të marshimit të planifikuar në një lagje në veri të kryeqytetit pasi një gjykatë administrative konfirmoi ndalimin e protestës.

Autoritetet përmendën një protestë të ndaluar pro-palestineze të korrikut 2014 kundër një ofensive izraelite në Gaza që degjeneroi në dhunë dhe përleshje me policinë për të justifikuar urdhrin kundër marshimit të së shtunës.

LEXO EDHE:  Edi Rama: Për 70 vite është hedhur baltë mbi Mid’hat Frashërin

LEXO EDHE:  Homazhet për Mid’hat Frashërin/ Berisha: Ata që urdhëruan eleminimin, përfunduan në koshin e plehrave

Protestat u lejuan në shumë qytete të tjera, duke përfshirë Lille në veri deri në Marsejë. Përshkallëzimi i konfliktit mes Izraelit dhe Hamasit ka rritur vigjilencën e autoriteteve franceze, nga frika se konflikti mund të zhvillohet edhe në Francë në formën e protestave të dhunshme, siç ka ndodhur në vitet e kaluara.VOA

LEXO TE PLOTE

Politikë

‘Nuk duam t’i lexojmë marrëzitë e tij’/ Anëtarët e Këshillit Kombëtar të PD ‘braktisin’ Bashën

Publikuar

-

Nga

‘Nuk duam ti lexojmë marrëzitë e tij’/ Anëtarët e Këshillit Kombëtar të PD ‘braktisin’ Bashën

Pas humbjes në zgjedhjet e 25 prillit, dhjetëra anëtarë të Kryesisë, Këshillit Kombëtar dhe themelues të PD-së kanë kërkuar njëzëri dorëheqjen e Lulzim Basha nga posti i kryetarit.

Megjithatë, nga Basha nuk ka pasur asnjë reflektim, ndërsa kryetari vijon me propagandën e tij se beteja sapo ka filluar.

Pas dorëheqjes së sekretarit organizativ Sahit Dollapi, demokratët kanë filluar të braktisin Bashën njëri pas tjetrit.

CNA.al mëson se në grupin e Whatsapp-it të Këshillit Kombëtar të PD, ku shpërndahet propaganda e SHQUP-it, anëtarët kanë filluar të largohen njëri pas tjetrit.

LEXO EDHE:  Masakra e 2 Prillit/ Revoltohet mbesa e dëshmorit: Sa hipokrizi që nderohen nga Ilir Meta

LEXO EDHE:  Nisin kërkimet për eshtrat e Mbretit Henri I

Mësohet se nga grupi është larguar jo vetëm Sahit Dollapi, por edhe anëtari i Këshillit Kombëtar Darien Xhindoli, i cili ka qenë kandidat për bashkinë e Lushnjes.

Ky largim i demokratëve vjen vetëm një ditë para se Basha të mbledhë Kryesinë dhe Këshillin Kombëtar ku do të analizohet rezultati i zgjedhjeve të 25 prillit  në çdo qark.

Kjo tregon edhe një herë se varka e Lulit tashmë është në mbytje e sipër dhe koha do tregojë që do e braktisin të gjithë një nga një./CNA.al

 

 

LEXO TE PLOTE