Connect with Us

Homazhet për Mid’hat Frashërin/ Berisha: Ata që urdhëruan eleminimin, përfunduan në koshin e plehrave

Aktualitet

Homazhet për Mid’hat Frashërin/ Berisha: Ata që urdhëruan eleminimin, përfunduan në koshin e plehrave

Publikuar

-

Mid’hat Frashëri do të prehet nga sot në tokën shqiptare. Eshtrat e tij janë sjellë nga Neë Yorku, SHBA për t’u prehur pranë vëllezërve Frashëri në parkun e liqenit artificial. Në homazhe kanë marrë pjesë qindra qytetarë dhe personalite, të cilët kanë vlerësuar figurën e Mid’hat Frashërit dhe e kanë vlerësuar të drejtë vendimin për sjelljen e eshtrave të tij.

Mes personaliteteve që nderuan sot figurën e Mid’hat Frashërit është edhe is-kryeministri Sali Berisha, i cili në një prononcim për mediat, e cilësoi sit ë pavdekshëm figurën e tij dhe Frashërllinjve të mëdhenj.

“Mid’hat Frashëri është një nga personalitetet më të shquar të botës shqiptare, të mendimit politik, shkencor e kulturor.

Ky burrë i madh i dha Shqipërisë gjithçka kishte më të shtrenjtë. Bashkëkryesoi Kongresin e Alfabetit. Vuri firmën në aktin thelmeltar të shtetit, të shpalljes së Pavarësisë. Ishte anëtar i qeverisë së parë të Ismail Qemalit.  Një studiues apasionant i madh i gjuhës, themelues i nacionalizmit qytetar shqiptar. Udhëheqës kryesor dhe drejtues i Ballit Kombëtar. Promotor i luftës së shqiptarëve për liri dhe bashkimin e tyre në këtë luftë.”-tha Berisha.

LEXO EDHE:  “Drejtori i OSHEE-së Shkodër, ish-trafikant droge e prostitutash dhe gjobvënës”

Ndërsa më tej, ai theksoi se ata që urdhëruan ekzekutimin e tij përfunduan në koshin e plehrave të historisë së kombit shqiptar, duke ju drejtuar kështu ish-diktatorit Enver Hoxha.

“Ata që urdhëruan eleminimin e tij fizik kanë përfunduar në koshin e plehrave të historisë së kombit shqiptar. E kam fjalën për Enver Hoxhën.”-tha ndër të tjera Berisha./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Tabaku publikon raportin e ‘Moody’s’/ Qeveria pengesë kryesore për ecurinë ekonomike të vendit

Publikuar

-

Nga

Tabaku publikon raportin e ‘Moody’s’/ Qeveria pengesë kryesore për ecurinë ekonomike të vendit

Ish deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku ka publikuar raportin e agjencisë prestigjioze Moody’s Investors Service ku analizon ekonominë e Shqipërisë.

Tabaku akuzon qeverinë si përgjegjësja kryesore për krizën ekonomike në të cilën ndodhet vendi.

Sipas Tabakut, në raport kritikohet mungesa e vullnetit të qeverisë për të luftuar krimin e organizuar, dhe se i kushtohet vëmendje edhe “borxhit të lartë.

“Institucionet financiare ndërkombëtare kanë vënë gishtin sërish në plagët e ekonomisë shqiptare dhe kanë folur më haptas se kurrë për shkaqet dhe shkaktarët e krizës së thellë ekonomike në Shqipëri.

Në raportin e fundit të agjensisë prestigjioze Moody’s raportohet se është qeveria shqiptare pengesë kryesore për ecurinë ekonomike të vendit. Ekonomia shqiptare konsiderohet me risqe të larta. Në raport kritikohet mungesa e vullnetit të qeverisë për të luftuar krimin e organizuar. Vëmendje të veçantë kanë tërhequr edhe borxhi i lartë dhe PPP-të të cilat shndërruar në bomba me sahat për vendin.

Kjo qeveri punon për një pakicë dhe kundër interesave të shumicës së shqiptarëve. Ajo është shndërruar në pengesë për zhvillimin e ekonomisë dhe biznesit.

LEXO EDHE:  Fotot/ Në arat e Edvin Shullazit dhe Saje qorrit në Fier

LEXO EDHE:  Berisha publikon videon/ Ministri Ahmetaj debat me të rinjtë e FRPD-së

Ky kryeministër dhe një grusht përfituesish rreth tij që e çuan vendin në këtë krizë të thellë për qytetarët dhe biznesin, nuk e duan ndryshimin dhe po orvaten me çdo mjet për të ndalur zgjidhjen.

Ata kanë ndërtuar një sistem që çdo ditë madje edhe gjatë karantinës vodhën parátë nga xhepat e shqiptarëve dhe u sollën si banda me biznesin e ndershëm, ndërkohë që duan të amnistojnë paratë e krimit.

Këto janë përpëlitjet e fundit të një kryeministri dhe një qeverie në ikje. Ne nuk do të lejojmë që ekonomia të rrënohet në mënyrë të pakthyeshme dhe që Shqipërisë ti nxihet faqja në çdo raport ndërkombëtar. Rrotacioni është zgjidhja dhe ndryshimi që po vjen është i pandalshëm. Ekonomia shqiptare do të çlirohet nga ky makth. Shqiptarët meritojnë më mirë!”/CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Kronika

Aksident i rëndë në Gjirokastër/ Fouristrada përmbyset në mes të rrugës

Publikuar

-

Nga

Aksident i rëndë në Gjirokastër/ Fouristrada përmbyset në mes të rrugës

Një aksident rrugor është regjistruar pasditen e sotme në Gjirokastër pranë fshatit Lazarat.

Mësohet se një fuoristradë tip “Suzuki” ka dalë nga rruga duke u përmbysur.

Nuk dihet ende nëse ka të lënduar prej këtij aksidenti.

Ndërkaq, policia ka nisur punën për zbardhjen e plotë të shkaqeve./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Sociale

Fortlumturia e tij Kryepeshkopi Anastas Janullatos/ Shndërrimi i Shën Sofisë në xhami, veprim tragjik edhe mëkat

Publikuar

-

Nga

Kryepeshkopi Janullatos/ Shndërrimi i Shën Sofisë në xhami, veprim tragjik edhe mëkat

Kryepeshkopi i Tiranës, Durrësit dhe gjithë Shqipërisë, Anastas Janullatos, ka reaguar lidhur me vendimin e Turqisë për të kthyer në xhami Kishën e Urtësisë së Perëndisë (Shën Sofinë).

Sipas tij, kjo bën pjesë në ato veprime tragjike, të cilat minojnë shpresën më të madhe të epokës sonë, që është bashkekzistenca e feve dhe qytetërimeve.

“Ky vendim na kthen pas, në aspekte të errëta të historisë. Një vend si Turqia, që dëshiron të jetë pararojë, zgjedh rolin e praparojës së vonuar kulturore. Është mëkat edhe gabim kur vaji i fesë përdoret për të ndezur dhe për t’i shërbyer qëllimeve nacionaliste. Qëllimi fisnik i fesë është të qetësojë plagët dhe të paqësojë shpirtrat e njerëzve.”/CNA.al

LEXO TE PLOTE