Connect with Us

Fotoja e planetit Jupiter që po çmend rrjetin, çfarë fshihet pas saj

Kuriozitete

Fotoja e planetit Jupiter që po çmend rrjetin, çfarë fshihet pas saj

Publikuar

-

Ndodh ndonjëherë që satelitët ose anijet hapësinore të kapin imazhe të formuara nga dukuri natyrore, si për shembull figura kafshësh apo objektesh të formuara nga retë.

I tillë është rasti i fundit i anijes Juno të Nassa-s, e cila fotografoi një “delfin” të formuar në planetin Jupiter.

Shkencëtari i njohur Sean Doran ka publikuar në rrjetin e tij social, Twitter këtë fotografi ku shihet qartë imazhi i delfinit.

LEXO EDHE:  Pas fotos në krevat me Encën/ Bearti i Përputhen: Seksi më i mirë..

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Kuriozitete

Psikologët japin 5 këshilla për të shmangur lodhjen mendore

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Vendet me popullsi të plakura, po përjetojnë tani rritje të të prekurve prej demencës. Por fatmirësisht, normat e ngadalësimit të aftësive njohëse dhe rreziku i demencës, ndikohen që të dyja nga ato që ekspertët i quajnë “’faktorë rreziku të modifikueshëm”. Pra ka arsye të jeni optimistë, pasi ka disa gjëra që mund të bëni për të ruajtur mprehtësinë e trurit tuaj, dhe për ta mbrojtur veten nga rreziku i demencës.

Qëndroni mendërisht aktivë, për të ndërtuar “rezerva”të aftësisë tuaj njohëse

Psikologët dhe gerontologët i referohen një koncepti të njohur si “rezervë njohëse”, e cila është në thelb aftësia e trurit për t’iu përshtatur përballë plakjes ose sëmundjes. Për shembull, nëse një person ka rezervë të lartë njohëse, atëherë edhe nëse shfaq disa nga shënuesit biologjikë të Alzheimerit, ka mundësi që të vazhdojnë të performojnë mirë në testet e tyre mendore.

Më e rëndësishmja:ka shumë aktivitete që mund të ndërtojnë rezervën tuaj njohëse, si leximi, luajtja e instrumenteve muzikorë apo këndimi, zgjidhja e lojërave me enigma, mësimi i një gjuhe të dytë të huaj dhe udhëtimet.

Socializohuni me të tjerët

Ju mund të keni parë në internet lojëra të shumta që e trajnojnë trurin për të qenë i freskët. Por problemi me këto lojëra, është se përfitimet e tyre nuk përgjithësohen. Madje ato madje mund të jenë të dëmshme, nëse luajtja për shumë kohë me to, ju largon nga shoqërimi me miqtë dhe familjen.

Izolimi social,cilësohet si një faktor kryesor rreziku për demencën. Një ekip studiuesish në Universitetin e Groningenit në Holandë, theksuan në studimin e tyre të fundit se “njerëzit me më pak pjesëmarrje sociale, kontakte shoqërore më pak të shpeshta, dhe më shumë ndjenja të vetmisë, kanë një rrezik në rritje për të zhvilluar demencën”.Prandaj kërkoni shoqërinë e të tjerëve sa herë që keni mundësi.

Qëndroni fizikisht aktivëPër të funksionuar si duhet, truri juaj varet nga oksigjeni dhe lëndët e tjera ushqyese. Prandaj sa më i mirë që është shëndeti juaj kardiovaskular , aq më i aftë dhe më i shëndetshëm do të jetë edhe truri juaj. Njëkohësisht, një mënyrë jetese sedentare dhe obeziteti janë të lidhura me rënien më të shpejtë të aftësive njohëse dhe rritjen e rrezikut të demencës.

LEXO EDHE:  Pas përfundimit të Love Story/ Saimiri merr vendimin e papritur

LEXO EDHE:  Pas fotos në krevat me Encën/ Bearti i Përputhen: Seksi më i mirë..

Prandaj përpiquni të ndërtoni një mënyrë jetese aktive në rutinën tuaj. Këtë gjë e garanton vrapimi i rregullt, çiklizmi, noti apo disiplina të ngjashme ushtrimesh. Por nëse nuk mundeni atëherë mund të provoni thjesht të ecni dhe të ngjitni shkallët më shpesh, apo të qëndroni më aktivë përmes kopshtarisë, ose të ushtroni rregullisht ndonjë lloj hobi tjetër që nxit rrahjet e shpejta të zemrës.

Hani shëndetshëm

Për trurin është shumë mirë nëse mund të keni një dietë të shëndetshme. Shmangia e tepërt e yndyrave të ngopura do të ndalojë bllokimin e arterieve, dhe konsumimi i shumë frutave dhe perimeve jeshile, do t’i sigurojnë trupit tuaj antioksidantë të bollshëm që ndihmojnë në pastrimin e trurit nga “radikalet e lira”, një lloj nënprodukti i dëmshëm i proceseve të ndryshme biologjike.

Për t’i arritur këto qëllime, Organizata Botërore e Shëndetit rekomandon të ashtuquajturën “Dieta Mesdhetare”, e cila është e pasur me fruta, perime, bishtajore (si thjerrëzat, fasulet dhe bizelet), arrat, drithërat dhe vaji i ullirit, ndërsa ka pak përmbajtje yndyrnash dhe mishi.

Jini vazhdimisht kuriozë

Ekziston një lidhje e fortë midis personalitetit dhe shëndetit të trurit. Njerëzit që janë më të hapur ndaj përvojave të reja, kanë tendencën të jenë mendërisht më të freskët, dhe më pak të rrezikuar nga demenca. Siç shprehet në një studim të fundit një grup ekspertësh nga Universiteti i Xhorxhias në SHBA “të qenit me i hapur ndaj përvojave të reja lidhet me njëshpejtësi më të mirë psikomotorike, fleksibilitet konjitiv,dhe një kujtesë më të mirë”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

“Shokohen astronomët”/ Shohin në planetin e Jupiterit drita misterioze

Publikuar

-

Nga

cna lajm teknologji

Astronomët japonezë kanë vënë re diçka të çuditshme në planetin e Jupiterit.

Një ekip, i udhëhequr nga Ko Arimatsu i Universitetit të Kiotos, publikoi pamjet e një drite misterioze të ndritshme që u shfaq në gjigantin e gazit për rreth katër sekonda më 15 tetor.

Ngjarja ndodhi në Zonën Tropikale Veriore të Jupiterit pranë skajit jugor.

Nëse drita e ndritshme konfirmohet si objekt jashtëtokësor, do të ishte i nënti që do të kapet nga syri i njeriut.

Për herë të parë në histori, ne patëm sukses në vëzhgimin e njëkohshëm të shfqjes së dritës në momentin kur një trup i vogël u përplas me sipërfaqen e Jupiterit në orën 22:24 në datën  15 tetor,” thanë studiuesit në Twitter.

Astronomi gjerman Harald Paleske po shikonte hijen e hënës së Jupiterit kur ai dalloi objektin jashtëtokësor te mundshëm.

LEXO EDHE:  Zjarrfiksat pozojnë me kafshët për bamirësi/ Fotot mund të shkaktojnë zjarre

LEXO EDHE:  Gabi Grecko si e ka bërë nëna

Pasi pa shkëlqimin e dritës , Paleske tha se ai shikoi secilën kornizë me shpresën për të përcaktuar se çfarë e shkaktoi dritën.Ai zbuloi se ndezja ishte në atmosferën e Jupiterit dhe mbeti e dukshme për dy sekonda

Jupiteri goditet me dhjetëra, ndoshta qindra, asteroidë çdo vit, pasi planeti gjigant vepron si një bllokadë për të ndaluar objektet e tilla nga goditja në Tokë.

Por prap së prapë, kapja e një ngjarje të tillë është shumë e rrallë.

Ndikimi i parë i regjistruar në Jupiter ishte Kometa Shoemaker-Levy 9 (SL9) që goditi në korrik 1994.

Muajin e kaluar, astronomët  kapën një dritë të ndritshme që dukej për disa sekonda mbi gjigantin e gazit./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Mikroskopi i Charles Darwin del në ankand/ Nuk do e besoni shumën për të cilën do shitet

Publikuar

-

Nga

Mikroskopi në pronësi të Charles Darwin dhe i trashëguar në familjen e tij për 200 vjet so të dalë në ankand dhe pritet të shitet plot 350,000 paund. Miroskopi është ndërtuar nga studiuesi Charles Gould për firmën Cary në vitin 1825 dhe Darvini e përdori atë në studimet e tij të hershme për të ashtuquajturat ‘zoofite’

Mikroskopi më vonë iu kalua djalit të tij dhe më pas stërnipit të tij duke e trashëguar kështu brez pas brezi.

Kjo pjesë e historisë shkencore do të dalë në ankand  në datën 15 dhjetor.

Ky mikroskop është një nga gjashtë mikroskopët e njohur të mbijetuar të lidhur me natyralistin britanik, i cili është i njohur për kontributet e tij në studimet e evolucionit.

Sipas Daily Mail, mikroskopi është vlerësuar në rreth 250,000-350,000 £ (343,050-480,270 dollarë).

Charles Darwin është një nga emrat më të mëdhenj në historinë e shkencës, dhe koleksionistët për Darwiniana [artikujt që lidhen me Darwin] janë vërtet ndërkombëtarë në gjerësi dhe ndër më të vyerit,” është shprehur koleksionisti i sendeve antike Hyslop.

LEXO EDHE:  Pas përfundimit të Love Story/ Saimiri merr vendimin e papritur

LEXO EDHE:  Pas përfundimit të Love Story/ Saimiri merr vendimin e papriturNjë instrument me një rëndësi kaq të madhe shkencore është tepër i rrallë, është i vetmi mikroskop i Darvinit që është ofruar ndonjëherë në ankand“, ka shtuar ai.

Studimi i zoofiteve i Darvinit ka të ngjarë të jetë kryer me ndihmën e këtij mikroskopi dhe filloi në 1826 kur ai po përpiqej të shmangte studimet e tij mjekësore në Universitetin e Edinburgut.

Darvini do ta paraqiste këtë kërkim si punimin e tij të parë shkencor në Shoqërinë Pliniane të universitetit në 1827.

Puna kontribuoi në riinterpretimin rrënjësor të mbretërisë së kafshëve nga zoologu britanik Robert Edmond Grant, në të cilin ai postuloi se krijesa me sa duket të thjeshta si zoofitet ishin në fillim të një rendi natyror që na çoi tek ne njerëzit.

Darvini më vonë do të merrte këtë ide të krijesave ‘të para’ në periudhën vendimtare të bursës së tij gjatë dhe menjëherë pas udhëtimit të dytë të anijes sondazhore HMS Beagle, e cila rrethoi globin nga 1831-1836./CNA.al

LEXO TE PLOTE