Amani, i kujt është Presidenti? – CNA
Connect with us

Aktualitet

Amani, i kujt është Presidenti?

Publikuar

-

Nga Ylli Dylgjeri

Duke lexuar shkrimin një ngjyrësh të një analisti njëngjyrësh më tërhoqi vëmëndjen
një pragraf që nxerr një konkluzion po një ngjyrësh për të ardhmen e Presidentit!
Ja ç’thotë analisti:

…”Mes gjithë këtij mishmashi, që na thotë se dekreti Lleshi do ta djegë me shumë gjasë

edhe provën e dytë, pa e marrë firmën e kreut

të shtetit, një gjë duket e qartë si drita e diellit:
Ilir Meta nuk ka asnjë dëshirë të dekretojë ministrin e brendshëm të Edi Ramës!
Ministrat janë të kryeministrit, jo të presidentit. Megjithatë presidenti ka vendosur se duhet të jenë edhe të tijët!” …

Vini re: Ministrat janë të Kryeministrit, jo të Presidentit…! Po Presidenti – pyes unë i kujt është? Pa folur për komplimentet e derisotme te Kryeministrit për Të, a nuk e votoi shumica e majtë Presidentin me 87 vota pro dhe 2 kundër pa pjesmarjen e opozitës në sallën e Kuvendit?
Po analisti nuk do ti pohoi faktet.

Atëherë, pyetjet që vinë janë:

Presidenti (nga LSI) ka kaluar djathtas apo është bërë çam? Çfarë ngjyre ka Presidenti sot i ngjyrosuri analist?

Ky konkluzion militantësh më kujton edhe një histori komike.

Një qytetar nga Mati – thotë historia, vendos të vizitojë qytetin e Krujes. Pas vizitës ulet të drekojë në një restorant. Pasi matjani u njoh
me menynë porosit kamarierin ti gatuajë një pulë Fushe-Kruje! Ndërkohe, nuk haron ti kujtoj kamarierit se e do vetëm të tille pulën.

E kështu kamarieri e porosit guzhinën për një pule duke qënë i bindur se klienti s’ka nga ta njohë pulën e pjekur se nga çfshat vjen. Keshtu pasi pula piqet kamarieri ja servir matjanit. Matjani e sheh pulën i uritur, e nuhat, dhe në fund i fut gishtin në të pasmet e pules. Por…pula sipas matjanit nuk ishte nga Fushe -Kruja. Pula ishte nga Laçi!!!

Ja kthen pulën kamarierit i nxehur duke insistuar te shija e vet. Kamarieri serisht shkon ne guzhine dhe tashme i trembur se matjani i njeh i thotë guzhinës: Aman dërgoni njeri në Fushe Krujë se klienti më turpëroj i njeh. Ashtu u bë.

Morën së fundi një pulë Fushë Kruje, e poqën dhe ja servirën. Matjani, sërisht i bëri provën tradicionale me gisht nga pas.

Por kamarieri i bindur thërret:

I nderuar, që është pulë Fushe -Kruje s’ka dyshim, por meqë Ti qënke specialist, dhe i njeh pulat,
a nuk ma bën dhe mua provën me gisht se
mē kanë marrë në “Shtëpinë e Fëmijëve” dhe nuk di i kujti jam?

Mos doni sërisht ti bëni provën Presidentit zoti…analist?

Aktualitet

Ekskluzive/ Përfaqësuesi i PD-së braktis Këshillin Bashkiak të Tiranës

Publikuar

-

By

Një nga zërat kritik të Lulzim Bashës, Fabian Topollaj, është tërhequr sot nga gara për të kandiduar për Këshillin Kombëtar të PD-së, duke dalë hapur kundër kreut të kësaj partie.

Në një prononcim për CNA.al, Topollaj është shprehur se kjo nuk është më Partia Demokratike, por partia personale e Lulzim Bashës dhe e familjes së tij.

Ndërkohë, CNA.al ka mësuar se Topollaj ka dorëzuar edhe mandatin e tij si këshilltar në Këshillin Bashkiak të Tiranës./ CNA.al

Këshilltari i djathtë jep dorëheqjen nga kandidimi/ Kjo nuk është më PD-ja

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Këshilltari i djathtë jep dorëheqjen nga kandidimi/ Kjo nuk është më PD-ja

Publikuar

-

By

Anëtari i PD në Këshillin Bashkiak të Tiranës, Fabian Topollaj, ka dalë sot hapur kundër kreut të PD, Lulzim Basha.

Në një postim në faqen e tij në rrjetet sociale, Topollaj shkruan se ajo që drejton sot Lulzim Basha, nuk mund të quhet më PD dhe se ai nuk mund të jetë më pjesë e kësaj partie.

Ndërkohë, në një prononcim për CNA.al, Topollaj ka konfirmuar se nuk do të jetë pjesë e garës për Këshillin Kombëtar të partisë së Lulzim Bashës.

“Je qe je, me mire ndrysho dhe emrin e partise, sepse kjo smund te quhet me Partia Demokratike e Shqiperise.
Lulzim Basha me ka propozuar per te qene perseri anetar i Keshillit Kombetare te Partise Demokratike. Zakonisht ne keto raste thuhet faleminderit, si kur e pranon kandidimin si kur nuk deshiron te vazhdosh garen. Por ne kete rast eshte ndryshe dhe personalisht e kam krejt te pamundur ta falenderoj Lulin. Kjo sepse Lulzim Basha pasi ka rrembyer pa gare dhe me manipulime flagrante kreun e partise, ka zeruar kontributet e te gjithe anetareve ne vite te PD, te cilet kane qene dhe aksioneret kryesor te saj, duke e kthyer partine qe i dha jete pluralizmit ne vend ne nje formacion personal qe sot ka kryetar por fatkeqsisht nuk ka me anetare dhe kontributore qe i japin jete formacioneve politike. Kjo do te qe njesoj sikur nje prej aksionereve te nje kompanie private te vidhte me letra fallco aksionet e te gjthe bashkepronareve te tjere dhe pastaj ti propozonte atyre pozicionin e rojes se ndermarrjes per te ruajtur kompanine e tij te grabitur.
Per te gjithe ata qe me kerkojne llogari per funksionet qe une mbaj si propozim i Lulzim Bashes, do te komunikoj ne ditet ne vijim vendimin tim per lenien e ketyre funksioneve dhe arsyet se perse keto funksione nuk mund te ushtrohen si perfaqesues i nje opozite qe masivisht ka humbur besimin publik
.”-shkruan Topollaj në një postim në rrjetet sociale./ CNA.al

Skandali me listat e Bashës/ Paralajmërohen tërheqje

Zëdhënësja e Berishës kundër Bashës

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Zëdhënësja e Berishës kundër Bashës

Publikuar

-

By

Erla Mëhilli, zëdhënësja e ish-kryeministrit Sali Berisha, ka vendosur të mos jetë pjesë e listës së Lulzim Bashës, në garën për Këshillin Kombëtar të partisë Demokratike.

Erla Mëhlli, një personazh shumë publik dhe shumë aktiv, prej 10 vitesh në krah të Sali Berishës, me aktin e saj të dorëheqjes nga kandidimi duke të ketë një qëndrim të qartë se është kundër Lulzim Bashës, kundër garave të tij false, kundër proçeseve të tij shkatërruese dhe shpartalluese, kundër Republikës së re, familjes që drejton PD-në.

Erla Mëhilli me dorëheqjen e saj, me pak fjali përpiqet të jetë e qetë, por thekson se kishte njoftuar më parë refuzimin e saj për të qënë pjesë e garës, por sërish emri i kishte dalë në listë.

Me sa duket, Lulzim Basha ka kërkuar që nëpërmjet një mashtrimi ta kalojë edhe me Erla Mëhillin, por duket se sharra i ka ngecur në gozhdë, dhe Erla Mëhilli ka dalë sot me një qëndrim publik.

“Te nderuar miq,

Per arsyet e mia personale kisha vendosur te mos kandidoja me per ne KK te PD, pas dy mandateve radhazi e zgjedhur ne kete forum. Per kete vendim timin njoftova dje me shume korrektese edhe strukturat drejtuese te Partise Demokratike.

Por sot e pashe emrin tim ne liste dhe ndjehem e detyruar qe te sqaroj miqte e mi dhe sigurisht edhe delegatet qe une nuk do te jem pjese e kesaj gare.

Duke i falenderuar te gjithe per mirekuptimin, i uroj suksese kandidateve te tjere!”-shkruan Erla Mëhilli në një postim në rrjetet sociale./ CNA.al

Skandali në listën e Bashës me kandidatët për Këshillin Kombëtar/ Zëdhënësja e Berishës braktis garën

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet22:32 - 14 Dhjetor, 2018

Rekord historik/ Vepra e Prustit shitet për 1,51 milionë euro

Vepra origjinale “Nga ana e Suanit” e shkrimtarit Marsel u shit sot për 1,51 milionë euro. Kjo kopje e rrallë,...

Aktualitet17:59 - 14 Dhjetor, 2018

Foto- Homazh për viktimat në Genova/ Flamuri shqiptar valvitet mbi urën e Morandit

Kanë kaluar katër muaj nga shembja e urës së Morandit në  Genova të Italisë. Gjatë ditës së sotme miq dhe...

Aktualitet10:23 - 14 Dhjetor, 2018

Kuvendi voton sot formimin e ushtrisë/ Forcat e KFOR-it austriak pozicionohen tek Ura e Ibrit

Forca të KFOR-it të cilat përkujdesen për sigurinë në Kosovë, janë stacionuar sot në Urën e Ibrit, në Mitrovicë. Sipas...

Aktualitet08:44 - 14 Dhjetor, 2018

Kuvendi i Kosovës voton sot formimin e Ushtrisë/ SHBA: Vendim historik

Ambasadori amerikan në Kosovë, Philip Kosnett, tha të enjten se votimi i nesërm i transformimit të Forcës së Sigurisë së...

Aktualitet20:00 - 13 Dhjetor, 2018

Arsimi i lartë/ Artan Fuga tregon masat që duhen marrë

Akademiku dhe Pedagogu i Gazetarisë dhe Komunikimit në Universitetin e Tiranës, Artan Fuga, ka bërë disa sugjerime se çfarë nevojitet...

Aktualitet19:19 - 13 Dhjetor, 2018

Protesta në Shkodër/ Policia përplaset me qytetarët

Në protesta e zhvilluara pasditen e sotme, për taksat dhe çmimin e naftës në qytetin e Shkodrës ka pasur përplasje...

Aktualitet18:53 - 13 Dhjetor, 2018

Unaza e Madhe/ Bashkia njofton prishjen e një ndërtese tjetër

Inspektorati i Mbrojtjes së Territorit i Bashkisë së Tiranës ka prishur ditën e sotme një tjetër godinë 3 katëshe në...

Aktualitet18:38 - 13 Dhjetor, 2018

Unaza e Re/ Banorët kërkojnë lirimin e Daniel Dobrajt

Banorët e zonës së Unazës së Re kanë protestuar sërish mbrëmjen e sotme për mbrojtjen e banesave të tyre nga...

Aktualitet16:28 - 13 Dhjetor, 2018

Kërcënojnë banorët e Bregut të Lumit/ Do hapim luftë civile

Banorët e zonës së Bregut të Lumit janë ngritur sërish pasditen e sotme në protestë për dëmshpërblimet nga ndërtimi i...

Aktualitet16:10 - 13 Dhjetor, 2018

Nxënësit e gjimnazeve hidhen nga kangjellat e shkollës për protestë

Nxënësit e gjimnazeve të Beratit kanë dalë sërish sot në protestë në rrugët e qytetit në për të përkrahur studentët....

Aktualitet15:31 - 13 Dhjetor, 2018

“Xhisiela”/ Prokuroria jep pretencën për Rexhep Rrajën

Prokuroria e Krujës ditën e sotme ka dhënë pretencën për Rexhep Rrajën, djalin e deputetit të Partisë Socilaiste  Rrahman Rraja,...

Aktualitet14:38 - 13 Dhjetor, 2018

Senati i Arteve pro studentëve/ Zbulohen vendimet

Senati Akademik i Universitetit të Arteve të Bukura është shprehur pro protestës së studentëve,  duke marrë disa vendime në mbledhje....

Aktualitet13:51 - 13 Dhjetor, 2018

Përfundon seanca plenare/ Studentët zhvendosin protestën

Sapo ka mbaruar seanca plenare në Kuvend dhe studentët janë duke e spostuar protestën e tyre drejt Kryeministrisë. Që prej...

Aktualitet13:36 - 13 Dhjetor, 2018

Artisti “shpërthen” ndaj medias/ Rrini larg studentëve, po zbehni kauzën

Artisti Robert Aliaj i është bashkuar prapë sot protestës së studentëve, pavarësisht lajmeve se ndaj tij ka filluar një porcedim...

Aktualitet13:18 - 13 Dhjetor, 2018

Kërkoheshin nga Interpoli/ Arrestohen shqiptarët në Greqi

Dy shqiptarë të shpallur prej kohësh në kërkim janë arrestuar nga Interpol Tirana në Greqi. Nga policia bëhet me dije...

Aktualitet13:00 - 13 Dhjetor, 2018

Foto-Tym i zi te Ministria e Jashtme/ Çfarë po ndodh?

Shtëlluga të zeza tymi janë parë të dalin mesditën e sotme nga Ministria e Jashtme. Nga fotot shihet se në...

Aktualitet12:28 - 13 Dhjetor, 2018

Robert Aliaj nuk ndalet/ Sfidon policinë

Ndonëse ndaj artistit Robert Aliaj ka filluar një porcedim penal, ai është shfaqur sërish sot pranë protestës së studentëve ....

Aktualitet09:44 - 13 Dhjetor, 2018

Trenat përplasen kokë më kokë/ Humbin jetën 7 persona, dhjetëra të plagosur

Shtatë të vdekur dhe 46 të plagosur është bilanci i aksidentit të shkaktuar nga përplasja e dy trenave në kryeqytetin...

Aktualitet20:07 - 12 Dhjetor, 2018

Krijimi i KLGJ dhe KLP/ Reagon Ambasada Amerikane

Pas krijimit të Këshillit të Lartë Gjyqor dhe Këshillit të Lartë të Prokurorëve, ka ardhur edhe reagimi Ambasadës Amerikane në...

Aktualitet19:52 - 12 Dhjetor, 2018

Foto/ Studentët ndezin zjarr, sfidojnë të ftohtin

Studentët që kanë mbi nëntë ditë duke prostuar po përgatiten për të kaluar natën para Kryeministrisë dhe Ministrisë së Arsimit.Të...

Aktualitet18:46 - 12 Dhjetor, 2018

Gjermania ultimatum Kosovës/ Anullo ose pezulloni tarifën ndaj mallrave serbe

Ministri i Jashtëm gjerman, Heiko Maas i ka vënë ultimatumin Kosovës për të anuluar tarifë 100%  ndaj  mallrave serb. Ka...

Aktualitet18:20 - 12 Dhjetor, 2018

Zgjedhjet e KLGJ-së/ Zbulohen tre antarët e parë

Janë zgjedhur tre nga gjashtë antarët e parë të Këshillit të Lartë Gjyqësor. Emrat të cilët janë votuar nga gjyqtarët...

Aktualitet18:14 - 12 Dhjetor, 2018

Studentët nxjerrin foton/ Zbulohet kush e merr fondin e ekselencës

Gjatë protestës së sotme studentët kanë bërë publik një tjetër denoncim. Pas zbulimit të emrave të pedagogëve që marrin para...

Aktualitet18:05 - 12 Dhjetor, 2018

Protesta/ Studentët me batanije në rrugë

Studentët vazhdojnë të qëndrojnë përpara Ministrisë së Arsimit dhe Kryeministrisë, duke këmbëngulur në plotësimin e nëntë pikave të kërkesës së...

Aktualitet16:10 - 12 Dhjetor, 2018

Protesta e studentëve/ Senati i UT kundër Ramës

Pas plot  nëntë ditësh protestë nga ana e studentëve, ka ardhur edhe reagimi i Senatit Akademik të Universitetit të Tiranës....

Aktualitet16:05 - 12 Dhjetor, 2018

Protesta / Tupja: Mashtron, Rama nuk është i gatshëm për dialog

Profesori Edmond Tupja ka qenë pasditen e sotme i ftuar në emisionin Top Talk në Top-channel, ku ka folur për...

Aktualitet15:41 - 12 Dhjetor, 2018

Protesta edhe në Bulqizë/ Minatorët paralajmërojnë grevë urie

Protestat e studentëve në Tiranë dhe në shumë qytetet të tjera të vendit kanë tërhequr vëmendjen e të gjithëve ditët...

Aktualitet15:21 - 12 Dhjetor, 2018

Foto/ Vijon qëndresa e studentëve

Studentët vazhdojnë protestën e tyre që prej orës 10:00 të mëngjesit. Ata kanë vendosur që të ndahen në dy vende...

Trending

Read previous post:
“Mami më fal!” Fjalët e fundit të 5-vjeçarit që ndërroi jetë nga kanceri, përlotin gjithë botën

Një djalë 5-vjeçar që vuante nga kanceri, ka ndërruar jetë në krahët e nënës së tij, pasi i kërkoi falje...

Close