Përfundojnë ndeshjet e fundit të Europa League për sot/ Milan & Arsenal ndalen në barazim – CNA
Connect with us

Aktualitet

Përfundojnë ndeshjet e fundit të Europa League për sot/ Milan & Arsenal ndalen në barazim

Publikuar

-

Kanë përfunduar dhe ndeshjet e fundit për sot, të vlefshme për javën e katërt të Europa League. Milani nuk ka shkuar më shumë se një barazim 1-1 me spanjollët e Betis, një rezultat që e komplikon situatën e ekipit italian në grupin F, ku do i duhet të luftojë deri në fund për të siguruar biletën për fazën tjetër.

Arsenali është mjaftuar me një barazim pa gola me Sporting Lisbonën, duke siguruar biletën për në fazën tjetër.

LEXO EDHE:  Humbja me Interin / Leonardo flet ashpër, përmend gabimet e Gattusos

Fitoret më të thella i arritën grekët e Olyampiakos, 5-1 ndaj ekipit modest nga Lukesmburgu, Dudelange dhe austriakët e Salzburg që fituan 5-2 në Norvegji ndaj vendasve të Salzburg.

Më poshtë po ju njohim me rezultatet e plota të gjithë ndeshjeve të sotme të Europa League:

/CNA.al

Aktualitet

Vrasja tek Liqeni/ Vetëdorëzohet në polici autori

Publikuar

-

By

Vrasja e 62 vjeçarit Haxhi Baçinozi, në sy të djalit të tij tronditi qytetin e Tiranës disa ditë më përpara.

Baçinozi ka qenë duke vrapuar pranë Liqenit Artificial në kryeqytet, së bashku me djalin e tij, kur është qëlluar me armë nga një person.

Policia arriti të identifikonte autorin Islam Mylkaj, i cili u shpall në kërkim.

Dëshmitari kryesor për identifikimin e autorit ishte djali i viktimës, kurse u mësua se motivi që ka çuar në vrasje ka qenë një borxh i pashlyer.

Policia e Tiranës arrestoi para disa kohësh shtetasin Myftar Pasha, shok me autorin, i cili akuzohet për moskallëzimin e krimit.

Para pak çastesh është vetëdorëzuar në polici edhe autori Islam Mylkaj.

Njoftimi i policisë:

Tiranë

Pas një pune të mirëfilltë hetimore dhe profesionale, të bërë nga grupi i posaçëm hetimor i ngritur në Drejtorinë Vendore të Policisë Tiranë, në drejtimin e Departamentit të Policisë Kriminale në Policinë e Shtetit, për zbardhjen e vrasjes së ndodhur më datë 16 mars 2019, rreth orës 18:15, tek Liqeni Artificial, ku mbeti i vrarë me armë zjarri, shtetasi H. B., 62 vjeç, u bë e mundur zbardhja e ngjarjes dhe dokumentimi me prova ligjore i autorësisë së kësaj ngjarje.

LEXO EDHE:  Humbja me Interin / Leonardo flet ashpër, përmend gabimet e Gattusos

Pas trysnisë së madhe të ushtruar nga Policia e Tiranës, kontrolleve të shumta për kapjen e autorit, si dhe negociatave të bëra mes Policisë dhe avokatit të autorit të dyshuar, autori i dyshuar, shtetasi I. M., 61 vjeç, nga Fieri, rreth orës 19.30 është vetëdorëzuar në Drejtorinë Vendore të Policisë Tiranë i shoqëruar nga avokati i tij.

Në bashkëpunim me Prokurorinë vijojnë veprimet e mëtejshme proceduriale.

/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Basha dështon në PPE/ Asnjë fjalë për djegien e mandateve

Publikuar

-

By

Ashtu siç CNA.al, paralajmëroi një ditë më parë, kreu i Partisë Demokratike Lulzim Basha, ka brasktisur protestën që do të zhvillojë ditën e nesërme opozita përballë Parlamentit. Basha nuk do të paraqitet as në Prokurori e cila e ka thërritur atë ditën e nesërme, por ka shkuar në Bruksel në Asamblenë e Partive Popullore Europiane

Sot në një njoftim të bërë prej tij në rrjetet sociale, Lulzim Basha thotë se ka takuar kryetaren e re të CDU-së Znj. Annegret Kramp-Karrenbaue për të cilën thekson se e ka pasur një takim të përzemërt.

Në fakt, nga fotot që ka publikuar vetë Basha, duket qartë se takimi është në prani të personave të tjerë, pra  një takim në prezencë të një grupi njerëzish, nuk ka pasur asnjë takim zyrtar të Lulzim Bashës, me kryetaren e re të CDU-së, apo pretendenten për Kancelaren e nesërme të Gjermanisë.

Nga ana tjetër, në njoftimin e shpërndarë nga Partia Demokratike, thuhet se ka pasur thjeshtë një takim dhe nuk ka asnjë fjalë për mbështetjen që CDU  apo Kristiandemokratët gjermanë i japin Lulzim Bashës dhe Partisë Demokratike, pas aktit të tij të fundit për djegien e mandateve.

LEXO EDHE:  Humbja me Interin / Leonardo flet ashpër, përmend gabimet e Gattusos

Bazuar më tej, që në deklaratën e Lulzim Bashës të shpërndarë nga zyra e shtypit të PD-së, nuk ka asnjë fjalë për këtë akt politik të kryer nga kreu i PD-së, në bashkëpunim me LSI-në dhe me aleatët e tjerë.

Mesa duket dështimi i Bashës tek Partitë Popullore Europiane është tashmë një fakt i kryer, ashtu si CNA.al e kishte paralajmaruar se kreu i PD-së është tashmë i ngrirë dhe thuajse totalisht i izoluar nga partitë simotra europiane, të cilat kundërshtojnë dhe këmbëngulin fort kundër aktit të djegies së mandateve.Akt të cilin e quajtën një hap ekstrem dhe të pajustifikuar që e nxirrte Partinë Demokratike jashtë sistemit politik dhe demokracia në vend.

Sot këtë leksion duket se ia ka dhënë qartë braktisja dhe indiferentizmi që i kanë bërë krerët më të mëdhenj të Partive Popullore Europiane, apo partitë simotra, të cilët, nuk kanë pranuar në asnjë rast të kenë një takim kokë më kokë, apo të diskutojnë për djegien e mandateve nga ana e PD-së, gjë të cilën edhe vetë Lulzim Basha nuk ka mundur ta shpërndajë në njotimin e tij për mediat./CNA.al

E thërret prokuroria/ Basha “arratiset” në Bruksel, braktis protestën

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Injoranca e motivuar/ Nuk lindim injorantë, zgjedhim të bëhemi të tillë

Publikuar

-

injoranca eshte zgjedhje

Injoranca e motivuar është ajo që zgjedhim duke qenë të ndërgjegjshëm, duke mos lexuar dhe duke mos kërkuar që të dimë më shumë.

Injoranca është tmerrësisht e rrezikshme pasi e tkurr kapacitetin e njeriut për t’u rritur dhe për t’u pjekur. Kur vendosim që të jetojmë si injorantë, dikush tjetër do të vendosë në vendin tonë. Kështu dhe manipulohemi.

LEXO EDHE:  Humbja me Interin / Leonardo flet ashpër, përmend gabimet e Gattusos

Kjo injorancë mund të shfaqet edhe në fusha të tjera të jetës. Përshembull dikush ndjehet keq dhe nuk shkon tek mjeku. Ata preferojnë të bëjnë sikur çdo gjë shkon mirë, kur në fakt nuk është ashtu. Ky është një shembull tipik i rasteve kur injoranca vret./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet20:21 - 20 Mars, 2019

Vendimi i Dhomës së Apelit/ Burgim i përjetshëm për Radovan Karaxhiçin

Ish udhëheqësi i serbëve të Bosnjës, Radovan Karaxhiç, u dënua më burgim të përjetshëm. Dhoma e Apelit e Mekanizmit që...

Aktualitet19:02 - 20 Mars, 2019

Rrëmben autobuzin me 51 nxënës/ Tentoi t’i digjte

Një autobuz me 51 nxënës është rrëmbyer ditën e sotme nga shoferi i saj. Ngjarja mësohet të ketë ndodhur në...

Aktualitet18:34 - 19 Mars, 2019

Nëna hedh vajzën nga kati i pestë/ Më pas hidhet edhe vetë

Qyteti i Athinës është tronditur ditën e sotme nga një ngjarje e rëndë, ku një nënë hodhi vajzën e mitur...

Aktualitet18:31 - 19 Mars, 2019

Qindra ushtarët amerikanë zbarkojnë në Gjermani

 Qindra ushtarë amerikanë kanë filluar të mbërrijnë në Gjermani. Prova e parë kjo e një strategjie të re të dislokimit...

Aktualitet18:26 - 19 Mars, 2019

Italia do t’i bashkohet nismës kineze të investimeve

Italia pritet t’i bashkohet nismës kineze “Një Brez, Një Rrugë” të enjten gjatë vizitës së Presidentit kinez Xi Jinping në...

Aktualitet15:25 - 19 Mars, 2019

Kur studentët detyrohen të lënë shkollën

Në pesë vitet e fundit mbi një milionë të rinj i kanë ndërprerë studimet në universitetet turke. Një shkak i...

Aktualitet15:22 - 19 Mars, 2019

Masakra në Zelandën e Re/ IS-i kërcënon me hakmarrje

Sulmi i përgjakshëm terrorist ndaj dy xhamive në Zelandën e Re mund të shkaktojë një spirale të re dhune. Milicët...

Aktualitet14:37 - 19 Mars, 2019

Kërcënon Erdogan/ Kush sulmon muslimanët do të kthehet me arkivol

Presidenti i Turqisë paralajmëron për një Gallipoli të ri në vazhdën e sulmit terrorist të Christchurch dhe thotë se kushdo...

Aktualitet19:30 - 18 Mars, 2019

Franca shpall ndalimin e protestave, pas trazirave

Kryeministri i Francës shpalli të hënën ndalimin e protestave të jelekëve të verdhë në bulevardin Champs-Elysees të Parisit dhe në...

Aktualitet19:12 - 18 Mars, 2019

Holandë/ Arrestohet i dyshuari për sulmin në tramvaj

Policia holandeze arrestoi një person me origjinë turke, i dyshuar për përfshirje në incidentin me armë në një tramvaj të...

Aktualitet18:23 - 18 Mars, 2019

Për të apasionuarit e teatrit/ Korçarët sjellin “Kopracin” në Tiranë

Komedia “Kopraci” e Molierit, një nga kryeveprat botërore ka mbërritur në Tiranë. Të gjithë të apasionuarit e teatrit do të...

Aktualitet21:12 - 17 Mars, 2019

Macron dënoi “apokalipsin“ e Parisit

Protestat e “jelekëve të verdhë“ u kthyen në trazira të shtunën dhe në përleshje nëpër rrugët e kryeqytetit francez. Presidenti...

Aktualitet19:13 - 17 Mars, 2019

Fillon kthimi i trupave të viktimave në Zelandën e Re

Policia tha se numri i të vdekurve në vrasjet masive në dy xhami të qytetit Christchurch, në Zelandën e Re...

Aktualitet19:07 - 17 Mars, 2019

Terroristi neozelandes njohës i mirë i Ballkanit

Brenton Harrison Tarrant, 28-vjeçari i akuzuar për vrasjen e 49 vetëve dhe plagosjen e shumë të tjerëve në dy xhami...

protesta ne serbi protesta ne serbi
Aktualitet11:01 - 17 Mars, 2019

Grusht shteti në Serbi/ Opozita merr mediat shtetërore

President i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, pritet që të flasin për serbët, një ditë pasi protestuesit u futën në ambjentet e...

Aktualitet09:01 - 16 Mars, 2019

Masakra në Zelandën e Re ka një hero/ Kush është i riu që u përball me autorin

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur një ditë më parë në Zelandën e Re, ku pas një sulmi me armë...

Aktualitet19:30 - 15 Mars, 2019

Masakra në Zelandën e Re/ Merkel: Racizmi mori jetën e njerëzve që faleshin paqësisht në xhami

Ngjarja e masakrës në Zelandën e Re, ku rreth 49 vetë u qëlluan për vdekje nga një person gjatë kohës...

Aktualitet16:56 - 15 Mars, 2019

Maqedoni/ Dënohen të akuzuarit për ngjarjet e dhunshme në Parlament

Në Shkup, 16 nga 17 të akuzuarit për ngjarjet e dhunshme të 27 prillit 2017 në Parlamentin e Maqedonisë së...

Aktualitet15:39 - 15 Mars, 2019

Tragjedia në Zelandën e Re/ Rritet bilanci i viktimave

Ka shkuar në 49 numri i perosnave që kanë humbur jetën pas sulmit me armë zjarri në dy xhami në...

Aktualitet08:44 - 14 Mars, 2019

Marrëveshja e Ohrit përçan partinë shqiptare në Maqedoninë e Veriut

Shpërbërja e Sekretariatit për Zbatimin e Marrëveshjes së Ohrit, përçan partinë shqiptare Bashkimi Demokratik për Integrim në Maqedoni. Përmes një...

Bota19:07 - 13 Mars, 2019

Një tjetër dënim me burg për menaxherin e fushatës Trump

Një gjykatë federale në Uashington dha të mërkurën një tjetër masë dënimi për ish-menaxherin e fushatës së presidentit Donald Trump,...

presidenti serb aleksander vucic presidenti serb aleksander vucic
Aktualitet15:55 - 13 Mars, 2019

Miratimi i platformës/ Vuçiç: Dialogu mbaroi

Aleksandër Vuçiç, President i Serbisë , ka deklaruar  ditën e sotme se  Prishtina zyrtare me miratimine e  platformës për dialogun...

Ministrja e Shendetesise, Manastirliu gjate nje deklarate per mediat Ministrja e Shendetesise, Manastirliu gjate nje deklarate per mediat
Aktualitet12:10 - 13 Mars, 2019

Manastirliu në OKB/ Zgjerojmë financimin e programeve të mbrojtjes sociale

 “Qeveria shqiptare po zgjeron financimin publik për programet e mbrojtes sociale, për herë të parë në 15% të shpenzimeve publike,...

Aktualitet11:04 - 13 Mars, 2019

“Jam shumë sëmurë, nuk eci dot”/Aktorja e njohur shqiptare në gjëndje të rëndë shëndetësore

Aktorja e njohur e skenës shqiptare, Margarita Xhepa është në gjendje të rëndë shëndetësore dhe kësisoj do t’i nënshtrohet ditën...

Aktualitet09:16 - 12 Mars, 2019

Ivanov refuzon ligjet me emrin Maqedonia e Veriut

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Gjorge Ivanov, refuzoi të dekretojë 11 ligje që janë miratuar me emrin Republika e Maqedonisë...

haradinaj kushte serbise haradinaj kushte serbise
Aktualitet17:06 - 11 Mars, 2019

Haradinaj takim me dy këshilltarët e Merkel

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj zhvilloi një takim ditën e sotme me dy këshilltarët e kancelares gjermane Angela Merkel, Jan...

Aktualitet09:53 - 10 Mars, 2019

Pacolli thirrje Vuçiç për tu kthyer në tavolinën e dialogut

Behxhet Pacolli, zv-kryeministri i Kosovës ka ftuar presidentitne Serbisë, që të mos luaj lojra, por të ktheht na tavolinën e...

Aktualitet23:46 - 9 Mars, 2019

“A të ka ngacmuar ndonjë deputet? Ja përgjigja e papritur e Grida Dumës

Grida Duma iu përgjigj shumë pyetjeve nga Ermali sot në emisionin Xing me Ermalin. Cili deputet të ka gjuajtur më...

Trending

Read previous post:
Manfred Weber synon të vihet në krye të Komisionit të BE-së

Sot  Partia Popullore Europiane vendos në Helsinki se cili do të jetë kandidati kryesor i saj në zgjedhjet e majit...

Close