Muli dhe Luli si “dashnorë” të Rilindjes – CNA
Connect with us

Aktualitet

Muli dhe Luli si “dashnorë” të Rilindjes

Publikuar

-

Një debat i ndodhur dy netë më parë në Opinion në Tv Klan midis Blendi Fevziut dhe Flamur Nokes, deputet dhe ish-ministër i Brendshëm i Berishës, tërhoqi vëmendjen e mediave për “tradhëtinë” që Flamuri kishte bërë ndaj demokratëve duke çuar mesazhe tek mazhoranca dhe konkretisht tek Fatmir Xhafaj.

Noka akuzoi Fevziun se po i hiqte fjalën dhe se kishte frikë nga Rama, por Blendi nuk ja përtoi, ai i tha se “Ti këtu nuk mban dot fjalim. Ti mos të kishe aleancë shtypin sot do ishe zi e më zi. More vesh apo jo, mua s’ ma mbyll dot gojën as ti, e as ndonjë tjetër. Rri mos të flas për mesazhet që i çoni qeverisë”.

Por kjo “tradhëti” e Flamurit dhe bashkëpunim me Rilindjen nuk është as i pari dhe as i fundit në PD, dhe nuk ka pse të kryqëzohet Noka për disa mesazhe, kur kryetari i tij ka shitur partinë tek Rilindja.

Politika moderne dhe formimi europian i Lulzim Bashës i njeh këto flirte dhe pabesi, deri edhe në skenarë kundër bashkëpunëtorëve apo shitje të partisë.

Mediat u çuditën nga përplasja dhe deklarata e Fevziut pasi Flamurin e shohin si “trimin” flamurtar të PD-së që është gati t’i shqyejë Rilindasit e Ramës, megjithëse bën pazare me ta. Është gati të denocojnë dhe shkatërojë bashkëpunëtorët e Rilindjes, megjithse ha e pi me ta, është gati të shqyejë ministrat, Taulant Ballën, Arben Ahmetajn, Fatmir Xhafën, megjithëse ju çon SMS përpara se të dalë në konferencë për shtyp, apo ju çon selam se e detyron Luli.

Prandaj dhe nuk ka asgjë për t’u çuditur me flamurtarin që u bë ministër i Brendshëm kur Berisha ishte i inatosur me gjithë bashkëpunëtorët e tij dhe ju dha si shembull Mulin në post.

LEXO EDHE:  “Fosilet e së shkuarës”/ Vasili sulmon ashpër Ramën dhe Ruçin  

Askush nuk mund të mohojë se Flamuri është një qëndrestar që ka fituar jo pak, por kontributet ju kthyen në benefite si shumë kujt në politikë, ndoshta më shumë sesa vlen, por për ata që mendojnë se Flamuri është budalla gabojnë, dhe këtë ai e tregoi edhe në debatin me Fevziun, megjithëse doli zbuluar dhe mund të ketë rënë në kurthin e debatit të porositur nga Basha.

Muli këto vite tregoi se “kupton” nga politika dhe e di se çfarë do të thotë të luash në atë terren. Ka eksperiencë, Bashën nuk e do megjithëse i serviloset ama zgjidhjet i shikon me pragmatizëm.

Këtë leksion ndoshta e ka mësuar nga vetë Lulzim Basha, ky shiti PD, hoqi senatorët e asaj partie, largoi gjysmën e bazës së PD-së, shpesh i krijon probleme dhe Berishës, bën marrëveshje me Ramën për interesin e tij dhe jo të demokratëve e shqiptarëve, shton me miliona dollarë pasurinë e familjarëve të tij, jep e nxjerr leje që të ndërtojnë kulla, bizneset e familjarëve shumëfishojnë xhiron dhe paguajnë më pak tatime në pushtetin e Rilindjes, punojnë e jetojnë të qetë dhe pasurohen më shumë se në Hollandë, ku dhe Luli kalon më shumë kohë se në Shqipëri.

Edhe këto Flamuri i di dhe i ka mësuar mjaft mirë, prandaj dhe kur të gjitha këto i bën Luli pse të mos i bëjë dhe Muli?

Këtu fillon dhe mbaron çdo debat për Mulin dhe Lulin si “dashnorë” të Rilindjes dhe Edi Ramës./ CNA.al

Fevziu nxjerr zbuluar Flamur Nokën/ Zbulohet kujt ministri i çonte mesazhe

Fevziu sherr me Flamur Nokën/ Heshte për krimin, i çon mesazhe Qeverisë

Aktualitet

Shtypi i ditës, 19 janar 2019

Publikuar

-

By

Këto janë disa prej titujve kryesorë të shtypit të shkruar për ditën e sotme, datë 19 janar 2019:

“Gazeta Shqiptare” hapet me titullin “Meta dekreton Edi Ramën ministër: Shmanga krizën”, ndërsa vijon me një tjetër titull “Sfida e Instagramit, ‘fytyra’ e vërtetë e VIP-ave”.

“Koha Jonë” hapet me titullin “Presidenca jep gjak, Presidenti jep oksigjen”, ndërsa vijon me një tjetër titull “Pedagogët i bashkohen studentëve: Të hënën të gjithë në protestë”.

LEXO EDHE:  Aleati paralajmëron Bashën/ Opozita drejt përçarjes

“Shekulli” hapet me titullin “Koalicioni i madh, 21 parti për ndryshimin e Kodit Zgjedhor”, ndërsa vijon me një tjetër titull “Kokëdhima dhe Agron Duka: Të bashkohemi për zgjedhje të lira”.

“Epoka e re” hapet me titullin “Angazhimi i dy qeverive eleminoi burokracitë”, ndërsa vijon me një tjetër titull “Kosova nuk tërhiqet nga taksa 100% ndaj mallrave serbe”.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Grida Duma sfidon hapur Bashën/ PD ka nevojë për fitues të vërtetë

Publikuar

-

By

Kryetari i PD, Lulzim Basha dhe deputetja Grida Duma

Partia Demokratike do të mbledhë sot Këshillin e ri Kombëtar, ku ndër të tjera mësohet se një ndër zërat më aktivë të kësaj partie, Grida Duma nuk do  ta mbajë më postin e sekretares. E ftuar në emisionin “Zonë e Lirë”, të Arjan Çanit, Duma tha se do të kandidojë vetëm për Kryesinë , pasi Lulzim Basha vendosi të shkurtojë sekretariatin dhe të vendosë vetëm teknikë.

Por, Grida Duma mbrëmë ka folur pa doreza, duke kërkuar që Basha të bëjë një garë të vërtetë, pasi sipas saj vetëm në këtë mënyrë mund të ketë suksese PD.

Më tej, Grida Duma theksoi domosdodhmërinë që ekipi i PD duhet të qartësohet.

“Unë jam njeri super i vlerësuar në PD, nuk është çështje me Bashën por është meritën e njeriut dhe kontributit në PD… Ndihem e vlerësuar për kandidaturë. Shpresoj që të ofrohet garë e duhur për fituesin e vërtetë, sepse ata që vijnë fitues nga gara e vërtetë, atëherë do kenë suksese. Por nëse e vlerëson vetëm kryetari, nuk kthehet fitues. Ekipi besoj se i ka ardhur koha të qartësohet, jam për një ekip të qartë. Është në dorë të Bashës ta bëjë këtë dhe padiskutim ky është qëndrimi im, që të ketë një ekip të qartë. E kam thënë edhe më herët ketë, se përndryshe njerëzit do të vazhdojnë te kërkojnë “kush, kush, kush”, tha Grida Duma./CNA.al

Basha hedh në kosh edhe Grida Dumën

Grida Duma, personazhi që duhet në krye të PD

Grida Duma del hapur kundër Lulzim Bashës

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Grida Duma, personazhi që duhet në krye të PD

Publikuar

-

By

Grida Duma

Grida Duma ishte e ftuar mbrëmë tek Arjan Cani në Zonë e Lirë, dhe vërtetë Grida dje ishte e lirë , ndryshe dhe e vërtetë.

E fortë në artikulim dhe sharmante në çdo qëndrim të saj. Grida dukej tashmë një politikanë e fortë dhe me kurajo.

Nuk i trembej mendimeve të saj, kishte qëndrime të forta dhe nuk ndalej përpara asgjëje.

Grida foli hapur për kryetarët, të cilët janë kthyer në pronarë, përtej një konstatimi, Duma është një personaszh që e jeton nga afër politikës dhe e kupton mjaft mirë çfarë është kryetari pronar.

Ajo përsëriti disa herë mungesën e garës në PD, një garë të munguar për njerzit me vlera, sic tha Duma, duke theksuar se nuk ju jepet gara e duhur njerëzve që e meritojnë dhe kanë vlera.

LEXO EDHE:  Ligji për mediat online/ Shoqatat e gazetarëve ultimatum Ramës

Grida tha se nuk do ndalej për të bërë të mundur që të kishte gara dhe të vërteta. “Partitë godasin njerzit me vlera dhe kapacitete që t’ju hapin rrugë të përzgjedhurve”, u shpreh Duma.

Më e vërtetë se kurrë, më e pjekur politikisht, Grida Duma tha se nuk do ishte më sekretare, por do kandidonte vetëm për kryesinë e PD, një garë që duket thuajse e fituar nga një personazh politik si ajo, që foli fort dhe tha të vërtetën ashtu siç di vetëm ajo./CNA.al

Grida Duma akuzon Bashën/ Është pronar i PD-së

Grida Duma del hapur kundër Lulzim Bashës

Grida Duma: Gent Cakaj pupac i Edi Ramës

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet18:20 - 17 Janar, 2019

Vizita e Putin në Serbi/ Tregon dy gabimet e Kosovës

Presidenti rus, Vladimir Putin i cili po zhvillon një vizitë zyrtare në Serbi. Nga konferenca me homologun e tij serb...

Aktualitet16:11 - 17 Janar, 2019

Kaos në Universitetin e Durrësit/ Pedagogët bashkohen me studentët

Pedagogët e Universitetit “Aleksandër Moisiu” në Durrës kanë firmosur një peticion për të mbështetur protestën e studentëve. Ndërsa, studentët prej...

presidenti rus vladimir putin presidenti rus vladimir putin
Aktualitet15:58 - 17 Janar, 2019

Putin në Serbi/ Reagojnë Oganizatat joqeveritare

Organizatat joqeveritare në Serbi kanë thënë sot se modeli i pushtetit autoritar që përdor presidenti rus, Vladimir Putin nuk duhet...

Aktualitet11:40 - 17 Janar, 2019

Në kujtim të aktorit korçar Jani Riza

Kujtojme sot 73 vjetorin e lindjes se aktorit te mirenjohur Korcar Jani Riza qe per fat te keq eshte ndare...

Aktualitet08:53 - 17 Janar, 2019

Putin sot në Beograd/ Mitrovica “pushtohet” nga flamujt dhe shkrimet ruse

Në ditën kur presidenti rus Vladimir Putin pritet të vizitojë Beogradin, në veri të Mitrovicës janë vendosur gjithandej flamuj të...

kryeministrja e anglise, theresa may, ne deklarate kryeministrja e anglise, theresa may, ne deklarate
Aktualitet20:37 - 16 Janar, 2019

Brexit/ Theresa May fiton në mocionin e mosbesimit

Parlamenti britanik nuk e ka miratuar mocionin e mosbesimit ndaj qeverisë së Theresa May. Pas votimit, kryeministrja Theresa May tha...

stema e ushtrise clirimtare te kosoves stema e ushtrise clirimtare te kosoves
Aktualitet18:44 - 16 Janar, 2019

Krimet e luftës/ Komandanti i UÇK-së përpara Gjykatës Speciale

Ish-komandanti i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Sami Lushtaku ka përfunduar ditën e sotme intervistimin nga Prokuroria Speciale e Hagës. Pas...

ministri i jashtem rus, sergey lavrov, ne nje konferece per mediat ministri i jashtem rus, sergey lavrov, ne nje konferece per mediat
Aktualitet15:58 - 16 Janar, 2019

Ndryshimi i emrit të Maqedonisë/ Zbulohet qëndrimi i Rusisë

Rusia ka ngritur një pikëpyetje në lidhje me marrëveshjen e ndryshimit të emrit të Maqedonisë. Ministri i Jashtëm i Rusisë,...

ish-komandanti thirret nga gjykata speciale ish-komandanti thirret nga gjykata speciale
Aktualitet15:41 - 16 Janar, 2019

Akuza për krime lufte/ Ish-komandanti në Gjykatën Speciale

Komandanti i Brigadës 124 të Rahovecit, Ismet Tara, i njohur si “komandant Hoxha”, është  thirrur nga Gjykata Speciale. Tara është...

voa, zeri i amerikes ne shqip voa, zeri i amerikes ne shqip
Aktualitet10:58 - 15 Janar, 2019

E quajti kazan/ “Zëri i Amerikës” i përgjigjet Ramës

Media amerikane më e madhe dhe më jetëgjatë, në Shqipëri, “Zëri i Amerikës” mbushi  sot 75-vjet transmetim. Ditën e djeshmje...

masakra ku u vrane 45 vete ne recak masakra ku u vrane 45 vete ne recak
Aktualitet10:47 - 15 Janar, 2019

Masakra e Reçakut/ Ende nuk ka drejtësi

20-vjet kanë kaluar nga masakra në Reçak të Shtimës në Kosovë dhe asnjë shenjë nuk ka që të bëjë lidhjen...

Aktualitet13:54 - 13 Janar, 2019

Foto/ Zgjidhet ministri i ri i Mbrojtjes në Greqi

Është zgjedhur personi i cili do të drejtojë Ministrinë e Mbrojtjes në Greqi. Menjëherë pas dorëheqjes së Panos Kammenos nga...

Aktualitet13:30 - 13 Janar, 2019

Paralajmëron drejtori i Policisë/ Çfarë do ndodhë me grupet kriminale

106-vjetori i krijimit të Policisë së Shtetit është festuar edhe në Drejtorinë Vendore të qyetit të Elbasanit. Drejtori i Policisë...

Aktualitet11:43 - 13 Janar, 2019

Dorëhiqet ministri i Mbrojtjes në Greqi

Ministri grek i Mbrojtjes, Panos Kammenos ka dhënë dorëheqjen. Kammenos, i cili njëkohësisht është edhe lider i partisë ANEL, ka...

Aktualitet14:49 - 12 Janar, 2019

Shpërthim i fuqishëm në Paris/ 2 të vdekur 30 të plagosur

Parisi u trondit nga një shpërthim i fuqishëm mëngjesin e sotëm. Shpërthimi ndodhi si rezultat i rrjedhjes së gazit në...

Aktualitet10:02 - 12 Janar, 2019

Shpërthim në qendër të Parisit/ Raportohet për disa të plagosur

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në orët e para të mëngjesit të sotëm në lagjen Opera, në Paris. Mësohet...

Aktualitet19:46 - 11 Janar, 2019

Kuvendi çan bllokadën e votave/ Miratohet emri Maqedonia e Veriut

Kuvendi i Maqedonisë së Veriut miratoi sot  ndryshimin e Kushtetutës për marrëveshjen me Greqinë në lidhje me çështjen e ndryshimit...

Aktualitet18:53 - 11 Janar, 2019

Skandali në Pashaliman/ Reagon Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura

Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura ka reaguar pas vjedhjes së tre armëve automatike në bazën ushtarake të Pashalimanit...

Aktualitet15:29 - 11 Janar, 2019

Thirrja e Alia Asllanit më aktuale se kurrë/ Mbushni xhepe, mbushni arka, të “pabrek” ju gjeti dreka, milionier ju gjeti darka!

Që nga Korça gjer te Shkodra mbretëron një errësirë, nëpër fusha, nëpër kodra, vërshëllen një egërsirë! Pra, o burra, hani,...

Aktualitet13:49 - 11 Janar, 2019

Debati për Cakajn/ Albin Kurti zë ngushtë Ramën

Debati për mosdekretimin e Gent Cakaj ka përfshirë të gjithë spektrin politik në Kosovë. Pas refuzimit të Presidentit Ilir Meta,...

Aktualitet13:09 - 11 Janar, 2019

Dëbora izolon Kukësin/ Ndërhyn ushtria

Forcat e ushtrisë janë nisur drejt fshatit Tërshenë të Kukësit, ku që prej mbrëmjes së djeshme një 50-vjeçar është shumë...

Aktualitet10:10 - 11 Janar, 2019

“$525,000+ për Shqipërinë në 3 minuta”, Albanian Scholarship Effort

Nga Besart Çopa * Në moshën 15 vjecare unë isha Shqiptari i parë që iku në një nga gjimnazet më...

Kultura09:19 - 11 Janar, 2019

Konkurs poetik, për dëshmorin Bylbyl Hazir Breçani

“Botimet TROPOJA”, në nderim të emrit e veprës të Bylbyl Hazir Breçanit: “Dëshmor i Kosovës dhe i Shqipërisë”, “Qytetar Nderi”...

Aktualitet01:08 - 11 Janar, 2019

VIDEO-Përplasje në fakultetin e drejtësisë/ Policia futet në ambientet ku janë ngujuar studentët

Policia private qe ruan godinen, është futur rreth ores 00.30 minuta, në ambientet e brendëshme të Fakultetit të Drejtësisë, ku...

Aktualitet21:02 - 9 Janar, 2019

Themeluesi i Amazon ndahet nga gruaja, bien aksionet e kompanisë në bursat ndërkombëtare

Themeluesi i Amazon, Jeff Bezos dhe gruaja, Mc Kenzie, do të ndahen. Ata të dy do të ndahen pas 25...

Aktualitet17:57 - 9 Janar, 2019

Administrata e Trump degradon misionin e BE në SHBA

Administrata e presidentit Donald Trump ka degraduar vitin e kaluar statusin e misionit të Bashkimit Europian pa bërë asnjë njoftim....

drejtesia, vettingu, kalimi drejtesia, vettingu, kalimi
Aktualitet11:18 - 9 Janar, 2019

Kreu i Gjykatës së Kurbinit del para Vettingut/ KPK zbulon pasurinë e fshehur

Komisioni i Pavaruar i Kualifikimit, do të japë sot vendimin për Kryetarin e Gjykatës së Kurbinit, Alfred Gjonin, vendim i...

Aktualitet09:42 - 9 Janar, 2019

Video/ Festivali i akullit dhe borës

Në Kinë është hapur Festivali ndërkombëtar i Harbinit, i skulpturave të akullit dhe borës. I vendosur në provincën e Heilongjangut...

Trending

Read previous post:
Video- Presidenti Trump sulmon ashpër gazetarin e CNN

Jim Acosta sot gjatë një konforence  për shtyp në Shtëpinë e Bardhë është sulmuar ashpër Presidenti Trump. Trump u zemërua...

Close