Kush ka frikë nga Trumpi i frenuar? – CNA
Connect with us

Aktualitet

Kush ka frikë nga Trumpi i frenuar?

Publikuar

-

Njëherë lehtësim, pastaj frikësim: Pas zgjedhjeve në SHBA, pritet që presioni politik në rritje ndaj presidentit Trump të ndihet deri në Gjermani. Së paku kështu gjykojnë shumë politikanë në Berlin.

Në zgjedhjet e Kongresit në SHBA, republikanët e Presidentit Donald Trump e humbën shumicën në Dhomën e Përfaqësuesve. Konservatorët mbajnë kontrollin ende në Senat, dhoma e dytë e parlamentit në Uashington. Ministri i Jashtëm gjerman, Heiko Maas, (SPD) deklaroi se rezultatet e zgjedhjeve treguan përçarjen brenda SHBA-ve. Por SHBA nuk është i vetmi vend i përçarë, i tha Maas gazetës “Neue Passauer Presse”. Kjo gjendje është “mjerisht edhe në shumë demokraci të tjera perëndimore”.

Ministri i Jashtëm u bëri thirrje europianëve që të marrin më shumë përgjegjësi. Shtetet e Bashkuara mbeten partneri më i rëndësishëm jashtë Europës, por politika e Trump-it nën moton “America first” (Amerika e para) ka bërë që Uashingtoni të tërhiqet nga marrëveshjet ndërkombëtare. Prandaj, Bashkimi Europian duhet të shfaqet më kompakt për disa çështje, si për shembull, kur bëhet fjalë për të re USA, Washington: Kongresswahlen in den USA - Donald Trump (picture-alliance/dpa/E. Vucci)aguar ndaj doganave ndëshkuese.

Kontaktet me shtetet federale

Sekretarja e Përgjithshme e CDU-së, Annegret Kramp-Karrenbauer, është shprehur se parashikon që Trumpi do ta vazhdojë politikën e tij dhe se me të do të konkurrojë edhe për rizgjedhjen në vitin 2020. Kandidatja për kryesinë e CDU-së është për zgjerimin e kontakteve me SHBA-të nën nivelin e presidentit, për shembull, nëpërmjet lidhjeve më të ngushta me disa shtete.

Kryetarja e SPD-së, Andrea Nahles, e përshëndet suksesin e demokratëve amerikanë. “SHBA-të janë më shumë se nxitja e frikës, yshtja ndaj pakicave dhe unilateralizmi kombëtar”, deklaron ajo. “Fakti që demokratët amerikanë kanë fituar shumicën në Dhomën e Përfaqësuesve, është një lajm i mirë për ata që nuk mendojnë se kohezioni dhe forca janë kundërthënëse,  ndërsa për ne europianët rezultati i zgjedhjeve do të thotë: të mbetemi transatlantikë, por edhe të bëhemi më europianë”.

LEXO EDHE:  Bashkëpunim me Rusinë?/ Trump: Raporti të bëhet publik

Në rrjetin e lajmeve, twitter, lideri i partisë opozitare liberale, FDP, Christian Lindner, theksoi se SHBA është një vend i ndarë, por demokratik. Zgjedhësit “nuk janë Trumpi, por ata nuk janë as të gjithë kundër Trumpit. Nata nuk ka sjellë asnjë fitimtar, por një detyrim për bashkëpunim. Nuk do të bëhet më lehtë për ne, sepse tani fillon fushata e zgjedhjeve presidenciale”.

Ndërsa kryetarja e së majtës (Die Linke), Katja Kipping, e sheh fitoren e pjesshme të demokratëve si një sinjal pozitiv. Në twitter ajo e quan rezultatin “sinjale shprese nga SHBA-të”.

Pritet të rritet presioni nga Shtëpia e Bardhë

Analiza më të detajuara japin politologët gjermanë. Drejtorja e Këshillit gjerman për Marrëdhëniet me Jashtë, (DGAP), Daniela Schwarzer, tha në një intervistë për DW se fakti që Dhoma e Përfaqësuesve kalon në dorë të Demokratëve është një lajm i mirë. Megjithatë, nga këndvështrimi europian do të kishte qenë më mirë sikur demokratët të fitonin edhe në Senat, sepse atëherë do të thoshte “një kontroll më i fortë i Presidentit nga demokratët”.

Schwarzer pret që Trumpi do të përpiqet ta “implementojë agjendën e tij edhe më me forcë, duke pasur parasysh rezultatet e zgjedhjeve”. Si rrjedhojë, Gjermania mund të përballej me një presion më të madh nga Shtëpia e Bardhë për sa i përket tregtisë. “Trumpi u sfidua nga Gjermania në sektorin e tregtisë dhe energjisë”, tha ajo duke pasur parasysh Gazsjellësin e Veriut (Nord Stream), i cili do ta furnizojë Gjermaninë nga Rusia nëpërmjet Detit Baltik./DW

Aktualitet

Igli Tare ndihmon Milanin / Supermesfushori do shitet më lirë

Publikuar

-

By

Lazio raportohet se do të ulë çmimin e mesfushorit Sergey Milinkovic-Savic për Milan-in.

Verën e kaluar, Real Madrid, Manchester United dhe Paris Saint-Germain kërkonin shërbimet e lojtarit, tani mesa duket ka mbetur vetëm klubi kuqezi.

Tuttosport thekson se Lazio mund të ulë pretendimet për mesfushorin. Presidenti Lotito thuhet të kërkojë 85 milonë euro që të ndihmojë Milan ta blejë verën e ardhshme.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Arta Dade zbulon si erdhi Edi Rama në krye të PS-së

Publikuar

-

By

Edi rama kryetar i PS

Ish-deputetja e PS-së, Arta Dade ka folur rreth zgjedhjes së Edi Ramës në krye të Partisë Socialiste në vitin 2005.

Sipas Dades, në vitin 2005 ishte një grup i mirë socialistësh përfshi edhe të që vendosën të zgjidhnin Edi Ramën.

Dade shfaqet e penduar për zgjedhjen e Ramës ku thotë që më mirë do të ishte të zgjidhje ish presidenti Rexhep Mejdani.

“Në 2005 ishim një grup i mirë që vendosëm të zgjidhnim Edi Ramën, në krye të Partisë i cili garonte përballë Rexhep Mejdanit. Rama vinte nga një sukses në Bashkinë e Tiranës, ku e ktheu kryeqytetin në metropol kjo ishte një arsye bindëse që mund të sjellë ndryshim. Asokohe më kishin thënë që më mirë të kishit zgjedhur Mejdanin pasi atë edhe po të kishit pakënaqësi atë e hiqnit ndërsa Edi Ramën hajde hiqe. Në këtë krizë që jemi unë kam dhënë mendimin që edi Rama duhet të tërhiqet për të mirën e Shqipërisë edhe të PS-së. Le të rrijë kryetar i PS-së por të zgjedhë një kryeministër tjetër”,-tha Dade në studion e emisionit “Provokacija” në ABC News./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

I dyti brenda pak orësh/ Zjarri rrezikon banesat tek “Kodra e Dervinës”

Publikuar

-

By

Një tjetër zjarr ka përfshirë sipërfaqen e një kodre, duke rrezikuar djegien e banesave që ndodhen në të.

Sikurse bëjnë të ditur burime nga vendi i ngjarjes, flakët kanë përfshirë sipërfaqen e kodrës së ndodhur në fshatin Kamberas të  Fushë Krujës, në zonën e njohur si “Kodra e Dervinës”.

Për shuarjen e flakëve janë angazhuar makinat zjarrfikëse, ndërkohë që era stimulon zjarrin, duke shtuar mundësinë e djegies së një shtëpie të afërt me flakët.

LEXO EDHE:  Erdogan dhe raketat ruse/ Një krizë e re SHBA-Turqi 

Nga kqyerja e parë e vendit të ngjarjes hamendësohet se flakët janë të qëllimëshme, por kjo pritet të vërtetohet pas ekspertizës së specializuar.

Kujtojmë se ky është zjarri i dytë që bie brenda pak orësh, pas atij të renë në periferi t ë kryeqytetit, në Kodrat e Selitës./CNA.al

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet17:05 - 22 Mars, 2019

Kosova, si Shqipëria/ Miraton rezolutën që ndalon lojrat e fatit

Me 74 vota në favor Parlamenti i Kosovës ka miratuar ditën e sotme një rezolutë, që pezullohen lojërat e fatit...

Aktualitet16:56 - 22 Mars, 2019

Ceremoni varrimi për 26 viktima të sulmit në Zelandën e Re

Mijëra njerëz u mblodhën të premten në Zelandën e Re, për të marrë pjesë në ceremoninë e varrimit të 26...

Aktualitet15:17 - 22 Mars, 2019

Brexit do t’i kushtonte shtrenjtë Gjermanisë

Brexit-i u shty! Dhe krerëve të BE-së të mbledhur në Bruksel sërish u ra një gur nga zemra. Sepse BE-ja...

Aktualitet15:12 - 22 Mars, 2019

Bashkëpunim me Rusinë?/ Trump: Raporti të bëhet publik

Presidenti Donald Trump tha të mërkurën se raporti përfundimtar i Prokurorit të Posaçëm Robert Mueller për bashkëpunimin e mundshëm të...

Aktualitet14:14 - 22 Mars, 2019

Erdogan dhe raketat ruse/ Një krizë e re SHBA-Turqi 

Nga Franco Venturini Më shumë se asnjëherë sulltan, tani që ka superpushtet të garantuar nga ndryshimet kushtetuese, e megjithatë, presidenti...

Aktualitet14:10 - 22 Mars, 2019

Opsionet e reja për Brexit-in

Britania e Madhe do të dilte pas një jave nga BE-ja. Por ky vendim u shty edhe ca. Cilat janë...

Aktualitet09:39 - 22 Mars, 2019

Gjermania miraton ligjin e ri/ 1,3 miliardë euro për fëmijët e varfër

Bundestagu gjerman miratoi një ligj të ri për familjen. Ai do të lehtësojë prindërit me të ardhura më të pakta....

Kultura15:31 - 21 Mars, 2019

Astrit Çerma rrëfen kujtimet me kompozitorin e njohur  

Më kujtohet si tani: Mbasi pamë tërë “matrialin” e xhiruar për filmin “Në fillim të verës” në një montim “bruto”,...

qerim mata qerim mata
Aktualitet13:22 - 21 Mars, 2019

Ndahet nga jeta regjizori i njohur/ Kush ishte  artisti që fshihej pas “Lefter Lefterit”

Qerim Mata, i njohur ndryshe edhe i Lefter Lefteri personazh i luajtur prej tij në filmin “ I teti në...

Aktualitet22:19 - 20 Mars, 2019

“Deti nuk ka portë”/ Poezia e Aleksandër Çipës prezantohet në Korçë

Mesditën e sotme, në sallen e Bibliotekes së Universitetit “Fan S. Noli” të qytetit të Korçës, është promovuar libri më...

Aktualitet20:21 - 20 Mars, 2019

Vendimi i Dhomës së Apelit/ Burgim i përjetshëm për Radovan Karaxhiçin

Ish udhëheqësi i serbëve të Bosnjës, Radovan Karaxhiç, u dënua më burgim të përjetshëm. Dhoma e Apelit e Mekanizmit që...

Aktualitet19:02 - 20 Mars, 2019

Rrëmben autobuzin me 51 nxënës/ Tentoi t’i digjte

Një autobuz me 51 nxënës është rrëmbyer ditën e sotme nga shoferi i saj. Ngjarja mësohet të ketë ndodhur në...

Aktualitet18:34 - 19 Mars, 2019

Nëna hedh vajzën nga kati i pestë/ Më pas hidhet edhe vetë

Qyteti i Athinës është tronditur ditën e sotme nga një ngjarje e rëndë, ku një nënë hodhi vajzën e mitur...

Aktualitet18:31 - 19 Mars, 2019

Qindra ushtarët amerikanë zbarkojnë në Gjermani

 Qindra ushtarë amerikanë kanë filluar të mbërrijnë në Gjermani. Prova e parë kjo e një strategjie të re të dislokimit...

Aktualitet18:26 - 19 Mars, 2019

Italia do t’i bashkohet nismës kineze të investimeve

Italia pritet t’i bashkohet nismës kineze “Një Brez, Një Rrugë” të enjten gjatë vizitës së Presidentit kinez Xi Jinping në...

Aktualitet15:25 - 19 Mars, 2019

Kur studentët detyrohen të lënë shkollën

Në pesë vitet e fundit mbi një milionë të rinj i kanë ndërprerë studimet në universitetet turke. Një shkak i...

Aktualitet15:22 - 19 Mars, 2019

Masakra në Zelandën e Re/ IS-i kërcënon me hakmarrje

Sulmi i përgjakshëm terrorist ndaj dy xhamive në Zelandën e Re mund të shkaktojë një spirale të re dhune. Milicët...

Aktualitet14:37 - 19 Mars, 2019

Kërcënon Erdogan/ Kush sulmon muslimanët do të kthehet me arkivol

Presidenti i Turqisë paralajmëron për një Gallipoli të ri në vazhdën e sulmit terrorist të Christchurch dhe thotë se kushdo...

Aktualitet19:30 - 18 Mars, 2019

Franca shpall ndalimin e protestave, pas trazirave

Kryeministri i Francës shpalli të hënën ndalimin e protestave të jelekëve të verdhë në bulevardin Champs-Elysees të Parisit dhe në...

Aktualitet19:12 - 18 Mars, 2019

Holandë/ Arrestohet i dyshuari për sulmin në tramvaj

Policia holandeze arrestoi një person me origjinë turke, i dyshuar për përfshirje në incidentin me armë në një tramvaj të...

Aktualitet18:23 - 18 Mars, 2019

Për të apasionuarit e teatrit/ Korçarët sjellin “Kopracin” në Tiranë

Komedia “Kopraci” e Molierit, një nga kryeveprat botërore ka mbërritur në Tiranë. Të gjithë të apasionuarit e teatrit do të...

Aktualitet21:12 - 17 Mars, 2019

Macron dënoi “apokalipsin“ e Parisit

Protestat e “jelekëve të verdhë“ u kthyen në trazira të shtunën dhe në përleshje nëpër rrugët e kryeqytetit francez. Presidenti...

Aktualitet19:13 - 17 Mars, 2019

Fillon kthimi i trupave të viktimave në Zelandën e Re

Policia tha se numri i të vdekurve në vrasjet masive në dy xhami të qytetit Christchurch, në Zelandën e Re...

Aktualitet19:07 - 17 Mars, 2019

Terroristi neozelandes njohës i mirë i Ballkanit

Brenton Harrison Tarrant, 28-vjeçari i akuzuar për vrasjen e 49 vetëve dhe plagosjen e shumë të tjerëve në dy xhami...

protesta ne serbi protesta ne serbi
Aktualitet11:01 - 17 Mars, 2019

Grusht shteti në Serbi/ Opozita merr mediat shtetërore

President i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, pritet që të flasin për serbët, një ditë pasi protestuesit u futën në ambjentet e...

Aktualitet09:01 - 16 Mars, 2019

Masakra në Zelandën e Re ka një hero/ Kush është i riu që u përball me autorin

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur një ditë më parë në Zelandën e Re, ku pas një sulmi me armë...

Aktualitet19:30 - 15 Mars, 2019

Masakra në Zelandën e Re/ Merkel: Racizmi mori jetën e njerëzve që faleshin paqësisht në xhami

Ngjarja e masakrës në Zelandën e Re, ku rreth 49 vetë u qëlluan për vdekje nga një person gjatë kohës...

Aktualitet16:56 - 15 Mars, 2019

Maqedoni/ Dënohen të akuzuarit për ngjarjet e dhunshme në Parlament

Në Shkup, 16 nga 17 të akuzuarit për ngjarjet e dhunshme të 27 prillit 2017 në Parlamentin e Maqedonisë së...

Trending

Read previous post:
Haradinaj thirrje Thaçit/ Analizo pjesëmarrjen në dialog me Vuçiçin

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka thënë se ka hezitime që çështja e liberalizimit të vizave të vendoset në axhendën...

Close