Kunatat e Rilindjes dhe kunati i madhërishëm – CNA
Connect with us

Aktualitet

Kunatat e Rilindjes dhe kunati i madhërishëm

Publikuar

-

Basha dhe Rama pas marreveshjes se 18 Majit

Sot Partia Demokratike denoncoi një sërë kunatash dhe fmailjarësh të zyrtarëve të lartë dhe ministrave socialistë të punësuar në shtet.

Një Fondin e Kujdesit Shëndetësor ku janë punësuar sipas denoncimit nga Izmira Ulqinaku, “motra e Arben Ahmetajt, e emëruar zëvendësdrejtore e përgjithshme pak ditë më parë, kunata e Ogerta Manastirliut, kunata e Taulant Ballës, kunata e Engjëll Agaçit, kunata e Fatmir Xhafës. Me pak fjalë, e gjithë vëmendja është për kunatat!”

Një denoncim që shoqërohet dhe me shifren 310 milionë euro që ka si buxhet ky institucion, ku në fakt personat e mësipërm janë rrogëtarë. Tani duhet të punojnë ose jo, apo janë ose jo në konflikt interesi, këtë e sqaron ligji, por politikisht dhe moralisht ky denoncim duket si një kompleks i Lulzim Bashës ndaj kunatave pasi i kanë bërë copë e çikë, kunatin që në fakt është drejtuesi i PD-së, por në hije. Pikërisht atë kunat me xhiro miliarda në kohën e Rilindjes.

Denoncimi flet për të punësuar dhe nepotizëm, patjetër që ka një problem dhe PD bën betejën mediatike për t’i thënë shqiptarëve se Rilindja ka punësuar familjarët e saj, por Rilindja na ka 3-fishuar xhiron e kun

Skema e PD

atit dhe ai paguan më pak tatime.

Sa të zotët janë, e meritojnë ose jo, këtë nuk e tha konferenca e Izmirës, vetëm theksoi nepotizmin dhe Kunatat, sepse “gjuha shkon ku dhemb dhëmbi”, thotë populli. Gati sa s’tha në fund “Rroftë Kunati ynë i Madhërishëm”.

Prandaj për të shuar denoncimet mbi kunatin e Lulit dhe skandalet e tij, për të bërë barazime,  duhet të sulmojnë çdo kunat dhe kunatë që punon në administratë, kjo komandë vjen nga Luli apo vetë kunati i madhërishëm që drejton PD ende ka dyshime.

Kjo zgjidhje ka vlerë kur janë të barabartë, por le të bëjmë disa krahasime, të sjellim dhe fakte konkrete. Së pari pa marrë në mbrojtje kunatat e përmendura në denoncim, asnjëra prejt tyre apo të gjitha së bashku nuk besojmë se vlejnë si pasuri, sa fitimi i deklaruar tek tatimet nga Erjon Isufi, kunati i Lulit. As rrogë në vit të gjitha bashkë, nuk marrin aq sa Erjoni paguan taksa në shtet, sepse paguan shifra qesharake, apo sa rroga e tij ose e Aurela Isufit në vit.

Kunatat kanë të drejtë të punojnë e në rast se janë në shkelje të ligjit të pushohen nga puna, për më tepër të ketë edhe përgjegjësi politike e ligjore për ata që i kanë emëruar, por ato kurrë nuk mund të krahasohen me kunatin e madhërishëm dhe të jenë kauza të krahasuara me të.

LEXO EDHE:  “Fosilet e së shkuarës”/ Vasili sulmon ashpër Ramën dhe Ruçin  

Ato punojnë në administratë për një rrogë, ai ka leje ndërtimi e pallate në emër të babait, ato janë zyrtare shteti që marrin rroga maksimumi 10 milionë lekë të vjetra në vit bruto, ndërsa kunati mori 20 miliardë lekë nga shembja e një pallati ndërtuar ne bregun e Jonit, pasi u zhgrrye në një takim me Edi Ramën dhe bëri pazare me Rilindjen, për kunatin.

Kunatat janë problem se janë zv-drejtore, shefe sektori apo specialiste të thjeshta, kunati ynë është “Sulltani i Madhërishëm” i PD-së.

Erjon Isufi

Deputetët i bën kunati, kryetarët e degëve kalojnë nga kunati, kandidatët e bashkive nga Kunati, këshilltarët nga kunati, imazhin e bën kunati, jo se themi ne, por sepse akuzat kanë qenë të drejtpërdrejta dhe Basha i ka pranuar në heshtje. Kunatat janë specialist, por nuk besojmë se e dinë listën e deputetëve të Rilindjes ashtu siç e di Odeta e Kunatit listën e Republikës së Re, 3 muaj përpara zgjedhjeve.

Kunati në çdo aspekt është i pakrahasueshëm, jo për dhjetëra pallate të ndërtuara, jo për dhjetëra biznese me miliona dollarë xhiro, por sepse ai është i madhërishmi në PD.

Kunatat e ministrave e zyrtarëve mund t’i krahasojmë me kunatat e deputetëve apo disa zyrtarëve të PD, apo shefave të departamenteve. Kunati i madhërishëm i PD është  kryetari hije, nuk nxirret inati me disa kunata zyrtarësh. Ai krahasohet psh me kunatin e Ramës, megjithëse dhe ai nuk është vetë Rama, siç kemi ne kunatin tonë. Ndaj ndoshta më lart nuk kemi gabuar në fakte e sqarime.

Prandaj këto kunatat ngado t’i vërtisësh prapë nuk na del hesapi kur denoncimi për to bëhet që të jenë njësoj në opinion me kunatin tonë të “madhërishëm”, që seç paska një hall tani.

Kot lodhet zyra e shtypit të PD, kot lodhet Luli të sulmojë dhe akuzojë, këto që i përflet e thotë të vërtetat për Kunatin e tij, se kështu ka bërë me shumë kundërshtarë politikë, por ka humbur.

Ka humbur sepse demokratët dhe shqiptarët e kanë mësuar tashmë se në Shqipëri ka vetëm një kunat dhe ai është Kunati i madhërishëm i Lulit dhe askush tjetër nuk është si ai./ CNA.al

Zbulohen oligarkët e Lulzim Bashës?!/ Miliarda lekë në bizneset e kunatit

A do t’i kontrollojnë tatimet kompanitë me miliona dollarë të Lulzim Bashës ?!

Kompanitë e familjarëve të Bashës 2 miliardë lekë xhiro, deklarojnë fitime thërrimet/ Evazion fiskal qindra milonë lekë?!

Zbulohen 6 biznese të kunatit të Lulzim Bashës/ I fundit u hap 6 ditë më parë

Denoncoi falimentimin e bizneseve/ Kunati i Bashës lulëzon

Aktualitet

AMA i tërheq vëmendjen Top Channel, konstaton shkelje në emisionin e Arbana Osmanit

Publikuar

-

arbana osmani

Autoriteti i Medias Audiovizive i ka tërhequr vëmendjen televizionit “Top Channel”, pasi ka konstatuar shkelje në emisionin “Dua të të bëj të lumtur” të moderuar nga Arbana Osmani.

Vendimi i AMA-s, sikurse edhe citohet në letrën drejtuar Top Channel vjen pas reagimeve masive në rrjetet sociale, por edhe nga reagimi i 36 organizatave, të cilat punojnë për mbrojtjen dhe promovimin e të drejtave të njeriut, si dhe për të drejtat e vajzave dhe grave.

Mënyra e trajtimit të historisë personale të një gruaje, viktimë e dhunës në familje, ushtruar nga bashkëshorti i saj, u cilësua si rast abuzimi dhe nxiti një valë të re komentesh të cilat paragjykojnë gratë e dhunuara, duke justifikuar dhunën ndaj  tyre.

Kështu,  AMA ka vendosur t’i tërheqë vëmendjen Top Channel.

“Ama vendosi sanksionin “Tërheqje vëmendje” ndaj subjektit tuaj audiovizv. në rast përsëritje të shkeljes, do të fillojë procedimin sipas kërkesave të parashikuara ligjore”- thuhet në letrën dërgua televizionit kombëtar, firmosur nga kreu i AMA-s Gentian Sala.

LEXO EDHE:  “Fosilet e së shkuarës”/ Vasili sulmon ashpër Ramën dhe Ruçin  

Gjatë transmetimit të programit me 12 janar 2019 , u përshkrua në mënyrë të detajuar historia e një gruaje viktime e dhunës në familje ushtruar nga bashkëshorti i saj.

“Mënyra e trajtimit të historisë personale të Znj. E. justifikon dhe legjitimon ushtrimin e dhunës me bazë gjinore, duke u bërë faktor në riviktimizimin e vajzave e grave të dhunuara. Trajtimi jo i drejtë i këtij rasti abuzimi ka nxitur një valë të re komentesh të cilat paragjykojnë gratë e dhunuara, duke justifikuar dhunën ndaj tyre. Kjo qasje përforcon stereotipet gjinore ku gratë perceptohen si të nënrenditura, si pronë dhe ku dhuna tolerohet apo justifikohet dhe vjen si pasojë e një “faji” të viktimës.

Zonja E. i kërkonte falje bashkëshortit në emision për faktin që e kishte denoncuar në polici pas dhunës së ushtruar prej tij dhe kjo jepej në televizion me nota romantizmi.” – citohet ndër të tjera në raportin e Ama-s. Burimi:gazeta sot

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Luli emëron Haxhi Lleshin e PD-së

Publikuar

-

By

Ish-presidenti Bujar Nishani, ish-kryeministri Sali Berisha dhe kreu i PD, Lulzim Basha

Partia Demokratike, do të mbledhë sot Këshillin e ri Kombëtar, i cili do të zgjedhë lidershipin e ri. Gjatë mbledhjes së sotme do të zgjidhen nënkryetarët e Partisë, Sekretari i përgjithshëm dhe 4 sekretarë.
Por, Bash aka shpikur edhe kryetarin e Këshillit Kombëtar dhe aty ka vendosur ish-presidentin Bujar Nishani.
Njëlloj siç ishte Haxhi Lleshi në kohën e diktaturës, Basha ka shpikur një post të ri, në kuadër të reformimit të Partisë Demokratike.
Ashtu si në kohën e diktaturës, ku Sekretari i Parë emëronte Haxhi Lleshin, një personazh me të cilin dikur tregonin barcaleta, sot Basha si sekretar i parë i Republikës së tij të Re, emëron Bujar Nishanin si “Haxhi Lleshin” e tij.
Haxhi Lleshi ishte një personazh qesharak , ish-president i kohës së diktaturës, ndërsa Bujar Nishani, është ish-presidenti i Sali Berishës.
Në fakt, lideri me “frymë perëndimore”, sikurse pretendon se është Basha, po e rikthen Partinë Demokratike në frymën e diktaturës./CNA.al

Faktet-Basha emëron sekretarët dhe Kryesinë/ Gara gënjeshtra e radhës

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Video-Skandal/ Pedagogu fyen studenten me gjuhë rrugaçërore

Publikuar

-

By

Universiteti i Arteve, pedagohu shan studenten

Ish-kryeministri Sali Berisha vijon të reagojë fort në mbështetje të kauzës së studentëve protestues.

Mëngjesin e sotëm, Berisha ka bërë publike një video, ku sipas ish-kryeministrit një ndër pedagogët e Universitetit të Arteve, shan studentën greviste, duke ju drejtuar me fjalët  “Nuk të vjen turp që flet si rrugaçe”.

Berisha bën thirrje që të ndalet presioni ndaj studentëve, ndërsa thekson se ata po mbrojne lirinë e tyre dhe autonominë e universitetit.

LEXO EDHE:  Luli emëron Haxhi Lleshin e PD-së

“Ndal presionit ndaj studenteve!

Pedagogu i Universitetit të Arteve shan si ordiner studenten greviste: “Nuk të vjen turp që flet si rrugaçe”.
Zoti pedagog nuk te nderon kjo gjuhe. Studentet po mbrojne te drejtat e tyre kushtetuese, po mbrojne lirine e tyre dhe tende akademike, autonomine e universitetit te garantuara me kushtetute nga nje skizoid qe po i eleminon ato. Sb”-shkruan Berisha në postimin e tij./CNA.al

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet18:20 - 17 Janar, 2019

Vizita e Putin në Serbi/ Tregon dy gabimet e Kosovës

Presidenti rus, Vladimir Putin i cili po zhvillon një vizitë zyrtare në Serbi. Nga konferenca me homologun e tij serb...

Aktualitet16:11 - 17 Janar, 2019

Kaos në Universitetin e Durrësit/ Pedagogët bashkohen me studentët

Pedagogët e Universitetit “Aleksandër Moisiu” në Durrës kanë firmosur një peticion për të mbështetur protestën e studentëve. Ndërsa, studentët prej...

presidenti rus vladimir putin presidenti rus vladimir putin
Aktualitet15:58 - 17 Janar, 2019

Putin në Serbi/ Reagojnë Oganizatat joqeveritare

Organizatat joqeveritare në Serbi kanë thënë sot se modeli i pushtetit autoritar që përdor presidenti rus, Vladimir Putin nuk duhet...

Aktualitet11:40 - 17 Janar, 2019

Në kujtim të aktorit korçar Jani Riza

Kujtojme sot 73 vjetorin e lindjes se aktorit te mirenjohur Korcar Jani Riza qe per fat te keq eshte ndare...

Aktualitet08:53 - 17 Janar, 2019

Putin sot në Beograd/ Mitrovica “pushtohet” nga flamujt dhe shkrimet ruse

Në ditën kur presidenti rus Vladimir Putin pritet të vizitojë Beogradin, në veri të Mitrovicës janë vendosur gjithandej flamuj të...

kryeministrja e anglise, theresa may, ne deklarate kryeministrja e anglise, theresa may, ne deklarate
Aktualitet20:37 - 16 Janar, 2019

Brexit/ Theresa May fiton në mocionin e mosbesimit

Parlamenti britanik nuk e ka miratuar mocionin e mosbesimit ndaj qeverisë së Theresa May. Pas votimit, kryeministrja Theresa May tha...

stema e ushtrise clirimtare te kosoves stema e ushtrise clirimtare te kosoves
Aktualitet18:44 - 16 Janar, 2019

Krimet e luftës/ Komandanti i UÇK-së përpara Gjykatës Speciale

Ish-komandanti i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Sami Lushtaku ka përfunduar ditën e sotme intervistimin nga Prokuroria Speciale e Hagës. Pas...

ministri i jashtem rus, sergey lavrov, ne nje konferece per mediat ministri i jashtem rus, sergey lavrov, ne nje konferece per mediat
Aktualitet15:58 - 16 Janar, 2019

Ndryshimi i emrit të Maqedonisë/ Zbulohet qëndrimi i Rusisë

Rusia ka ngritur një pikëpyetje në lidhje me marrëveshjen e ndryshimit të emrit të Maqedonisë. Ministri i Jashtëm i Rusisë,...

ish-komandanti thirret nga gjykata speciale ish-komandanti thirret nga gjykata speciale
Aktualitet15:41 - 16 Janar, 2019

Akuza për krime lufte/ Ish-komandanti në Gjykatën Speciale

Komandanti i Brigadës 124 të Rahovecit, Ismet Tara, i njohur si “komandant Hoxha”, është  thirrur nga Gjykata Speciale. Tara është...

voa, zeri i amerikes ne shqip voa, zeri i amerikes ne shqip
Aktualitet10:58 - 15 Janar, 2019

E quajti kazan/ “Zëri i Amerikës” i përgjigjet Ramës

Media amerikane më e madhe dhe më jetëgjatë, në Shqipëri, “Zëri i Amerikës” mbushi  sot 75-vjet transmetim. Ditën e djeshmje...

masakra ku u vrane 45 vete ne recak masakra ku u vrane 45 vete ne recak
Aktualitet10:47 - 15 Janar, 2019

Masakra e Reçakut/ Ende nuk ka drejtësi

20-vjet kanë kaluar nga masakra në Reçak të Shtimës në Kosovë dhe asnjë shenjë nuk ka që të bëjë lidhjen...

Aktualitet13:54 - 13 Janar, 2019

Foto/ Zgjidhet ministri i ri i Mbrojtjes në Greqi

Është zgjedhur personi i cili do të drejtojë Ministrinë e Mbrojtjes në Greqi. Menjëherë pas dorëheqjes së Panos Kammenos nga...

Aktualitet13:30 - 13 Janar, 2019

Paralajmëron drejtori i Policisë/ Çfarë do ndodhë me grupet kriminale

106-vjetori i krijimit të Policisë së Shtetit është festuar edhe në Drejtorinë Vendore të qyetit të Elbasanit. Drejtori i Policisë...

Aktualitet11:43 - 13 Janar, 2019

Dorëhiqet ministri i Mbrojtjes në Greqi

Ministri grek i Mbrojtjes, Panos Kammenos ka dhënë dorëheqjen. Kammenos, i cili njëkohësisht është edhe lider i partisë ANEL, ka...

Aktualitet14:49 - 12 Janar, 2019

Shpërthim i fuqishëm në Paris/ 2 të vdekur 30 të plagosur

Parisi u trondit nga një shpërthim i fuqishëm mëngjesin e sotëm. Shpërthimi ndodhi si rezultat i rrjedhjes së gazit në...

Aktualitet10:02 - 12 Janar, 2019

Shpërthim në qendër të Parisit/ Raportohet për disa të plagosur

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në orët e para të mëngjesit të sotëm në lagjen Opera, në Paris. Mësohet...

Aktualitet19:46 - 11 Janar, 2019

Kuvendi çan bllokadën e votave/ Miratohet emri Maqedonia e Veriut

Kuvendi i Maqedonisë së Veriut miratoi sot  ndryshimin e Kushtetutës për marrëveshjen me Greqinë në lidhje me çështjen e ndryshimit...

Aktualitet18:53 - 11 Janar, 2019

Skandali në Pashaliman/ Reagon Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura

Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura ka reaguar pas vjedhjes së tre armëve automatike në bazën ushtarake të Pashalimanit...

Aktualitet15:29 - 11 Janar, 2019

Thirrja e Alia Asllanit më aktuale se kurrë/ Mbushni xhepe, mbushni arka, të “pabrek” ju gjeti dreka, milionier ju gjeti darka!

Që nga Korça gjer te Shkodra mbretëron një errësirë, nëpër fusha, nëpër kodra, vërshëllen një egërsirë! Pra, o burra, hani,...

Aktualitet13:49 - 11 Janar, 2019

Debati për Cakajn/ Albin Kurti zë ngushtë Ramën

Debati për mosdekretimin e Gent Cakaj ka përfshirë të gjithë spektrin politik në Kosovë. Pas refuzimit të Presidentit Ilir Meta,...

Aktualitet13:09 - 11 Janar, 2019

Dëbora izolon Kukësin/ Ndërhyn ushtria

Forcat e ushtrisë janë nisur drejt fshatit Tërshenë të Kukësit, ku që prej mbrëmjes së djeshme një 50-vjeçar është shumë...

Aktualitet10:10 - 11 Janar, 2019

“$525,000+ për Shqipërinë në 3 minuta”, Albanian Scholarship Effort

Nga Besart Çopa * Në moshën 15 vjecare unë isha Shqiptari i parë që iku në një nga gjimnazet më...

Kultura09:19 - 11 Janar, 2019

Konkurs poetik, për dëshmorin Bylbyl Hazir Breçani

“Botimet TROPOJA”, në nderim të emrit e veprës të Bylbyl Hazir Breçanit: “Dëshmor i Kosovës dhe i Shqipërisë”, “Qytetar Nderi”...

Aktualitet01:08 - 11 Janar, 2019

VIDEO-Përplasje në fakultetin e drejtësisë/ Policia futet në ambientet ku janë ngujuar studentët

Policia private qe ruan godinen, është futur rreth ores 00.30 minuta, në ambientet e brendëshme të Fakultetit të Drejtësisë, ku...

Aktualitet21:02 - 9 Janar, 2019

Themeluesi i Amazon ndahet nga gruaja, bien aksionet e kompanisë në bursat ndërkombëtare

Themeluesi i Amazon, Jeff Bezos dhe gruaja, Mc Kenzie, do të ndahen. Ata të dy do të ndahen pas 25...

Aktualitet17:57 - 9 Janar, 2019

Administrata e Trump degradon misionin e BE në SHBA

Administrata e presidentit Donald Trump ka degraduar vitin e kaluar statusin e misionit të Bashkimit Europian pa bërë asnjë njoftim....

drejtesia, vettingu, kalimi drejtesia, vettingu, kalimi
Aktualitet11:18 - 9 Janar, 2019

Kreu i Gjykatës së Kurbinit del para Vettingut/ KPK zbulon pasurinë e fshehur

Komisioni i Pavaruar i Kualifikimit, do të japë sot vendimin për Kryetarin e Gjykatës së Kurbinit, Alfred Gjonin, vendim i...

Aktualitet09:42 - 9 Janar, 2019

Video/ Festivali i akullit dhe borës

Në Kinë është hapur Festivali ndërkombëtar i Harbinit, i skulpturave të akullit dhe borës. I vendosur në provincën e Heilongjangut...

Trending

Read previous post:
Video- Presidenti Trump sulmon ashpër gazetarin e CNN

Jim Acosta sot gjatë një konforence  për shtyp në Shtëpinë e Bardhë është sulmuar ashpër Presidenti Trump. Trump u zemërua...

Close