Çifti që i ngatërrojnë shpesh si nënë e bir, por në fakt janë burrë e grua – CNA
Connect with us

Kuriozitete

Çifti që i ngatërrojnë shpesh si nënë e bir, por në fakt janë burrë e grua

Publikuar

-

Një 49-vjeçare, e cila prej vitesh shoqërohet më një burrë 18 vite më të ri se ajo, thotë se i ka ardhur në majë të hundës me paragjykimet.

Cree Ingles, u takua me31-vjeçarin, Aaron Johnson pas vizitës në një fqinj që ata e kishin të përbashkët.

Sipas tyre, që me takimin e parë pati “shkëndija” dhe ata ndërruan numrat. Madje fjetën bashkë vetëm disa orë pas takimit, pavarësisht se Aaroni kishte një të dashur në atë kohë.

Çifti, të cilët nuk punojnë për shkak se janë të dy me aftësi të kufizuara, kanë pothuajse 7 vite që jetojnë sëbashku.

Ata këmbëngulin se marrëdhënia e tyre nuk rrotullohet vetëm rreth seksit duke shtuar që kishin bërë një martesë pagane. Ndërsa fejesa erdhi vetëm muajin e kaluar.

LEXO EDHE:  Nëna e indinjuar hap debate në internet: A duhet t’u lirojnë të rinjtë vendin të moshuarve në autobus?

Por pavarësisht lumturisë së tyre, Cree ankohet se jo rrallë herë e ngatërrojnë sikur të ishte nëna e partnerit të saj.

Ajo tregon:

Disa njerëz supozojnë se unë jam mamaja e tij, por ne të dy u tregojmë shpejt se jemi të lidhur bashkë. Ne jemi gjendur në shumë situata qesharake, sepse njerëzit janë kaq mendjengushtë, ose thjesht të cekët dhe të vrazhdë….”
Megjithëse të dy familjet e tyre e kanë pranuar marrëdhënien e tyre, çifti përballet çdo ditë me paragjykimet e të panjohurve.

 

Aktualitet

Hapet restoranti i parë që do të shërbejë kanabis si pjesë të menysë

Publikuar

-

Në Britaninë e Madhe është hapur restoranti i parë vegan që ndër të tjera do të shërbejë edhe kanabis.

The Canna Kitchen, i cili do të specializohet në ushqimin vegjetarian dhe vegan të kombinuar me një përbërje ligjore të kanabisit, do t’i hapë dyert për herë të parë muajin e ardhshëm në Brighton.

Në vend që ta përziejnë menynë e tyre të shijshme me tetrahydrocannabinol, që ka një ndikim të “keq” tek njerëzit, restoranti do të përdorë cannabidiol.

LEXO EDHE:  Nëna e indinjuar hap debate në internet: A duhet t’u lirojnë të rinjtë vendin të moshuarve në autobus?

Cannabidoli është një nga më shumë se 483 përbërësit e njohur të bimës narkotike, duke përfshirë së paku 65 kanabinoide të tjera.

Sipas restorantit do të përdoren përbërësit sezonalë britanikë të frymëzuar nga shijet botërore të përziera me të mirat shëruese të kanabinoidëve.

Ligjet për përdorimit e kanabisit po bëhen gjithnjë e më tolerante në botë, sidomos pasi rastet e profilit të lartë kanë ndihmuar në ndryshimin e qëndrimeve ndaj bimës. 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Dita botërore e Maces së Zezë, cili është kuptimi i saj në shtete të ndryshme

Publikuar

-

Dje ishte dita botërore e Maces së Zezë, kafshë që sipas traditës mesjetare të rrënjosur në kulturën evropiane, për fat të mirë trashëgimni e epokave të tjera që ndihen gjithmonë e më pak sot, sjell fat të keq.

Dhe ja si shihet në vende të ndryshme.

Franca: Chat noir

Të kesh një mace të zezë sjell fat të keq, sidomos në…Instagram. Në francë, macet e zeza sjellin fat të keq në përgjithësi, por vecanërisht për ata që i kanë. Kështu, numri I maceve të zeza të braktisura është I lartë. Dhe numri I tyre rritet për fat te keq, edhe kjo për faj të Instagram. Macet e zeza, në fakt nuk janë të lehta për tu fotografuar dhe ata që duan të ndikojnë preferojnë mace të ngjyrave të tjera. Po ka edhe nga ata që janë mobilizuar në sitin ëanimo.fr me fushatën #perlenoir.

Suedia: Svarta Katten

Mace të zeza, por jo vetëm ato: gratë dhe priftërinjtë me të zeza sjellin fat të keq. Në Suedi ka edhe një ditë dedikuar maceve të zeza: svarta kattens dag. Në këtë vend, macja e zezë sjell fat të keq nëse kalon rrugën. Një metodë për të shmangur tersin? Të pështysh tre herë prapa shpatullës së majtë. Nuk ka ndërkohë asnjë shenjë apo mjet për gratë dhe priftërinjtë: nëse këta të fundit shkojnë për peshkim, apo dikush me ta shkon në peshkim, do të kthehet duarbosh.

Gjermania: Schwarze Katze

Fat I keq të shoqëron vetëm nëse macja kalon nga e majta në të djathtë. Ndërsa nga ana tjetër, ajo sjell fat. Një shpjegim I mundshëm I arsyes se pse nga Gjykimi I fundit, të mirat duhet të vendosen djathtas, të këqijat majtas.

LEXO EDHE:  Nëna e indinjuar hap debate në internet: A duhet t’u lirojnë të rinjtë vendin të moshuarve në autobus?

Britania e Madhe: Black Cat

Britanikët mendojnë ndryshe nga gjermanët. Macja e zezë sjell fat të keq nëse kalon nga e djathta në të majtë. Supersticioni kërkon që majca sjell fat nëse kalon nga e majta në të djathtë. Nëse ecën drejt dikujt, atëherë do të sjellë fat, por nëse ikën larg, atëherë do të marrë me vete edhe fatin e mirë.

Spanja: Gato negro

Nga “fati I keq” tek llotaria. Edhe në Spanjë macja e zezë sjell fat të keq nëse kalon rrugën. Fama e keqe e kësaj kafshe është kaq e konsoliduar saqë në Barcelonë kanë kërkuar ta heqin nga dekorimet festive të natës së Shën Gjonit. Në mesjetë, në fakt, macja e zezë digjej në sheshe gjatë festës dhe kjo simbologjikë është ende prezente në imagjinatën e spanjollëve. Jo për të gjithë është simbol I fatit të keq: një prej administratave të llotarisë së fundvitit në Spanjë, Il Gato Negro, ka shitur për shumë vite bileta fituese të llotarisë.

Brazil: Gato preto

Macja e zezë sjell fat të keq, por kujdes sesi hakmerreni. Nëse ecën me shpejtësi drejt një personi, sjell fat të mirë duke e marrë kur ikën (si në Britani). Nëse keni ndërmend të merrni hak duke fajësuar macet, kini kujdes: shkrimtari Paulo Coelho, magjistari tek “Il Cammino di Santiago” pohon se në Brazil të vrasësh një mace të tillë sjell 7 vite fatkeqësi.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Zbulohet “super Toka e ngrirë”, planeti 6 vjet dritë larg nesh

Publikuar

-

Një super Tokë e ngrirë vrojtohet pranë planetit tonë. Ka një masë tre herë më të madhe se shtëpia jonë dhe orbiton rreth yllit Barnard. Ajo është e dyta për nga afërsia me diellin pas Alpha Centauri, ndodhet 6 vjet dritë larg nesh dhe është e pabanueshme.

Është arritur të zbulohet dhe fotografohet nga një grup ndërkombëtar shkencëtarësh dhe përshkrimi i këtij trupi qiellor është bërë në revistën “Nature”.

Ky planet ndodhet pranë yllit të tij, më afër sesa ndodhet Toka ndaj Diellit. Ky planet e përmbush në 233 ditë rrotullimin rreth yllit Barnard, yll i cili është më i vogël dhe antik se Dielli ynë.

LEXO EDHE:  Nëna e indinjuar hap debate në internet: A duhet t’u lirojnë të rinjtë vendin të moshuarve në autobus?

Bernard, shpjegojnë shkencëtarët, ka një ndriçim shumë të reduktuar dhe energjia që çliron është sa 2% e asaj që Toka merr nga ylli i saj. Sipas analizave të para, rezulton se planeti B i sapozbuluar ka një temperaturë që shkon në -170 gradë celcius.

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet18:59 - 18 Nentor, 2018

Dimri paralizon rajonin, bllokohen 2 maune në Maqedoni

Prej dy ditësh në vendin tonë, në disa zona, ka nisur rënia dëborës, çka u bë problem edhe ditën e...

Aktualitet17:06 - 18 Nentor, 2018

U largua nëpërmjet Shqipërisë/ Mediat malazeze publikojnë fotot e Gruevskit

Mediat malazeze kanë zbuluar foto të arratisjes së Nikolla Gruevskit disa orë para se atij t’i dorëzohej refuzimi i kërkesës...

Aktualitet16:39 - 18 Nentor, 2018

Media gjermane thumbon Hungarinë/ Nuk i njeh ligjet për mikun e Obran, “refugjatin” Gruevski

Hungaria i kërcënon refugjatët me burg, nëse hyjnë ilegalisht në vend. Por me sa duket ligji nuk vlen për mikun...

Aktualitet15:47 - 18 Nentor, 2018

Sulmet ajrore ndaj ISIS/ Të paktën 40 persona kanë humbur jetën

Të paktën 40 persona kanë humbur jetën nga sulmet ndaj bazave të ISIS në Siri. Mediat raportojnë se midis viktimave...

Aktualitet15:25 - 18 Nentor, 2018

Shpallja e pavarësisë/ Gazetari tregon të pathënat e udhëtimit të Ismail Qemalit

Gazetari Ilir Ikonomi ka treguar të pathënat e udhëtimit të Ismail Qemalit drejt Shqipërisë për shpalljen e pavarësisë. Në një...

Aktualitet14:48 - 18 Nentor, 2018

Shkundet Italia/ Regjistrohen lëkundje të forta tërmeti

Një tërmet me magnitudë 4.1 ballë ka goditur gjatë ditës së sotme Italinë. Mësohet se tërmeti është regjistruar rreth orës...

Aktualitet12:26 - 18 Nentor, 2018

Panairi i librit/ KLSH merr pjesë në edicionin e XXI-të

Në datat 14-18 nëntor 2018, Kontrolli i Lartë i Shtetit mori pjesë në edicionin e XXI të Panairit të Librit, në...

Aktualitet10:19 - 18 Nentor, 2018

Panik në Greqi/ Çfarë ka ndodhur në Athinë gjatë natës

Kryeqyteti i Greqisë, Athina ka qenë nën shtetrrethim të plotë gjatë natës. Mësohet se policia ka arrestuar 19 persona gjatë...

Aktualitet22:49 - 17 Nentor, 2018

Ndahen çmimet e letërsisë në Panairin e 21 të Librit

Sot në Panairin e 21-të të librit, një ditë para mbylljes në Pallatin e Kongreseve janë ndarë çmimet e këtij...

Aktualitet22:30 - 17 Nentor, 2018

Presidenti Trump në Kaliforni pas zjarreve shkatërrimtare

Presidenti Trumps ndodhet në Kaliforni për të parë nga afër shkatërrimin e shkaktuar nga zjarret dhe për të takuar njerëz,...

Aktualitet19:30 - 17 Nentor, 2018

U shpall ‘non grata’/ Eurodeputetja qipriote nuk i ndal sulmet ndaj shqiptarëve

Eurodeputetja qipriote, Eleni Theocharous u shpall ‘non grata’ nga qeveria, pas dekaratave antishqiptare në varrimin e 35-vjeçarit, Kostantinos Kacifas. Por...

Aktualitet17:10 - 17 Nentor, 2018

Foto- ‘Tanku’ i Gruevskit/ Ja makina 600 mijë euro për të cilën akuzohet

Ish-kryeministri Nikolla Gruevski, që tashmë ndodhet në arrati është dënuar me dy vite burg, për aferën korruptive të blerjes së...

Aktualitet16:08 - 17 Nentor, 2018

‘Largohet nga Hungaria’/ Zyrtari i lartë tregon vendndodhjen e Gruevskit

Arratisja e ish-kryeministrit Maqedonas, Nikolla Gruevski ka qenë kryefjalë e mediave maqedonase, por jo vetëm. Referuar agjencisë së mediave bullgare...

Aktualitet10:33 - 17 Nentor, 2018

Kasapi: Kur shohim gjendra tumorale në mishin e derrit, e presim dhe ua shesim konsumatorëve

Nëse mendoni se mishi që blini te kasapët është i cilësisë më të mirë, duhet ta mendoni sërish pas deklaratës...

Aktualitet09:07 - 17 Nentor, 2018

CIA zbulon kush urdhëroi vrasjen e gazetarit

Vrasja e gazetarit Jamal Khashoggi dyshohet të jetë urdhëruar personalisht nga se princi saudit i kurorës Mohammed bin Salman. Në...

Aktualitet23:01 - 16 Nentor, 2018

Gjykata del kundër Donald Trump/ Riktheni lejen për gazetarin e CNN

Gjykata e Uashingtonit ka urdhëruar Shtëpinë e Bardhë t’i kthejë lejen e hyrjes reporterit të CNN-it, Jim Acosta, pas debatit...

Aktualitet22:25 - 16 Nentor, 2018

Shkrimtarja flet pa dorashka/ Është e tmerrshme të jesh burrë

Shkrimtarja Mimoza Ahmetin ka thënë se është e tmerrshme të jesh burrë. Në një intervistë në studion e emisionit “Provokacija”...

Aktualitet19:52 - 16 Nentor, 2018

Ciceroni ka jetuar në Shqipëri/ Gazetari zbulon banesën e tij

Gazetari Ilir Ikonomi ka postuar në rrjetet sociale një foto të vilës së Esat pashë Toptanit. Krahas kësaj fotoje gazetari...

Aktualitet18:18 - 16 Nentor, 2018

Panairi i librit/ Shqiptarët nuk kanë lekë për të blerë

Panairi i Librit vizitohet çdo nëntor nga mijëra qytetarë. Shumë shkojnë për kureshtje e këtu e kemi fjalën për nxënësit...

Aktualitet16:20 - 16 Nentor, 2018

Berlusconi sërish në telashe/ Zbulohen detaje të tmerrshme nga festat

Ish-kryeministri italian, Silvio Berlusconi është sërish në telashe. Mediat italiane raportojnë se Berlusconi do dalë sërish përpara gjyqit, këtë herë...

Aktualitet15:15 - 16 Nentor, 2018

Pas dehjes, Junker “lë nam” sërish/ Shfaqet me dy këpucë të ndryshme

Jean Claude Junker, President i Komisionit Europian, prej kohësh është bërë objekt të qeshurash pas veprimeve të çuditshme që bën...

Aktualitet13:44 - 16 Nentor, 2018

Zaev ngre dyshime të forta/ Largimi i Gruevskit arratisje, apo rrëmbim

Pas arratisjes së ish-kryeministrit maqedonas Nikolla Gruevski, ka reaguar paraardhësi i tij kryeministri Zoran Zaev. Në një konferencë për shtyp,...

Aktualitet12:56 - 16 Nentor, 2018

Foto-“ Kur sunduesit grinden”/ Ismail Kadare prezanton në Panair botimin më të ri

Shkrimtari Ismail Kadare ka prezantuar ditën e sotme librin më të ri të tij në Panairin e 21-të të librit,...

Aktualitet12:10 - 16 Nentor, 2018

Ditë e trishtë për muzikën! Këngëtari i njohur ndahet nga jeta

Këngëtari legjendar i muzikës “country” dhe në të njëjtën kohë kitarist, Roy Clark është ndarë nga jeta mbrëmjen e së...

Aktualitet11:58 - 16 Nentor, 2018

Arratia e Nikolla Gruevskit/ LSDM akuza Mickoskit

Pas arratisjes së ish-kryeministrit Maqedonas Nikolla Gruevski, Lidhja Socialdemokrate e Maqedonisë i ka bërë liderit të VMRO-DPMNE, Hristjan Mickoski se...

Aktualitet10:44 - 16 Nentor, 2018

Video-Tragjedi në Kaliforni/ 631 të zhdukur, 65 të vdekur nga zjarret

Rreth 65 persona kanë humbur jetën, ndërsa 631 të tjerë konsiderohen të zhdukur si pasojë e zjarreve masive në Kaliforni.-raporton...

Aktualitet09:08 - 16 Nentor, 2018

Arratisja e Gruevskit/ Mali i Zi e pranon, ka dalë në datën 11 nëntor

Pas autoriteteve shqiptare, edhe ministria e Brendshme e Malit të Zi e pranoi se ish-kryeministri maqedonas, Nikola Gruevski, ka hyrë...

Aktualitet20:12 - 15 Nentor, 2018

May zotohet se do të luftojë për planin e saj të Brexitit

Kryeministrja britanike, Theresa May ka thënë në një konferencë për media se pavarësisht vendimeve të vështira, një draft marrëveshje për...

Trending

Read previous post:
Alarm për bombë/ Evakuuohen pasagjerët në stacionin hekurudhor

Një alarm për bombë ka vënë në lëvizje policinë spanjolle të Barcelonës. Policia ka evakuuar pasagjerët, të cilët po udhëtonin...

Close