Connect with Us

Apple sjell MacBook Air-in e ri, ja për çfarë çmimi mund të bëhet i juaji

Aktualitet

Apple sjell MacBook Air-in e ri, ja për çfarë çmimi mund të bëhet i juaji

Publikuar

-

Pas javëve të tëra të thashethemeve, spekulimeve dhe rrjedhjeve, Apple ka prezantuar zyrtarisht një MacBook Air-in e ri gjatë ngjarjes së 30 tetorit në Bruklin, Nju Jork.

Mac-u i fundit nga Apple mund të porositet duke filluar nga dita e sotme dhe do të dërgohet më 7 nëntor për 1,200 dollarë.

Nga pjesa e jashtme, MacBook Air-i i ri ngjason si MacBook Pro me korniza të holluara, altoparlantë të fuqishëm dhe një profil më të zbehur. Dizajni i ri ka korniza 50 për qind më të holla dhe katër herë më shumë rezolucion në ekran, me 4 milion pikselë gjithsej. Pajisja gjithashtu është 17 për qind më e lehtë se paraardhësi i saj.

Karakteristikat kryesore në bordin e MacBook Air të ri përfshijnë një ekran retine 13.3-inç, dy kabllo USB-C Thunderbolt dhe Touch ID – të gjitha të bartura nga MacBook Pro dhe MacBook 12 inç.

LEXO EDHE:  "Apple" ndryshon logon për herë të parë në shumë vjet/ Zbuloni pamjen e re

Nën sipërfaqe, MacBook Air është mundësuar nga procesori 8-gen Intel Core i5.

Krahas procesorit Intel është gjithashtu edhe bashkë-procesori T2, i cili përdoret për Touch ID dhe funksionalitetin “Siri”.

Modeli bazë vjen me 8GB RAM, por gjithashtu mbështet deri në 16GB memorie në 2,133 GHz. Sa i përket magazinimit, pajisja sjell deri në 1.5 TB SSD, duke e bërë atë 60 për qind më të shpejtë se gjenerata e mëparshme.

Apple ka premtuar 12 orë jetëgjatësi të baterisë për shfletim pa kabllo dhe 13 orë filma në iTunes.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Aktorja shqiptare nuk ndalet me fotot e “nxehta”/ Pozon pa të brendshme buzë bregdetit

Publikuar

-

Aktorja shqiptare Eliona Pitarka, pas një sezoni të suksesshëm në emisionin humoristik “Duplex”,  u kthye në një prej vajzave më të komentuara të showbiz-it shqiptar.

Shpesh herë ajo vihet në qendër të vëmendjes për shkak të fotove provokuese që poston në profilin e saj në Instagram.

Së fundmi ajo ka publikuar disa foto, ku shfaqet buzë detit vetëm me një buzë dhe pa të brendshme.

Aktorja ka marrë komente dhe pëlqime të shumta për këto foto, ku mund të thuhet se ka lënë shumë pak hapësirë për imagjinatë.

 

View this post on Instagram

 

🖤

A post shared by Eliona Pitarka (@elionapitarka) on

 

View this post on Instagram

 

Watch more sunsets than Netflix 🌅😁

A post shared by Eliona Pitarka (@elionapitarka) on

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Si të keni një fytyrë të freskët dhe pa ndërhyrje estetike?/ Zbuloni 2 këshilla nga Leonora Jakupi

Publikuar

-

E njohur për fytyrën e saj tepër të fresket dhe pa operacione plastike, Leonora Jakupi do të mbetet gjithmonë ikona e bukurisë shqiptare e cila nuk plaket kurrë pavarësisht moshës.

Por nëse doni të dini sekretin e saj të bukurisë së përhershme, këngëtarja ka folur troç në një intervistë për “Mirage”.

Ajo shprehet se pjesën më të madhe të këtij “sekreti” e luan gjenetika, megjithatë Leonora zbulon se është e fiksuar pas mirëmbajtjes.

“Mendoj që gjenetika por edhe mirëmbajtja. Unë mundohem t’i rri gati maksimalisht lëkurës sime, ekstremisht, ndonjëherë edhe e teproj pasi dermatologët thonë që larja e shpeshtë I dëmton edhe qelizat. Por unë asnjëherë në jetën time, edhe nëse kam pasur koncert deri në orët e vona, kurrë nuk kam fjetur pa e hequr makjiazhin.”

LEXO EDHE:  “Apple” ndryshon logon për herë të parë në shumë vjet/ Zbuloni pamjen e re

LEXO EDHE:  Apple shet 61.1 milion iPhonë për tre muaj

Ajo madje preferon edhe përdorimin e maskave tradicionale dhe ka treguar dy për të gjitha vajzat kurioze:

  1. E verdhë veze, limon dhe mjaltë!

Mbajeni 10-15 minuta dhe shpëlajeni më pas!

2. Ose mund të bëni scrub me sheqer dhe të bardhën e vezës!

Ndiqeni min 10:00

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

“Kanë konflikt interesi”/ Orinda Huta zgjedh mes Elvana Gjatës dhe Flor Mumajesit

Publikuar

-

Moderatorja shqiptare Orinda Huta së fundmi e ftuar në emisionin “Mirage” është vënë përballë një zgjedhjeje shumë të vështirë.

Në rubrikën “Kë zgjedh”, Orindës i kërkuan të zgjedhë mes Elvana Gjatës dhe Flori Mumajesit.

Këngëtarja dhe kantautori kanë pasur shumë bashkëpunime dhe projekte të përbashkëta deri kur një ditë i ndanë rrugët nga njëri-tjetri.

Këtë gjë e përmendi edhe Orinda kur tha se kanë “konflikte interesash” dhe krahasimi me të drejtë, është i pavend.

LEXO EDHE:  Apple ndryshon sërish dizajnin e pajisjes së saj

LEXO EDHE:  Shokon shefi i Apple: “Të qënurit gay është dhuarata më e bukur që më ka dhënë Zoti”

Megjithatë ajo e bëri zgjedhjen e saj:

“Tani, krahasimi është pak i pavend. Kanë dhe konflikt interesi me njëri-tjetrin prandaj është njëçik i pavend (qesh). Elvana është e shkëlqyer, Flori gjithashtu në punën e vet, por le të themi që po shkoj për forcën e gruas, për Elvanën”.

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: