Një “Sandër Mafishe” ministër i Brendshëm/ Një Irenkë Kryeministre – CNA
Connect with us

Aktualitet

Një “Sandër Mafishe” ministër i Brendshëm/ Një Irenkë Kryeministre

Publikuar

-

Dje herët në mëngjes kryeministri Edi Rama njoftoi dorëheqjen e ministrit të Brendshëm, Fatmir Xhafaj dhe zëvëndësimin e tij me Gjeneral Sandër Lleshin, i cili mban aktualisht detyrën e Këshilltarit për Mbrojtjen në Kryeministri.

Sandri, ministri i ri i Ramës mund të quhet lehtësisht “Sandër Mafishja”, personazhi i Adelina Balashit në “Pallatin 176”. Sandër Lleshi, një ish-ushtarak, i cili u shkarkua nga Arben Imami, thonë për “spiunllëqet” që bënte lart e poshtë.

Pra, informacionet zyrtare të shtetit i çonte në selinë e PS-së, aty ku hyrjet dhe daljet filluan t’i lindnin ëndrrën për “Irenkën” se magazinën e kishte zënë Vani.

“Sandër Mafishja” është një këshilltar i kryeministrit pa asnjë peshë politike, ndryshe nga paraardhësi i tij, që ishte një Enverist me rrënjë të thella në PS. Në këto vite si këshilltar pranë Edi Ramës nuk ka bërë asgjë, thjeshtë dhe vetëm ka parë ëndrra. Pa asnjë kontribut politik, pa asnjë kontribut publik, i biri tetës, që donte do e martonte lagjia, sipas komedisë, na doli i zoti.

LEXO EDHE:  Fjalori nuk është i mirë/ Kryemadhi tregon si sillet Rama me punonjësit

Apo mos vallë Irenka, që tek pallati “176” Sandër mafishtja i çonte çokollata në këtë histori është Edi Rama? Mos vallë ky është shpërblimi për çokollatat që Sandër mafishtja i ka dhënë Ramës?

E me sa duket Sandër mafishtja ja doli ta bënte realitet ëndërrën e tij dhe deshën apo nuk deshën i biri tetos jo vetëm që ia ka fituar zemrën Irenës tonë, që është Rama në rast kushedi se si. Por në fund Irena i besoi edhe një nga ministritë më të rëndësishme atë të Brendshme./ CNA.al

Aktualitet

VIDEO: Napoli nuk bën dot asgjë ndaj Arsenalit / Chelsea “shfryn” në gola

Publikuar

-

Arsenal e kishte marrë shumë seriozisht ndeshjen e kthimit ndaj një kundërshtari tepër të rrezikshëm si Napoli dhe vendasit ushtruan presion në fillim duke krijuar edhe disa mundësi të mira që nuk arritën t’i shfrytëzonin. Ishte goli i Alexandre Lacazette afër fundit të pjesës së parë që zbuti italianët të cilët pas asaj rrjete fantastike dukeshin të dorëzuar. Rezultati mbeti i pandryshuar 1-0 dhe Napoli i thotë lamtumirë Europa League pa shënuar asnjë gol në çerekfinale. Arsenal do të ndeshet me Valencian në gjysmëfinale.

Chelsea ka dhuruar spektakël në ndeshjen e kthimit ndaj Slavia Prague, me rezultatin përfundimtar që është 4-3 në favor të vendasve. Sfida nisi me një çmenduri të lojtarëve të Sarri-t, të cilët pas një aksioni të pabesueshëm kanë shënuar golin e avantazhit. Autogoli i delit dyfishon rezultatin përpara se Giroud të shënonte golin e tretë. Soucek shënon golin e parë të miqve përpara se Pedro të shënonte një tjetër gol. Pas pushimit ishin miqë ata që me anë të Sevcic gjetën rrjetë dy herë duke e kthyer në një festival golash.

LEXO EDHE:  Fjalori nuk është i mirë/ Kryemadhi tregon si sillet Rama me punonjësit

Pas fitores 3-1 në ndeshjen e parë, Valencia ishte me një këmbë në gjysmëfinale dhe ndeshja e kishin rezultati të ishte thjesht një formalitet. Skuadra e Marcelino-s ka fituar 2-0 brenda falë golave të Latorre dhe Parejo dhe tani do të ndeshen me Arsenal në gjysmëfinale.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

“Shpërthen” deputeti i listës/ Salianji fundërrinë politike

Publikuar

-

By

Ish deputeti i listës Basha, Ervin Salianji dhe deputeti Ralf Gjoni, gjatë diskutimit në emisionin “Open”kanë shpërthyer në akuza dhe ofendime ndaj njëri tjetrit.

Sherri midis tyre u ndez pasi Salianji deklaroi se deputetët e rinj në Parlament nuk i njohin as në lagjen e tyre.

Kjo gjë si dhe përmendja nga Salianji e hedhjes së bojës në adresë të tij ditën e parë të vajtjes në Parlamt e acaruan në maksimum deputetin e listës së LSI-së, Ralf Gjonin, sa e detyruan të ngrejë tonin e zerit dhe ti drejtohet me fjalë të ashpra ish deputetit Salianji. Debati mids tyre degradoi si më poshtë:

LEXO EDHE:  Qeverisja e Ramës/ Berisha i bën thirrje shqiptarëve të meditojnë

Gjoni: Hajde dalim përballë njëri tjetrit në Tiranë!

Salianji: Kam frikë se do të marrësh bojën. Mos e trash zërin përballë meje se e ke shumë të hollë.

Gjoni: Mos guxo më të ma përmendësh më atë moment. Të kesh turp që më përmend mua familjen! Turp të kesh!

Salianji: Do të ketë reagime edhe më shumë nga qytetarët që nuk përfaqsohen nga ty.

Gjoni: Ky fundërrina politike këtu guxon edhe me përmend mua bojatisjen…

Salianji: Trashe zërin me ndonjë tjetër…

Gjoni: Ta dije që do të ishe këtu nuk do të kisha ardhur fare…/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

VIDEO: E jashtëzakonshme nga Frankfurt / Kualifikohet me një bavarez

Publikuar

-

E mbani mend Sebastian Rode? Dy sezone te Bayern dhe më pas largimi. Por, sot ka për të shkruar një histori të bukur, sepse pikërisht goli i tij i ka dhënë kualifikimin në gjysmëfinale skuadrës së Eintracht Frankfurtit, që eliminoi Interin, por edhe Benfican e talentit Joao Felix, i cili në sfidën e luajtur në Portugali shënoi tri gola dhe një asist.

LEXO EDHE:  Deputetja socialiste si bankomat/"Zhvat" universitetet dhe nxjerr gënjeshtrat e Ramës

Frankfurt duhet të fitonte me dy gola diferencë dhe ia ka dalë më së miri, duke shkuar në gjysmëfinale. Një revansh i vogël për Rode.

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet20:38 - 18 Prill, 2019

Qeveria gjermane ashpërson rregullat e dëbimit të emigrantëve

Qeveria gjermane miratoi projektin e “ligjit të kthimit të rregullt”, në mënyrë që të mos dështojnë kaq shumë riatdhesime. Ai...

Aktualitet20:15 - 18 Prill, 2019

Në përmbyllje të fushatës presidenciale në Maqedoninë e Veriut

Marrëveshja e Prespës, emri i ri i shtetit, anëtarsimi në NATO dhe në BE, zhvillimi ekonomik, raportet ndëretnike dhe politikat...

Aktualitet16:04 - 18 Prill, 2019

Ndërhyrjet ruse në zgjedhje/ Raporti Mueller gati për publikim

Një nga ngjarjet mbizotëruese në presidencën dyvjeçare të Donald Trump-it kalon në një fazë të re të enjten me publikimin...

Aktualitet09:06 - 18 Prill, 2019

Çfarë presin Kosova dhe Serbia nga takimi i Berlinit

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dhe ai i Serbisë, Aleksander Vuçiç, nuk presin që në takimin e Berlinit me (29.04)...

Aktualitet22:12 - 17 Prill, 2019

Merr fund “telenovela” e zgjedhjeve në Turqi/ Shpallet fituesi i Stambollit

Ekrem İmamoğlu, kandidati i Partisë Republikane Popullore (CHP) për kryebashkiak të Stambollit në zgjedhjet lokale të mbajtura muajin e kaluar...

Aktualitet21:19 - 17 Prill, 2019

Djegia e katedrales “Notrë Dame”/ Feston ISIS: Paçi një ditë të mbarë!

Pas djegies së Katedrales së “Notrë Dame de Paris”, ISIS ka ndarë mesazhe në rrjetet sociale. Së bashku me publikimin...

Aktualitet21:05 - 17 Prill, 2019

Ngelën në mes të shkretëtirës/ Çifti gjen mënyrën brilante për të shpëtuar

Një çift e ka gjetur veten në vështirësi, pasi iu është prishur makina në mes të shkretëtirs. Shantelle Johnson dhe...

Aktualitet20:23 - 17 Prill, 2019

Rekord botëror/ Femrat “pushtojnë” parlamentin finlandez

Partia Socialdemokrate (SDP) në Finlandë ka fituar votimet duke marrë 40 vende me 17.7 % të votave nga 200 vende...

Aktualitet20:03 - 17 Prill, 2019

Hyn në fuqi Kodi i ri Penal/ Ashpërsohen dënimet për korrupsionin

Në Kosovë këtë javë ka hyrë në fuqi Kodi i ri Penal që parasheh shtim dënimesh për shkelësit e ligjit,...

Aktualitet19:10 - 17 Prill, 2019

SHBA, sanksione të tjera ndaj Kubës, Nikaraguas, Venezuelës

Qeveria amerikane do të njoftojë sot sanksione shtesë ndaj Venezuelës, Kubës dhe Nikaraguas, masa më e fundit kundër qeverive socialiste...

Aktualitet19:03 - 17 Prill, 2019

Policia shkoi ta arrestonte/ Vret veten ish presidenti peruan

Ka ndërruar jetë ish-presidenti peruan, Alan Garcia, i cili qëlloi veten sot me një armë zjarri. Ngjarja ndodhi pasi policia...

Taulant Balla zbulon nesw do te rikandidohet veliaj? Taulant Balla zbulon nesw do te rikandidohet veliaj?
Aktualitet16:10 - 17 Prill, 2019

Përplasjet tek Bregu i Lumit/ PD padit Veliajn

Partia Demokratike ka ngritur padi penale ndaj Policisë së Shtetit, Policisë Bashkiake si dhe ndaj kryetarit të bashkisë së Tiranës...

Aktualitet14:20 - 17 Prill, 2019

Sqarimi i një zhgënjimi

Kapitulli Nr. 15 i hapjes te Negociatave per anetaresimin ne B. E. ( per ENERGJINE ) si dhe V.K.M. Nr....

Aktualitet09:08 - 17 Prill, 2019

BE nuk duhet ta braktisë anulimin e Brexitit

Presidenti i Këshillit Evropian, Donald Tusk deklaroi se BE nuk duhet të ngutet, për shkak të një lodhjeje nga Brexiti....

Aktualitet22:39 - 16 Prill, 2019

Djegia e Katedrales/ Çfarë i tha Trump presidentit Marcon?

Shtëpia e Bardhë deklaroi se  presidenti Donald Trump i i ka shprehur ngushëllimet e tij presidentit francez Emmanuel Macron për...

Aktualitet18:44 - 16 Prill, 2019

Kandidati për president i SHBA bën transparent statusin e tij si milioner

Bernie Sanders, kandidati presidencial demokrat në SHBA, publikoi të hënën taksat për 10 vitet e fundit, duke dhënë detaje të...

Aktualitet18:40 - 16 Prill, 2019

Lutje dhe himne për Katedralen “Notrë Dam”

Brigada e zjarrëfiksave të Parisit tha të martën se struktura e katedrales së famshme të Notrë Damit është shpëtuar, së...

Aktualitet14:30 - 16 Prill, 2019

Alarm për bombë në Spanjë/ Evakuohet kulla 235 e lartë

Një alarm për bombë ka ngritur në këmbë policinë e Madridit. Sikurse bëjnë të ditur mediat e huaja, policia ka...

Aktualitet20:47 - 15 Prill, 2019

Foto-Francezët në panik/ Përloten gjatë djegies së katedrales historike

Katedralja më e famshme në Paris dhe Europë “Notre Dame” është përfshirë nga flakët pasditen e sotme. Pavarësisht ndërhyrjes së...

Aktualitet20:36 - 15 Prill, 2019

Zjarri gllabëroi majën e “Notre-Dame”/ Reagon Donald Trump

Flakët e zjarrit kanë pushtuar katedralen e famshme në Paris “Notre-Dame”. Për disa minuta zjarri ka përfshirë pjesën më të...

Aktualitet20:03 - 15 Prill, 2019

Konsumonte kokainë me miqtë/ Arrestohet avokati i njohur

Një avokat është arrestuar nga policia italiane, nën akuzën e trafikimit të drogës. Sipas informacioneve 51 vjeçari Francesco Bizzarri, ka...

Aktualitet19:50 - 15 Prill, 2019

Notre-Dame/ Flakët pushtojnë katedralen e famshme të Parisit

Një zjarr i madh ka rënë pasditen e sotme në katedralen e famshme të Notre-Dame në Paris. Sipas informacioneve objekti...

Aktualitet19:06 - 15 Prill, 2019

Video-Bullizohet nga të rinjtë/ Transgjinorja rrihet barbarisht

Një transgjinore është rrahur në mënyrë barbare nga disa të rinj në Dallas të SHBA-së. Sipas informacioneve 23 vjeçarja është...

presidenti i shba, donald trump presidenti i shba, donald trump
Aktualitet18:46 - 15 Prill, 2019

Trump i bën thirrje kompanisë Boeing të riparojë avionin 737 MAX

Presidenti amerikan Donald Trump i bëri thirrje të hënën kompanisë Boeing që të riparojë avionin 737 MAX dhe t’i ndryshojë...

Aktualitet18:40 - 15 Prill, 2019

BE e vendos përfundimisht reformën e së drejtës së autorit

Reforma e së drejtës së autorit, që ka ngjallur shumë debate në BE, u miratua. Qeveria gjermane dha aprovimin për...

Aktualitet18:35 - 15 Prill, 2019

Vdes Mira Markoviç, bashkëshortja e Slobodan Millosheviçit

Mirjana Markoviç, e veja e ish presidentit serb Sllobodan Millosheviç, ka vdekur në kryeqytetin e Rusisë, Moskë , ku kishte...

Aktualitet17:23 - 15 Prill, 2019

ISIS publikon shifrat tonditëse/ Ja sa njerëz kanë vrarë për 3 ditë

Grupi terrorist ISIS pretendon se ka vrarë 362 njerëz për 3 ditë, pas hakmarrjes për rënien e Kalifatit Islamik. Ata...

Aktualitet17:38 - 14 Prill, 2019

Eufori kineze në Dubrovnik/ Kina shpëtimtarja e Ballkanit?

Një numër kontratash nënshkruan me Kinën pjesëmarrësit e samitit të grupit 16+1 në Dubrovnik. Ndërkohë që Europa Lindore e Juglindore...

Trending

Read previous post:
Debati në Maqedoni/ Nisin diskutimet për ndryshimet kushtetuese mbi marrëveshjen e emrit me Greqinë

Pas dështimit të referendumit në Maqedoni, qeveria e Zoran Zaev ka dorëzuar tashmë projektligjet e nevojshme në Parlament për të...

Close