Connect with Us

Ç’janë, çfarë i shkakton dhe si mund të trajtohen këto njolla të bardha në lëkurë

Life Style

Ç’janë, çfarë i shkakton dhe si mund të trajtohen këto njolla të bardha në lëkurë

Publikuar

-

Një pjesë e mirë e bebeve dhe të rriturve kanë në lëkurë disa si njolla të vogla, në formën e puçrrave në ngjyrë të bardhë, të cilat janë zakonisht jo të rrezikshme dhe nuk kanë nevojë për trajtim specifik.

Ç’janë?

Këto njolla quhen milia – ciste të vogla poshtë lëkurës. Zhvillohen zakonisht tek të porsalindurit dhe zhduken brenda muajit. Ato krijohet kur qelizat e vdekura mbeten brenda lëkurës duke krijuar kështu toptha të bardhë.

 

Çfarë i shkakton?

Nuk ka ende një studim të mirëfilltë mbi arsyet pse shkaktohen, por ekspertët mendojnë se përdorimi i produkteve të ashpra për lëkurën mund të jetë një ndër shkaktarët.

LEXO EDHE:  Ja cfarë nuk dini për përdorimet e lëkurave të portokallit

Arsye të tjera lidhen me përdorimin e ilaçeve, problemet e lëkurës, tatuazhet etj. Në raste të tilla, mund të shfaqen edhe në pjesë të tjera të trupit.

Si trajtohen?

Në pjesën më të mirë të rasteve, njerëzit zgjedhin të mos i ngacmojnë dhe preferojnë të presin derisa të largohen vetë. Disa përdorin produkte natyrale si uji i trëndafilit, mjalti, aloe vera (thjesht lyen sipërfaqen problematike). Por nëse nuk funksionon me maska, bëni një kontroll tek dermatologu.

Në vijim gjeni dy video-tutorial mbi disa prej maskave më efektive për të larguan milia-n.

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Showbizz

“S’ka njeri të të zëvendësojë”/ Çiljeta merr suprizën e veçantë nga i biri

Publikuar

-

Nga

Këngëtarja Çiljeta Xhilaga është nënë e një djali që e ka quajtur Fernando.

Shpesh ajo ka treguar se ka një lidhje të veçantë me të. Së fundmi, këngëtarja ka marrë një surprizë të këndshme nga i biri, të cilën e ka ndarë dhe me ndjekësit në Instagram.

Vogëlushi i ka lënë mamasë së tij një pusullë të ngjitur në frigorifer, në të cilën ka shkruar fjalët më të ëmbla për këngëtaren.

LEXO EDHE:  Këto ushqime nuk duhet ti fusni në gojë nëse keni probleme me aknet

LEXO EDHE:  Keni dëgjuar për horoskopin e lëkurës? Ky parashikim ekziston me të vërtetë dhe e zbuloni tani

“Është dora jote që më përkëdhel çdo natë, është zëri yt që më qetëson, është trupi yt që ngrohtësi më fal. Dua të të kem pranë, deri kur dita të agojë. Ti për mua je gjithçka në këtë botë e s’ka njeri të të zëvendësojë. Ti për mua je gjithçka e për ty gjithmonë do të kem nevojë”, janë fjalët që ka shkruar vogëlushi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Life Style

Trup perfekt, Hygerta Sako i mahnit të gjithë me format e saj

Publikuar

-

Nga

Hygerta Sako njihet si një nga moderatoret më të spikatura të sportit në Shqipëri, ku përveç moderimit tërheq vëmendjen edhe për linjat e saj perfekte trupore.

Prezantuesja e “Rubrika Sportive” në “Rtsh”, i ka magjepsur ndjekësit e saj në “Instagram” së fundmi. Hygerta ka postuar një foto nga plazhi, teksa po kalon pushimet.

Ajo që tërheq menjëherë vëmendjen janë linjta e saj trupore, kjo edhe për faktin se shpesh bukuroshen e “Rtsh” e kemi parë të bëjë palestër. Pikërisht në foton ku shfaq linjat e saj edhe reagimet kanë qenë të shumta, sigurisht pozitive.

LEXO TE PLOTE

Showbizz

E nxehtë dhe tejet provokuese/ Abiagail Ratchford tërbon rrjetin me format “bombë”

Publikuar

-

Nga

E nxehtë dhe tejet provokuese/ Abiagail Ratchford tërbon rrjetin me format “bombë”

Abigail Ratchford është një nga modelet më seksi të ekranit. Përveç modele ajo është dhe një aktore shumë e zonja.

Gjithashtu ka pozuar për marka shumë të njohura. Abigail është mjaft e ndjekur në rrjetet sociale ku eksopozon format e saj bombastike.

Modelja numëron më shumë se 9.1 milionë ndjekës në Instagram me të cilët ndan fotot e saj më të nxehta. Për më tepër shihni galerinë me fotot më të nxehta të Ratchford./ CNA.al

LEXO TE PLOTE