Ish-ministri flet hapur/ Tregon mënyrën e vetme për të larguar Ramën nga pushteti – CNA
Connect with us

Aktualitet

Ish-ministri flet hapur/ Tregon mënyrën e vetme për të larguar Ramën nga pushteti

Publikuar

-

Ish-ministri i Drejtësisë Ylli Manjani në qeverinë Rama 1 është shprehur se Shqipëria, sot drejtohet nga filozofia, mendësia dhe realiteti mono-partiak.

Në një postim në rrjetet sociale se monizmi është ulur këmbëkryq dhe se  partia e Ramës kontrollon çdo gjë.

“Republika është e gjitha në dorë të partisë. Kjo e fundit mjeti në dorë të një njeriu.Ky ishte modeli më i shëmtuar dhe më kriminal që na drejtoi gjysmën e dytë të shekullit të shkuar” , – ka shkruar ai më tej.

Gjithashtu në postimin e tij Manjani ka dhënë edhe një këshillë, për opozitën.

“Ndaj sugjerimi im për Opozitën në radhë të parë është që të godasë monizmin si filozofi dhe model politik! Njerëzit janë produkt i këtij sistemi, ku udhëheqësi i heq e i vë sipas qejfit! Të gjithë njerëzit në monizëm janë të goditshëm!”.

Postimi i plotë

Një sugjerim për opozitën dhe jo vetëm.

Duhet ngritur steka e të bërit politikë. Vendi sot drejtohet nga filozofia, mendësia dhe realiteti mono-partiak.

Monizmi është ulur këmbëkryq. Partia kontrollon çdo gjë. Republika është e gjitha në dorë të partisë. Kjo e fundit mjeti në dorë të një njeriu.

Ky ishte modeli më i shëmtuar dhe më kriminal që na drejtoi gjysmën e dytë të shekullit të shkuar.

Pa dyshim e pafalshme për ne të gjithë që lejuam rikthimin e mono-partizmit! Por kjo nuk shkarkon nga përgjegjësia ideatorin dhe realizuesin e këtij projekti politik me pasoja të rënda.

Modeli politik i Rilindjes ishte dhe tashmë dukshëm është MONIZMI!

Monizmi është arësyeja për dhunimin e lirive themelore të çdo kujt. Në monizëm nuk lejohet të kesh privatësi; të mendosh e të flasësh; të kesh pronë; të mos arrestohesh e ndalohesh pa prova; të kesh të drejtë të jetosh me punën tënde.

E folura është veçanërisht krim i rëndë.

Në monizëm ska treg të lirë, ekonomi me konkurrencë, nismë të lirë e sipërmarrje të ndershme. Ka vetëm një mënyrë të fitosh (bukën e gojës dhe paratë për bisnesin) ta kesh mirë me pushtetin.

LEXO EDHE:  Rama në “arrati”/ Braçe firmos ndryshime në qeveri

Në monizëm nuk ka debat politik, parlament mbi qeverinë, drejtësi e shtet mbi pushtetin! Në monizëm ka burra votash jo burra shteti!

Vota në monizëm nuk ka asnjë vlerë, është thjesht një formalitet! Pë zgjedhje as që bëhet fjalë. I di partia këto punë…

Në monizëm ka deputetë e zyrtarë me cene që të jenë të shantazhueshëm. Partia të ngre lart dhe partia ta fut, sepse qëllimi është të kënaqet populli!

Në monizëm partia të arreston jo për drejtësi, por për populizëm!

Ç’të thuash më shumë! Nëse ende sja kemi pirë lëngun mono-partizmit, nuk e meritojmë demokracinë!

Ndaj sugjerimi im për Opozitën në radhë të parë është që të godasë monizmin si filozofi dhe model politik!

Njerëzit janë produkt i këtij sistemi, ku udhëheqësi i heq e i vë sipas qejfit! Të gjithë njerëzit në monizëm janë të goditshëm!

Sepse njeriu ska vlerë para dëshirë së udhëheqësit për sundim.

Ne duhet të rikthejmë sistemin politik në parametra demokratikë. Kjo është detyra. Duhet ta bëjmë këtë gjë duke braktisur institucionet moniste të sotme dhe duke propozuar sistemin e ri.

Opozita e sotme ka një shanc të madh. Ka shancin e ndërtimi të një sistemi të ri politik.

Një sistem që bazohet te demokracia, barazia dhe liria, jo më tek partia.

Nuk ka asnjë kuptim harxhimini kohës për të korrigjuar Monistët! Asnjë bashkëpunim me ta!

Ata lindën monistë dhe duhen izoluar si të tillë. Xhisiela, Alizotë, Taulantë, Fatmirë e Arbenë (pavarësisht mbiemrit) do prodhojnë edhe sikur ti largojnë këto të tanishmit!

Kjo është sot çështja themelore: mposhtja e monizmit dhe rikthimi në demokraci!

Për këtë kauzë ja vlen djegia e këtyre mandateve që skanë vlerë; braktisja e institucioneve që i sundon partia në pushtet dhe madje edhe votimet farsë që bën pushteti.

Alternativa e vetme që na duhet është DEMOKRACIA!/ CNA.al

Aktualitet

Sindroma e Prokustit/  Nëse je më i mirë se unë do të pres kokën

Publikuar

-

sindroma e prokustit

Sindroma e Prokustit ka të bëjë me njerëzit që përçmojnë ata që janë më të talentuar apo më të aftë se ata. Këta njerëz janë mësuar të përçmojnë të tjerët. Motoja e tyre vjen nga një mit grek

“ Nëse je shumë i gjatë, do të pres këmbët. Nëse je më i mirë se unë do të pres kokën.”

Kjo sindromë nuk para studiohet në psikologji por ekziston dhe  e meriton një vend nëpër librat që merren me studimin e anomalive psikologjike, duke qenë se ka qenë është dhe do të jetë problem në shoqëri.

LEXO EDHE:  Një arsye më shumë për të qënë kundër Ramës, Bashës dhe Estabilishmentit

Pra shumë njerëz janë gati të bëjnë akte nga më monstrupzet për të hequr qafe persona që janë më të aftë se ta. Kjo ndodh për shkak të ligësisë si dhe për shkak të intolerancës së egos  që kanë këta njerëz./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Vrau 62 vjeçarin në sy të të birit/ Zbardhet dëshmia e autorit

Publikuar

-

By

vrasje ne vlore

Mbrëmje e 16 Marsit një ngjarje e rëndë trontit Tiranën. 62 vjeçari, Haxhi Baçinozi u qëllua me armë zjarri teksa bënte vrap me djalin e tij tek Liqeni Artificial.

Mbrëmjen e sotme autori i këtij krimi Islam Mylkaj është vetëdroëzuar në polici, ku ka dhënë edhe versionin e tij për ngjarjen.

Mylkaj shprehet i penduar për krimin e bërë dhe ka zbuluar se se shkak është bërë një borxhj prej 45 mijë eurosh që ai i kishte viktimës.

LEXO EDHE:  Një arsye më shumë për të qënë kundër Ramës, Bashës dhe Estabilishmentit

“Jam penduar e vrava në gjaknxehtësi, Baçinozin e takova tek liqeni rastësisht. Ai më shau dhe më goditi. Konflikti ynë është i hershëm për 45 mijë euro. Haxhiu më përndiqte edhe vajzat për këtë borxh, familja ime merrte kërcënime të vazhdueshme”,-mësohet të ketë thënë Mylkaj./CNA.al

Vrasja tek Liqeni/ Vetëdorëzohet në polici autori

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Mourinho “tallet” me Realin / “Kur shkova unë, kishin frikë nga Lyon”

Publikuar

-

By

Jose Mourinho ishte emri më i përfolur për të marrë drejtimin e Real Madridit pas shkarkimit të Santiago Solarit, por presidenti Florentino Perez vendosi të rikthejë Zinedine Zidane në krye të stolit. Megjithatë, kjo gjë nuk e ka penguar portugezin të flasë për skuadrën kryeqytase spanjolle, ku ka treguar një detaj shumë të veçantë dhe të panjohur për publikun e gjërë.

Për mediat spanjolle, Moutha: “Për 7-8 vite, Reali i Madridit nuk e kishte kaluar fazën çerekfinale në Ligën e Kampionëve. Në vitin e parë që mora drejtimin, në çerekfinale kishim Lyonin, një short shumë i mirë për ne, por klubi i frikësua shumë. Në të gjitha ambientet ndihej panik dhe tension, nuk e kuptoja. Lioni është një skuadër e mirë, por është vetëm Lyoni”, u shpreh portugezi.

LEXO EDHE:  Rama në “arrati”/ Braçe firmos ndryshime në qeveri

Nën drejtimin e “Special One”, Reali i Madridit nuk arriti të triumfojë në Ligën e Kampionëve, por u kualifikua në tri vite radhazi në gjysmëfinalet e këtij kompeticioni.

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet20:21 - 20 Mars, 2019

Vendimi i Dhomës së Apelit/ Burgim i përjetshëm për Radovan Karaxhiçin

Ish udhëheqësi i serbëve të Bosnjës, Radovan Karaxhiç, u dënua më burgim të përjetshëm. Dhoma e Apelit e Mekanizmit që...

Aktualitet19:02 - 20 Mars, 2019

Rrëmben autobuzin me 51 nxënës/ Tentoi t’i digjte

Një autobuz me 51 nxënës është rrëmbyer ditën e sotme nga shoferi i saj. Ngjarja mësohet të ketë ndodhur në...

Aktualitet18:34 - 19 Mars, 2019

Nëna hedh vajzën nga kati i pestë/ Më pas hidhet edhe vetë

Qyteti i Athinës është tronditur ditën e sotme nga një ngjarje e rëndë, ku një nënë hodhi vajzën e mitur...

Aktualitet18:31 - 19 Mars, 2019

Qindra ushtarët amerikanë zbarkojnë në Gjermani

 Qindra ushtarë amerikanë kanë filluar të mbërrijnë në Gjermani. Prova e parë kjo e një strategjie të re të dislokimit...

Aktualitet18:26 - 19 Mars, 2019

Italia do t’i bashkohet nismës kineze të investimeve

Italia pritet t’i bashkohet nismës kineze “Një Brez, Një Rrugë” të enjten gjatë vizitës së Presidentit kinez Xi Jinping në...

Aktualitet15:25 - 19 Mars, 2019

Kur studentët detyrohen të lënë shkollën

Në pesë vitet e fundit mbi një milionë të rinj i kanë ndërprerë studimet në universitetet turke. Një shkak i...

Aktualitet15:22 - 19 Mars, 2019

Masakra në Zelandën e Re/ IS-i kërcënon me hakmarrje

Sulmi i përgjakshëm terrorist ndaj dy xhamive në Zelandën e Re mund të shkaktojë një spirale të re dhune. Milicët...

Aktualitet14:37 - 19 Mars, 2019

Kërcënon Erdogan/ Kush sulmon muslimanët do të kthehet me arkivol

Presidenti i Turqisë paralajmëron për një Gallipoli të ri në vazhdën e sulmit terrorist të Christchurch dhe thotë se kushdo...

Aktualitet19:30 - 18 Mars, 2019

Franca shpall ndalimin e protestave, pas trazirave

Kryeministri i Francës shpalli të hënën ndalimin e protestave të jelekëve të verdhë në bulevardin Champs-Elysees të Parisit dhe në...

Aktualitet19:12 - 18 Mars, 2019

Holandë/ Arrestohet i dyshuari për sulmin në tramvaj

Policia holandeze arrestoi një person me origjinë turke, i dyshuar për përfshirje në incidentin me armë në një tramvaj të...

Aktualitet18:23 - 18 Mars, 2019

Për të apasionuarit e teatrit/ Korçarët sjellin “Kopracin” në Tiranë

Komedia “Kopraci” e Molierit, një nga kryeveprat botërore ka mbërritur në Tiranë. Të gjithë të apasionuarit e teatrit do të...

Aktualitet21:12 - 17 Mars, 2019

Macron dënoi “apokalipsin“ e Parisit

Protestat e “jelekëve të verdhë“ u kthyen në trazira të shtunën dhe në përleshje nëpër rrugët e kryeqytetit francez. Presidenti...

Aktualitet19:13 - 17 Mars, 2019

Fillon kthimi i trupave të viktimave në Zelandën e Re

Policia tha se numri i të vdekurve në vrasjet masive në dy xhami të qytetit Christchurch, në Zelandën e Re...

Aktualitet19:07 - 17 Mars, 2019

Terroristi neozelandes njohës i mirë i Ballkanit

Brenton Harrison Tarrant, 28-vjeçari i akuzuar për vrasjen e 49 vetëve dhe plagosjen e shumë të tjerëve në dy xhami...

protesta ne serbi protesta ne serbi
Aktualitet11:01 - 17 Mars, 2019

Grusht shteti në Serbi/ Opozita merr mediat shtetërore

President i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, pritet që të flasin për serbët, një ditë pasi protestuesit u futën në ambjentet e...

Aktualitet09:01 - 16 Mars, 2019

Masakra në Zelandën e Re ka një hero/ Kush është i riu që u përball me autorin

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur një ditë më parë në Zelandën e Re, ku pas një sulmi me armë...

Aktualitet19:30 - 15 Mars, 2019

Masakra në Zelandën e Re/ Merkel: Racizmi mori jetën e njerëzve që faleshin paqësisht në xhami

Ngjarja e masakrës në Zelandën e Re, ku rreth 49 vetë u qëlluan për vdekje nga një person gjatë kohës...

Aktualitet16:56 - 15 Mars, 2019

Maqedoni/ Dënohen të akuzuarit për ngjarjet e dhunshme në Parlament

Në Shkup, 16 nga 17 të akuzuarit për ngjarjet e dhunshme të 27 prillit 2017 në Parlamentin e Maqedonisë së...

Aktualitet15:39 - 15 Mars, 2019

Tragjedia në Zelandën e Re/ Rritet bilanci i viktimave

Ka shkuar në 49 numri i perosnave që kanë humbur jetën pas sulmit me armë zjarri në dy xhami në...

Aktualitet08:44 - 14 Mars, 2019

Marrëveshja e Ohrit përçan partinë shqiptare në Maqedoninë e Veriut

Shpërbërja e Sekretariatit për Zbatimin e Marrëveshjes së Ohrit, përçan partinë shqiptare Bashkimi Demokratik për Integrim në Maqedoni. Përmes një...

Bota19:07 - 13 Mars, 2019

Një tjetër dënim me burg për menaxherin e fushatës Trump

Një gjykatë federale në Uashington dha të mërkurën një tjetër masë dënimi për ish-menaxherin e fushatës së presidentit Donald Trump,...

presidenti serb aleksander vucic presidenti serb aleksander vucic
Aktualitet15:55 - 13 Mars, 2019

Miratimi i platformës/ Vuçiç: Dialogu mbaroi

Aleksandër Vuçiç, President i Serbisë , ka deklaruar  ditën e sotme se  Prishtina zyrtare me miratimine e  platformës për dialogun...

Ministrja e Shendetesise, Manastirliu gjate nje deklarate per mediat Ministrja e Shendetesise, Manastirliu gjate nje deklarate per mediat
Aktualitet12:10 - 13 Mars, 2019

Manastirliu në OKB/ Zgjerojmë financimin e programeve të mbrojtjes sociale

 “Qeveria shqiptare po zgjeron financimin publik për programet e mbrojtes sociale, për herë të parë në 15% të shpenzimeve publike,...

Aktualitet11:04 - 13 Mars, 2019

“Jam shumë sëmurë, nuk eci dot”/Aktorja e njohur shqiptare në gjëndje të rëndë shëndetësore

Aktorja e njohur e skenës shqiptare, Margarita Xhepa është në gjendje të rëndë shëndetësore dhe kësisoj do t’i nënshtrohet ditën...

Aktualitet09:16 - 12 Mars, 2019

Ivanov refuzon ligjet me emrin Maqedonia e Veriut

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Gjorge Ivanov, refuzoi të dekretojë 11 ligje që janë miratuar me emrin Republika e Maqedonisë...

haradinaj kushte serbise haradinaj kushte serbise
Aktualitet17:06 - 11 Mars, 2019

Haradinaj takim me dy këshilltarët e Merkel

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj zhvilloi një takim ditën e sotme me dy këshilltarët e kancelares gjermane Angela Merkel, Jan...

Aktualitet09:53 - 10 Mars, 2019

Pacolli thirrje Vuçiç për tu kthyer në tavolinën e dialogut

Behxhet Pacolli, zv-kryeministri i Kosovës ka ftuar presidentitne Serbisë, që të mos luaj lojra, por të ktheht na tavolinën e...

Aktualitet23:46 - 9 Mars, 2019

“A të ka ngacmuar ndonjë deputet? Ja përgjigja e papritur e Grida Dumës

Grida Duma iu përgjigj shumë pyetjeve nga Ermali sot në emisionin Xing me Ermalin. Cili deputet të ka gjuajtur më...

Trending

Read previous post:
Gjenden në Stamboll pjesë të trupit të pajetë të gazetarit të vrarë

Pjesë të trupit të pajetë të gazetarit të vrarë saudit, Jamal Khashoggi, janë gjetur sot në Stamboll. Mediat e huaja...

Close