Halli me banjot publike, ja pse nuk duhet të “mbroheni” me letër higjienike – CNA
Connect with us

Aktualitet

Halli me banjot publike, ja pse nuk duhet të “mbroheni” me letër higjienike

Publikuar

-

Të gjithë biem dakord se shkuarja në një banjo publike mund të jetë disi traumatike si eksperiencë. Sidomos për ata që janë të fiksuar me pastërtinë e shtëpisë.

Ndërkohë që shumë prej nesh mund të përpiqemi ta shmangim atë me çdo kusht, nganjëherë është një nevojë që duhet të ndodhë – nëse duhet të shkosh, duhet të shkosh!

Nëse jeni shumë të kujdesshëm ndaj higjienës, mund të mendoni se jeni duke i bërë vetes një nder duke e mbuluar ndenjësen me një shtresë mbrojtëse të letrës higjienike.

Në fakt e vetmja gjë që po bëni është ekspozimi ndaj më shumë baktereve.

Vendet e tualeteve janë të dizajnuara posaçërisht për të penguar këto gjëra.Forma e tyre dhe sipërfaqja e lëmuar e bëjnë jashtëzakonisht të vështirë për mikrobet që të mbërthehen mbi to.

Hulumtimet kanë gjetur se ulësja mesatare publike e tualetit është në të vërtetë më e pastër se kuzhina e shumicës së njerëzve, dërrasat e prerjes dhe sfungjerët e larjes.

Ndërkohë, letra higjienike është projektuar të jetë absorbuese, duke e bërë atë një material të përsosur për bakteret.

Plus, shumica e letrave higjienike, edhe ato të shtëpisë suaj, janë të ekspozuar nga bakteret që lëshohen sa herë që ju shpëlani tualetin.

Kështu, gjëja me e mirë që mund të bëni për t’u mbrojtur nga mikrobet që ngjiten pas lëkuarës suaj, është të lani duart mirë pas shkuarjes në tualet.

Aktualitet

Ku është Kulture? Cardi B sqaron përse nuk e nxjerr vajzën në internet dhe i japim plotësisht të drejtë

Publikuar

-

Cardi B mund të ketë një reputacion si vajza ‘garipe’ e showbizzit, ama kur bëhet fjalë për vogëlushen e saj Kulture, ajo është ekstremisht e butë dhe bëhet gati të derdhë edhe lot.

Por në rrjetet sociale, reperja e hitit “Taki Taki” ende nuk na ka bekuar me një foto të familjes së saj, pra ajo, vajza Kulture dhe bashkëshorti Offset. Në një intervistë me “ET” së fundmi, ajo ka zbuluar se arsyeja e vetme se përse nuk e shfaq vogëlushen në “Instagram” është se ka frikë!

“Kam shumë frikë ta ndaj imazhin e saj me botën. Ka shumë njerëz të frikshëm aty jashtë. Ajo është kaq e shtrenjtë për mua. Dua ta mbroj atë. Ajo është vogëlushja ime”- tha Cardi B.

Pra, si të gjitha të famshmet shqiptare që fshehin bebin në rrjetet sociale, edhe Cardi B nuk bën përjashtim nga grupi ‘Ma marrin bebin mësysh’.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Meghan dhe Harry duan të largohen nga pallati mbretëror dhe a mund ta zëmë ne vendin e tyre?!

Publikuar

-

Princi Harry dhe Meghan Markle duan të largohen nga  Kensington Palace, pasi ambienti është shumë i vogël për ta.

Harry dhe Meghan aktualisht jetojnë në dy dhoma në Nottingham Cottage në Kensington Palace, por duke qenë se po presin një fëmijë dhe të mos harrojmë që kanë edhe dy qen, “Daily Mail” raporton se po kërkojnë një ambient më të gjerë.

Por në vend që të përpiqen të gjejnë një hapësirë tjetër në pallat, sipas një burimi mbretëror, çifti “mund të largohet krejtësisht nga Kensington Palace”.

Pra Harry dhe Meghan dëshirojnë një apartament të veçantë. Një burim mbretëror shton se:

 “Harry dhe Meghan duan të lëvizin, dhe kanë nevojë për më shumë hapësirë, por ata nuk duan të jetojnë pranë William dhe Catherine”.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Fadil Berisha bëhet gjysh për herë të parë: Publikon videon e ëmbël të nipit

Publikuar

-

Fotografi i njohur shqiptar Fadil Berisha është bërë gjysh për herë të parë.

Vajza e tij Violeta e cila u martua në qershor të vitit të kaluar në Amerikë, është bërë nënë e një djali të cilin e ka pagëzuar me emrin Jordan.

Për të ndarë me të gjithë lumturinë e tij, Berisha, ka publikuar në Instagram një video shumë të ëmbël të nipit të tij.

“Mirëserdhe në botë vogëlushi Jordan. Urime Violeta dhe Ron. Ai duket si një pëllumb i vogël. Shiko gjithë ai flokë dhe unë nuk kam farë”, ka shkruar Fadili bashkangjitur videos.

Pak muaj më parë, vajza e Fadil Berishës kishte organizuar një festë të veçantë, për të zbuluar gjininë e foshnjës.

Momenti kulmor ishte kur Violeta me bashkëshortin Ron Garcia shpërthyen fishekzjarrët me xixa blu. Në atë çast të gjithë të pranishmit bashkë me çiftin zbuluan se shumë shpejt do të vijë në jetë një djalë.

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet18:59 - 18 Nentor, 2018

Dimri paralizon rajonin, bllokohen 2 maune në Maqedoni

Prej dy ditësh në vendin tonë, në disa zona, ka nisur rënia dëborës, çka u bë problem edhe ditën e...

Aktualitet17:06 - 18 Nentor, 2018

U largua nëpërmjet Shqipërisë/ Mediat malazeze publikojnë fotot e Gruevskit

Mediat malazeze kanë zbuluar foto të arratisjes së Nikolla Gruevskit disa orë para se atij t’i dorëzohej refuzimi i kërkesës...

Aktualitet16:39 - 18 Nentor, 2018

Media gjermane thumbon Hungarinë/ Nuk i njeh ligjet për mikun e Obran, “refugjatin” Gruevski

Hungaria i kërcënon refugjatët me burg, nëse hyjnë ilegalisht në vend. Por me sa duket ligji nuk vlen për mikun...

Aktualitet15:47 - 18 Nentor, 2018

Sulmet ajrore ndaj ISIS/ Të paktën 40 persona kanë humbur jetën

Të paktën 40 persona kanë humbur jetën nga sulmet ndaj bazave të ISIS në Siri. Mediat raportojnë se midis viktimave...

Aktualitet15:25 - 18 Nentor, 2018

Shpallja e pavarësisë/ Gazetari tregon të pathënat e udhëtimit të Ismail Qemalit

Gazetari Ilir Ikonomi ka treguar të pathënat e udhëtimit të Ismail Qemalit drejt Shqipërisë për shpalljen e pavarësisë. Në një...

Aktualitet14:48 - 18 Nentor, 2018

Shkundet Italia/ Regjistrohen lëkundje të forta tërmeti

Një tërmet me magnitudë 4.1 ballë ka goditur gjatë ditës së sotme Italinë. Mësohet se tërmeti është regjistruar rreth orës...

Aktualitet12:26 - 18 Nentor, 2018

Panairi i librit/ KLSH merr pjesë në edicionin e XXI-të

Në datat 14-18 nëntor 2018, Kontrolli i Lartë i Shtetit mori pjesë në edicionin e XXI të Panairit të Librit, në...

Aktualitet10:19 - 18 Nentor, 2018

Panik në Greqi/ Çfarë ka ndodhur në Athinë gjatë natës

Kryeqyteti i Greqisë, Athina ka qenë nën shtetrrethim të plotë gjatë natës. Mësohet se policia ka arrestuar 19 persona gjatë...

Aktualitet22:49 - 17 Nentor, 2018

Ndahen çmimet e letërsisë në Panairin e 21 të Librit

Sot në Panairin e 21-të të librit, një ditë para mbylljes në Pallatin e Kongreseve janë ndarë çmimet e këtij...

Aktualitet22:30 - 17 Nentor, 2018

Presidenti Trump në Kaliforni pas zjarreve shkatërrimtare

Presidenti Trumps ndodhet në Kaliforni për të parë nga afër shkatërrimin e shkaktuar nga zjarret dhe për të takuar njerëz,...

Aktualitet19:30 - 17 Nentor, 2018

U shpall ‘non grata’/ Eurodeputetja qipriote nuk i ndal sulmet ndaj shqiptarëve

Eurodeputetja qipriote, Eleni Theocharous u shpall ‘non grata’ nga qeveria, pas dekaratave antishqiptare në varrimin e 35-vjeçarit, Kostantinos Kacifas. Por...

Aktualitet17:10 - 17 Nentor, 2018

Foto- ‘Tanku’ i Gruevskit/ Ja makina 600 mijë euro për të cilën akuzohet

Ish-kryeministri Nikolla Gruevski, që tashmë ndodhet në arrati është dënuar me dy vite burg, për aferën korruptive të blerjes së...

Aktualitet16:08 - 17 Nentor, 2018

‘Largohet nga Hungaria’/ Zyrtari i lartë tregon vendndodhjen e Gruevskit

Arratisja e ish-kryeministrit Maqedonas, Nikolla Gruevski ka qenë kryefjalë e mediave maqedonase, por jo vetëm. Referuar agjencisë së mediave bullgare...

Aktualitet10:33 - 17 Nentor, 2018

Kasapi: Kur shohim gjendra tumorale në mishin e derrit, e presim dhe ua shesim konsumatorëve

Nëse mendoni se mishi që blini te kasapët është i cilësisë më të mirë, duhet ta mendoni sërish pas deklaratës...

Aktualitet09:07 - 17 Nentor, 2018

CIA zbulon kush urdhëroi vrasjen e gazetarit

Vrasja e gazetarit Jamal Khashoggi dyshohet të jetë urdhëruar personalisht nga se princi saudit i kurorës Mohammed bin Salman. Në...

Aktualitet23:01 - 16 Nentor, 2018

Gjykata del kundër Donald Trump/ Riktheni lejen për gazetarin e CNN

Gjykata e Uashingtonit ka urdhëruar Shtëpinë e Bardhë t’i kthejë lejen e hyrjes reporterit të CNN-it, Jim Acosta, pas debatit...

Aktualitet22:25 - 16 Nentor, 2018

Shkrimtarja flet pa dorashka/ Është e tmerrshme të jesh burrë

Shkrimtarja Mimoza Ahmetin ka thënë se është e tmerrshme të jesh burrë. Në një intervistë në studion e emisionit “Provokacija”...

Aktualitet19:52 - 16 Nentor, 2018

Ciceroni ka jetuar në Shqipëri/ Gazetari zbulon banesën e tij

Gazetari Ilir Ikonomi ka postuar në rrjetet sociale një foto të vilës së Esat pashë Toptanit. Krahas kësaj fotoje gazetari...

Aktualitet18:18 - 16 Nentor, 2018

Panairi i librit/ Shqiptarët nuk kanë lekë për të blerë

Panairi i Librit vizitohet çdo nëntor nga mijëra qytetarë. Shumë shkojnë për kureshtje e këtu e kemi fjalën për nxënësit...

Aktualitet16:20 - 16 Nentor, 2018

Berlusconi sërish në telashe/ Zbulohen detaje të tmerrshme nga festat

Ish-kryeministri italian, Silvio Berlusconi është sërish në telashe. Mediat italiane raportojnë se Berlusconi do dalë sërish përpara gjyqit, këtë herë...

Aktualitet15:15 - 16 Nentor, 2018

Pas dehjes, Junker “lë nam” sërish/ Shfaqet me dy këpucë të ndryshme

Jean Claude Junker, President i Komisionit Europian, prej kohësh është bërë objekt të qeshurash pas veprimeve të çuditshme që bën...

Aktualitet13:44 - 16 Nentor, 2018

Zaev ngre dyshime të forta/ Largimi i Gruevskit arratisje, apo rrëmbim

Pas arratisjes së ish-kryeministrit maqedonas Nikolla Gruevski, ka reaguar paraardhësi i tij kryeministri Zoran Zaev. Në një konferencë për shtyp,...

Aktualitet12:56 - 16 Nentor, 2018

Foto-“ Kur sunduesit grinden”/ Ismail Kadare prezanton në Panair botimin më të ri

Shkrimtari Ismail Kadare ka prezantuar ditën e sotme librin më të ri të tij në Panairin e 21-të të librit,...

Aktualitet12:10 - 16 Nentor, 2018

Ditë e trishtë për muzikën! Këngëtari i njohur ndahet nga jeta

Këngëtari legjendar i muzikës “country” dhe në të njëjtën kohë kitarist, Roy Clark është ndarë nga jeta mbrëmjen e së...

Aktualitet11:58 - 16 Nentor, 2018

Arratia e Nikolla Gruevskit/ LSDM akuza Mickoskit

Pas arratisjes së ish-kryeministrit Maqedonas Nikolla Gruevski, Lidhja Socialdemokrate e Maqedonisë i ka bërë liderit të VMRO-DPMNE, Hristjan Mickoski se...

Aktualitet10:44 - 16 Nentor, 2018

Video-Tragjedi në Kaliforni/ 631 të zhdukur, 65 të vdekur nga zjarret

Rreth 65 persona kanë humbur jetën, ndërsa 631 të tjerë konsiderohen të zhdukur si pasojë e zjarreve masive në Kaliforni.-raporton...

Aktualitet09:08 - 16 Nentor, 2018

Arratisja e Gruevskit/ Mali i Zi e pranon, ka dalë në datën 11 nëntor

Pas autoriteteve shqiptare, edhe ministria e Brendshme e Malit të Zi e pranoi se ish-kryeministri maqedonas, Nikola Gruevski, ka hyrë...

Aktualitet20:12 - 15 Nentor, 2018

May zotohet se do të luftojë për planin e saj të Brexitit

Kryeministrja britanike, Theresa May ka thënë në një konferencë për media se pavarësisht vendimeve të vështira, një draft marrëveshje për...

Trending

Read previous post:
Motori përplaset me kangjellat/ Ndërron jetë 18 vjeçari

Një 18-vjeçar ka ndërruar jetë në orët e para të ditës së sotme në Pistoi të Italisë, si pasojë e...

Close