Connect with Us

Çfarë i ndodh trupit tonë 6 orë pasi bëjmë manikyr

Aktualitet

Çfarë i ndodh trupit tonë 6 orë pasi bëjmë manikyr

Publikuar

-

Siç e dimë të gjithë, nuk duhet të përdorni shumë shpesh manikyr pasi thonjtë do të fillojnë të thahen dhe të kthehen në ngjyrë të verdhë. Megjithatë, kjo lloj kozmetike mund të shkaktojë një dëm shumë më serioz për shëndetin tonë.

Ne nuk po ju bëjmë thirrje që të braktisni  manikyrin e thonjve. Në vend të kësaj, po ju listojmë disa nga efektet negative që përbërësit e tij mund të kenë në trupin tuaj.

Rreziqet e manikyrit të thonjve qëndrojnë në helmet dhe toksinat e tij. Disa kozmetika moderne për kujdesin e thonjve përmbajnë përbërësit e mëposhtëm, të cilët mund të dëmtojnë seriozisht shëndetin tuaj:

Toluen – një tretës që u jep thonjve një fund të lëmuar dhe ruan pigmentin. Tolueni mund të ndikojë në sistemin nervor qendror dhe të shkaktojë çrregullime riprodhuese. Dhimbje koke, dobësi, fishkëllim dhe përzierje janë vetëm disa nga pasojat e mundshme të përdorimit të manikyrëve të thonjve.

Formaldehyde – një gaz i pangjyrë që ndihmon në rritjen e jetëgjatësisë së manikyrit. Nëse jeni duke vuajtur nga alergjitë, kontakti me formaldehid mund të shkaktojë djegje të mundshme kimike dhe probleme me lëkurën. Në rastet më të rënda, mund të shkaktojë çrregullime të zemrës, konvulsione dhe kancer.

LEXO EDHE:  Shtatë arsye pse është më mirë të jesh beqar/e

Dibutil fhthalat përdoret si aromë. Prania e këtij përbërësi të rrezikshëm mund t’ju shkaktojë çrregullime endokrine, sëmundje gjinekologjike dhe sëmundje të traktit respirator.

Shkencëtarët zhvilluan një studim me një grup prej 24 grash. 6 orë pas lyerjes së thonjve të tyre, shumica e pjesëmarrësve shfaqnin nivele të larta të difenil fosfatit – një derivat i fosfenit trifenil i cili formohet në procesin e metabolizmit. 10 orë pas fillimit të eksperimentit, nivelet e fosfenit difenil në trupat e të gjithë pjesëmarrseve u rritën deri në 7 herë mbi normën. Këto rezultate janë me të vërtetë alarmante.

Si mund të zgjidhni një manikyr që nuk do të dëmtojë shëndetin tuaj?

Disa pako dhe shishe për manikyrin e thonjve kanë shenja të veçanta:

“5-Free” do të thotë se produkti nuk përmban formaldehid, dhe përbërës të tjerë (resins formal), toluen, dibutil ftalat ose kamfor.

“3-Free” do të thotë se manikyri nuk përmban tre përbërës të dëmshëm: formaldehid, dibutil ftalat dhe toluen.

Para se të blini manikyrin e thonjve, së pari duhet t’i kushtoni vëmendje përbërësve dhe mos harroni – shëndeti juaj është në duart tuaja!

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Rama nxjerr videon nga Nivica/ Resorti ekologjik i investitorëve suedezë gati të hapë dyert

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama, ka publikuar një video në rrjetet sociale nga resorti ekologjik në Nivicë, duke nënvizuar se po bëhet gati të çelë dyert këtë sezon.

Ky investim synon ta kthejë Nivicën në një destinacion të turizmit elitar përmes një resorti të cilësisë së parë 100% ekologjik.

‘Mirëmëngjes ja edhe rezorti ekologjik i investitorëve suedezë në Nivicë që po bëhet gati të çelë dyert këtë sezon.’- shkruan Rama.

Investimi i parë i huaj në turizëm, projekt i një grupi investitorësh suedezë, tashmë po bëhet gati të presë turistët./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Ekonomi

Euro në tregun vendas arrin nivelin më të ulët që përpara pandemisë

Publikuar

-

Nga

Euro ishte monedha më e lirë për të marrë kredi edhe në 2020

Euro ka shënuar një tjetër rënie në tregun vendas, ndonëse me ritme më të ngadalësuara në raport me ditën e mëparshme.

Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, një euro u këmbye me 122.91 lekë, me rënie prej 0.01 lekë në raport me ditën e mëparshme. Ky është niveli më i ulët i monedhës së përbashkët që përpara fillimit të pandemisë së Covid-19, në fillim të muajit mars 2020.

Me fillimin e kufizimeve në mes të marsit, euro kërceu vetëm për pak ditë mbi 130 lekë, si rrjedhojë e problemeve që shkaktoi karantina dhe bllokimi i fluturimeve në furnizimin e bankave me valutë. Më pas kursi u stabilizua duke u luhatur përgjatë gjithë vitit të kaluar midis 123-124 lekë. Euro nuk kishte sjelljen tradicionale gjatë periudhës së verës, kur tradicionalisht monedha e përbashkët humb pikë për shkak të ofertës nga emigrantët dhe turistët, pasi për shkak të turizmit të vakët, prurjet ishin në nivele më të ulëta. Vetëm në dhjetor 2020, euro ra për pak ditët nën 123 lekë.

Nënçmimi i monedhës së përbashkët gjatë javëve të fundit, sipas aktorëve të tregun valutore lidhet me faktorë të brendshëm, pasi në bursa euro ka qenë e fortë duke u luhatur ndaj dollarit në nivelet më të larta që nga janari i këtij viti.

LEXO EDHE:  Shtatë arsye pse është më mirë të jesh beqar/e

LEXO EDHE:  Mësoni si të arrini trupin perfekt dhe në verë

Në tregun e brendshëm oferta e euros vijon të jetë e lartë, ndonëse sezoni turistik ende nuk ka filluar mire dhe përqendrimi i turistëve është vetëm në fundjavë, kryesisht nga Kosova. Në kahun tjetër, kërkesa për monedhën e përbashkët është e ulët dhe sipas aktorëve të tregut euro pothuajse nuk po tërhiqet, çka po bën që ajo të jetë e dobët në tregun vendas, ndonëse në bursa gjatë ditës së sotme ishte në rritje.

Në bursat ndërkombëtare, një euro u këmbye sot me 1.216 dollarë, me rritje 0.29% në raport me ditën e mëparshme. Euro u rrit sërish ndaj dollarit, pasi të dhënat në SHBA treguan për një ecuri të dobët të tregjeve të punës./Monitor

LEXO TE PLOTE

Sociale

Mesdita sjell zhvillim të vranësirave/ Parashikimi i motit për ditën e sotme

Publikuar

-

Nga

Kapriçot e motit/ Si pritet të jenë temperaturat për javën e ardhshme

Vendi ynë do të mbetet në ndikimin e kthjellimeve, ndërkohë që mesdita do të sjellë zhvillim të vranësirave.

Sipas MeteoAlb paraditja mbetet ne ndikimin e kthjellimeve dhe vranësirave të herë pas herëshme. Por mesdita sjellë zhvillim të vranësirave duke rrezikuar shira aftashkurtër në vendin tonë, duke lënë jugperëndimin e vendit me kthjellime dhe vranësira kalimtare. Mbrëmja kthjellon sërish motin në vend.

Temperaturat e ajrit rriten lehtë në mëngjes por rënje sjellë mesdita, duke luhatur vlerat ekstremale ditore nga 11°C deri në 26°C.

LEXO EDHE:  Robin Krasniqi: Do të hiqja dorë nga boksi për këtë arsye

LEXO EDHE:  Mësoni si të arrini trupin perfekt dhe në verë

Era do fryjë e lehtë dhe mesatare me shpejtësi 40 km/h nga drejtimi Jugor-Jugperëndimor duke gjeneruar në det dallgëzim deri 4 ballë./CNA.al

LEXO TE PLOTE