Connect with Us

Shkencëtarët japin paralajmërimin: Ja pse “kutitë” e fëmijëve nuk janë aspak të sigurta

Kuriozitete

Shkencëtarët japin paralajmërimin: Ja pse “kutitë” e fëmijëve nuk janë aspak të sigurta

Publikuar

-

Shumë prindër nga e gjitha bota, kohët e fundit kanë filluar që t’i ndërrojnë krevatët tradicionalë të fëmijëve me disa kuti kartoni.

Këto kuti, të përshtatura për të mbajtur një fëmijë të vogël, mendohet se janë më të sigurta dhe zvogëlojnë shanset për vdekjet foshnjore.

Por, në një shkrim në revistën mjekësore britanike, hulumtuesit kanë paralajmëruar se kutitë duhet të përdoren vetëm si “zëvendësuese të përkohshme” nëse asgjë tjetër nuk është në dispozicion.

Këto kuti kartoni vijnë me një dyshek që përshtatet në pjesën e poshtme dhe thuhet se mund të shkurtojnë vdekjet foshnjore.

Profesori Peter Blair, nga Universiteti i Bristolit dhe kolegët e tij argumentojnë se nuk ka dëshmi se këto kuti pakësojnë vdekjen e fëmijës.

Shkalla e sindromës së vdekjes së papritur të foshnjave (SIDS), siç është e njohur, është e ulët në Finlandë. Megjithatë, normat janë po aq të ulëta në vendet fqinje të Finlandës , si Suedia dhe Danimarka, ku kutitë nuk jepen.

LEXO EDHE:  Alarm për bombë në Stamboll/ Shtyhet derbi Galatasaray-Fenerbahce

Profesor Blair gjithashtu vuri në pyetje sigurinë e këtyre kutive të cilat nuk i lejojnë prindërit që t’i shohin fëmijët nga larg. Pra mund t’i kontrollojnë vetëm nëse ndodhen sipër tyre.

Çfarë janë kutitë e kartonit për fëmijë?

Koncepti buron nga Finlanda, ku prindërve të rinj u jepet një kuti kartoni, e cila mund të përdoret si një shtrat, i mbushur me produkte për fëmijë dhe një dyshek. Tradita është cituar si ndihmesë në reduktimin e shkallës së sindromës së vdekjes së papritur të foshnjave (SIDS) – e njohur si “vdekja e djepit”. 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kuriozitete

Fotot-Investigimi gjatë pandemisë/ Sa të pastër janë hotelet? Gazetarët shokohen nga ajo që gjejnë

Publikuar

-

Nga

Pandemia e koronavirusit na ka mësuar se pastërtia dhe higjena është tepër thelbësore për të shmangur infektimin.

Vendet si hotelet duhet të marrin seriozisht situatën e Covid-19 dhe pastërtinë, duke marrë parasyshse jeta e njerëzve varen nga kjo.
Një emision televiziv në SHBA bëri një investigim në hotel për të parë nëse ndërrohen çarçafët apo jo.

LEXO EDHE:  Alarm për bombë në Stamboll/ Shtyhet derbi Galatasaray-Fenerbahce

LEXO EDHE:  Shkencëtarët më në fund kanë zbuluar çfarë e shkakton Alzheimer-in dhe si mund ta ndalojnë

Ata stampuan logot e tyre që mundtë shiheshin vetëm në dritën ultra violet. Por sipas investigimit pastërtia në disa hotele mungonte dhe kur u kthyen çarçafët nuk ishin zëvendësuar apo larë. Për më tepër ju ftojmë të ndiqni galerinë e mëposhtme./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Foto-E rrallë/ Aeroplani i vjetër shndërrohet në një shtëpizë fantastike për pushime

Publikuar

-

Nga

Foto-E rrallë/ Aeroplani i vjetër shndërrohet në një shtëpizë fantastike për pushime

Një aeroplan që në shikim të parë mund të mos duket vendi ideal për pushime, por me disa ndryshime, mund të bëhet një suitë e mrekullueshme për muaj mjalti.

Sipas mediave të huaja,një aeroplan i viteve 50-ta, nga Electric Canberra, u shndërrua në një shtëpizë komode për dy persona, me pamje të mrekullueshme në fshatin Somerset.

Vila quhet “The Sky Cabin”, dhe është vendi i përsosur për një ëeekend romantik.
Pronari i kabinës, Dan Harring, e bleu pjesën e përparme të aeroplanit në Bristol në vitin 2018.

LEXO EDHE:  Andi Bushati ngre alarmin: Po kalojmë nga “drejtësia e pandëshkueshmërisë” në…

LEXO EDHE:  Shkencëtarët s’ japin shpresë/ Koronavirusi nuk do të zhduket me rritjen e temperaturave

Në hyrje të vilës, është një zonë e shtruar me një tavolinë dhe karrige, të cilat janë të pozicionuara në mënyrë të përsosur për të parë perëndimin e diellit./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kuriozitete

Të shtrirë në mes të rrugës gjysmë të zhveshur/ Britanikët shfrenohen 3 muaj pas karantinës

Publikuar

-

Nga

Të shtrirë në mes të rrugës gjysmë të zhveshur/ Britanikët shfrenohen 3 muaj pas karantinës

Pas 3 muajsh karantinë, britanikët i kanë thyer të gjitha rregullat duke përfunduar në rrugët e qytetit gjysmë të zhveshur dhe të dehur.

Britania i është rikthyer normalitetit duke bërë që shumë të rinj të rinisin të frekuentojnë pubet dhe restorantet deri në orët e vona.

Pamjet e publikuara nga mediat e huaja tregojnë se të rinjtë kanë bërë nëj jetë të shfrenuar, ku shumica e vajzave shihen të shtrira në mes të rrugës nga pirja e tepërt e alkoolit.

LEXO EDHE:  Fushë-Krujë/ Alarm për bombë në qendër të qytetit

LEXO EDHE:  Fushë-Krujë/ Alarm për bombë në qendër të qytetit

Forcat e policisë kanë kryer arrestime dhe siç do t’i shihni në fotot e mëposhtme, po ndihmojnë disa prej të rinjve të cilët janë në gjendje të keqe për shkak të alkoolit./CNA.al

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: