Connect with Us

Nga Lorenc Vangjeli/ Shteti nuk mund të këndojë rep si Bad Boy

Aktualitet

Nga Lorenc Vangjeli/ Shteti nuk mund të këndojë rep si Bad Boy

Publikuar

-

Një personazh kontravers i Tiranës është vënë në pranga në rrethana të sikletshme. Policia e shtetit zbatoi një urdhër arresti të gjykatës në një motel në periferi të Tiranës.

Arrestimi i Stresit u xhirua dhe u transmetuan me shpejtësi në të gjitha mediat shqiptare. Por në dy a tre sekondat e para të këtij çasti, u demonstrua, ndonëse ishte sfumuar figura, fakti se i arrestuari ndodhej pothuaj tërësisht i zhveshur. Një detaj domethënës që mori më shumë vëmendje edhe se kokaina apo pistoleta që u gjetën në dhomë dhe që zhveshi lakuriq një veprim që tashmë është bërë traditë e ligë në Shqipëri.

Një traditë që ngre dilema thelbësore për raportin e medias me pushtetet e tjera, ekuilibrin mes të drejtës dhe të gabuarës dhe kufirin mes raportimit dhe përdorimit. E po kështu edhe raportet e ndërlikuara dhe atë vijë të hollë që ndan informacionin nga propaganda, akuzën nga shpifja, gazetarin profesionist me përgjuesin anonim që xhiron fshehtas dhe trallis e shastis gjithë dynjanë.

Pamjet e individit të dyshuar për një gjerdan veprash penale, shpërndarë nga policia, ngrenë një seri pikpyetjesh që kërkojnë përgjigje dhe që në rrethana të ndryshme, marin përgjigje të ndryshme. A mund të funksionojë Ministria e Brendshme edhe si një redaksi lajmesh duke orientuar dhe pilotuar lajme të cilat e parashohin fajtor individin përpara se këtë gjë ta firmosë gjykatësi?

Nën të njëjtin gjykim, a mund të jetë edhe zyra e kryeministrit një studio e mirëfilltë televizive?

A mund të jenë partitë e opozitës edhe dhoma montazhi lajmesh kronike dhe deputetët e saj, zyrtarë politikë të emëruar, të bëhen edhe autorë, skenaristë, interpretues dhe përfitues të lajmeve?Fatkeqësisht, deri më tani këto pyetje ose nuk janë trajtuar, ose kanë marë përgjigje të padrejtë.

Kërkesa e kryeministrit Rama për formalizimin e portaleve, shkaktoi befasi për kohën e zgjedhur për t’u bërë dhe për motivin se pse bëhej. Kjo kërkesë i ndau palët në Shqipëri, jo sipas linjës logjike të gjithë secilit, por sipas raportit “dashuri/urrejtje” të gjithë secilit me qeverinë.

Gjithashtu, brenda të njëjtës javë, “për një “rastësi jo të rastit”, lajmi i financimeve “zyrtare e të fshehta greke” për median në Shqipëri, u zbulua edhe në Tiranë. Si një këmbanë alarmi e jashtëzakonshme.

Në Athinë ka një hetim për mënyrën sesi u publikua ky lajm “sekret shtetëror”, në Tiranë duhet të ketë një hetim të shpejtë, të menjëhershëm dhe totalisht transperent që duhet të tregojë me emër dhe mbiemër gazetarët dhe me adresë zyrash e numër NIPT-i nëse kanë, të gjitha mediat që kanë marë qoftë dhe një qindarkë të tillë greke.

Ky nuk është në fakt një krim penal. Eshtë më shumë se kaq. Eshtë një mëkat moral dhe një hyner profesional që nuk ka prift e hoxhë që e fal!

LEXO EDHE:  Nga Lorenc Vangjeli/Rama, një akt me efekt viagre që fryu dhe gënjeu opozitën

Pakkush dyshon se në media, njëlloj si para greke, e më shumë gjasë, edhe para serbe, turke, ruse e të tjerë, nuk kanë depërtuar edhe paratë e pista të krimit. Nuk janë më legjenda urbane historitë për “bordero” të banditëve që paguajnë edhe politikanë, edhe gazetarë, edhe policë, edhe zyrtarë. Qoftë me modelin e njohur të “dhuratave”, qoftë me pagesën direkte në Cash. Dhe ky nuk është krim moral. Eshtë mëkat penal.

Duke pasur parasysh këto skaje ngjarjesh në dukje pa lidhje, moteli në Linxë, paratë nga Athina apo krimi, e vërteta, edhe këtë herë, si përherë, nuk gjendet në ekstremet e shfaqura në qëndrime. Transparenca, formalizimi dhe ndarja e qartë e pushteteve – media nga një anë dhe gjithë të tjerët në anën tjetër – nuk janë kërcënim për lirinë e medias, por përkundrazi, janë kusht i domosdoshëm për lirinë e saj.

Edhe njëherë, si përherë, Shqipëria është shumë e trazuar. Kësaj here lajmësi është bërë lajm. Keqkuptimi i frikshëm në Tiranë, por edhe kudo gjetkë në botë, se platformat e komunikimit janë edhe mjete informimi, kanë dëmtuar edhe komunikimin, edhe informimin. Stresi, të cilit shteti i hyri nën çarçafët e motelit për të parë çfarë kishte në “xhepa”, është viktimë e vetes dhe e këtij keqkuptimi.

I krijuar nga platformat e komunikimit, ai vetë ka menduar se është trendy që nëse bën rep duhet edhe të jesh djalë i lig. Për shkak të marëdhënies defektoze të tij me ligjin, në Shqipëri do të quhej luks të thuhej se pamjet e shpërndara nëpërkëmbën dinjitetit e tij.

Megjithatë, gjithë lajmi i dhënë për arrestin e tij, sipas traditës së keqe shqiptare, ishte cinik, i padobishëm dhe lehtësisht i cënueshëm dhe i paragjykueshëm si një hakmarrje e vonuar e segmenteve të caktuar të shtetit. Por nëse gabimet janë për individin, shteti nuk e ka luksin që të gabojë me gjakftohtësi ose mendjelehtësi. Shteti nuk mund të këndojë rep si bad boy!

P.S. Në përgjimet e publikuara që çuan në arrestimin e Stresit, përmendej dhe emri Sali. Dhënte zoti të mos dalë Taulant Balla dhe të thotë se ky Saliu që duhet të fshinte gjurmët e gishtave në Stresit në pistoletën e kapur nga policia, është Saliu. Saliu, pra! Ai i PD-së. Ish-ashtu, e ish-kështu. Ky është një rast i mirë që Doktor Sali Berisha, të mësojë edhe njëherë, si përherë, se herët a vonë, gjithçka që ja hedh qiellit përpjetë, qoftë si gur e qoftë si mallkim e hakërrim, rikthehet gjithmonë në tokë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Nga Çapajev Gjokutaj/1 milionë dollarët e Alfred Pezës dhe pushteti i katërt si përrallë me mbret

LEXO EDHE:  “Trafik droge dhe krime kundër personit”/ Gjykata vendos për Stresin

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  “Trafik droge dhe krime kundër personit”/ Gjykata vendos për Stresin

LEXO EDHE:  Mënyra më e mire për të luftuar stresin…

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: