Connect with Us

Horoskopi i fundjavës/ Ters i madh për këtë shenjë, zbuloni si do të jetë kjo fundjavë për ju!

Aktualitet

Horoskopi i fundjavës/ Ters i madh për këtë shenjë, zbuloni si do të jetë kjo fundjavë për ju!

Publikuar

-

Dashi

Ky është momenti më i mirë për të patur një ballafaqim konstruktiv me kolegët tuaj, lidhur me disa çështje të mbetura pezull. Kjo e shtunë parashikon transaksione të rëndësishme financiare, ndaj duhet të jeni të gatshëm të përballeni me negociata të komplikuara.

Demi

Kjo e shtunë do ju gjejë shumë euforik dhe dinamik. Vini në lojë krijimtarinë tuaj, pasi kjo është një periudhë shumë e mirë sidomos në sferën profesionale. Në dashuri mos u bëni shumë grindavec.

Binjakët

Të gjitha fitoret e arritura në këtë moment do ju bëjnë krenar për veten tuaj dhe për të gjitha sakrificat e bëra në këtë moment. Një miqësi e mirë, i ka të gjitha mundësitë që të kthehet në dashuri.

Gaforrja

Gjatë kësaj të shtune duhet të jeni shumë të matur me shpenzimet, sidomos nëse keni planifikuar një investim të rëndësishëm për shtëpinë. Tensione të vogla në familje mund të zgjidhen lehtësisht, në sajë të vullnetit tuaj.

Luani

Do të ndiheni tejet të tensionuar gjatë kësaj dite. Do të jeni në kërkim të më shumë përgjigjeve dhe sigurive. Edhe në dashuri, do të kërkoni të merrni më shumë. Nëse pretendoni më shumë, këshillohet që të jeni ju të parët që të kërkoni një ballafaqim. Çështjet e biznesit do të jenë mjaft të frytshme.

Virgjëresha

Nëse ndiheni të lodhur dhe të ngarkuar, kjo fundjavë do ju vendosë në provë, sidomos nga pikëpamja emocionale. Horoskopi i kësaj dite ju fton që të ruani një profil të ulët dhe të shmangni konfliktet në dashuri.

Peshorja

Kjo është periudha më e frytshme në vendin e punës, ndaj jini më kurajoz dhe merrni përsipër rreziqe dhe përgjegjësi. Rigjetja e sigurisë në veten tuaj, do i japë jetë edhe dashurisë.

LEXO EDHE:  Shenja e binjakëve/Pse janë të veçantë dhe çfarë do të thotë të kesh afër një grua "binjake"?

Akrepi

Do të jeni mjaft të përkushtuar pas realizimit të një projekti të ri, i cili nuk do ju lejojë që të mos zhgënjeheni. Në mbrëmje parashikohen surpriza romantike, ndaj jini më të hapur ndaj takimeve dhe dashurisë.

Shigjetari

Në momentin që përhumbeni në mendime, shpesh prireni të izoloheni. Megjithatë kjo është një ditë e cila kërkon që të çoni përpara disa propozime, ndaj duhet të shfaqeni më të përgjegjshëm. Në dashuri duhet të merrni disa vendime të rëndësishme.

Bricjapi

Kjo e shtunë është mjaft e rëndësishme për të rigjetur stabilitetin dhe harmoninë në të gjithë raportet ndërpersonale. Në familje dhe në punë keni pasur disa momente tensioni dhe kjo është dita e duhur për të sheshuar gjithçka. Mundohuni që të jeni ju të parët që të kërkoni një ballafaqim. Në dashuri do të ketë zhvillime pozitive.

Ujori

Duhet të jeni të sinqertë me veten dhe të bëni një analizë të situatës, lidhur me një raport ë ri, i cili nuk po ecën siç duhet. Këshillohet që të mendoni më shumë për veten dhe nevojat tuaja aktuale.

Peshqit

Kjo e premte do ju gjejë tejet të shpërqendruar. Megjithatë me përqendrimin e duhur do të arrini të mbyllni me sukses një marrëveshje të re. Në dashuri nuk duhet të jeni shumë impulsiv, sidomos nëse keni ende dyshime që duhen sqaruar me partnerin/en.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Kosova & Rajoni

Qeveria e Zaevit merr besimin e Kuvendit të Maqedonisë së Veriut

Publikuar

-

Nga

Qeveria e Zaevit merr besimin e Kuvendit të Maqedonisë së Veriut

Kuvendi i Maqedonisë së Veriut i shprehu besimin Qeverisë së kryeministrit Zoran Zaev, pas kërkesës së tij për votëbesim. Për Qeverinë votuan 62 deputetë nga 120 sa numëron Kuvendi, ndërsa opozita e bojkotoi votimin.

Paraprakisht, Zaev tha se e ka paraqitur kërkesën pas deklaratave të vazhdueshme të liderit të opozitës maqedonase, kryetarit të VMRO DPMNE-së, Hristijan Mickoski, se shumica parlamentare e ka humbur mbështetjen dhe se vendi duhet të shkojë në zgjedhje të parakohshme parlamentare.

“Ky është momenti kur duhet të shohim se kush sa numra ka në Kuvend, ne apo opozita, e cila vazhdimisht pretendon se do ta rrëzojë Qeverinë dhe do të formojë një shumicë të re. Lajmet e rreme dhe bllokadat krijojnë pasiguri politike. Unë nuk do ta lejoj këtë, andaj edhe kërkoj votëbesim për Qeverinë”, tha të mërkurën para deputetëve kryeministri Zoran Zaev.

Votëbesimi u bë pa debat, pasi Zaev e paraqiti kërkesën në bazë të nenit të rregullores mbi punën e Kuvendit, që nuk parasheh debat, por vetëm votim për punën e Qeverisë.

Opozita e kritikoi këtë propozim dhe tha se Zaev ka frikë të përballet me fjalimet e opozitës për dështimin e punës së Qeverisë.

“Ju keni frikë të përballeni me argumentet tona që dëshmojnë dështimet e kësaj Qeverie në të gjitha sferat. Ju keni dështuar ta menaxhoni vendin në krizën me pandeminë, ju keni dështuar në luftën kundër korrupsionit, madje jeni zhytur vetë në korrupsion dhe keqpërdorime të tjera të shumta. Dështimet janë evidente, andaj edhe duhet të përballeni me argumentet tona dhe jo të ikni nga përballja me to”, tha kryetari i grupit parlamentar të VMRO DPMNE-së, Nikolla Micevski.

LEXO EDHE:  Këto shenja horoskopi në 2019 do të mbeten beqare

LEXO EDHE:  3 shenjat e Horoskopit që do të triumfojnë në dashuri e biznes gjatë 2019-ës

Edhe opozita shqiptare drejtoi kritika ndaj Zaevit për propozimin që votëbesimi i Qeverisë të bëhet pa debat.

“Qeveria tenton t’i fshehë dështimit në çdo lëmi të jetës: dështimet në arsim, shëndetësi, shkeljen e të drejtave të shqiptarëve, përfshirë edhe të drejtën për protestë. Për këtë them se opozita duhet të dëgjohet për punën e Qeverisë. Kjo është kopje e asaj që ka ndodhur në regjimin e kaluar”, tha Skënder Rexhepi nga koalicioni opozitar shqiptar.

Zoran Zaev, kryetari i Lidhjes Social-Demokrate, drejton Qeverinë aktuale të Maqedonisë së Veriut që nga 31 gushti, 2020, pas fitores në zgjedhjet e 15 korrikut.

Partia e tij është në koalicion me Bashkimin Demokratik për Integrim dhe disa parti më të vogla./rel

LEXO TE PLOTE

Politikë

Tërmeti i fuqishëm në Greqi/ Xhaçka: Shqipëria e gatshme të ndihmojë

Publikuar

-

Nga

Tërmeti i fuqishëm në Greqi/ Xhaçka: Shqipëria e gatshme të ndihmojë

Një tërmet i fuqishëm ka tronditur sot Greqinë, lëkundjet e të cilit u ndien edhe në vendin tonë.

Tërmeti me magnitudë 5.9 të shkallër Rihter zonën e Larisas në Greqi ka shkaktuar dëme të shumta pranë epiqendrës, por fatmirësisht pa dëme në njerëz.

Lidhur me këtë ka reaguar dhe ministrja e Jashtme Olta Xhaçka përmes një postimi në rrjetet sociale.

Xhaçka shprehet se Shqipëria është në solidaritet të plotë me Greqinë, duke shtuar se Tirana është e gatshme që të ndihmojë, në rast se është nevoja.

LEXO EDHE:  3 shenjat e Horoskopit që do të triumfojnë në dashuri e biznes gjatë 2019-ës

LEXO EDHE:  Horoskopi sipas Paolo Fox/ Parashikimi i yjeve për ditën e sotme

“Solidaritet i plotë me # Greqinë! Zemrat dhe mendjet tona shkojnë te fqinjët tanë grekë në këtë moment të vështirë! 🙏

Shqipëria është gati të ndihmojë, nëse paraqitet nevoja.”/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

S’ka karburant dhe bonus qiraje/ Fushata zgjedhore iu pret dietat deputetëve, zbardhet urdhri i Ruçit

Publikuar

-

Nga

S’ka karburant dhe bonus qeraje/ Fushata zgjedhore iu pret dietat deputetëve, zbardhet urdhri i Ruçit

Byroja e Kuvendit ka vendosur t’i ndërpresë dietat deputetëve. Në vendimin e marrë në mbledhjen e fundit është caktuar se përgjatë fushatës zgjedhore, ligjvënësit nuk do të kenë përfitime si pagesë telefoni, rimbursim karburanti apo bonus qiraje.

Vendimi është i përkohshëm dhe do të shtrihet përgjatë periudhës 25 mars deri në 25 prill. Trajtimet ekstra të deputetëve do të rinisin sërish pas përfundimit të zgjedhjeve e deri në fund të kësaj legjislature.

“Deputetët e Kuvendit të Shqipërisë për periudhën e fushatës zgjedhore, 25 mars-25 prill 2021 nuk do të përfitojnë shpenzimet e karburantit, dietat brenda vendit dhe qiranë e banesës. Përjashtim do të bëhet vetëm në rast se gjatë kësaj periudhe Kuvendi do të zhvillojë veprimtari në komisione parlamentare/ seancë plenare.

Për periudhën nga data 26 prill 2021  deri në përfundim të legjislaturës së IX-të të Kuvendit deputetët do të trajtohen sipas parashikimeve të legjislacionit në fuqi”, thuhet në vendimin e Byrosë./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE