Connect with Us

Berisha i del kundër/ Basha në fund të karrierës politike?!

Aktualitet

Berisha i del kundër/ Basha në fund të karrierës politike?!

Publikuar

-

ish-kryeministri sali berisha dhe kryetari i partise demokratike lulzim basha

Prej rreth pesë vitesh, partia më e madhe opozitare në vend, Partia Demokratike e Shqipërisë drejtohet nga Lulzim Basha. Por, çfarë ka ndodhur në këto vite?

Me marrjen e drejtimit nga Lulzim Basha, PD po shkërmoqet dita-ditës. Përveç shpartallimit të strukturave të PD-së, edhe vetë Lulzim Basha po humbet kredibilitet në opinionin publik, gjë e cila kuptohet lehtë në daljet e tij televizive, ku nuk e ndjek më askush.

Ashtu siç ne të CNA.al e kemi thënë shpesh, në shumë raste Basha e ka treguar se vijon marrëveshjen me Ramën, duke u shndërruar në patericë të pushtetit të tij. Dhe në daljet televizive për ‘tu justifikuar bën edhe deklarata qesharake, sic tha pak kohë më parë se “Nuk mund të bëj revolucion për të rrëzuar Ramën se më thonë Merkel dhe Trump se e ke marrë pushtetin dhe dhunë”.

Por, duket se përveç humbjes së mbështetjes nga demokratët, Basha po humbet edhe mbështetjen e ish-kryeministrit dhe liderit historik të PD, Sali Berisha.

Ish-kryeministri Sali Berisha mbrëmjen e djeshme, i ftuar në studione  ABCNeës, ka bërë sërish thirrje për mosbindje civile si dhe ka përsëritur idenë se përmbysja e Ramës me forcë është e vetmja mënyrë për të shpëtuar vendin.

“Opozita e nxjerr tani siç e meriton para të gjithë Europës, ne na pyesin cila është zgjidhja. Nuk ka asnjë zgjidhje, sepse ky i ka djegur të gjitha etapat, i ka shkelmuar të gjitha ligjet, sot gjithçka është në dorën e tij, në vullnetin e tij dhe të supermafiozit “Don Agaçio”. Plani B është përmbysja me forcë e tij. Rrugëzgjidhje tjetër, absolutisht kushdo të thotë ç’të dojë, nuk ka. Përmbysja me forcë e tij dhe sa më shpejt, sot jemi një republikë me emër kanabisi, droge, bixhozi dhe një vend pa drejtësi”, tha ai.

LEXO EDHE:  Rama mbledh koordinatorët/ Diskutohen opsionet për rikthimin e opozitës në Kuvend

Pra, Berisha vijon të bëjë thirrje për revolucion, ndërkohë që Basha thotë të kundërten. Berisha e quan “vetëvrasje” politike nëse opozita futet në zgjedhje, por Basha sërish thotë të kundërten.
Mbrëmjen e djeshme kreu i PD, Lulzim Basha ka qënë i ftuar në emisionin “Opinion” të Blendi Fevziut, ku përveç faktit që nuk prodhoi asnjë lajm, që nuk tha asgjë të re, tha se opozita do të hyjë në zgjedhje.

“Qëllimi ynë politik është që përmes zgjedhjeve të lira dhe të ndershme opozita të fitojë besueshmërinë e qytetarëve dhe të qeverisë vendin.”-tha Basha.

Ndërkohë që Berisha në disa dalje telvizive vijon të bëjë thirrje për përmbysjen e pushtetit të Ramës me forcë dhe thotë se opozita nuk duhet të hyjë në zgjedhje, duke i drejtuar kështu mesazhe direkte kreut të PD, Lulzim Basha, ky i fundit sërish vijon të jetë “patericë” e pushtetit të Ramës.

Pra, përveç skandale të shumta në të cilat është përfshirë Lulzim Basha, duket se tashmë do të humbasë edhe mbështetjen e Berishës, gjë që do ti sillte edhe fundin e karrierës së tij politike./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Shifra të frikshme në shtetin fqinj/ Rekord viktimash dhe mbi 1000 të infektuar në 24 orë

Publikuar

-

Nga

Shifra të frikshme në shtetin fqinj/ Rekord viktimash dhe mbi 1000 të infektuar në 24 orë

Ministria e Shëndetësisë në Maqedoninë e Veriut ka publikuar të dhënat e fundit lidhur me COVID-19.

Raportohet se në 24 orët e fundit janë regjistruar 1.022 raste të reja infektimesh nga 3.127 teste të kryera dhe 41 viktima.

Viktimat janë: 17 në Shkup, nga katër në Ohër dhe Gostivar, nga tre në Manastir dhe Strumicë, nga dy në Veles dhe Prilep dhe nga një në Kavadar, Radovish, Koçan, Probishtip, Kërçovë dhe Vallandovë.

Sa u përket të infektuarve, numri më i madh i rasteve të reja është regjistruar në Shkup, gjithsej 463 raste të reja. Raporti i Ministrisë së Shëndetësisë njofton edhe për 680 persona të shëruar. Numri i personave të diagnostikuar me COVID-19 në Maqedoninë e Veriut që nga fillimi i pandemisë ka arritur në 60,723 persona, prej tyre 37,505 janë shëruar ndërsa raste aktive janë 21.519.

Aktualisht në spitalet e vendit janë rreth 1,300 persona që po trajtohen nga sëmundja COVID-19. Ministri i Shëndetësisë, Venko Filipçe të premten deklaroi se gjendja në këtë vend me pandeminë, ka nisur të stabilizohet./CNA.al

LEXO EDHE:  Mesazhi urgjent i Bashës/ Duhet vepruar sot, çdo ditë e humbur na kushton jetë dhe shëndet

LEXO EDHE:  “Mos ju bindni”/ Ish-ministri i Ramës bën thirrjen e fortë: Rama nuk mund të guxojë t’iu ndalë

LEXO TE PLOTE

Bota

Protesta kundër kufizimeve në Evropë/ Polakët bashkohen me marshimin në Gjermani, londinezët pa maska

Publikuar

-

Nga

Protesta kundër kufizimeve në Evropë/ Polakët bashkohen me marshimin në Gjermani, londinezët pa maska

Autoritetet në Gjermani kanë paralajmëruar se për shkak të numrit të lartë të infektimeve me COVID-19 periudha e izolimit mund të zgjasë deri në pranverë. Megjithatë në vend vijojnë protestat kundër masave kufizuese.

Ndërkohë, demonstrues polakë kanë kaluar urën nga Polonia në Gjermani për t’iu bashkuar protestës kundër kufizimeve. Protestuesit polakë dhe gjermane janë shfaqur duke mbajtur në duar jo vetëm flamujt kombëtarë, por edhe pankarta me mesazhe anti-Covid.

Kjo ka ardhur pasi Lëvizja gjermane “Kuerdenken” u kishte bërë thirrje protestuesve që të bashkoheshin dhe “të dërgonin një sinjal për paqe dhe liri”. Grupi argumenton se kufizimet e koronavirusit po rrezikojnë liritë themelore.

Shumë prej protestuesve nuk kanë mbajtur as maska dhe as distance fizike, ashtu sikurse kërkohet nga rregullat aktuale që ka vendosur Gjermania për të mbajtur nën kontroll dhe për të parandaluar situatën e pandemisë së COVID-19.

Mes një pranie të madhe policie, një grup i vogël organizoi një kundër-demonstratë, duke mbajtur pankarta me parulla antifashiste dhe thirrje për solidaritet në mes të pandemisë.

LEXO EDHE:  Berisha flet si mjek/ Pandemi të tillë nuk kam hasur kurrë!

LEXO EDHE:  Rama mbledh koordinatorët/ Diskutohen opsionet për rikthimin e opozitës në Kuvend

Nga ana tjetër, edhe në Londër janë organizuar protesta kundër masave të vendosura për të parandaluar pandeminë, si dhe kundër vaksinës. Ashtu sikurse në Gjermani edhe në Angli demonstruesit nuk kanë respektuar masat e mbajtjes së maskës dhe ruajtjes së distancimit social. Sipas protestuesve, pandemia nuk është gjë tjetër veçse një mashtrim.

Protestat në Mbretërinë e Bashkuar kanë shkaktuar përplasje me policinë, si dhe janë raportuar të paktën 60 të arrestuar./euronews

LEXO TE PLOTE

Bota

Vaksina anti-Covid/ Aeroporti i Frankfurtit gati të përballet me sprovën logjistike të transportit

Publikuar

-

Nga

Vaksina anti-Covid/ Aeroporti i Frankfurtit gati të përballet me sprovën logjistike të transportit

Teksa një mori vaksinash kundër COVID-19 janë prag aprovimit, stafi i aeroportit të Frankfurtit në Gjermani po përgatitet për t’u përballur me sprovën e jashtëzakonshme logjistike të transportimit të miliona dozave që mund t’u shpëtojnë jetën miliona njerëzve në botë.

Frankfurti është epiqendra e Evropës për sa i përket fluksit të transportit të mallrave farmaceutike dhe për këtë pritet të jetë çelësi i suksesit të strategjisë së vaksinimit të miliona njerëzve kundër koronavirusit.

“Stresi po rritet tani që po hyjmë në fazën e nxehtë,” – u shpreh për Agence France-Presse (AFP) Karin Krestan, drejtoreshë e operacioneve të Lufhtansa Cargo

Krestan, e cila përdor aftësitë e saj si ish-infermiere, është e sigurt se ekipi i saj është i gatshëm për detyrën e kërkuar.

“Proceset janë krijuar, ne jemi shumë të sigurt dhe ndihemi të mirëpërgatitur,” – shtoi ajo.

Shefi i infrastrukturës së mallrave në aeroportin e Frankfurtit, Max Philipp Conrady u shpreh gjithashtu se ata kanë qenë “gati që në gusht”.

Terminali i ngarkesave të Frankfurtit ka punuar gjatë gjithë kohës që nga fillimi i pandemisë, duke shpërndarë ilaçe, veshje dhe maska kirurgjikale ​duke mbështetur kështu zinxhirët globalë të furnizimit. E gjitha kjo teksa numri i pasagjerëve dhe linjave ajrore ra drastikisht.

Hangari i madh i aeroportit, i vendosur disa kilometra nga terminali kryesor i pasagjerëve, mbajti 120,000 tonë vaksina, ilaçe dhe produkte të tjerë farmaceutikë në vitin 2019.

Ai ka 12,000 metra katrorë depo të kontrolluara për temperaturën, thelbësore kjo për ruajtjen e ilaçeve apo vaksinave. Nga e gjithë hapësira hangari ka 2,000 metra katrorë depo të ftohtë, ideale për vaksinat anti-COVID-19.

Aeroporti i Frankfurtit kohët e fundit rriti investimet në frigoriferë të teknologjisë së lartë dhe pajisje shkarkuese figoriferike për avionët dhe tashmë ka 20 copë të tillë, kështu që disa transportues mund të ngarkohen në të njëjtën kohë.

LEXO EDHE:  Basha i shqetësuar për rritjen e rasteve me Covid/ Sistemi shëndetësor është në kolaps

LEXO EDHE:  Profesori leksion Ramës/ Çfarë duhet të bëjë për të ndihmuar biznesin

Disa vaksina, të tilla si ajo e prodhuar nga AstraZeneca dhe Universiteti i Oksfordit, mund të transportohen në temperatura normale të frigoriferit.

Por Pfizer, i zhvilluar në laboratorin BioNTech në Mainz, rreth 20 km nga aeroporti i Frankfurtit, duhet të mbahet në rreth -70 gradë Celcius.

Kjo kërkon kontejnerë me madhësinë e një makine, të cilët përdorin akull të thatë për të mbajtur përmbajtjen në temperatura të qëndrueshme, super të ulëta.

Ata mund ta bëjnë këtë deri në 120 orë pa furnizim me energji elektrike, aq kohë sa të arrijnë destinacione të largëta.

Kohët e fundit Bashkimi Evropian ra dakord për të blerë 300 milionë doza të vaksinës Pfizer/BioNTech, duke parashikuar një operacion të madh logjistik, pjesa më e madhe e së cilës do të përfshijë Frankfurtin në muajt e ardhshëm.

Kapaciteti i fluturimit do të jetë një faktor kryesor në ritmin e shpërndarjes.

Sigurimi i një doze të vetme për gati tetë miliardë njerëz në botë do të kërkonte 8,000 avionë, vlerësoi shoqata e transportit ajror IATA në shtator, duke shtuar se industria e ngarkesave përballet me “sfidën e saj më të madhe të transportit”.

Avionët e ngarkesave normalisht mund të mbajnë deri në një milionë doza, përveç nëse duhet të mbahen temperaturat nën zero./euronews

LEXO TE PLOTE