Skenarët post-referendum/ Rruga e vetme e Maqedonisë është BE dhe NATO – CNA
Connect with us

Aktualitet

Skenarët post-referendum/ Rruga e vetme e Maqedonisë është BE dhe NATO

Publikuar

-

Nga Azgan Haklaj

* Referendumi për emrin e Maqedonisë Veriore kristalizoi qartë dy kahjet e faktorit politik në shtetin fqinj, që mbahet në këmbë nga faktori shqiptar, për të cilin janë të interesuara drejtëpërsëdrejti, jo vetëm Tirana dhe Prishtina zyrtare por edhe opinioni publik mbarë kombtar, SHBA dhe BE.
Shqiptarët e Maqedonisë treguan edhe njëherë se ata kanë zgjedhur perendimin si rrugë të ardhmërisë së tyre.
Edhe pse nuk u arrit korumi i nevojshëm i referendumit që nuk ishte obligativ por opinionist, lidershqipi politik, në krye me Ali Ahmetin dhe shqiptarët i dhanë një mesazh të qartë nacionalistit Gruevski i cili po shkon në burg dhe mbështetësve të tij me në krye Presidentin Ivanov që duan ta mbajnë peng Maqedoninë.
E kishim në krye të herës të qartë se investimi i madh që kanë bërë vitet e fundit Rusia, Turqia, Serbia për të tërhequr Maqedoninë pas qerres pansllaviste e neootomaniste do të ndikonte në këtë referendum.
Sigurisht ato festuan mosarritjen e korumit.
Përtej kësaj qendron mesazhi i qartë e i prerë i votuesve, e në radhë të parë i shqiptarëve të cilët dhanë votën plebishitare pro një shteti të integruar në organizmat përendimorë, si e vetmja alternativë e të ardhmes së tyre.
Shtetet që sponsorizuan propogandën nacionaliste e antieuropiane kanë arsye të forta historike e politike për të mbajtur peng Maqedoninë.
Rusia si fuqi e madhe botërore ka katër shekuj që kërkon që Ballkani të jetë domeni i saj politik, ekonomik e ushtarak.
Politika pansllaviste e ideuar nga Pjetri i madh e Katerina e madhe dhe e vënë në jetë nga udhëheqësit bolshevikë të Bashkimit Sovjetik përkrahet sot nga Cari i ri Putin.
Ai e sheh Naton si rrezikun kryesor që i kanoset interesave hegjemoniste të kombit të tij.
Turqia nga ana tjetër është në armiqësi me BE dhe perendimin, jo vetëm për shkak se ka pritur 50 vjet që ti hapen dyert e BE, por më tepër për shkak të ideologjisë neootomane.
Flamurin e tund Erdogani, i cili ka probleme të mëdha me demokracinë, kurdët, lirinë dhe të drejtat e njeriut, të cilat janë parimet themelore të demokracisë përendimore dhe themeli mbi të cilin është ngritur vetë Bashkimi Europian.
Perendimi i ka bërë të qartë Presidentit Erdogan se shteti i tij nuk mund të jetë asnjëhere vend antar i BE, për sa kohë nuk implimenton në politikën e brendshme e të jashtme vlerat që gjenden në themel të Bashkimit Europian.
Serbia si trashëgimtare e Jugosllavisë dhe e politikës ultranacionaliste pas dështimit në Kosovë ka hapur frontin nr dy të betejës politike në Maqedoni.
Ajo deshiron destabilitetin e saj dhe shërbimin e nje reaksioni zinxhirë.
Për të venë në jetë planin e një Serbie të madhe, në këtë skenar kanë arritur të tërheqin Presidentin e Kosovës Hashim Thaçi dhe Kryeministrin e Shqipërisë Edi Ramën.
Për interesat e tyre utilitare trinomi Thaçi- Rama- Vuçiç u përpoqën të jetësojnë planin e ndarjes së Kosovës të mbështetur nga Putini dhe Erdogani.
Edi Rama në marrveshje të fshehtë me grekët shiti detin dhe pushkatoi Çeshtjen Çame, njëkohësisht i dhuroi portin e Vlorës së Ismail Qemalit Erdoganit, pikërisht në Vitin Jubilar të Moisiut tonë Gjergj Kastrioti ( Skenderbeu).
Shembi simbolet kombtare.
Vendosi kufinj të rinj mes shqiptarëve si traun pa alternativë të Rrugës së Kombit.
Trinomi Thaçi- Vuçiç-Rama ishin krushqit e Erdoganit në celebrimin e Kalifatit të tij duke e shpallur vehten Sulltan.
Pas vizitës së Kryeministrit Haradinaj në Amerikë i cili kundershtoi i vendosur korrigjimin e kufijve dhe gjeti mbështetjen e SHBA dhe shumë vendeve të Bashkimit Europian Thaçi u zbyth duke ndërruar tezën me korrigjim të lehtë të kufijve.
Deklerata e fortë e Kryeministrit Haradinaj:
“Kush ka vdekur nuk mund të ngjallet përveç Krishtit” dhe Rezoluta e Qeverisë së Kosovës ua prishi ëndrren kumbarëve të Erdoganit.
Në rezolutë thuhet qartë:
“Kufijtë në Republikën e Kosovës shtet i pavarur, sovran, demokratik, unik dhe i pandashëm janë të pacënueshëm dhe se Kuvendi i Republikës së Kosovës si autoritet suprem me votat e 2/3 të gjithë deputetëve do të ratifikojë marrveshjen ligjërisht, obligative mes Republikës së Kosovës dhe Republikës së Serbisë”.
Pasi deshtoi plani rus në Mal të Zi, ku edhe aty shqiptarët vendosën me votën e tyre kahjen drejt Natos dhe përendimit, ashtu siç patën përcaktuar në referendumin e 2006 shkëputjen e Malit të Zi nga Serbia.
Pasi Putin dhe Erdogan dështuan në planin e ndarjes së Kosovës u intervenuan në Maqedoni për të penguar referendumin i cili nuk ishte obligativ.
Edhe pse nuk u arrit korumi shumica gati absolute e pjesëmarrësve në votime i thanë po Natos dhe BE.
Në të gjitha vendbanimet e shqiptarëve pjesëmarrja ishte e lartë, e kaloi korumin dhe votoi plotësisht pro këtij misioni dhe ëndrre të kahershme të tyre dhe Kombit tonë për integrimin e bashkimin në strukturat Euro-Atlantike.
Numri i madh pro i pjesëmarrsëve në votime, mbi 600 mijë i jep shanse të mëdha koalicionit qeverisës të gjejë mbështetjen e mjaftueshme të deputetëve të Parlamentit të Maqedonisë për të çertifikuar emrin Maqedoni Veriore.
Çdo lloj skenari post- referendum nuk ka rrugë tjetër veçse Maqedoni Veriore në Nato dhe BE.

Aktualitet

Foto/ Përplasen dy automjete në Tiranë

Publikuar

-

By

Një aksident ka ndodhur pak çaste më parë tek ura e ish-ATSH në Tiranë, pranë ministrisë së Mjedisit.

CNA.al mëson se aksidenti ka ndodhur pak çaste më parë dhe fatymirësisht nuk ka pasur viktima dhe të plagosur por vetëm dëme materiale.

Një automjet tip Mercedes benz me targë AA261UI është përplasur me një tjetër automjet me targë AA739EU.

Policia ka mbërritur menjëherë në vendngjarje./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Sherr me mjete të forta/ Palgoset një person në Korçë

Publikuar

-

vrasje ne vlore

Një ngjarje e rëndë raportohet nga qyteti i Korçës, ku mësohet se një person është plagosur me mjete të forta pas një konflikti.

Ngjarja ka ndodhur pak minuta më parë në shëtitoren “Fan.S. Noli”.

I plagosuri është dërguar në Spitalin e Korçës, për ndihmë mjekësore, ndërsa ende nuk bëhen me dije motivet e ngjarjes.

Vijon..

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Deputeti thirrje Ramës: Mobilizo bandat e krimit si grupe të gatëshme ditën e votimit

Publikuar

-

By

Nuk ke numër të mjaftueshëm policësh për të mbikqyrur votimet në 30 Qershor, ndaj për të kompensuar këtë mungesë mobilizo bandat e tua të krimit si grupe të gatëshme.

Fraza ironike adresuar kryeministrit Edi Rama vjen nga deputeti i listës së PD-së për Beratin, Lefter Maliqi. Në vijim të thirrjes për të hequr dorë nga kokëfortësia e mbajtjes së votimeve në datën e çdekretuar nga Presidenti i Republikës, deputeti Maliqi ka postuar në faqen e tij në rrjetet sociale mesazhin më të fundit adresuar “Kalorësit të rilindjes”, siç ai e etiketon Ramën. Mesazhin të cilin e nis me: dy pyetje:” Kush do i shmang konfliktet dhe perplasjen civile në 30 Qershor? Kush do e mbaj pëtgjegjësinë po ndodhën viktima?”,-për të vijuar më pas:

“Presidenti e beri detyren e tij dinjitoze si sovran i popullit.Po kalorësi i Rilindjes? Lind pyetja? Populli në cdo qytet i del para ne rrugë kalorësit dhe përplaset me 300 polic e gardist qe i merr nga Tirana. Po në 30 Qershor kur ska forca policie,ku ne cdo qender votimi ka vetëm 1 Polic dhe ne cdo qark me 400-500 qendra votimi ,jane vetem 20 polic në gadishmëri per nderhyrje ne rast konflikti e perplasje civile ne cdo qënder votimi,ku parashikohet ne cdo qender votimi te ngrihen mbi 20 veta dhe ne shkall qarku mbi 2000 veta dhe ne shkalle vendi mbi 100.000 veta.

Kalorës si do i menaxhosh këto situata, kur ske as polic të gatshëm, apo do thyesh Kodin Zgjedhor, sdo lësh fare policë nëper qëndra votimi, se ti je zoti, spyet as për Kod, as për Ligj, as për institucione as për opozitë as për socialisët, ty të rroj Rilindja.

Që të jesh i sigurt Kalorës, mobilizo bandat e krimit si grupe të gatëshme. Vetëm shqiptarët me dt. 30 duan të shohin ERTV tënde të famëshme të cilës me 30 Qershor mund ti digjet ekrani që do të dojë vite të rregullohet.

Mbahu Kalorës,mos pi shumë këto ditë lëng qumshti të bardhë, ndrysho ndonjëher ngjyrën.

Mos u ndal Kalorës, jepi drejtim dt. 30 do jetë dita e 3 ose e 4 e dasmës suaj.

Me trashëgime dhe jetë të lumtur.

Korrikun e ke muaj mjalti me Tao-Taon”./CNA.al

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet18:11 - 16 Qershor, 2019

Operacioni “Krasta”/ Jepet vendimi për Suela Mustën

Gjykata e Elbasanit ka vendosur sot masën “Arrest shtëpie” për gazetaren Suela Musta e arrestuar nga policia gjatë operacionit të...

Aktualitet10:33 - 16 Qershor, 2019

Thaçi për L’Express/ Në Hagë shkoj vetëm si dëshmitar

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka folur  për 20-vjetorin e çlirimit të Kosovës në të përjavshmen francese “L’Express”. Ndër të...

Aktualitet10:27 - 16 Qershor, 2019

Negociatat me BE/ Zaev: Ne kërkojmë datën, jo anëtarësimin e menjëhershëm

Maqedonia e Veriut është njëri nga vendet e Ballkanit Perëndimor që mori dritën jeshile nga Komisionit Europian për të filluar...

Aktualitet12:33 - 15 Qershor, 2019

Marrëveshja Kosovë-Serbi/ Senatori amerikan: Vuçiç e di që do jetë e dhimbshme

Ron Johnson, senatori amerikan, ka thënë se e beson vullnetin e Presidentit të Kosovës Hashim Thaçi dhe Presidentit serb Aleksandër...

Aktualitet09:06 - 15 Qershor, 2019

Ballkani dhe krimet e luftës

Radioja kombëtare e Gjermanisë „Deutschlandfunk“ (DLF) me rastin e 20 vjetorit të fundit të luftës në Kosovë transmetoi disa reportazhe...

Aktualitet22:05 - 14 Qershor, 2019

Bllokohet puna në doganën e Kapshticës/ Serverat jashtë funksioni

Prej 6 orësh pika doganore e Kapshticës është jashtë çdo funksioni. Sipas informacioneve paraprake, serverat janë jashtë funksioni, ndërsa më...

Aktualitet18:50 - 14 Qershor, 2019

Emërohet shefi i hetimeve në Prokurorinë Speciale të Kosovës

Emërohet shefi i hetimeve në Prokurorinë Speciale pranë Gjykatës Speciale për Krimet e Luftës në Kosovë. Prokurori me francezo-amerikan Alex...

Aktualitet19:32 - 11 Qershor, 2019

Miratohet dorëheqja e Nikolla Gruevskit nga posti i deputetit

Parlamenti i Maqedonisë së Veriut ia miratoi dorëheqjen nga posti i deputetit Nikolla Gruevskit, ish-kryeministrit të arratisur në Hungari. Ky...

Aktualitet09:20 - 11 Qershor, 2019

Foto-AKU bën “namin” në pikat kufitare/ Sekuestrohen lëngje frutash, pije energjike dhe kripë

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit vijon me rigorozitet kontrollet e mallrave ushqimore në Pikat e Inspektimit Kufitar me qëllim parandalimin e...

Aktualitet19:06 - 10 Qershor, 2019

Greqia në zgjedhje të parakohëshme/ Pavlopulos pranon kërkesën e Tsipras për shpërndarjen e Parlamentit

Kryeministri grek, Aleksis Tsipras i ka kërkar Presidentit të Greqisë shpërbërjen e parlamentit grek për ta çuar vendin në zgjedhje...

Aktualitet23:06 - 9 Qershor, 2019

Vëllimi “Deti nuk ka portë”/ Ku mund ta gjesh heroin poetik të Aleksandër Çipës

Nga Josif Papagjoni -Për Aleksandër Çipën kam pasur një simpati, që rridhte brenda meje si ai mushti, së paku i...

Aktualitet22:49 - 9 Qershor, 2019

Nga përdorues kokaine tek gara për kryeministër/ Njihuni me Michael Gove

Pretendenti për kryeministër në Britaninë e Madhe, Michael Gove, ka dhënë një prononcim të çuditshëm për gazëtën prestigjoze “Daily Mail”....

Aktualitet21:05 - 8 Qershor, 2019

Ujë dhe gaz lotsjellës ndaj protestuesve/ Tensionohet situata tek Kuvendi

Është tensionuar situata tek Kuvendi. Protestuesit kanë hedhur shashka e kapsolla ndaj policisë. Ndërkohë që për të shpëndarë turmën, polica...

Aktualitet20:47 - 8 Qershor, 2019

Zhvendoset protesta/ Fillon marshimi drejt parlamentit

Dy orë nga protesta e opozitës që zhvillohet në sheshin përballë Kryeministrisë, tashmë marshimi ka nisur drejt Parlamentit. Teksa mbylli...

Aktualitet09:51 - 8 Qershor, 2019

Foto-Eksporti i produkteve shtazore/ Shqipëria nënshkruan memorandumin me Kinën

Shqipëria dhe Kina kanë nënshkruar një Memorandum Mirëkuptimi mes tyre për bashkëpunimin mbi importin dhe eksportin e produkteve ushqimore dhe...

Aktualitet18:18 - 7 Qershor, 2019

Të gatshëm për rihapjen e bisedimeve/ Thaçi dhe Vuçiç përplasen në Bratislavë

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, tha sot se procesi i bisedimeve me Serbinë ndodhet në krizë për shkak të kushtëzimeve...

Aktualitet17:33 - 7 Qershor, 2019

Pragpërplasja, SHBA-ja dhe Rusia fajësojnë njëra-tjetrën

Zyrtarët ushtarakë amerikanë e rusë ngritën akuza të ndërsjellta të premten për veprime të rrezikshme pasi një luftanije amerikane dhe...

Aktualitet12:43 - 7 Qershor, 2019

ShBA vendos raketa në Ballkan

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë marrë një vendim të papritur duke vendosur luftanije me raketa në Ballkan. Është hera...

Aktualitet18:40 - 5 Qershor, 2019

Nuk përfilli rregullat për borxhin/ Komisioni Europian kundër Italisë

Komisioni Europian rekomandoi të mërkurën nisjen e veprimeve ligjore kundër Italisë, për shkak të mos respektimit të rregullave të BE-së...

Aktualitet18:34 - 5 Qershor, 2019

Ish zv.negociator i OKB për Kosovën/ Ndërron jetë diplomati austriak Rohan

Diplomati austriak, Albert Rohan, ish zëvendës i krye negociatorit të Kombeve të Bashkuara për statusin e Kosovës, ndërroi jetë të...

Aktualitet10:34 - 5 Qershor, 2019

Ish-presidentët e rajonit thirrje BE/ Hapni negociatat për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Ish-presidentët dhe kryeministrat e rajonit kanë kërkaur nga Europa që të hap negociatat për anëtarësim në BE, për Shqipërinë dhe...

merkel haradinaj merkel haradinaj
Aktualitet20:32 - 4 Qershor, 2019

Merkel ftesë në Berlin për Haradinajn/ Zbulohet arsyeja e takimit

Pas takimit me liderët e Ballkanit Perëndimor, Kancelarja gjermane  Angela Merkel i ka dërguar një ftesë tjetër kryeminstrit të Kosovës...

Aktualitet19:36 - 4 Qershor, 2019

Maqedonia e Veriut në BE?/ Ja si përgjigjet Presidenti i KE-së

Ditë më parë Komisioni Evropian i rekomandoi Këshillit të BE-së, autorizimin për hapjen e negociatave të pranimit në BE të...

Aktualitet19:10 - 4 Qershor, 2019

Vazhdon kaosi te kombëtarja/ Pas Abrashit, dëmtohet edhe mbrojtësi kryesor

Kombëtarja shqiptare e futbollit vazhdon stërvitjen në Frankfurt dhe duket që në fund të sezonit në këmbët e kuqezinjve po...

Aktualitet15:24 - 4 Qershor, 2019

Plavë-Gucia, Eden i Parajsës Shqiptare

Aty ku flet shqip toka dhe qielli, guri dhe druri Nga AZGAN HAKLAJ Refleksion në 30- vjetorin e SHKA Maja...

Aktualitet10:42 - 4 Qershor, 2019

Pse e kujtojmë Masakrën në Tiananmen

A duhet të kujtohet sot kryengritja studentore në Kinë në vitin 1989? Kanë kaluar 30 vjet, është histori, thonë shumë...

Aktualitet09:26 - 4 Qershor, 2019

Beogradi nuk heq dorë/ Veriu i Kosovës i takon Serbisë

Ministri serb i Punëve të Jashtme, Ivica Daçiç ka konfirmuar ambiciet e Serbisë për ndarjen e Kosovës. Në një intervistë...

Aktualitet08:27 - 4 Qershor, 2019

Brenda “dhomës së luftës”/ Kundër lajmeve të rreme

Nga Emma Graham-Harrison Dublin- Më shumë se 3 vite më parë, shefi ekzekutiv i Facebook, Mark Zukerberg, e hodhi poshtë...

Trending

Read previous post:
Video/ Makina futet kundravajtje dhe bën gjëmën

Një aksident i rëndë është regjistruar në Thames Valley të Anglisë, ku humbën jetën tre persona. Një makinë e tipit...

Close