Connect with Us

Pesë gjërat e përditshme me të cilat shkatërroni shëndetin

Life Style

Pesë gjërat e përditshme me të cilat shkatërroni shëndetin

Publikuar

-

Pirja e duhanit, konsumimi i shpejtë i ushqimit ose shijimi i tepërt i alkoolit… edhe zogjtë në degë i dinë shprehitë e këqija që duhet të shmangen.

Megjithatë, ekzistojnë edhe kërcënime më pak të njohura për shëndetin tonë, të maskuara shkathët në shprehitë e përditshme në dukje të padëmshme.

Gënjeshtra

Shpesh e zëmë veten se si manipulojmë me zgjuarsi “gënjeshtrat e vogla”, si atëherë kur lëvdojmë modelin e flokëve të mikes, edhe pse mendojmë që nuk është aq i mirë. Gënjeshtrat e tilla të vogla sipas ekspertëve kanë ndikim negativ në shëndet, pasi që për personin që i shpreh rrisin shkallën e stresit.

Sipas një hulumtimi, personat të cilët kanë reduktuar sasinë e gënjeshtrave, më rrallë kanë ndier dhimbje koke, të fytit ose ankth.

Ngrënia në tavolinën e punës

Jo vetëm që ndikon keq në nivelin e stresit, por ngrënia në tavolinën e punës pa bërë pauzë adekuate rrit mundësinë edhe për t’u trashur.

Është konstatuar që sipërfaqja e punës përmban 400 herë më shumë baktere se sa guaska e banjës, për çka definitivisht nuk është vend i mirë për ngrënie.

Përdorimi i bankomatit

Sipas hulumtimit të kryer në Britani, bankomatet apo aparatet ATM të parave janë të ndotura njëjtë sikurse edhe WC-të publike.

LEXO EDHE:  A ekziston një lidhje mes muajit të lindjes dhe shëndetit?

Ekspertët pasi që kanë marrë mostra nga tualeti dhe butonët apo tastet e bankomateve kanë konstatuar që përmbajnë baktere të njëjta të cilat shkaktojnë sëmundje. Mos harroni të përdorni peceta antibakteriale ose xhel pas përdorimit të bankomatit.

Punët e shtëpisë

Shkencëtarët kanë lajme të mira për të gjithë ata që pëlqejnë ta shtyjnë punën për më vonë. Shtyrja e kryerjes së punëve të shtëpisë mund t’i bëjë shërbim shëndetit tuaj.

Nëse pas orarit të punës menjëherë i hyni pastrimit të shtëpisë, do të parandaloni rënien e shkallës së kortizolit (hormonit të stresit) dhe me ketë në fakt do të vononi apo shtyni këndelljen nga stresi.

Injorimi i ftesave për t’u shoqëruar

Edhe pse çdokush herë pas here ka nevojë për pak kohë për veten, qëndrimi shumë i gjatë në “filmin” e tillë mund të ketë pasoja negative për jetën shoqërore. Lidhjet e forta shoqërore kanë ndikim të mirë në shëndet dhe reduktimin e stresit dhe depresionit. Prandaj, shoqërohuni!

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Horoskopi

Horoskopi, e Premte, 18 Qershor 2021

Publikuar

-

Nga

Horoskopi i dashurisë/ Si do të jetë kjo javë për çiftet dhe beqarët?

Dashi
Një mbrëmje në kinema, teatër ose darkë me bashkëshortin/bashkëshorten tuaj do t’ju ngrejë humorin. Vlerat tuaja të brendshme së bashku me një qëndrim pozitiv do të sjellin sukses në vendin e punës. Nuk do të shqetësoheni për fjalët që mund të hedhë ndaj jush një kolegu juaj.

Demi
Mos u ndërhyni pa nevojë në punët e bashkëshortit përndryshe do të shkaktoni zemërimin e tyre. Nëse mendoni se i dashuri juaj nuk ju kupton, atëherë merrni pak kohë për të kaluar me ta. Flisni hapur dhe flisni me zemër.

Binjakët
Miqtë do të jenë mbështetës dhe do t’ju bëjë të ndiheni të lumtur. Do të jeni të aftë të fitoni para pa ndihmën e askujt. E vetmja gjë që ju nevojitet është të besoni në veten tuaj. Fëmijët do t’ju ndihmojnë të kryeni punë të vështira në shtëpi.

Gaforrja
Mos e humbni kohën tuaj duke ndërtuar në ajër. Kurseni energjinë për të bërë diçka kuptimplote. Ju do të diskutoni çështje financiare me bashkëshortin/bashkëshorten tuaj dhe do të bëni plane për të ardhmen.

Luani
Shëndeti juaj do të jetë perfekt sot. Do të dilni me ide të reja të shkëlqyera që do të sjellin fitime financiare. Kushtojini kohë të mjaftueshme familjes suaj, lërini të ndiejnë se ju kujdeseni për ta.

Virgjëresha
Një burim i ri i të ardhurave në jetën tuaj, mund të gjenerohet përmes dikujt që njihni. Bëni kujdesni lidhjen tuaj në çift, pasi ka gjasa që gjërat të mos shkojnë ashtu siç ju dëshironi. Sa i përket jetën profesionale, pritet një ditë e mbarë.

Peshorja
Sot do të keni kohën dhe prirjen për të bërë gjëra që do të përmirësojnë shëndetin dhe pamjen tuaj. Ju mund të merrni disa vendime të rëndësishme për të forcuar biznesin tuaj, për të cilat dikush afër jush mund t’ju ndihmojë financiarisht. Përgjegjësitë familjare do të rriten, duke shtuar shqetësimet në mendjen tuaj.

LEXO EDHE:  A ekziston një lidhje mes muajit të lindjes dhe shëndetit?

LEXO EDHE:  Ndryshim drastik/ Kuzhinieri i famshëm shqiptar humb 52 kilogramë për një vit

Akrepi
Gëzimi dhe lumturia juaj do të tejkalojnë çdo ndjenjë zhgënjimi që mund të përjetoni. Shmangni skemat financiare të tepruara. Mund të ndjeni mungesën e partnerit/partneres suaj sot. Nëse po luftonit në punë që prej shumë ditësh, do të jetë një ditë me të vërtetë e mirë për ju.

Shigjetari
Tregohuni të durueshëm me fëmijët. Dhimbja e dashurisë do t’ju bëjnë të paaftë të përqendroheni në punën. Megjithatë përpiquni të përqendroheni pasi sot do të jetë një ditë, kur duhet të tregoni patjetër aftësitë tuaja.

Bricjapi
Bëni kujdes teksa ngisni makinën, sidomos në kthesa. Neglizhenca e dikujt mund të sjellë probleme për ju. Dikush afër jush do të jetë në një gjendje shumë të paparashikueshme. Mos lejoni që asnjë zhgënjim në jetën tuaj të dashurisë t’ju dekurajojë.

Ujori
Ata që do të dalin për t’u argëtuar do të përjetojnë kënaqësi të madhe. Dilni me miq që janë pozitivë dhe mbështetës. Ju mund të shqetësoheni nga problemet shëndetësore sot dhe kjo mund të kërkojë një formë të kujdesit mjekësor. Kolegët tuaj do t’ju kuptojnë dhe do të jenë në sinkron me mënyrën tuaj të të menduarit.

Peshqit
Nëse jeni duke udhëtuar, atëherë kujdesuni posaçërisht për gjërat tuaja me vlerë. Të vepruarit me pakujdesi mund të rrisë rrezikun e vjedhjes ose të vendosjes së gabuar të sendeve tuaja. Disa njerëz do të priren të premtojnë më shumë sesa mund të japin.

LEXO TE PLOTE

Showbizz

“Bomba” amerikane lë pa fjalë 229 milionë ndjekësit e saj/ Fotot më “hot” të Kim Kardashian

Publikuar

-

Nga

Ajo është një nga femrat më seksi në botë. Bëhet fjalë për bombën amerikane, Kim Kardashian.

Kim ka çmendur të gjithë ndjekësit e saj teksa ka pozuar me bikini minimaliste.

41 vjeçarja ka treguar linjat e saj bombastike duke mahnitur me fizikun e saj 229 milionë ndjekësit e saj.

Për më tepër shihni galerinë e mëposhtme me fotot më “hot” të “bombës” amerikane./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

“Si dy pika ujë”/ Sindi prezanton motrën e saj

Publikuar

-

Nga

Sindi Loci është një nga ish konkurrentet e Përputhen, e cila ka tërhequr shumë vëmendjen kur ishte pjesë e emisionit.

Ajo është përfshirë në shumë debate me konkurrentë të tjerë dhe në fund vendosi të dilte vetëm nga emisioni .

Pas daljes, Sindi është shumë aktive në rrjetet sociale ku publikon shpesh momente nga përditshëmria e saj.

Por së fundi ka vendosur të prezantojë me ndjekëist një person shumë të rëndësishëm për të, motrën e saj Flavia Loci.

LEXO EDHE:  Pse kemi nevojë për një Bashkim Evropian të Shëndetit

LEXO EDHE:  Pse kemi nevojë për një Bashkim Evropian të Shëndetit

Gjëja e parë që vihet re është ngjashmëria e madhe me Sindin, madje shumë prej ndjekësve e kanë ngatërruar me të.

“Për të gjithë ju që menduat se isha unë. E di, ngjajmë shumë po ajo është një ndër yjet e mi të bukur, Flavia Loci”, shkruan Sindi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE