Connect with Us

Paqja e fshehtë/ Fahri Balliu pajton Tom Doshin me Ilir Metën

Aktualitet

Paqja e fshehtë/ Fahri Balliu pajton Tom Doshin me Ilir Metën

Publikuar

-

Dikur miq më pas kundërshtarë të ashpër. Tom Doshi e akuzoi se ai donte ta eliminonte. Pranga, akuza të forta politike, video përgjime, në skenë Durim Bami dhe Mark Frroku, por Ilir Meta kundërshtoi fort, e quajti skenar dhe e gjitha u mbyll.

Kjo ishte një nga betejat më të ashpra, një nga çështjet më të nxehta të politikës gjatë qeverisjes Rilindje-LSI.

Deputeti socialist Tom Doshi akuzoi Ilir Metën, në atë kohë kryetar kuvendi se donte ta eliminonte fizikisht. Për këtë u sollën dëshmi por edhe video përgjime.

Për Tom Doshin, Meta ishte “Padrinoja”. Në  atë kohë në skenë ishte edhe i ndjeri Dritan Prifti, por duket si të gjitha historitë politike në Shqipëri kanë fund “të lumtur”.

Tom Doshi dhe Ilir Meta janë pajtuar dhe “mblesi” është Fahri Balliu i cili njihet si mik i të dy eksponentëve politikë.

Një drekë miqësore dhe gjithçka ka ndryshuar, por përtej Fahriut janë edhe dy vizitat në Vatikan që kanë paqësuar deputetin rebel Tom Doshi me “armikun” e tij Ilir Meta.

Fahriu tashmë në tavolinat e pallavrave me gazetarë në bllok rreh gjoksin për këtë pajtim të madh dhe deklaron se nuk ka qenë Ilir Meta ai që donte ti bënte atentat, por gjithçka ka qenë dora e kryeministrit Edi Rama. Por ndërkohë këto qëndrime ngelen në kuadër të thashethemeve të Balliut, që njihet si mjeshtër i skenarëve dhe intrigave me shpifje e mashtrime.

LEXO EDHE:  Kriza në koalicion/ Rama i pasigurt për votat e Ilir Metës

Përtej Fahriut tashme dy “armiq” për vdekje në politike janë pajtuar, larg syve dhe zhurmës të mediave dhe opinionit publik. /CNA.al

Foto dite/ Meta flet, Fahri Balliun e zë gjumi

Fahri Balliu, ceshtja Doshi-Meta si sponsor te tij

Ilir Meta tallet me Fahri Balliun

Fotot ekskluzive/ Ilir Meta zgërdhihet me shakatë pa kripë të Fahri Balliut

Tom Doshi: Ilir Meta armiku im

Ilir Meta : Të zbardhen të vërtetat, PD-ja të mbajë Tom Doshin

Tom  Doshi: Prokurori i Përgjithshëm kontrollohet nga Ilir Meta

Tom Doshi: Ilir Meta po kerkon t’me burgos

Tom Doshi del nga prokuroria: Poshtërsia më e madhe është bërë nga Tahiri -Meta- Braho

Tom Doshi: Pavarësisht atyre që do nxjerrin, porositësi është Meta

Dritan Prifti: Meta e ka porositur vrasjen e Tom Doshit për mbështetjen që më dha mua.

Meta: Tom Doshi akuzoi kunatin e Berishës

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Sociale

Elona Caslli “shuplakë” Olsa Muhametit/ “Dashuria në grup është orgji”

Publikuar

-

Nga

“Stop "Përputhjes dhe Historisë së Dashurisë së rreme"”/ Caslli del me reagimin e fortë për programet TV

Aktivistja Elona Caslli I ka dhënë një “shuplakë” të fortë, autores së programit, “Përputhen” Olsa Muhametit.

Caslli ia ka radhitur një më një argumentet se përse ai format televiziv nuk  prodhon modele.

“Personazhet në formatin tuaj janë personazhe individualiteti i të cilëve krijohet nga ju, sjellja e të cilëve udhëzohet nga ju, dashuria e të cilëve diktohet nga ju dhe puthja e të cilëve gjykohet nga ju.

Me pak fjalë, të rinjtë dhe të rejat me mish dhe gjak, ju i trajtoni si fryt të imagjinatës, ndërkohë që edhe një shkrimtar që prodhon një personazh”, shkruan Caslli në rrjetet sociale.

Reagimi i plotë i Elona Casllit:

Dashuria nuk përjetohet në grup

“Përputhen mbase nuk krijon modele, por krijon personazhe”.

– Cit. Olsa Muhameti

Olsa Muhameti teksa u përballa me pohimin tuaj,më erdhi ndërmend një thënie e Kunderës e cila në ligjëratë të drejtë thotë; Në fakt, asgjë nuk kërkon sforcime më të mëdha të menduari, sesa argumentimi që synon të justifikojë jomendimin.

Në cilësinë e producentes së

” Përputhen” keni synuar që të justifikoni jomendimin tuaj përmes një lojë fjalësh.

Ta marrim shtruar. Ju pretendoni se formati televiz që prodhoni nuk krijon modele për t’u ndjekur, por veçse personazhe për t’u parë.

Personazhi është një individualitet i caktuar që krijohet nga një shkrimtar a nga një skenarist.

Përmes fjalës “personazh” ju keni pohuar të vërtetën e madhe që personazhet tek ” Përputhen” mund të jenë gjithçka veçse individë që sillen në mënyrë të natyrshme jo.

Personazhet në formatin tuaj janë personazhe individualiteti i të cilëve krijohet nga ju, sjellja e të cilëve udhëzohet nga ju, dashuria e të cilëve diktohet nga ju dhe puthja e të cilëve gjykohet nga ju.

Me pak fjalë, të rinjtë dhe të rejat me mish dhe gjak, ju i trajtoni si fryt të imagjinatës, ndërkohë që edhe një shkrimtar që prodhon një personazh në letërsi, do të ishte më i kujdesshëm për rrugëtimin e personazhit të tij.

LEXO EDHE:  Meta mbledh sot Këshillin e Sigurisë Kombëtare

LEXO EDHE:  Meta i jep dekoratën "Nënë Tereza", Sylviane Muselier

Ndonëse personazhi i shkrimtarit jeton veçse në mendjen e tij, ky i fundit e trajton me përkujdesjen dhe me respektin që meriton një jetë.

Ju me këtë eksperiment të neveritshëm social dhe televiziv, shkelni me këmbë dinjitetin e një djali apo të një vajze, ose e thënë ndryshe nuk keni respekt për jetën si koncept. Një jetë pa dinjitet është një jetë e çuar dëm.

Ju pretendoni të na servirni si reale diçka që është kryekëput artificiale.

Nuk ndodh në jetën reale, që një djalë apo një vajzë të jetë dëshmitar apo dëshmitare e grafikut të takimeve të dikujt që pëlqen dhe pasi ky ose kjo e fundit të ketë dalë me pesë a gjashtë vetë, djali apo vajza të presë krejt i heshtur dhe i përulur radhën e tij.

Kjo nuk ndodh sepse dashuria nuk është ndeshje sportive ku ekzistojnë stolat rezervë. Kjo nuk ndodh sepse dashuria nuk përjetohet në grup. Dashuria në grup nuk është dashuri, por orgji. Në mos qoftë orgji seksuale është orgji emocionale.

Ndaj ky eksperiment i neveritshëm televiz, nuk është gjë tjetër veçse një krim i mirëfilltë shoqëror në të cilin çdo djalë apo vajzë, duhet të vrasë çdo ndjenjë të natyrshme në emër të skenaristit të emisionit dhe në emër të famës televizive, përmes së cilës çdo i ri apo e re, mendon se do të arrijë lumturinë e munguar.

Post Scriptum- Krimi televiziv nuk prodhon gjak, por kjo nuk do të thotë se nuk ka kufoma.

 

 

 

 

 

 

LEXO TE PLOTE

Sociale

Pasditja sjell vranësira/ Njihuni me parashikimin e motit

Publikuar

-

Nga

Vendi ynë do të karakterizohet nga mot i kthjellët dhe me vranësira të lehta.

Sipas MeteoAlb deri në mesditë vendi ynë do të karakterizohet nga mot i kthjellët dhe vranësira të lehta, ku më të shpeshta vranësirat do jenë në gjysmën lindore të Shqipërisë.

Parashikohet që pasditja të sjell dendësim të vranësirave duke gjeneruar shira aftashkurtër shoqëruar me shkarkesa elektrike në zonat lindore, duke lënë pjesën tjetër të vendit me kthjellime.

LEXO EDHE:  Një televizion për Ilir Metën/ Nga trafikantët e drogës tek banda e LSI-së

LEXO EDHE:  Vërtetohet edhe një herë që Kelmend Balili ishte i Ilir Metës

Temperaturat e ajrit rriten lehtë gjatë mëngjesit dhe mesditës duke shënuar vlerat minimale dhe maksimale 12°C deri në 33°C.

Era do fryjë mesatare me shpejtësi deri 35 km/h, nga drejtimi Veriperëndimor ndërsa në det të hapur krijohet dallgëzim 3 ballë.

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Parlamenti i Malit të Zi, shkarkon ministrin që mohoi gjenocidin në Srebrenicë

Publikuar

-

Nga

Parlamenti i Malit të Zi, shkarkon ministrin që mohoi gjenocidin në Srebrenicë

Parlamenti i Malit të Zi, të enjten mbrëma shkarkoi ministrin e Drejtësisë dhe të Drejtave të Njeriut dhe Pakicave, Vladimir Leposaviç, për shkak të qëndrimit të tij mohues ndaj gjenocidit në Srebrenicë.

Shkarkimi i tij u bë me propozimin e kryeministrit malazez, Zdravko Krivokapiç. Për shkarkimin e tij votuan 43 nga 81 deputetet e parlamentit malazez, ndërsa 27 ishin kundër. Propozimi u mbështet edhe nga Partia Demokratike Socialiste e presidentit Milo Gjukanoviç, që është në opozitë.

Kryeministri Zdravko Krivokapiç, propozoi shkarkimin e ministrit Leposaviç, pasi që në një seancë parlamentare më 26 mars të këtij viti, ai tha se është i gatshëm të pranojë se në Srebrenicë ka ndodhur gjenocid “kur një gjë e tillë të vërtetohet përtej çdo dyshimi”.

Deklarata e tij shkaktoi reagime të ashpra në opinionin vendas e ndërkombëtar. Kritikët thanë se ministri Leposaviç sfidoi edhe legjitimitetin e Gjykatës së Hagës për krime lufte në ish-Jugosllavi, që ka konstatuar se në Srebrenicë ka ndodhur gjenocid.

Kryeministri Krivokapiç tha se Vladimir Leposaviç, si ministër ka qenë i detyruar që t’i përgjigjej pyetjes parlamentare rreth Srebrenicës në frymën e politikës së qeverisë, e jo në frymën e debatit akademik.

LEXO EDHE:  Shënim/ Këta janë çmendur që të gjithë

LEXO EDHE:  Kriza në koalicion/ Rama i pasigurt për votat e Ilir Metës

“I kam kërkuar dorëheqjen sepse është më mirë që me një akt personal, të tregojmë përgjegjësi”, tha kryeministri Krivokapiç.

Megjithatë, ministri Leposaviç nuk pranoi të ofrojë dorëheqje, pasi u mbështet edhe nga një shumicë e deputetëve proserb pjesë e partive në pushtet. Partia pro-ruse në Mal të Zi, Fronti Demokratik, e mbështeti ministrin duke vlerësuar se “Leposaviç nuk tha asgjë që nuk është pozicioni i çdo serbi në Mal të Zi”.

Pjesëtarët e kësaj partie paralajmëruan se shkarkimi i tij mund të çojë në rënien e qeverisë malazeze ditëve në vijim.

Parlamenti malazez po ashtu miratoi një rezolutë me të cilën ndalohet mohimi i gjenocidit ne Srebrenicë. Në mbështetje të rezolutës votuan 55 deputetë, 19 ishin kundër dhe 7 veta abstenuan.

Në korrik të vitit 1995, forcat e serbëve të Bosnjës pushtuan Srebrenicën, një qytetit që ishte shpallur zonë e sigurt nga Kombet e Bashkuara. Më shumë se 8 mijë burra e djem boshnjakë u ekzekutuan dhe trupat e tyre u hodhën në varreza masive në zonë. Ajo ishte ngjarja më e rëndë në Evropë pas Luftës së Dytë Botërore dhe u shpall si gjenocid nga gjykatat e Kombeve të Bashkuara./ VOA

LEXO TE PLOTE