Connect with Us

Birra po pakësohet/Ja shkaku kryesor

Life Style

Birra po pakësohet/Ja shkaku kryesor

Publikuar

-

Të apasionuarit pas birrës me ngjyrë të kristaltë asaj të errët, bjondes dhe llojeve të tjera të përzgjedhura apo të stazhionuara duhet të përgatiten.

Rritja e valës së të nxehtit dhe thatësirës të shkaktuara nga ndryshimi klimatik pritet të shoqërohen me një rënie graduale të prodhimit të elbit, dhe për rrjedhojë të birrës.

Prodhimi i elbit është i lidhur ngushtë me motin, për këtë arsye temperaturat ekstreme do të ndikojnë ndjeshëm në uljen e sasisë së prodhimit, duke e bërë pijen alkoolike më popullore në botë gjithnjë e më të rrallë dhe më të shtrenjtë, bën me dije studimi i publikuar sot.

“Një rënie në prodhimin global të elbit, përkthehet në një rënie edhe më e madhe në prodhimin e elbit që është i lidhur ngushtë me prodhimin e birrës”, shprehet Dabo Guan, pedagog i ekonomisë për ndryshimet klimatike në Universitetin e Anglisë Lindore (Britanisë së Madhe), duke vënë në dukje se “kulturat me cilësi të lartë janë edhe më të ndjeshme ndaj kushteve klimatike”.

LEXO EDHE:  Efektet negative që mund të shkaktojë gjumi i tepërt

Vetëm elbi i cilësisë më të mirë (më pak se 20% e elbit në rang botëror) shkon për prodhimin e birrës, pjesa tjetër që mbetet përdoret për ushqim për bagëtinë.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Showbizz

Tifozja më “hot” e Instagramit/ Njihuni me “bishën ruse” që përvëlon me fotot e saj

Publikuar

-

Nga

Anna Chernova e njohur ndryshe si Anella Miller po i çmend të gjithë ndjekësit e saj në Instagram. Modelja ruse është mjaft e komentuar për linjat e saj perfekte si dhe për fotot fanatstike që ndan në Instagram.

Ajo njihet gjithashtu si një modele fitnesi si dhe një nga yjet e Instagramit. Famën e saj dhe 2.5 milionë ndjekës ajo i arriti duke pozuar shumë seksi në rrjetet sociale.Për më tepër shihni galerinë e mëposhtme./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Një “zjarr” si Kelly Galle/ Fotot më magjepsëse të yllit të pasarelave

Publikuar

-

Nga

Një “zjarr” si Kelly Galle/ Fotot më magjepsëse të yllit të pasarelave

Kelly Galle është një nga modelet më seksi të pasarelave. Kelly ka një trup tejet të tonifikuar dhe këtë e tregon në të gjitha fotot e saj me bikini.

Këmbë të tonifikuara dhe bark me muksuj, modelja ka trupin që çdo femër do të dëshironte.Bukuroshja është një nga modelet e Victoria Secret dhe nuk ndalet së provokuari me fotot e saj.Për më tepër shihni galerinë e mëposhtme./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Showbizz

Modelja më provokuese e momentit/ Fotot më fantastike të Devin Brugman

Publikuar

-

Nga

Modelja më provokuese e momentit/ Fotot më fantastike të Devin Brugman

Devin Brugman është një modele amerikane e cila ka pushtuar Instagramin me fotot e saj provokuese. Ajo numëron mbi 1 milion ndjekës në rrjetet sociale të cilëve iu dhuron poza të nxehta.

29 vjecarja është një modele e famshme në Amerikë, por jo vetëm, sepse ajo njihet edhe si sipërmarrëse dhe blogere.Ndër të tjera, ajo është e njohur dhe në botën e futbollit amerikan, për shkak se në vitin 2013 ajo ka qenë e lidhur me Greg Little. Për më tepër shihni galerinë e mëposhtme./ CNA.al

LEXO TE PLOTE