Connect with Us

“Le të më bëhet gjyqi këtu”/ Balla sfidon Bashën nga Brukseli

Aktualitet

“Le të më bëhet gjyqi këtu”/ Balla sfidon Bashën nga Brukseli

Publikuar

-

Pas sherrit mes PD dhe PS në komisionin e PE, ku opozita braktisi edhe punimet, ka reaguar kreu i grupit parlamentar socialist, Taulant Balla.

Deputeti i PS-së Taulant Balla, njëherësh edhe bashkëkryetar i Komisionit të Përbashkët Ndërparlamentar të Shqipërisë, nga Brukseli ai tha se betejat mes kampeve politike duhet të lihen në Shqipëri.

Po ashtu Balla sfidoi hapur Lulzim Bashën, ndërsa u shpreh se nëse ndonjë nga akuzat që lëshoi deputeti i PD-së Genc Pollo është e vërtetë, ishte i gatshëm që t’i bëhet gjyqi në Luksemburg.

“Ne duhet të lëmë betejat tona në Shqipëri, dhe këtu të bashkojmë forcat me ju. Nëse 1% kaq është shumë 1 në 1 mln nga gjithcka sa tha z. Pollo jam gati të më bëhet gjyqi ne gjykaten e Luksemburgut”, tha ai.

“Ata duhet të votojnë bashkë me mua ligjin e Magjistraturës. Dy vite me parë votuam reformën në drejtësi. Ishte Kukan, Fleckenstain, por ka shumë ligje në parlament që kërkojnë shumicë të cilësuar në parlament kolegët ne parlament duhet të kuptojnë se nëse duan të vijnë në pushtet vihet me zgjedhje të lira. Ndryshimi nuk behet me marrëveshje por përmes votës se popullit dhe te kesh zgjedhjet e lira. Ndryshimi nuk behet me marrëveshje por përmes votës se popullit dhe te kesh zgjedhjet e lira ne thamë se duhet te bëjmë ndryshimet ne kodin zgjedhor. Drafti është këtu, unë dua t’ju jap një kopje gjithçka është aty nga A te ZH. Vettingu po vazhdon gjysma e tyre që e kanë kaluar, për fat të keq ose për fat të mirë. Faleminderit për angazhimin tuaj. Ju e doni vendin tim më shume se opozita jonë”, tha ai.

“Padrino i baronit të drogës, të ikë nga delegacioni”/ PS-PD përplasen edhe në PE

Fleckenstein “shuplakë” politikës/ Nuk jam prokuror, më sillni provat

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Rindërtohet shtëpia e kreut të PD në Farkë/ Rama e viziton: Sa më shumë na shani, aq më shumë na motivoni

Publikuar

-

Nga

Rindërtohet shtëpia e kreut të PD në Farkë/ Rama e viziton: Sa më shumë na shani, aq më shumë na motivoni

Kryeministri Rama dhe kreu i bashkise se Tiranes, Veliaj, kane qene sot ne Farke, ku ka nisur rindertimi i banesave individuale te shkaterruara nga tërmeti i 26 nëntorit.

Gjatë inspektimit të punimeve, ata u ndalen ne familjen e madhe të kreut të PD-së, dega Farkë, ku katër kurora mbetën të pastreha nga tërmeti.

Sipas premtimit, çdo kurorë do të ketë edhe një banesë të sajën personale. Gjatë bashkëbisedimit nuk munguan edhe batutat mes Ramës e Veliajt me kreun e PD.

Veliaj: Edhe pse keni qenë katër kurora në një shtëpi, do merrni katër shtëpi. Çimi është dhe kryetar i Partisë Demokratike. Me Çimin në fushatë jemi përfballë, kurse në tërmet jemi bashkë për të ndërtuar.LEXO EDHE:  Zgjedhja e presidentit të Komisionit Europian/ Basha tregon kë do votojë

Çimi: Demokracia kështu e ka.

LEXO EDHE:  Flamur Noka i “ngjall” shpresat Bashës/ Europa po i hap rrugën drejt pushtetit

Rama: Demokracia ka dhe një gjë, ju na shani, ne ndërtojmë për ju. Po s’na shatë ju ne nuk e mbledhim dot mendjen fort. Sa më shumë që na shani ju, aq më shumë na motivoni kështu që nga një shtëpi, katër shtëpi. Koalicion shpish. Mos u ankoni se nuk lejohen koalicionet, koalicionet lejohen. Të gjithë bashkë, por secili në çatinë e vet që të mos krijohet sherr brenda për brenda.

 

LEXO TE PLOTE

Kronika

Seanca e sigurisë për gjyqin e gjobës 50 milionë/ Avokati zbulon çfarë ndodhi në Gjykatë: Prova për ndërkombëtarët

Publikuar

-

Nga

Avokati Altin Goxhaj ka zbardhur detaje në lidhje me seancën gjyqësore, për gjyqin e gjobës 50 milionëshe, për protestat e zhvilluara gjatë pandemisë.

Në një postim në rrjetet sociale, Goxhaj shkruan se seanca e radhës është lënë për në datën 18 shtator 2020, ndërsa shton se sot ka siguruar provat për ndërkombëtarët, mbi aktët diktatoriale, siç i cilëson ai masat e marra gjatë pandemisë.

“Seanca e sigurisë për gjyqin e gjobës 50 milionëshe (seanca tjetër u la në 18 shtator 2020) me gjyqtare gruan e kryetarit të ri socialist të KLSH-së Arben Shehu.

Sot i siguruam provat audio për institucionet ndërkombëtare (Bruksel, Strasburg, Ëashington) mbi Regjimin Diktatorial të Soros që me Aktet Administrative e PLANdemisë po zëvendëson Kodin Penal të Diktaturës dhe Dënimet me pushkatim për kundërshtarët e regjimit po i zëvendëson me shtrëngime drejt vetëvrasjeve apo detyrime për azil politik!”-shkruan avokati.LEXO EDHE:  Flamur Noka i “ngjall” shpresat Bashës/ Europa po i hap rrugën drejt pushtetit

Më tej, ai thekson se gjykatësja, e cila është bashkëshortja e kreut të KLSH-së, Arben Shehu, ka rrëzuar kërkesën për pezullimin e gjobës.

LEXO EDHE:  Flamur Noka i “ngjall” shpresat Bashës/ Europa po i hap rrugën drejt pushtetit

Argumenti i gjykatëses, sipas Goxhajt ishte me pretendimin se “ende s’më ka ardhur Urdhëri i Ekzekutimit nga Përmbaruesi i Policisë dhe nuk provova që do më bëhej ndonjë dëm i madh po të paguaja 50 milionë lekë dhe refuzoi të merrte provën e vërtetimit të pagës!”.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kërkuan mbledhjen e Këshillit Politik për listat/ Rama i përgjigjet Metës dhe Bashës

Publikuar

-

Nga

Presidenti Meta, kryeministri Rama, kreu i PD, Basha

Kryeministri Edi Rama ka reaguar në lidhje me kërkesën e presidentit Ilir Meta dhe kreut të PD-së, Lulzim Basha për mbledhjen e Këshillit Politik për të diskutuar hapjen e listave dhe koalicionet.

Rama ka pranuar kërkesën e Bashës dhe Metës, ndërsa thekson se është gati që të shkojë edhe vetë në Këshillin Politik, që të hënën.“PS e ka gjithë vullnetin të bëjë çdo përpjekje për ta bindur PDLSIOP për dobinë që nisma kushtetuese ka për Shqipërinë,e unë jam i gatshëm të shkoj vetë në Këshillin Politik këtë herë,ku po erdhi dhe LB apo edhe IM nëse dëshirojnë, do jetë edhe më mirë padyshim. Gati që të hënën!

LEXO EDHE:  Skandali/ Avokatja e Popullit nuk reagon për helmimin e banorëve

LEXO EDHE:  Përfundon takimi i Bashës me aleatët/ “Koalicioni funksional”

PS nuk ka asnjë obligim ndaj PDLSI përveç marrëveshjes së 5 qershorit, të cilën do ta mbështesë deri në fund! Por nëse opozita presidenciale (OP) mendon se nisma zyrtare kushtetuese ia vlen të diskutohet në Këshillin Politik,PS s’ka si të jetë kundër,madje megjithë OP në tryezë!” shkruan Rama, në një postim në rrjetet sociale.

LEXO TE PLOTE