Connect with us

Aktualitet

Startimi i Lotarisë Amerikane/ Ambasada tregon 5 këshillat e rëndësishme

Publikuar

-

Ambasada Amerikane ka bërë një njoftim të rëndësishëm për të gjithë ata që po aplikojnë për Lotarinë Amerikane, e cila ka nisur me 3 tetor.

Ambasada me anë të një postimi në Facebook ka dhënë 5 këshilla të rëndësishme që ju duhen në momentin kur të bëni aplikimin.

Mesazhi i Ambasades

Po mendoni të aplikoni për Lotarinë Amerikane 2020? Mos harroni këto 5 këshilla të thjeshta kur të aplikoni. Vizitoni faqen tonë të internetit dhe lexoni në shqip udhëzimet e Lotarisë Amerikane për këtë vit 👉https://bit.ly/2l7myjg ose postoni pyetjet tuaja në hapësirën e komenteve mëposhtë, duke përdorur #pyetanen.

Aktualitet

Dështimet e qeverisë/ Zbulohen truket e Ramës për të fshehur skandalet  

Publikuar

-

By

Kryeministri Rama vijon të manipulojë opinionin publik, me qëllim fshehjen e skandaleve dhe dështimet e qeverisë.

Rama, për të shmangur koston që vjen nga opinioni publik për denoncimet për keqqeverisjen dhe problematikat që ka çdo ditë, ka gjetur një formë. Të shmangë dhe të shtypë çdo informacion dhe çdo qëndrim publik që jep kosto në qeverisje. Ka gjetur një mënyrë të veçantë. Përtej “shpifjes” që do i detyrojë ministrat të ngrenë padi për shpifjen, gjë e cila duket se në fakt po tremb shpifësat, por ne si media nuk na tremb kjo pasi jemi të gatshëm të përballemi kur dhe ku të dojë, në mëngjes, në drekë dhe në darkë, madje jemi përballur dhe kemi fituar, por problemi qëndron tek sjellja e qeverisë, e cila kërkon që të bëjë propagandë çdo moment dhe nuk pranon kritika. Në fillim sulmoi mediat, duke i quajtur kazan, me qëllim që të ulë kredibilitetin e tyre në opinionin publik dhe më pas për të mbytur dhe zhdukur zërat, të cilat mund të japin kosto, të tilla si ankesat e qytetarëve, denoncimet, problematikat që kanë në raport me zyrat e shtetit, fenomenet e korrupsionit në administratë, problemet me legalizimet e të tjera si këto, qeveria ka gjetur një mënyrë perfekte.

Së pari, që mos dilnin në opinion problematikat dhe hallet e njerëzve, pra skandalet që ndodhin çdo ditë në zyrat e shtetit, mosfunksionimi dhe keqmenaxhimi i tyre, apo korrupsioni që është i frikshëm, Rama ka ndërtuar një portal, të cilin e quan “Portali për bashkëqeverisjen”. Dhe qytetarët, të cilët i drejtoheshin medias, denonconin në media apo emsionet investigative apo edhe në portale të ndryshme, tashmë qeveria ka gjetur një zgjidhje, duke “gënjyer”. I thotë qytetarëve, “hajde se ta zgjidh unë hallin, raporto tek portali për bashkëqeverisjen”, ndërkohë që në fakt qeveria e ka për detyrë ta zgjidhë pa ja thënë në portal.

Institucionet dhe strukturat e shtetit, duhet ta monitorojnë moszbatimin e ligjit nga vartësit e tyre. Pra, nga ata që punojnë në zyrat që ju shërbejnë qytetarëve çdo ditë. Dhe këtu hileja është se qeveria “fshihet pas gishtit”. Në vend që të kontrollojë institucionet, thotë “hajde denonco ti tek unë”.

Por, kontrollin qendra si e bën? Në fakt kjo tregon se piramida nuk funksionon nga lart-poshtë. Pra, ka një ndarje dhe kjo është loja e parë. “Ma ço hallin ti mua, se ta zgjidh unë”.

Por, kjo bën që mos të dalë në opinion publik, kjo bën që qytetari të mos ja thotë medias. Kjo bën që qytetari të mos e çojë në një radio apo telvizion denoncimin e tij, të mos e shkruajën në rrjetet sociale, pra nuk bëhet publike. Por, e shkruan te portal i kryeministrit dhe ja zgjidhin ata që në fakt e kishin për detyrë t’ja zgjidhnin dhe pastaj bashkë me Ramën të dalë në konferencë shtypi dhe të thotë “Faleminderit qeverisë”, ndërkohë që në fakt qeveria e kishte detyrë ligjore.

E dyta, është se pasi ndërtoi këtë, tani doli te shpifja. Dhe kjo tregon se Rama ka problem të madh propagandën.

Pra, në fillim nxorën portalin, ndërsa tani bëjnë këtë lojën me ligjin e shpifjes, nga frika e vetme që mediat thonë realitetin. Nuk e përjashtojmë edhe faktin që në ndonjë rast tek-tuk mund të ketë edhe shpifje, mund të ketë edhe abuzime në media, kjo nuk diskutohet, por për këtë ekziston një ligj. E ka neni 120 i Kodit Penal. Është i përcaktuar dhe askush nuk ka ndaluar asnjë ministër apo zyrtarë të shkojë dhe të bëjë kallzim penal për shpifje. Madje ka pasur me dhjetëra padi, por mesa duket Rama po përdor teorinë e propagandës. Nuk do që dikush ta shajë apo të bëjë kritika.

Dhe për këtë gjetur  zgjidhje. Në fillim i futi në portalin e bashkëqeverisjes, ku çojnë hallin e i mbyllin zërin që mos të dalin jashtë dhe problemet e hallegjinjve i marrin e i përdorin për propagandë. Ndërtojnë një staf në kryeministri, që sulmojnë në rrjetet sociale dhe bëjnë propagandë pa fund, dhe e treta i fut dënimin e shpifjes, që të trembë mediat.

Por, nuk i mjaftojnë këto që kanë kapur. Televizionet kombëtare apo edhe agjenci të tjera mediatike, por tani kërkon të kërcënojë dhe të trembë edhe ato portale që e kritikojnë, që ndoshta edhe ka abuzime në disa raste, por këtë shumë mirë mund ta kishin frenuar me ligj.

Dhe askush nuk thotë se thelbi nuk është tek shpifja, por te propaganda e qeverisë, e cila kërkon të mbysë çdo zë kundër. Në fillim e bëri duke hapur portalin e ashtuquajtur për “bashkëqeverisjen”, dhe tashmë duke kërcënuar./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Pollo-Ballës: Fytyra që diskrediton Shqipërinë në PE

Publikuar

-

By

Pas deklaratës së kreut të Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla, i cili i kërkonte Bashës të tërhiqte urdhrat e dhënë për deputetët e PD në Parlamentin Europian, ka reaguar deputeti demokrat Genc Pollo.

Në një postim në rrjete sociale, Pollo shkruan se vetëm prezenca e Ballës në PE diskrediton Shqipërinë para Europës.

Postimi i plotë:

Edi Rama nguli këmbë, ndoshta më shumë nga halli sesa nga qejfi, që Taulant Balla të mbetet fytyra parlamentare e Shqipërisë kundrejt Parlamentit Europian e Bashkimit Europian. Kjo është menyra më efektive për të diskredituar Shqipërinë para Europës mbasi i u mbushën rradhët e deputetëve
e kryebashkiakëve socialistë me soj e sorollop banditësh. Pse duhet që i pari i delgacionit parlamentar në Bruksel të jetë boçe e brekushe me begot, beçot, rrajot e të tjerë si ata. Apo tani që na doli ministri për Europën në biseda me bandat kush pyet për Taulantin./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Shënoi golin e fitores në fund kundër Polonisë/ Futbollisti i ri i Italisë përlot tifozët me gjestin e tij

Publikuar

-

By

Një gol në shtesë është gjithnjë i veçantë dhe festohet jashtëzakonisht kur vlen tre pikët, por goli i shënuar nga Cristiano Biraghi të dielën në mbrëmje në Poloni ka pasur vlerë të jashtëzakonshme për Italinë, sepse evitoi rrezikun e zbritjes nga Liga A në Ligën e Kombeve, çka vlen shumë për të ardhmen.

Një gol i veçantë edhe për Biraghi-n, i cili festoi me duart nga qielli, duke formuar numrin 13, atë të ish-kapitenit të Fiorentina-s, Davide Astori, i ndarë nga jeta pak muaj më parë për një atak kardiak. “Golin ia kushtova kapitenit tim, sepse është falë tij dhe mësimeve të tij që jam tashmë në kombëtare”, tha mbrojtësi 26-vjeçar pas ndeshjes.

Ndërkaq, Italia do të luajë ndaj Portugalisë ndeshjen e fundit në grup duke e ditur se fitorja mund ta kualifikojë, nëse Portugalia nuk fiton në shtëpi ndaj Polonisë. /CNA.al

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet12:35 - 15 Tetor, 2018

Dështimet e qeverisë/ Zbulohen truket e Ramës për të fshehur skandalet  

Kryeministri Rama vijon të manipulojë opinionin publik, me qëllim fshehjen e skandaleve dhe dështimet e qeverisë. Rama, për të shmangur...

Aktualitet12:25 - 15 Tetor, 2018

Pollo-Ballës: Fytyra që diskrediton Shqipërinë në PE

Pas deklaratës së kreut të Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla, i cili i kërkonte Bashës të tërhiqte urdhrat...

Aktualitet12:18 - 15 Tetor, 2018

Shënoi golin e fitores në fund kundër Polonisë/ Futbollisti i ri i Italisë përlot tifozët me gjestin e tij

Një gol në shtesë është gjithnjë i veçantë dhe festohet jashtëzakonisht kur vlen tre pikët, por goli i shënuar nga...

Aktualitet12:10 - 15 Tetor, 2018

Siguria ushqimore në rrezik/ AKU gjobit 4 biznese në Milot

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit në kuadër të përpjekjeve për të vënë kontroll në tregjet mbarë vendit ka nisur inspektimin në...

Aktualitet12:02 - 15 Tetor, 2018

Basha i përgjigjet Ramës/ “Ardi Veliu duhet të ishte në arrest”

Pas deklaratave të kryeministrit Edi Rama, i cili akuzon PD-në si fabrikuese të telenovelave, duke ju referuar çështjes “Babale” dhe...

Aktualitet11:51 - 15 Tetor, 2018

Masakra në ish-Bllok/ Rama mesazh Policisë së Shtetit

Kryeministri Edi Rama në një deklaratë për mediat nga ambientet e Ministrisë së Brendshme është shprehur se sot qeveria po...

Aktualitet11:36 - 15 Tetor, 2018

Zbardhet lista me portalet e paregjistruar/ Mes tyre edhe emra shumë të njohur të ekranit

AKEP në një njoftim për shtyp ka nxjerre listën e parë të portaleve që u kerkohet regjistrimi brenda 72 orësh...

Aktualitet11:30 - 15 Tetor, 2018

Balla kërcënon Bashën/ Tërhiqe urdhrin për rrëmujë në PE

Kreu i grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla në një postim në rrjetet sociale i ka bërë thirrje kreut...

Aktualitet11:12 - 15 Tetor, 2018

Sabien Lilaj nxjerr zbuluar gënjeshtrën e Panuccit/ Nuk kam probleme fizike, por …

Sabien Lilaj, mesfushori i kombëtares së Shqipërisë, ka folur në përfundim të ndeshjes së humbur 2-0 me Izraelin. “Mendoj se...

Aktualitet11:12 - 15 Tetor, 2018

Zgjaten hetimet për ish-ministrin, Saimir Tahiri

Sot pritej që Prokuroria e Krimeve të Rënda të deklaronte përfundimet e nxjerra nga dosja hetimore e ish-ministrit të Brendshëm...

Aktualitet11:05 - 15 Tetor, 2018

Tek Partizani janë në ankth/ Dëmtimi i Alban Hoxhës është shumë më i rëndë nga sa ishte parashikuar

Lajmi i dhënë nga FSHF për dëmtimin e Alban Hoxhës dhe largimin e tij nga grumbullimi para sfidës me Izraelin...

Aktualitet11:04 - 15 Tetor, 2018

Masakra e trefishtë në Mat/ Gjykata jep vendimin për autorin

Gjykata ka lënë në burg autorin e masakrës së Matit, Kujtim Koxha, 54-vjeç, i cili u mori jetën tre punonjësve...

Aktualitet10:50 - 15 Tetor, 2018

74-vjetori i lindjes/ Berisha mesazh në rrjetet sociale

Ish-kryeministri Sali Berisha, mbush sot 74 vjet. Kjo është bërë e ditur nga vetë Berisha, nëpërmjet një postimi në rrjetet...

Aktualitet10:21 - 15 Tetor, 2018

Video-“Mos gënje për ato që shohim çdo ditë”/ Qytetarët degjenerojnë Ramën

Në vijim të ritualit të tij të përditshëm, kryeministri Rama ka publikuar mëngjesin e sotëm në rrjetet sociale një video,...

Aktualitet10:10 - 15 Tetor, 2018

Tre të vdekur dhe një i plagosur/ Zbardhet dëshmia e autorit të masakrës së Matit

Kujtim Koxha, autori i masakrës së Matit ku mbetën të vrarë tre persona dhe një tjetër mbeti i plagosur do...

Aktualitet10:10 - 15 Tetor, 2018

AlbChrome ringjall ferrokromin në Burrel/ 100 vende të reja pune

Uzina e Ferro-kromit në Burrel po njeh një transformim të jashtëzakonshëm me një ndikim të madh ekonomiko-social për zonën, po...

Aktualitet09:50 - 15 Tetor, 2018

“Rrjedhje kolektive në PD”/ Basha në panik

Deputeti i Partisë Socialiste, Pjerin Ndreu, deklaron se PD po shkon drejt rrjedhjes kolektive. Në një postim në rrjetet sociale, Ndreu...

Aktualitet09:45 - 15 Tetor, 2018

Universitetet çelin sot dyert/ 22 mijë studentë për herë të parë në auditorë

Sot nis viti i ri akademik 2018-2019 për rreth 83 mijë studentë në ciklin e parë. 22 mijë prej studentëve...

Aktualitet09:28 - 15 Tetor, 2018

“Asnjë qindarkë në kumar”/ Çfarë thoshte Rama në 2013-ën

Kreu i grupit parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili ka lëshuar një lumë akuzash në drejtim të kryeministrit Edi Rama për...

Aktualitet09:13 - 15 Tetor, 2018

Kapja e strukturave/ Basha urdhëron manipulimin e zgjedhjeve në bazë

Enno Bozdo, sekretari që nuk u vu as deputet vazhdon misionin për shkatërrimin e PD këtë herë në Berat. Njeriu...

Aktualitet08:52 - 15 Tetor, 2018

Krimet e Rënda vendosin sot për “fatin” e Saimir Tahirit

Tashmë kanë përfunduar afatet tremujore të hetimit të dosjes së ish-ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri, ndërsa sot, Prokuroria e Krimeve...

Aktualitet08:39 - 15 Tetor, 2018

Shtypi i ditës, 15 tetor 2018

Këto janë disa ptrej titujve kryesorë të shtypit të shkruar për ditën e sotme, datë 15 tetor 2018: “Gazeta Shqiptare”...

Aktualitet08:25 - 15 Tetor, 2018

Horoskopi javor, nga 15 tetor deri 21 tetor 2018

DASHI 21. mars – 20. prill Këtë jave do këtë edhe dite te vështira për juve qe jeni ne një lidhje,...

Aktualitet08:16 - 15 Tetor, 2018

Kapriçot e motit/ Ja çfarë pritet për orët në vijim

Orët e para të ditës do të jenë me kthjellime e vranësira të shpeshta në të gjithë territorin e vendit....

Aktualitet08:07 - 15 Tetor, 2018

Horoskopi i ditës, 15 tetor 2018

DASHI 21. mars – 20. prill Edhe pse do dëshironi te kaloni me tepër kohe me partnerin, nuk do e keni...

Aktualitet23:24 - 14 Tetor, 2018

Panucci e bën sërish/ “Tërbon” Ilda Bejlerin me gjestin e tij

Pas ndeshjes me Jordaninë ku italiani nuk pranoi të prononcohej për Supersport ne Digitalb, është sërish sot që e përsërit...

Aktualitet23:17 - 14 Tetor, 2018

Kjo është mundësia e vetme që Shqipëria të renditet e para në grup/ Duket e vështirë për t’u besuar por…

Shqipëria mbetet në kuotën e 3 pikëve në grup, ndërsa Izraeli mban vendin e parë me 6 pikë, ndërsa Skocia...

Aktualitet22:57 - 14 Tetor, 2018

Panucci befason me deklaratën pas humbjes nga Izraeli/ Në atë moment ishim në gjumë…

Pas ndeshjes me Izraelin, trajneri Panucci foli për Rtsh ku deklaroi: Luajtëm mirë, patëm raste, kontrollin e topit. Pse humbëm?...

Trending

Read previous post:
Zbulohen prapaskenat e hetimit të çështjes “Babale”/ Si u manipuluan provat

Deputeti i Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj dhe këshilltari ligjor në PD, Gazmend Bardhi kanë zbardhur sot të tjera detaje në...

Close