Connect with us

Aktualitet

Portali i Lulit heq lajmin për Fevzon dhe Loliten

Publikuar

-

Portali online “politico” ka botuar një shkrim, sipas të cilit menaxheri i faqes “Lolita” është brenda stafit të emisionit Opinion.

Shkrimi në fjalë i referohej një statusi të hedhur gabimisht në faqen në rrjetet sociale të emisionit “Opinion”,  ku nuk është hera e parë që dalin statuse të Lolitës.

Lajmi është bërë, por portali i këshilltarit të Lulit dhe që dihet e kush e financon, që më shumë e lexon kunati tek zyra  e tij e ka nxjerrë dhe më pas e ka fshirë./CNA.al

http://politiko.al/lolita-gjendet-brenda-stafit-te-emisionit-opinion/

LEXO EDHE:  Dështimet e qeverisë/ Zbulohen truket e Ramës për të fshehur skandalet  

 

 

Aktualitet

Pasioni për t’u bërë punonjës Policie/ Nisi sot faza e parë e konkurimit

Publikuar

-

By

Në ambientet e Pallatit të Kongreseve ka filluar sot testimi i kandidatëve që konkurojnë për të ndjekur studimet në Akademinë e Sigurisë, për pozicionin Patrullë e Përgjithshme. Ky është testimi me shkrim që do të zhvillohet gjatë dy ditëve në vijim dhe që i paraprin testimit fizik dhe atij psikologjik.

Në këtë testim marrin pjesë rreth 2700 të rinj nga i gjithë vendi, të cilët konkurojnë për 150 vende në Policinë e Shtetit.

Ditën e sotme kandidatët testohen mbi njohuritë e shkollës së mesme, ndërsa pjesët e tjera të konkurimit janë testimi fizik dhe ai psikologjik.

Testimi me shkrim monitorohet me kamera edhe nga një grup i Drejtorisë së Përgjitshme të Policisë së Shtetit, nga SHÇBA, ICITAP e PAMECA.

Në hapjen e konkurimit, kandidatët i ka përshëndetur edhe Drejtori i Akademisë së Sigurisë, Bilbil Mema:

“Përshëndetje të gjithëve!

Unë që po ju flas jam Drejtori i Akademisë së Sigurisë  së Shqipërisë, dhe ju uroj të gjithëve, mirëse keni ardhur në këtë testim, shumë të rëndësishëm për Policinë e Shtetit.

Ju jeni të mrekullueshëm të gjithë, sepse me kërkesën tuaj doni të jepni kontributin për sigurinë publike në Shqipëri, dhe kjo është shpresë shumë e madhe , garanci shumë e madhe  për jetën tonë shoqërore, për familjet tona.

Ju e bëtë këtë me vullnetin tuaj të lirë, që të vini të konkuroni, dhe një farë mënyre jeni të gjithë  fitues sepse jeni krenar që keni pranuar të vini të konkuroni për të dhënë kontributin tuaj në sigurinë publike.

Natyrisht sot është një garë, jo të gjithë do të fitojnë, por ju e treguat veten tuaj. Këtu do të zgjidhen nga ju kolegët më të mirë, në një konkurim që ju do ta shikoni, do të jetë  krejt transparent, ku do të testohen njohuritë tuaja që keni marrë në shkollën e mesme, që janë të përgjithshme dhe mbi bazën e atyre, pastaj ju do të vazhdoni me karrierën tuaj në Polici”.

LEXO EDHE:  Dështimet e qeverisë/ Zbulohen truket e Ramës për të fshehur skandalet  

Në fjalën e tij, Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Ardi Veliu, ka theksuar:

“Unë dua t’ju falenderoj të gjithëve që iu përgjigjët thirrjes sonë për tu bërë pjesë e procesit të përzgjedhjes në Akademinë e Rendit dhe Sigurisë, iu përgjigjët jo vetëm thirrjes sonë, por dhe dëshirës tuaj për tu bërë pjesë e organizatës së Policisë. Që të jesh punonjës Policie nuk është vetëm privilegj, por dhe është sakrificë dhe ata të cilët do të arrijnë të kalojnë me sukses këtë proces, do të sakrifikojnë nga jeta e tyre, nga koha e lirë e tyre, do të privohen nga disa të drejta, por gjithsesi që të shërbesh në organizatën e Policisë është një privilegj. E tha edhe drejtori i Akademisë që procesi i përzgjedhjes do të jetë një proces i gjatë, do të jetë transparent dhe unë nuk dua që t’ju shtoj më shumë emocione për faktin se sot do të jetë një ditë e gjatë për ju. Ju uroj të gjithëve suksese dhe le të fitojnë më të mirët”.

Më tej procesi vijoi me shpërndarjen e materialeve të nevojshme për testimin dhe hapjen e tezave të provimit, nën mbikëqyrjen e Komisionit të ngritur posaçërisht për këtë fazë të konkurimit.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Rama ultimatum Ardi Veliut/ Arresto Kelmend Balilin

Publikuar

-

By

Ditën e sotme në një deklaratë për media nga ambientet e Ministrisë së Brendshëm, kryeministri Edi Rama teksa fliste për të fortët i ka bërë thirrje drejtorit të Përgjithshëm të Policisë së Shtetit të arrestojë Kelmend Balilin.

Rama ka thënë se që të ruhet dinjiteti i Policisë së shtetit duhet që të arrestohet Balili, gjithashtu duhet të hiqen nga puna të gjithë ata që abuzojnë me detyrën.

“Dinjitet është që komuniteti të mos ketë problem kur del nga shtëpia një i fortë, por të garantojmë që çdo i fortë të ketë problem. Çdo familje të jetë si në shtëpi të vet në çdo hapësirë publike, kurse të fortëve, klubet, parqet, t’iu duken dhe i huaj dhe të maten mirë kur hedhin hapin dhe hapin gojën.

LEXO EDHE:  Dështimet e qeverisë/ Zbulohen truket e Ramës për të fshehur skandalet  

Nuk dua i dashur drejtor i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, të na përmendë ambasadorja e re amerikane se kemi ende pa arrestuar Klemend Balilin, ashtu si nuk dua të jenë në detyrë drejtorë e shefa, në zona, apo pika ku uniforma dhe dinjiteti vihet në diskutim nga persona te tille, dhe makinat e pordhës së tyre, po as nga kundërvajtësit që gërryejnë lumenj, presin pemë, hedhim inerte.

Qoftë për të kapur Klement Balilin, për të gozhduar të fortë të tjerë”,-tha Rama./ CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Dështimet e qeverisë/ Zbulohen truket e Ramës për të fshehur skandalet  

Publikuar

-

By

Kryeministri Rama vijon të manipulojë opinionin publik, me qëllim fshehjen e skandaleve dhe dështimet e qeverisë.

Rama, për të shmangur koston që vjen nga opinioni publik për denoncimet për keqqeverisjen dhe problematikat që ka çdo ditë, ka gjetur një formë. Të shmangë dhe të shtypë çdo informacion dhe çdo qëndrim publik që jep kosto në qeverisje. Ka gjetur një mënyrë të veçantë. Përtej “shpifjes” që do i detyrojë ministrat të ngrenë padi për shpifjen, gjë e cila duket se në fakt po tremb shpifësat, por ne si media nuk na tremb kjo pasi jemi të gatshëm të përballemi kur dhe ku të dojë, në mëngjes, në drekë dhe në darkë, madje jemi përballur dhe kemi fituar, por problemi qëndron tek sjellja e qeverisë, e cila kërkon që të bëjë propagandë çdo moment dhe nuk pranon kritika. Në fillim sulmoi mediat, duke i quajtur kazan, me qëllim që të ulë kredibilitetin e tyre në opinionin publik dhe më pas për të mbytur dhe zhdukur zërat, të cilat mund të japin kosto, të tilla si ankesat e qytetarëve, denoncimet, problematikat që kanë në raport me zyrat e shtetit, fenomenet e korrupsionit në administratë, problemet me legalizimet e të tjera si këto, qeveria ka gjetur një mënyrë perfekte.

Së pari, që mos dilnin në opinion problematikat dhe hallet e njerëzve, pra skandalet që ndodhin çdo ditë në zyrat e shtetit, mosfunksionimi dhe keqmenaxhimi i tyre, apo korrupsioni që është i frikshëm, Rama ka ndërtuar një portal, të cilin e quan “Portali për bashkëqeverisjen”. Dhe qytetarët, të cilët i drejtoheshin medias, denonconin në media apo emsionet investigative apo edhe në portale të ndryshme, tashmë qeveria ka gjetur një zgjidhje, duke “gënjyer”. I thotë qytetarëve, “hajde se ta zgjidh unë hallin, raporto tek portali për bashkëqeverisjen”, ndërkohë që në fakt qeveria e ka për detyrë ta zgjidhë pa ja thënë në portal.

Institucionet dhe strukturat e shtetit, duhet ta monitorojnë moszbatimin e ligjit nga vartësit e tyre. Pra, nga ata që punojnë në zyrat që ju shërbejnë qytetarëve çdo ditë. Dhe këtu hileja është se qeveria “fshihet pas gishtit”. Në vend që të kontrollojë institucionet, thotë “hajde denonco ti tek unë”.

Por, kontrollin qendra si e bën? Në fakt kjo tregon se piramida nuk funksionon nga lart-poshtë. Pra, ka një ndarje dhe kjo është loja e parë. “Ma ço hallin ti mua, se ta zgjidh unë”.

LEXO EDHE:  Dështimet e qeverisë/ Zbulohen truket e Ramës për të fshehur skandalet  

Por, kjo bën që mos të dalë në opinion publik, kjo bën që qytetari të mos ja thotë medias. Kjo bën që qytetari të mos e çojë në një radio apo telvizion denoncimin e tij, të mos e shkruajën në rrjetet sociale, pra nuk bëhet publike. Por, e shkruan te portal i kryeministrit dhe ja zgjidhin ata që në fakt e kishin për detyrë t’ja zgjidhnin dhe pastaj bashkë me Ramën të dalë në konferencë shtypi dhe të thotë “Faleminderit qeverisë”, ndërkohë që në fakt qeveria e kishte detyrë ligjore.

E dyta, është se pasi ndërtoi këtë, tani doli te shpifja. Dhe kjo tregon se Rama ka problem të madh propagandën.

Pra, në fillim nxorën portalin, ndërsa tani bëjnë këtë lojën me ligjin e shpifjes, nga frika e vetme që mediat thonë realitetin. Nuk e përjashtojmë edhe faktin që në ndonjë rast tek-tuk mund të ketë edhe shpifje, mund të ketë edhe abuzime në media, kjo nuk diskutohet, por për këtë ekziston një ligj. E ka neni 120 i Kodit Penal. Është i përcaktuar dhe askush nuk ka ndaluar asnjë ministër apo zyrtarë të shkojë dhe të bëjë kallzim penal për shpifje. Madje ka pasur me dhjetëra padi, por mesa duket Rama po përdor teorinë e propagandës. Nuk do që dikush ta shajë apo të bëjë kritika.

Dhe për këtë gjetur  zgjidhje. Në fillim i futi në portalin e bashkëqeverisjes, ku çojnë hallin e i mbyllin zërin që mos të dalin jashtë dhe problemet e hallegjinjve i marrin e i përdorin për propagandë. Ndërtojnë një staf në kryeministri, që sulmojnë në rrjetet sociale dhe bëjnë propagandë pa fund, dhe e treta i fut dënimin e shpifjes, që të trembë mediat.

Por, nuk i mjaftojnë këto që kanë kapur. Televizionet kombëtare apo edhe agjenci të tjera mediatike, por tani kërkon të kërcënojë dhe të trembë edhe ato portale që e kritikojnë, që ndoshta edhe ka abuzime në disa raste, por këtë shumë mirë mund ta kishin frenuar me ligj.

Dhe askush nuk thotë se thelbi nuk është tek shpifja, por te propaganda e qeverisë, e cila kërkon të mbysë çdo zë kundër. Në fillim e bëri duke hapur portalin e ashtuquajtur për “bashkëqeverisjen”, dhe tashmë duke kërcënuar./ CNA.al

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet12:53 - 15 Tetor, 2018

Pasioni për t’u bërë punonjës Policie/ Nisi sot faza e parë e konkurimit

Në ambientet e Pallatit të Kongreseve ka filluar sot testimi i kandidatëve që konkurojnë për të ndjekur studimet në Akademinë...

Aktualitet12:38 - 15 Tetor, 2018

Rama ultimatum Ardi Veliut/ Arresto Kelmend Balilin

Ditën e sotme në një deklaratë për media nga ambientet e Ministrisë së Brendshëm, kryeministri Edi Rama teksa fliste për...

Aktualitet12:35 - 15 Tetor, 2018

Dështimet e qeverisë/ Zbulohen truket e Ramës për të fshehur skandalet  

Kryeministri Rama vijon të manipulojë opinionin publik, me qëllim fshehjen e skandaleve dhe dështimet e qeverisë. Rama, për të shmangur...

Aktualitet12:25 - 15 Tetor, 2018

Pollo-Ballës: Fytyra që diskrediton Shqipërinë në PE

Pas deklaratës së kreut të Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla, i cili i kërkonte Bashës të tërhiqte urdhrat...

Aktualitet12:18 - 15 Tetor, 2018

Shënoi golin e fitores në fund kundër Polonisë/ Futbollisti i ri i Italisë përlot tifozët me gjestin e tij

Një gol në shtesë është gjithnjë i veçantë dhe festohet jashtëzakonisht kur vlen tre pikët, por goli i shënuar nga...

Aktualitet12:10 - 15 Tetor, 2018

Siguria ushqimore në rrezik/ AKU gjobit 4 biznese në Milot

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit në kuadër të përpjekjeve për të vënë kontroll në tregjet mbarë vendit ka nisur inspektimin në...

Aktualitet12:02 - 15 Tetor, 2018

Basha i përgjigjet Ramës/ “Ardi Veliu duhet të ishte në arrest”

Pas deklaratave të kryeministrit Edi Rama, i cili akuzon PD-në si fabrikuese të telenovelave, duke ju referuar çështjes “Babale” dhe...

Aktualitet11:51 - 15 Tetor, 2018

Masakra në ish-Bllok/ Rama mesazh Policisë së Shtetit

Kryeministri Edi Rama në një deklaratë për mediat nga ambientet e Ministrisë së Brendshme është shprehur se sot qeveria po...

Aktualitet11:36 - 15 Tetor, 2018

Zbardhet lista me portalet e paregjistruar/ Mes tyre edhe emra shumë të njohur të ekranit

AKEP në një njoftim për shtyp ka nxjerre listën e parë të portaleve që u kerkohet regjistrimi brenda 72 orësh...

Aktualitet11:30 - 15 Tetor, 2018

Balla kërcënon Bashën/ Tërhiqe urdhrin për rrëmujë në PE

Kreu i grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla në një postim në rrjetet sociale i ka bërë thirrje kreut...

Aktualitet11:12 - 15 Tetor, 2018

Sabien Lilaj nxjerr zbuluar gënjeshtrën e Panuccit/ Nuk kam probleme fizike, por …

Sabien Lilaj, mesfushori i kombëtares së Shqipërisë, ka folur në përfundim të ndeshjes së humbur 2-0 me Izraelin. “Mendoj se...

Aktualitet11:12 - 15 Tetor, 2018

Zgjaten hetimet për ish-ministrin, Saimir Tahiri

Sot pritej që Prokuroria e Krimeve të Rënda të deklaronte përfundimet e nxjerra nga dosja hetimore e ish-ministrit të Brendshëm...

Aktualitet11:05 - 15 Tetor, 2018

Tek Partizani janë në ankth/ Dëmtimi i Alban Hoxhës është shumë më i rëndë nga sa ishte parashikuar

Lajmi i dhënë nga FSHF për dëmtimin e Alban Hoxhës dhe largimin e tij nga grumbullimi para sfidës me Izraelin...

Aktualitet11:04 - 15 Tetor, 2018

Masakra e trefishtë në Mat/ Gjykata jep vendimin për autorin

Gjykata ka lënë në burg autorin e masakrës së Matit, Kujtim Koxha, 54-vjeç, i cili u mori jetën tre punonjësve...

Aktualitet10:50 - 15 Tetor, 2018

74-vjetori i lindjes/ Berisha mesazh në rrjetet sociale

Ish-kryeministri Sali Berisha, mbush sot 74 vjet. Kjo është bërë e ditur nga vetë Berisha, nëpërmjet një postimi në rrjetet...

Aktualitet10:21 - 15 Tetor, 2018

Video-“Mos gënje për ato që shohim çdo ditë”/ Qytetarët degjenerojnë Ramën

Në vijim të ritualit të tij të përditshëm, kryeministri Rama ka publikuar mëngjesin e sotëm në rrjetet sociale një video,...

Aktualitet10:10 - 15 Tetor, 2018

Tre të vdekur dhe një i plagosur/ Zbardhet dëshmia e autorit të masakrës së Matit

Kujtim Koxha, autori i masakrës së Matit ku mbetën të vrarë tre persona dhe një tjetër mbeti i plagosur do...

Aktualitet10:10 - 15 Tetor, 2018

AlbChrome ringjall ferrokromin në Burrel/ 100 vende të reja pune

Uzina e Ferro-kromit në Burrel po njeh një transformim të jashtëzakonshëm me një ndikim të madh ekonomiko-social për zonën, po...

Aktualitet09:50 - 15 Tetor, 2018

“Rrjedhje kolektive në PD”/ Basha në panik

Deputeti i Partisë Socialiste, Pjerin Ndreu, deklaron se PD po shkon drejt rrjedhjes kolektive. Në një postim në rrjetet sociale, Ndreu...

Aktualitet09:45 - 15 Tetor, 2018

Universitetet çelin sot dyert/ 22 mijë studentë për herë të parë në auditorë

Sot nis viti i ri akademik 2018-2019 për rreth 83 mijë studentë në ciklin e parë. 22 mijë prej studentëve...

Aktualitet09:28 - 15 Tetor, 2018

“Asnjë qindarkë në kumar”/ Çfarë thoshte Rama në 2013-ën

Kreu i grupit parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili ka lëshuar një lumë akuzash në drejtim të kryeministrit Edi Rama për...

Aktualitet09:13 - 15 Tetor, 2018

Kapja e strukturave/ Basha urdhëron manipulimin e zgjedhjeve në bazë

Enno Bozdo, sekretari që nuk u vu as deputet vazhdon misionin për shkatërrimin e PD këtë herë në Berat. Njeriu...

Aktualitet08:52 - 15 Tetor, 2018

Krimet e Rënda vendosin sot për “fatin” e Saimir Tahirit

Tashmë kanë përfunduar afatet tremujore të hetimit të dosjes së ish-ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri, ndërsa sot, Prokuroria e Krimeve...

Aktualitet08:39 - 15 Tetor, 2018

Shtypi i ditës, 15 tetor 2018

Këto janë disa ptrej titujve kryesorë të shtypit të shkruar për ditën e sotme, datë 15 tetor 2018: “Gazeta Shqiptare”...

Aktualitet08:25 - 15 Tetor, 2018

Horoskopi javor, nga 15 tetor deri 21 tetor 2018

DASHI 21. mars – 20. prill Këtë jave do këtë edhe dite te vështira për juve qe jeni ne një lidhje,...

Aktualitet08:16 - 15 Tetor, 2018

Kapriçot e motit/ Ja çfarë pritet për orët në vijim

Orët e para të ditës do të jenë me kthjellime e vranësira të shpeshta në të gjithë territorin e vendit....

Aktualitet08:07 - 15 Tetor, 2018

Horoskopi i ditës, 15 tetor 2018

DASHI 21. mars – 20. prill Edhe pse do dëshironi te kaloni me tepër kohe me partnerin, nuk do e keni...

Aktualitet23:24 - 14 Tetor, 2018

Panucci e bën sërish/ “Tërbon” Ilda Bejlerin me gjestin e tij

Pas ndeshjes me Jordaninë ku italiani nuk pranoi të prononcohej për Supersport ne Digitalb, është sërish sot që e përsërit...

Trending

Read previous post:
Çështja “Babale”/ Dashamir Shehi, ultimatum Fatmir Xhafajt

Kryetari i LZHK-së, Dashamir Shehi në një prononcim për CNA.al (CityNews  Albania) ka folur në lidhje me çështjen “Babale”. Shehi...

Close