Arben Ahmetaj, avokati i Lulzim Bashës – CNA
Connect with us

Aktualitet

Arben Ahmetaj, avokati i Lulzim Bashës

Publikuar

-

Që Lulzim Basha është ortaku i Edi Ramës, dhe që ky i fundit e shpërblen atë, e ndihmon dhe e mban në krah, apo i vendos shkopinj për ta mbajtur në këmbë si kryetar të Partisë Demokratike, kjo nuk ka më asnjë dyshim.

Që të dy janë pjesë e lëvizjes së Soros dhe janë financuar prej tij dhe kjo nuk ka më asnjë diskutim, pasi janë bërë publike me dhjetëra e dhjetëra detaje.

Më tej, le të verifikojmë fakte dhe të dhëna të fundit. A vazhdon marrëveshja Rama-Basha, e filluar me 17n maj, rreth një vit e gjysëm më parë.

Aurela Basha Isufi, Erion Isufi dhe Odeta Male

Së fundi, CNA.al publikoi një dosje të plotë nga burimet e saj në lidhje me xhirot dhe të ardhurat që realizonin firmat e kunatit të Lulzim Bashës, Erjon Isufit. Subjekte ku punon dhe drejton Aurela Basha, bashkëshortja e kryetarit të PD-së.

Një kompani që ne investiguam pas deklaratave të filluara në muajin janar nga kreu i PD-së se biznesi po falimentonte dhe se mijëra e mijëra subjekte tregtare po mbylleshin. Xhiroja kishte rënë dhe kishte problematika, të cilat vinin për shkak të krizës dhe luftës që sipas Lulzim Bashës, bënte qeveria ndaj biznesit.

Nga verifikimet tona dhe nga të dhënat zyrtare rezultoi se kompanitë e kunatit të Lulzim Bashës, në kohën e qeverisjes së Rilindjes dhe të Partisë Socialiste vetëm ishin shtuar. Madje në janar ishte hapur një e re. Pra, në të kundërt të asaj çfarë thoshte Lulzim Basha se biznesi falimentonte, gjë të cilën ne e pranonim dhe e quanim të vërtetë, rezultonte se kunati i tij shtonte bizneset.  Pra, ishte kundër rrymës, kundër krizës ekonomike që pretendonte vetë kreu i PD-së.

Më tej, nga verifikimet rezultoi diçka e çuditshme. Kompanitë e kunatit të Lulzim Bashës kishin dy dhe tre-fishuar xhiron, me ardhjen e Rilindjes në pushtet. Në vitin e kaluar kishin rreth 2 miliardë lekë xhiro dhe këtë vit po aq ishte targeti i dukshëm, me rreth një milliard lekë xhiro deri në muajin gusht.

Por, ajo që ishte ndryshe është fakti se ndërkohë që xhiroja tre-fishohej, ulej fitimi. Deklarohej më pak fitim. Pra, paguheshin më pak taksa në shtet. Dhe ishin të gjitha dyshimet dhe të gjitha gjasat që kjo të ishte një kompani me evasion fiskal, pasi vetë kompania “Landmark Communication” priste fatura për kompani të tjera si “Landmark Premium Print”,  “BlackSheep”.  etj, çka ngrinte dyshime të forta për evazion fiskal, por sapo CNA.al e denoncoi, flamurin e rrëmbeu Partia Socialiste. Zhvilloi dy konferenca shtypi, për ta kthyer çështjen në politikë dhe më pas e la. Gjithçka u harrua.

Lulzim Basha, Albert Veliu (Babale)

Tani filloi “Babalja”. Skenari “Babale 1”, skenari “Babale 2”, mund të ketë 3 dhe 4.  Sa herë të dalin pasuritë dhe problemet e Lulzim Bashës do të ketë “Babale” të rinj.

LEXO EDHE:  Nisin hetimet nga SHBA për mikun e Bashës, Balla: Luli ti...

Ne gjithashtu vazhduam dhe me publikimin e dosjes së plotë të vjehrri dhe lejeve të ndërtimit të marrë nga klientela afër Lulzim Bashës, disa leje ndërtimi të firmosura edhe prej tij. Por, nuk pati asnjë hetim, asnjë dosje nuk u hap.

Ndërsa në rastin e parë, atë të evazionit të mundshëm të dyshuar, pasi ai vërtetohet vetëm nëse do të ketë një kontroll të plotë nga tatimet, nga inspektorët e përgjegjshëm. Por, në fakt nuk ndodhi asgjë. Ministri i Financave, Arben Ahmetaj nuk lëvizi asgjë. Drejtoria e Tatimeve nuk filloi asnjë kontroll. Nuk u bë të paktën një verifikim, qoftë ky nga zyrat e tatimeve, pa folur pastaj për të çuar inspektorë, për të hapur dosjet dhe për të kontrolluar, një subjekt me rreth 2 miliardë lekë xhiro.

E në këtë rast Lulzim Basha ka të drejtë. Ai flet ditë e natë për biznesin e vogël që po falimenton, ku çdo ditë shkojnë tatimet dhe i kontrollojnë deri edhe qindarkën e fundit, ndërsa biznesin e kunatit të Lulzim Bashës me miliarda lekë xhiro nuk e kontrollon askush.

Arben Ahmetaj bën sikur nuk shikon, sikur nuk dëgjon dhe është kthyer në avokatin e Lulzim Bashës. Në avokatin e pasurisë së tij, bashkë me tatimet, institucionin që ka përgjegjësinë për ta kontrolluar e të gjithë heshtin. Askush nuk shkon të kontrollojë pasuritë e Erjon Isufit. Askush nuk shkon të kontrollojë xhirot e biznesit të kunatit të Lulzim Bashës. Si janë vendosur ato? Si janë realizuar ato? Sa është fitimi?

E pra, duket e qartë se dy çunat e Soros, Lulzimi dhe Edi, e kanë marrëveshjen e tyre, e kanë biznesin e tyre.

Në rregull kanë partitë e tyre. Njëri në qeveri, e tjetri në opozitë, e kur Luli ka hall telefonon Edin, e kur kunati i Lulit ka hall nuk e kontrollon Arben Ahmetaj, për më tepër nuk kemi se çfarë të themi. Mund të denoncojnë shqiptarët çdo ditë problematika, pasuri, evazion fiskal për njëmijë e një njerëz, për të gjithë mund të ketë kontrolle. Mund të denoncojnë edhe te “Shqipëria që duam”, aty ku i pëlqen kryeministrit. Për të gjithë lëvizin, menjëherë reagohet. Bëhen takime publike, konferenca, deklarime, qëndrime, kurse kur reagon media me prova dhe dokumente dhe flitet për kunatin e Lulzim Bashës, nuk ka asnjë reagim. Nuk kontrollojnë Tatimet sepse Arben Ahmetaj tashmë është kthyer në avokatin e Lulzim Bashës./ CNA.al

Zbulohen oligarkët e Lulzim Bashës?!/ Miliarda lekë në bizneset e kunatit

Denoncoi falimentimin e bizneseve/ Kunati i Bashës lulëzon

Zbulohen 6 biznese të kunatit të Lulzim Bashës/ I fundit u hap 6 ditë më parë

Kompanitë e familjarëve të Bashës 2 miliardë lekë xhiro, deklarojnë fitime thërrimet/ Evazion fiskal qindra milonë lekë?!

A do t’i kontrollojnë tatimet kompanitë me miliona dollarë të Lulzim Bashës ?!

Aktualitet

Protestat studentore/ Reagon Dekanati i Fakultetit të Shkencave të Natyrës  

Publikuar

-

By

Dekanati i Fakultetit të Shkencave të Natyrës ka reaguar në lidhje me protestat studentore.

Në një deklaratë për mediat, Dekanati i Fakultetit të Shkencave të Natyrës shprehet në mbështetje të  shqetësimeve të drejta të studentëve dhe zgjidhjes sa më të shpejtë institucionale të tyre.

Ndërsa, në lidhje me problematikat që lidhen me cilësinë e mësimdhënies, kërkimit shkencor dhe administrimit financiar, FSHN shprehet se ndjen përgjegjësi të plotë për ngritjen dhe vënien në eficiencë të mekanizmave rregullatorë, transparentë dhe të monitoruar përmes  një bashkëpunimi  të ngushtë me stafin akademik dhe studentët.

“Dekanati i Fakultetit të Shkencave të Natyrës, duke përcjellë me shqetësim e përgjegjësi  zhvillimet e fundit në lidhje me protestën e studentëve të universiteteve publike, në mbledhjen e jashtëzakonshme të tij të datës 18.12.2018, shprehet njëzëri në mbështetje të  shqetësimeve të drejta të studentëve dhe zgjidhjes sa më të shpejtë institucionale të tyre.

LEXO EDHE:  Rudina Hajdari ia plas në sy të vërtetën Lulzim Bashës/ Zbardhet debati me dyer të mbyllura

Njësitë bazë të  Fakultetit shprehën gatishmërinë për  analizimin dhe evidentimin e hollësishëm të problematikave me të cilat përballet institucioni ynë si pjesë e arsimit të lartë publik dhe adresimin e tyre në një kohë sa më të shkurtër  drejt institucioneve ligjvëvëse dhe ligjzbatuese.

Për problematikat që lidhen me cilësinë e mësimdhënies, kërkimit shkencor dhe administrimit financiar FSHN ndjen përgjegjësi të plotë për ngritjen dhe vënien në eficiencë të mekanizmave rregullatorë, transparentë dhe të monitoruar përmes  një bashkëpunimi  të ngushtë me stafin akademik dhe studentët.”-thuhet në deklaratë.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Pas mesazheve kërcënuese/ Meta takohet me Ylli Rakipin

Publikuar

-

Pas mesazheve kërcënuese ndaj moderatorit të emisionit “Të Paekspozuarit”, Presidenti Ilir Meta priti në një takim Ylli Rakipin.

Pasi u njoh me shqetësimet dhe kërcënimet për shkak të detyrës, Meta ka dënuar ashpër kërcënimet ndaj tij, ndërsa i ka bërë thirrje të gjithë institucioneve ligjzbatuese të hetojnë me përgjegjësi maksimale këtë rast me qëllim ndëshkimin e merituar të autorëve.

LEXO EDHE:  Nisin hetimet nga SHBA për mikun e Bashës, Balla: Luli ti...

Teksa shprehu solidaritetin e tij me Ylli Rakipin dhe të gjithë gazetarët që me guxim e profesionalizëm i shërbejnë interesit publik përmes fakteve dhe të vërtetave, Meta ka kërkuar prej gazetarëve të denoncojnë çdo presion e shantazh që u bëhet në cënim të misionit të tyre.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Akuzat ndaj medias/ Gazetari i çjerr maskën Bashës

Publikuar

-

By

Gazetari Arsen Rusta ka reaguar në lidhje me akuzat e kreut të PD, Lulzim Basha  ë drejtim të mediave, për të cilat shpesh kreu i opozitës thotë se janë të blera nga kryeministri Rama.

Në një postim në rrjetet sociale, gazetari Rusta shkruan se në vend që të djegë mandatet, Luli akuzon mediat për të shpëtuar.

“Djegim mandatet? Ehuuuu, lere fare po akuzojme mediat!”-shkruan Arsen Rusta.

Më tej ai thekson “Kryetar te ndoqa dje, u mendova te te prisja dhe ne redaksi per te te pershendetur. Ne ate redaksi qe per ty eshte e blere nga qeveria, e qe e quajte ERTV.

Ste takova sepse te kisha pare aq shpesh keto dit. Aq sa nuk dija cte thoja. Sme vinte te te uroja per keshillin kombetar ku nxorre fitues pa vota, sme vinte as te kritikoja. Ti je i pagabueshem sipas teje!

Shume do thone cne te drejtohem kryetar? Sepse ti flet si lider i opozites asaj qe cdo qytetar shpreson qe kur te vij ne qeveri te bej me mire. Por ti sillesh ne opozite me keq se qeveria ….

Tani, akuzon mediat e ne vecanti Reportin.”

Gjithashtu gazetari Rusta thekson se “Perse ti e ke bllokuar PD te flas ne Report, seshte pergjigje qe e ka media. E ke ti, thuaje po do.

Nese te duket dizinformim qe njehere thua do djegesh mandatet e pastaj me sms shperndan lajme se futesh ne parlament.

Sta ka fajin ReportTv! “.

Postimi i plotë:

Djegim mandatet? Ehuuuu, lere fare po akuzojme mediat!

Kryetar te ndoqa dje, u mendova te te prisja dhe ne redaksi per te te pershendetur. Ne ate redaksi qe per ty eshte e blere nga qeveria, e qe e quajte ERTV.

Ste takova sepse te kisha pare aq shpesh keto dit. Aq sa nuk dija cte thoja. Sme vinte te te uroja per keshillin kombetar ku nxorre fitues pa vota, sme vinte as te kritikoja. Ti je i pagabueshem sipas teje!

Shume do thone cne te drejtohem kryetar? Sepse ti flet si lider i opozites asaj qe cdo qytetar shpreson qe kur te vij ne qeveri te bej me mire. Por ti sillesh ne opozite me keq se qeveria ….

LEXO EDHE:  Akuzat ndaj medias/ Gazetari i çjerr maskën Bashës

Tani, akuzon mediat e ne vecanti Reportin.

Mire e ben. Po kur te eshte hequr e drejta per te folur ne ate mikrofon?

Kur te kane deformuar ato qe ti thua?

Kur vartesit e tu te zgjedhur apo emeruar kane patur pengesa te flasin ne ReportTv?

Perse ti e ke bllokuar PD te flas ne Report, seshte pergjigje qe e ka media. E ke ti, thuaje po do.

Nese te duket dizinformim qe njehere thua do djegesh mandatet e pastaj me sms shperndan lajme se futesh ne parlament.

Sta ka fajin ReportTv!

Mund ti thuash publikut perse e mbajte opoziten jasht ne menyre te padobishme?

Kryetar, sepaku te degjoje keshillat e Dash Shehit. Pasi doktori eshte ku e ku me lart, por ti se arrin dot jo se sdo por njerzit ne vetvete nuk kopjohen.

Tani ne Reportin e blere sipas teje: ti nuk e di se nuk komunikon. Por ke nga anetare keshilli kombetar deri ne simpatizant PD edhe kur ti ishe ne Holland.

A i di Carlo Bollino keto? Po po i din Carlo dhe pse ndan bindje te tjera ai i respekton dhe nuk akuzon apo intimidon askend.

Kryetar: te kujtohet besoj fushata e 2009 ne qarkun e Elbasanit. Nqs jo, media ka arkiv.

Me lejo te them vetem qe media seshte armiku yt. Ti ske pse ben nje akuze duke prekur dhe njerez qe punojn me ndershmeri.

Cfare eshte Reporti?

Logo? Biznes? Kompani ndertimi? Jojo. Media ku te rinje e te reja gjejne hapsire. Aty ku une dhe shume si une. Marrim rrogen per punen qe bejme, shprehim lirshem mendimet tona. Spunojm ne te zeze, packa se duhet te ishte shume me lart si media. Nuk eshte sepse ska pranuar ti shitet as Rames! Ty Jo e Jo. Por as Doktorit dikur.

Ndaj mos harro qe Babaramo eshte nje si ne. Gazetar i lire. Tani, te fala dhe kur te gjesh kohen e lire e paguaj une kafen.

Te tjerat, ReportTv do te jete edhe kur ti te jesh ne krye te vendit,  Por ato qe thua per ty treten, per ne mbeten./ CNA.al

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet15:18 - 18 Dhjetor, 2018

Tiranë, Paris, Budapest/ Gjysma e Europës në protesta

Në Hungari njerëzit dalin në rrugë kundër një ligji, në Shqipëri kundër tarifave të larta studentore, në Serbi kundër dhunës...

Aktualitet13:39 - 18 Dhjetor, 2018

Subvencionim / Në janar qeveria paguan 50% të tarifës së studimit

Kryeministri Edi Rama ka pohuar gjatë takimit më pedagogë dhe studentë të Universitetit Bujqësor se duke filluar nga janari qeveria...

Aktualitet22:49 - 17 Dhjetor, 2018

Tetë vende të BE-së anëtarë të KS të OKB-së, mbështesin ushtrinë e Kosovës

Tetë vende të Bashkimit Evropian, anëtare të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, i dhanë mbështetje të hënën të...

Aktualitet21:09 - 17 Dhjetor, 2018

Dokumenti/ 6 akuzat e Gjykatës Federale dhe FBI mbi mikun e Bashës

Miku i kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha, biznesmeni turk Ekim Alptekin është nën akuzë për mashtrim dhe Gjykata Federale...

Aktualitet17:52 - 17 Dhjetor, 2018

Lirohet Zogu i Zi/ Studentët spostojnë protestën

Studentët, që prej disa orësh kishin bllokuar rreth-rrotullimin e Zogut të Zi, janë larguar që aty për ta spostuar protestën ...

Aktualitet16:41 - 17 Dhjetor, 2018

Kompania shqiptare që po çan tregjet e rajonit dhe jo vetëm/ Drejtuesi i Jumbo shpjegon rrugëtimin drejt suksesit

Shitja e organizuar e mallrave me pakicë është një sektor që po njeh zhvillim të vazhdueshëm në rajon dhe më...

Aktualitet16:35 - 17 Dhjetor, 2018

Ndryshimet në ligjin e AMA dhe AKEP/ Organizohet forumi i parë i diskutimit

Autoriteti i Mediave Audiovizive (AMA) dhe Autoriteti i Komunikimeve Elektronike dhe Postare (AKEP), organizuan sot forumin e parë të diskutimit...

Aktualitet16:30 - 17 Dhjetor, 2018

Tarifa 100% për mallrat serbe/ Tensionohet situata BE-Kosovë

Pas refuzimit të heqjes së tarifës 100% ndaj mallrave serbe marrëdhëniet midis Bashkimit Europian dhe Kosovës janë përkeqësuar. Ky lajm...

Aktualitet16:29 - 17 Dhjetor, 2018

Manjani ‘shuplakë’ Ramës/ Plotësou kërkesat studentëve, lëri bejtet

Ish-ministri i Drejtësisë në Qeverinë Rama 1, Ylli Manjani në një postim në rrjetet sociale ka shkruar se kryeministri Edi...

Aktualitet15:40 - 17 Dhjetor, 2018

Krijimi i FA/ Këshilli i Sigurimit të OKB diskuton mbi Kosovën

Të hënën (17.12.) Këshilli i Sigurimit të Kombeve të Bashkuara do të diskutojë rezolutën 1244 për Kosovën. Arsye është letra...

Aktualitet15:35 - 17 Dhjetor, 2018

BE luftë kundër dezinformimit rus në internet

Me fushata dezinformuese, Moska dëshiron të ndikojë sistematikisht jo vetëm në SHBA, por edhe në Evropë. Tani krerët e shteteve...

Aktualitet15:08 - 17 Dhjetor, 2018

Shfaqja e hidhur në Samitin e BE-së/ Juncker turpërohet sërish

Një tjetër shfaqje e turpshme për Presidentin i Komisionit Europian, Jean-Claude Juncker . Gjatë hyrjes së Juncker në selinë e...

Aktualitet14:22 - 17 Dhjetor, 2018

Integrimi në BE/ Kreu i opozitës greke kërcënon Shqipërinë

Kryetari i opozitës greke, Qiriakos Micotaqis, që sipas sondazheve të zhvilluara nga mediat vendase pritet të jetë kryeministri i ardhshëm...

Aktualitet13:57 - 17 Dhjetor, 2018

Përplasjet para Kryeministrisë/ Studenti: Na qëlluan si të ishim kriminelë

Pas tensionimit të situatës para Kryeministrisë, një nga studentët ka thënë se shkak për përplasjes është bërë dhuna e policisë...

Aktualitet13:38 - 17 Dhjetor, 2018

Tensionohet situata/ Protestuesit përplasen me policinë

Është tensionuar situatata  para Kryeministrisë, ku protestuesit janë përplasur  me forcat e policisë. Një pjesë e protestuesve kanë tentuar të...

Aktualitet12:23 - 17 Dhjetor, 2018

Protesta/ Studentët nga Shkodra mbërrijnë para Kryeministrisë

Studentët nga qyteti i Shkodrës i janë bashkuar protestës së të rinjve që ndodhen para Kryeministrisë. Të rinjtë shkodran sapo...

Aktualitet12:05 - 17 Dhjetor, 2018

Tymuese në protestë/ Studentët kërkojnë largimin e shkaktarëve

Ndërkohë që prej 14 ditësh studentët janë duke zhvilluar protesta të qeta, ditën e sotme mes turmës janë hedhur disa...

Aktualitet21:41 - 16 Dhjetor, 2018

Cavusoglu: SHBA po punon për ekstradimin e Gulenit

Ministri i jashtëm turk thotë se presidenti amerikan Donald Trump, kohët e fundit e siguroi Presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan...

Aktualitet19:59 - 16 Dhjetor, 2018

Abuzoi me vajzën e bashkëshortes shqiptare/ Var veten greku

Një shtetas grek 53 vjeç ka është vetëvarur, pasi është akuzuar nga bashkëshortja 35-vjeçare se ka abuzuar ndaj vajzës së...

Aktualitet19:24 - 16 Dhjetor, 2018

Ekstradimi i Gulenit/ SHBA diskutime me Turqinë

Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlut Cavusoglu ka deklaruar se Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë komunikuar presiderntit turk...

Aktualitet19:06 - 16 Dhjetor, 2018

“Jelekët e verdhë”/ Pakësohen protestat në Francë

Prej disa javësh protestuesit me jelekë të verdhë kanë bllokuar qytetin e Parisit duke ndaluar çdo aktivitet ekoniomik dhe e...

Aktualitet18:58 - 16 Dhjetor, 2018

“Teatri” i bashkohet studentëve/ Nesër të gjithë në protestë

Aktorët, antarët e shoqërisë civile dhe qytetarët kanë nisur protestën për mbrojtjen e teatrit edhe pasditen e sotme. Në protestën...

Aktualitet18:32 - 16 Dhjetor, 2018

Akuza të forta/ Robotë rusë në operacione dezinformuese në Francë

Robotë rusë akuzohen për shkallëzimin e protestës së, jelekëve të verdhë“ në Francë. Në një kohë që qeveria i verifikon...

Aktualitet18:26 - 16 Dhjetor, 2018

Parlamenti i Kosovës mandaton ekipin për bisedimet me Serbinë

Një ditë pas vendimit për ushtrinë, Kuvendi i Kosovës miratoi rezolutë dhe mandatoi ekip negociator për bisedime me Serbinë. Ekipi...

Aktualitet18:11 - 16 Dhjetor, 2018

“T’i jepet fund këmishave të përgjakura”/ Sërish protesta në Serbi

Në Beograd sërish janë mbajtur protesta të opozitës kundër presidentit Vuçiq dhe qeverisë Brnabiq. Demonstruesit kërkojnë përfundimin e aksioneve të...

Aktualitet17:53 - 16 Dhjetor, 2018

Foto/ Ministri i Jashtëm i Maqedonisë pjesë e CIA-s?

Ministri i Jashtëm i Maqedonisë, Nikolla Dimitrov, mësohet të jetë agjent i CIA-s amerikane. Këtë përfundim e kanë nxjerrë mediat...

Aktualitet17:07 - 16 Dhjetor, 2018

Paralajmërimi i banorëve të Bregut të Lumit/ Çfarë do ndodhë nesër

Banorët e Bregut të Lumit që janë duke protestuar kundra projektit të Unazës së Madhe kanë paralajmëruar qeverinë se nesër...

Aktualitet16:57 - 16 Dhjetor, 2018

Protestë masive/ Zbulohet plani i studentëve për nesër

Studentët kanë paralajmëruar se ditën e nesërme do të ketë protestë masive, ku janë ftuar të marrin pjesë të gjithë...

Trending

Read previous post:
Ribotohet revista “Dituria” e dijetarit Lumo Skëndo

Bibliotekat Kombëtare të Shqipërisë e të Kosovës si dhe Fondacioni Kulturor ALSAR publikuan sot ribotimin e koleksionit të revistës së...

Close