Ja pse duhet ta çaktivizoni menjëherë këtë aplikacion nga smartfoni juaj – CNA
Connect with us

Life Style

Ja pse duhet ta çaktivizoni menjëherë këtë aplikacion nga smartfoni juaj

Publikuar

-

Në qershor 2011, kompania më e madhe e internetit në botë filloi atë që shpresonte të bëhej rrjeti më i madh social në botë. “Ndarja në internet është e vështirë, madje edhe e thyer, dhe ne kemi për qëllim ta rregullojmë”, tha zëvendëspresidenti i lartë i Google për inxhinierinë Vic Gundotra në një postim në blog duke prezantuar Google+ dhe brenda një muaji më shumë se 10 milionë njerëz u regjistruan.

Shtatë vjet më vonë, ajo do të kapet në një rrjedhje të turpshme që zbuloi informacionin personal të njerëzve – gjë e turpshme jo vetëm për sasinë e madhe të informacionit të humbur, por sa pak njerëz u kujdesën për atë që dikur ishte një nga projektet kryesore të Google.

Google+ kishte për qëllim lidhjen e të gjitha produkteve të konsumit të Google në një identitet online, dhe kërcënimi që ajo paraqiste në Facebook – që kishte një monopolin virtual në këtë hapësirë ​​deri atëherë – nënkuptonte Mark Zuckerberg, i cili po përgatiste një strategji kundër rivalit.

Google+ ishte skica e katërt e Google në krijimin e një rrjeti social, pas dështimeve të Google Buzz, Google Friend Connect dhe Orkut. Por kjo ishte e para që dukej sikur mund të ngjiste tek njerëzit. Shkatërrimi i saj mund të ndiqet në dhomën e luftës në Facebook, strategjia e së cilës ishte aq e efektshme sa që deri në vitin 2018 platforma kishte më pak se 7 milionë përdorues që kishin postuar edhe më shumë se 50 herë.

Kjo mungesë e përdoruesve nxiti njerëzit të merrnin në platforma të tjera të mediave sociale. Por mungesa e përdoruesve aktivë nuk duhet të përdoret si masë për mungesën e shqetësimit, sidomos duke pasur parasysh zvarritjen e mundësive të Google.

Pse duhet të kujdesesh?

Përhapja e Google do të thotë se shumica e njerëzve që përdorin internetin kanë ndarë të dhëna personale me gjigantin e Silicon Valley në një moment – nuk është surprizues duke pasur parasysh se ajo zotëron motorin më të kërkuar të botës, sistemin operativ celular (Android), shërbimin e postës elektronike (Gmail), web shfletuesi (Chrome) dhe platformën për ndarjen e videove (YouTube).

Kjo do të thotë se çdo ndërprerje e sigurisë në pjesën e Google mund të ketë pasoja të mëdha për përdoruesit e saj, edhe nëse nuk mund të jetë menjëherë e dukshme.

Brain Vecci nga firma e sigurisë software Varonis thotë:

Shumë njerëz mbajnë një ton të të dhënave të vlefshme në llogarinë e tyre në Google – kështu që qasja e paautorizuar mund të jetë me të vërtetë e dëmshme.Në krye të kësaj, kur ju merrni qasje në emailin primar dikujt – që për shumë njerëz është Gmail – ju keni çelësat për jetën e tyre në internet. Jo vetëm që ju keni akses, por ju keni aftësi për të rivendosur çdo fjalëkalim që nga lidhjet e rivendosjes së fjalëkalimit dërgohen me email .”
Ndërsa këto detaje nuk u ekspozuan në shkeljen e të dhënave më të fundit, Vecci thotë se fakti që Google mori kaq shumë kohë për të zbuluar hackimin e Google + është një “flamur i madh i kuq” dhe duhet t’i nxisë njerëzit të marrin shënime për të dhënat që ndajnë me Google.

Ky është një paralajmërim i Tyler Moffitt, një analist i lartë hulumtimi i kërcënimeve në firmën e sigurisë kibernetike Webroot.

Moffitt thotë:

Është e rëndësishme për konsumatorët të kuptojnë se lidhja e aplikacioneve në platformat e mediave sociale vetëm rrit sasinë e informacionit të vlefshëm që mund të shkelet, si dhe rrit sulmet ndaj vektorëve që hakerat mund të ndikojnë.”
Çfarë duhet të bëni?

Google njoftoi se ka në plan të mbyllë Google+ për të gjithë përdoruesit e konsumatorit, megjithatë kjo nuk do të ndodhë edhe për 10 muaj. Kjo do të thotë që informacioni personal i ekspozuar – si emrat dhe adresat e emailit – mund të shfrytëzohen gjatë kësaj kohe.

Ekspertët e sigurisë prandaj këshillojnë mbajtësit e llogarisë që t;i mbyllin ato dhe kështu të shmangin një fat të tillë.

Për të mbyllur një llogari, njerëzit mund të klikojnë në foton e profilit të tyre që shfaqet në cepin e sipërm të djathtë të ekranit të tyre në kutinë postare të Gmail ose në shfletuesin e Chrome. Duke klikuar mbi “Profilin e Google+”, njerëzit do të jenë në gjendje të çaktivizojnë llogaritë e tyre duke zgjedhur “Cilësimet”, pastaj “Fshij profilin tuaj në Google+”.

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Sherret i bëjnë mirë lidhjes dhe ja pse!

Publikuar

-

Bazuar në studimet e fundit, 44% e çifteve të martuara besojnë se të zihen me njëri tjetrin më shumë se 1 herë në javë i ndihmon ta mbajnë lidhjen e shëndetshme. Dhe në fakt, kjo është e vërtetë. Thuhet se çiftet që zihen  më shumë e duan vërtetë njëri tjetrin. Pse-në mësojeni më poshtë!

1. Zënkat janë shenjë e një lidhjeje të maturuar

 

Sigurisht që nëse sherri bëhet kronik, është një shenjë e keqe. Por nëse diskutoni, konfliktoni dhe tregoheni të sinqertë në çfarë po kërkoni, tregon se lidhja juaj është gati për një tjetër nivel.

2. Zënkat tregojnë interes.

Sigurisht, është më e thjeshtë të bësh sikur nuk sheh dhe të vazhdosh rutinën tënde, por kur pala tjetër të intereson, padyshim që do përfshihesh në konflikt apo do debatosh. Kjo s’tregon gjë tjetër përveçse përfshirje dhe dashuri.

3. Sherri  e bën lidhjen më të fortë

Kur debatoni, nuk ka rëndësi kush fiton apo humbet. E rëndësishme është që ju mësoni shumë për njëri tjetrin dhe për veten.  Nëse pranoni kompromise, do ta forconi çfarë keni bashkë.

4. Sherri rrit pasionin në çift

Ka çifte që e shijojnë shumë konfliktin sepse kjo rrit nivelin e tyre të hormoneve. Ata e dinë se sherri i radhës është thjesht një justifikim për të ndezur pasionin në çift. Kujtoni pak se bukur është kur pajtoheni….

5. Zënkat ju nxjerrin nga monotonia

Edhe nëse jeni bashkë prej vitesh, padyshim që ka gjëra për të cilat s’bini dakord. Dhe kjo s’është aspak keq. Konfliktet konstruktive do ta bëjnë edhe më interesante lidhjen tuaj. Imagjinoni sa e mërzitshme do të ishte nëse s’do të kishit për çfarë të debatonit bashkë.

LEXO TE PLOTE

Life Style

Çfarë duhet të dish para se të dalësh me një burrë DASH!

Publikuar

-

DASH

Ditëlindja: 20 mars- 21 prill

Lloji: Shenjë zjarri

 

Karakteristikat: Guxim, Ambicie, Emocion, Egërsi

Himni i Dashurisë: “Love Game” nga Lady Gaga

Burra të Famshëm Dash: Robert Downey, Jr., Ewan McGregor, Michael Fassbender, Conan O’Brien, Eddie Murphy, Seth Rogen, Brendon Urie, Hayden Christensen

Përputhshmëria: Luani dhe Shigjetari do ta dashurojnë stilin e jetesës së Dashit, sensin e konkurrencës dhe veçantinë e personalitetit të tij. Duke qenë të të njëjtit element, këto shenja të zjarrit kanë pajtueshmëri perfekte dhe përgjithësisht harmonizohen për mrekulli me njëri- tjetrin.

Dashi është shenja e parë e zodiakut dhe e sezonit pranveror; gjë që i pasqyrohet edhe në personalitet. Është një njeri tepër spontan, gjithë dëshirë për të jetuar, kurioz, aventurier dhe kreativ. Ka një besim të jashtëzakonshëm në vete, mendon se mund të ndryshojë botën, në fakt e beson realisht këtë gjë dhe ndihet thjesht, MË I MIRI! Padiskutim për të ka edhe të tjerë të mirë, gjithmonë ama pas tij. Më pak fjalë, një burrë tërheqës, gjithë optimizëm dhe ëndrra.

Nëse je e rënë moralisht, Dashi është kafeina e duhur që të duhet për të marrë veten. Pak burrë Dash në krah dhe ja ku sapo i dhurove vetes një arsye për të qeshur. Shenja e tij udhëhiqet nga Marsi, planeti i egos, gjë që e bën tepër konkurrues dhe gjithçka e sheh me syrin e  një loje që duhet fituar me çdo kusht. Kështu nëse e keni në skudrën tuaj, dijeni se ai do bëhet copash për t’iu kthyer me fitore në shtëpi.

Është një burrë i mirë, me qëllime të mira përkrah të cilit do të ndiheni njësoj si me një mik. Ai e di se si duhet të veprojë për të të bërë për vete. E ndjen kur pasioni dhe zjarri i dashurisë nis e shuhet dhe çfarë bën? E RINDEZ! Mund të shndërrohet në një zemërthyes, por dijeni se kurrë s’e ka bërë qëllimisht- thjesht vdes të bëjë pak qejf dhe ndonjëherë naiviteti e shtyn drejt gjërave të gabuara. Ekzaltimi ia humb sensin e logjikës!

Kur bëhet fjalë për seks, është gjithmonë në aksion! Përherë i pushtuar nga epshi, përherë aty, gati për të të kënaqur ty, veten dhe mbi të gjitha EGON e tij. Është një dinamit i vërtetë, vështirë se lodhet dhe ka gjithçka nën kontroll. Dëshira e tij për dominancë dhe pushtet vërehet dhe në shtrat. Rrallë po shumë rrallë ama do të dëshironi edhe një raund tjetër!

Vrazhdësinë di ta kombinojë me romanticitetin që e karakterizon: një mëngjes në shtrat, një masazh apo një surprizë për ju! Janë të parimit “ose bëje një gjë tamam ose lëre fare”. Kështu, nëse një burri Dash i ka rënë në kokë për ju, suprizat do jenë gjigante! Mos u habit nëse të fton në një udhëtim apo të sjell lule në zyrë, po e bën për ty por ti e di, edhe për EGON! Njerëzit duhet të flasin për të dhe veprat e tij!

Si përfundim, nëse prisni që partneri juaj Dash të struket me ju në shtrat, të shohë vetëm filma e të shfaqë anën e tij të ndjeshme, e keni gabim! Ai do aventurë, seks të mirë dhe debat! JENI GATI?????

LEXO TE PLOTE

Fashion

Gati listën! 6 ngjyrat që do të bëjnë namin në modë gjatë vitit 2019

Publikuar

-

Nga çantat, këpucët tek fustanet ju kemi mësuar se cilat do të jenë trendet kryesore përgjatë 2019-ës. Tani është koha, për një leksion të mirë për ngjyrat që do të shohim kudo gjatë pranverës dhe verës së 2019-ës.

Ngjyra rozë

Ngjyrat e ëmbla do të mbizotërojnë gjatë 2019-ës, sidomos roza. Investoni në një xhaketë në ngjyrë rozë të hapur dhe kombinojeni me xhinse apo edhe me aksesorë të ndryshëm.

Jeshile e errrët

Asnjëherë nuk gabon  nëse vishesh me ngjyrën jeshile të errët. Nëse ke dëshirë, për një ‘look’ edhe më klasik atëherë kërko për ngjyrën “khaki” dhe do dukesh yll.

E verdha

Nëse e përqafuat këtë trend përgjatë 2018-ës, atëherë po ju japim lajmin e mirë se këtu do të jetë edhe gjatë 2019-ës.

Korale

Ok, ju prezantojmë zyrtarisht me ngjyrën e vitit! Ngjyra korale është perfekte sepse kombinohet me gjithçka. Zgjidhni një bluze të tejdukshme siç në foto, për t’i dhënë edhe më shumë gjallëri pamjes tuaj.

Blu

Ngjyra blu pati një shkëlqim gjatë 2018-ës falë familjes mbretërore dhe nuk do të ikë askund! Nëse nuk zgjidhni fustanin ose bluzen në ngjyrë blu, atëherë sigurohuni që t’i keni këpucët apo aksesorët të kësaj ngjyrë.

Kafe

Ngjyra kafe do të jetë kryefjalë  jo vetëm gjatë dimrit, por edhe në pranverë dhe në verë. Shikoni për materiale të ndryshme si mëndafshi, pambuku apo lëkura  në ngjyrë kafe, për të qënë në rregull me stilin e këtij viti.

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet17:00 - 18 Dhjetor, 2018

Trump letër Thaçit/ Çfarë kërkon ai?

Presidenti i SHBA-ve Donald Trump i ka kërkuar Prishtinës zyrtare që të ketë unitet në arritjen e një marrëveshjeje gjithëpërfshirëse...

Aktualitet15:18 - 18 Dhjetor, 2018

Tiranë, Paris, Budapest/ Gjysma e Europës në protesta

Në Hungari njerëzit dalin në rrugë kundër një ligji, në Shqipëri kundër tarifave të larta studentore, në Serbi kundër dhunës...

Aktualitet13:39 - 18 Dhjetor, 2018

Subvencionim / Në janar qeveria paguan 50% të tarifës së studimit

Kryeministri Edi Rama ka pohuar gjatë takimit më pedagogë dhe studentë të Universitetit Bujqësor se duke filluar nga janari qeveria...

Aktualitet22:49 - 17 Dhjetor, 2018

Tetë vende të BE-së anëtarë të KS të OKB-së, mbështesin ushtrinë e Kosovës

Tetë vende të Bashkimit Evropian, anëtare të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, i dhanë mbështetje të hënën të...

Aktualitet21:09 - 17 Dhjetor, 2018

Dokumenti/ 6 akuzat e Gjykatës Federale dhe FBI mbi mikun e Bashës

Miku i kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha, biznesmeni turk Ekim Alptekin është nën akuzë për mashtrim dhe Gjykata Federale...

Aktualitet17:52 - 17 Dhjetor, 2018

Lirohet Zogu i Zi/ Studentët spostojnë protestën

Studentët, që prej disa orësh kishin bllokuar rreth-rrotullimin e Zogut të Zi, janë larguar që aty për ta spostuar protestën ...

Aktualitet16:41 - 17 Dhjetor, 2018

Kompania shqiptare që po çan tregjet e rajonit dhe jo vetëm/ Drejtuesi i Jumbo shpjegon rrugëtimin drejt suksesit

Shitja e organizuar e mallrave me pakicë është një sektor që po njeh zhvillim të vazhdueshëm në rajon dhe më...

Aktualitet16:35 - 17 Dhjetor, 2018

Ndryshimet në ligjin e AMA dhe AKEP/ Organizohet forumi i parë i diskutimit

Autoriteti i Mediave Audiovizive (AMA) dhe Autoriteti i Komunikimeve Elektronike dhe Postare (AKEP), organizuan sot forumin e parë të diskutimit...

Aktualitet16:30 - 17 Dhjetor, 2018

Tarifa 100% për mallrat serbe/ Tensionohet situata BE-Kosovë

Pas refuzimit të heqjes së tarifës 100% ndaj mallrave serbe marrëdhëniet midis Bashkimit Europian dhe Kosovës janë përkeqësuar. Ky lajm...

Aktualitet16:29 - 17 Dhjetor, 2018

Manjani ‘shuplakë’ Ramës/ Plotësou kërkesat studentëve, lëri bejtet

Ish-ministri i Drejtësisë në Qeverinë Rama 1, Ylli Manjani në një postim në rrjetet sociale ka shkruar se kryeministri Edi...

Aktualitet15:40 - 17 Dhjetor, 2018

Krijimi i FA/ Këshilli i Sigurimit të OKB diskuton mbi Kosovën

Të hënën (17.12.) Këshilli i Sigurimit të Kombeve të Bashkuara do të diskutojë rezolutën 1244 për Kosovën. Arsye është letra...

Aktualitet15:35 - 17 Dhjetor, 2018

BE luftë kundër dezinformimit rus në internet

Me fushata dezinformuese, Moska dëshiron të ndikojë sistematikisht jo vetëm në SHBA, por edhe në Evropë. Tani krerët e shteteve...

Aktualitet15:08 - 17 Dhjetor, 2018

Shfaqja e hidhur në Samitin e BE-së/ Juncker turpërohet sërish

Një tjetër shfaqje e turpshme për Presidentin i Komisionit Europian, Jean-Claude Juncker . Gjatë hyrjes së Juncker në selinë e...

Aktualitet14:22 - 17 Dhjetor, 2018

Integrimi në BE/ Kreu i opozitës greke kërcënon Shqipërinë

Kryetari i opozitës greke, Qiriakos Micotaqis, që sipas sondazheve të zhvilluara nga mediat vendase pritet të jetë kryeministri i ardhshëm...

Aktualitet13:57 - 17 Dhjetor, 2018

Përplasjet para Kryeministrisë/ Studenti: Na qëlluan si të ishim kriminelë

Pas tensionimit të situatës para Kryeministrisë, një nga studentët ka thënë se shkak për përplasjes është bërë dhuna e policisë...

Aktualitet13:38 - 17 Dhjetor, 2018

Tensionohet situata/ Protestuesit përplasen me policinë

Është tensionuar situatata  para Kryeministrisë, ku protestuesit janë përplasur  me forcat e policisë. Një pjesë e protestuesve kanë tentuar të...

Aktualitet12:23 - 17 Dhjetor, 2018

Protesta/ Studentët nga Shkodra mbërrijnë para Kryeministrisë

Studentët nga qyteti i Shkodrës i janë bashkuar protestës së të rinjve që ndodhen para Kryeministrisë. Të rinjtë shkodran sapo...

Aktualitet12:05 - 17 Dhjetor, 2018

Tymuese në protestë/ Studentët kërkojnë largimin e shkaktarëve

Ndërkohë që prej 14 ditësh studentët janë duke zhvilluar protesta të qeta, ditën e sotme mes turmës janë hedhur disa...

Aktualitet21:41 - 16 Dhjetor, 2018

Cavusoglu: SHBA po punon për ekstradimin e Gulenit

Ministri i jashtëm turk thotë se presidenti amerikan Donald Trump, kohët e fundit e siguroi Presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan...

Aktualitet19:59 - 16 Dhjetor, 2018

Abuzoi me vajzën e bashkëshortes shqiptare/ Var veten greku

Një shtetas grek 53 vjeç ka është vetëvarur, pasi është akuzuar nga bashkëshortja 35-vjeçare se ka abuzuar ndaj vajzës së...

Aktualitet19:24 - 16 Dhjetor, 2018

Ekstradimi i Gulenit/ SHBA diskutime me Turqinë

Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlut Cavusoglu ka deklaruar se Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë komunikuar presiderntit turk...

Aktualitet19:06 - 16 Dhjetor, 2018

“Jelekët e verdhë”/ Pakësohen protestat në Francë

Prej disa javësh protestuesit me jelekë të verdhë kanë bllokuar qytetin e Parisit duke ndaluar çdo aktivitet ekoniomik dhe e...

Aktualitet18:58 - 16 Dhjetor, 2018

“Teatri” i bashkohet studentëve/ Nesër të gjithë në protestë

Aktorët, antarët e shoqërisë civile dhe qytetarët kanë nisur protestën për mbrojtjen e teatrit edhe pasditen e sotme. Në protestën...

Aktualitet18:32 - 16 Dhjetor, 2018

Akuza të forta/ Robotë rusë në operacione dezinformuese në Francë

Robotë rusë akuzohen për shkallëzimin e protestës së, jelekëve të verdhë“ në Francë. Në një kohë që qeveria i verifikon...

Aktualitet18:26 - 16 Dhjetor, 2018

Parlamenti i Kosovës mandaton ekipin për bisedimet me Serbinë

Një ditë pas vendimit për ushtrinë, Kuvendi i Kosovës miratoi rezolutë dhe mandatoi ekip negociator për bisedime me Serbinë. Ekipi...

Aktualitet18:11 - 16 Dhjetor, 2018

“T’i jepet fund këmishave të përgjakura”/ Sërish protesta në Serbi

Në Beograd sërish janë mbajtur protesta të opozitës kundër presidentit Vuçiq dhe qeverisë Brnabiq. Demonstruesit kërkojnë përfundimin e aksioneve të...

Aktualitet17:53 - 16 Dhjetor, 2018

Foto/ Ministri i Jashtëm i Maqedonisë pjesë e CIA-s?

Ministri i Jashtëm i Maqedonisë, Nikolla Dimitrov, mësohet të jetë agjent i CIA-s amerikane. Këtë përfundim e kanë nxjerrë mediat...

Aktualitet17:07 - 16 Dhjetor, 2018

Paralajmërimi i banorëve të Bregut të Lumit/ Çfarë do ndodhë nesër

Banorët e Bregut të Lumit që janë duke protestuar kundra projektit të Unazës së Madhe kanë paralajmëruar qeverinë se nesër...

Trending

Read previous post:
Paralajmërimi i Ambasadës amerikane për Lotarinë: Kujdes, ky veprim të skualifikon direkt

Prej datës 3 tetor janë hapur aplikimet për Lotarinë Amerikane, të cilat do të vijojnë deri më 6 nëntor. Ambasada...

Close