Harrojini varret e vjetra, teknologjia do të ndryshojë komplet gurët e varrit – CNA
Connect with us

Life Style

Harrojini varret e vjetra, teknologjia do të ndryshojë komplet gurët e varrit

Publikuar

-

Teknologjia duket se po na habit herë pas here. Tashmë bëhet fjalë për një ndryshim të madh që do të bëhet në gurët e varrit. Është kompania Huzur Mezar, e cila do të bëjë të mundur që në pllakën e varrit të vendosen fotot, jetëshkrimin dhe videot e personit të vdekur.

Gurë të tillë varri të prodhuar nga kompania eksportohen në 10 vende të botës kryesisht në Gjermani, Francë dhe Holandë.

Pronari i firmës Aydin Bilen shpjegon se me anë të sistemit të koduar mund të shihen të gjitha të dhënat e personit që ka ndërruar jetë.

Ai thotë:

Ne mendojmë se këtë sistem duhet ta transferojmë në varr. Për shembull vjen nipi i personit të vdekur, nuk e mban mend gjyshin ose do ta shikojë atë. Me anë të telefonit ju mund të lexoni kodin QR në gurin e varrit dhe të shihni historinë e jetës, fotot dhe videot e të ndjerit. Ne ofrojmë një garanci 25 vjeçare për shërbimin e serverit. Ky shërbim është shumë i kërkuar. Ne gjithashtu mund të shtojmë sistem të dhënash edhe në një varr të ndërtuar më parë”.

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Çfarë duhet të dish para se të dalësh me një burrë DASH!

Publikuar

-

DASH

Ditëlindja: 20 mars- 21 prill

Lloji: Shenjë zjarri

 

Karakteristikat: Guxim, Ambicie, Emocion, Egërsi

Himni i Dashurisë: “Love Game” nga Lady Gaga

Burra të Famshëm Dash: Robert Downey, Jr., Ewan McGregor, Michael Fassbender, Conan O’Brien, Eddie Murphy, Seth Rogen, Brendon Urie, Hayden Christensen

Përputhshmëria: Luani dhe Shigjetari do ta dashurojnë stilin e jetesës së Dashit, sensin e konkurrencës dhe veçantinë e personalitetit të tij. Duke qenë të të njëjtit element, këto shenja të zjarrit kanë pajtueshmëri perfekte dhe përgjithësisht harmonizohen për mrekulli me njëri- tjetrin.

Dashi është shenja e parë e zodiakut dhe e sezonit pranveror; gjë që i pasqyrohet edhe në personalitet. Është një njeri tepër spontan, gjithë dëshirë për të jetuar, kurioz, aventurier dhe kreativ. Ka një besim të jashtëzakonshëm në vete, mendon se mund të ndryshojë botën, në fakt e beson realisht këtë gjë dhe ndihet thjesht, MË I MIRI! Padiskutim për të ka edhe të tjerë të mirë, gjithmonë ama pas tij. Më pak fjalë, një burrë tërheqës, gjithë optimizëm dhe ëndrra.

Nëse je e rënë moralisht, Dashi është kafeina e duhur që të duhet për të marrë veten. Pak burrë Dash në krah dhe ja ku sapo i dhurove vetes një arsye për të qeshur. Shenja e tij udhëhiqet nga Marsi, planeti i egos, gjë që e bën tepër konkurrues dhe gjithçka e sheh me syrin e  një loje që duhet fituar me çdo kusht. Kështu nëse e keni në skudrën tuaj, dijeni se ai do bëhet copash për t’iu kthyer me fitore në shtëpi.

Është një burrë i mirë, me qëllime të mira përkrah të cilit do të ndiheni njësoj si me një mik. Ai e di se si duhet të veprojë për të të bërë për vete. E ndjen kur pasioni dhe zjarri i dashurisë nis e shuhet dhe çfarë bën? E RINDEZ! Mund të shndërrohet në një zemërthyes, por dijeni se kurrë s’e ka bërë qëllimisht- thjesht vdes të bëjë pak qejf dhe ndonjëherë naiviteti e shtyn drejt gjërave të gabuara. Ekzaltimi ia humb sensin e logjikës!

Kur bëhet fjalë për seks, është gjithmonë në aksion! Përherë i pushtuar nga epshi, përherë aty, gati për të të kënaqur ty, veten dhe mbi të gjitha EGON e tij. Është një dinamit i vërtetë, vështirë se lodhet dhe ka gjithçka nën kontroll. Dëshira e tij për dominancë dhe pushtet vërehet dhe në shtrat. Rrallë po shumë rrallë ama do të dëshironi edhe një raund tjetër!

Vrazhdësinë di ta kombinojë me romanticitetin që e karakterizon: një mëngjes në shtrat, një masazh apo një surprizë për ju! Janë të parimit “ose bëje një gjë tamam ose lëre fare”. Kështu, nëse një burri Dash i ka rënë në kokë për ju, suprizat do jenë gjigante! Mos u habit nëse të fton në një udhëtim apo të sjell lule në zyrë, po e bën për ty por ti e di, edhe për EGON! Njerëzit duhet të flasin për të dhe veprat e tij!

Si përfundim, nëse prisni që partneri juaj Dash të struket me ju në shtrat, të shohë vetëm filma e të shfaqë anën e tij të ndjeshme, e keni gabim! Ai do aventurë, seks të mirë dhe debat! JENI GATI?????

LEXO TE PLOTE

Fashion

Gati listën! 6 ngjyrat që do të bëjnë namin në modë gjatë vitit 2019

Publikuar

-

Nga çantat, këpucët tek fustanet ju kemi mësuar se cilat do të jenë trendet kryesore përgjatë 2019-ës. Tani është koha, për një leksion të mirë për ngjyrat që do të shohim kudo gjatë pranverës dhe verës së 2019-ës.

Ngjyra rozë

Ngjyrat e ëmbla do të mbizotërojnë gjatë 2019-ës, sidomos roza. Investoni në një xhaketë në ngjyrë rozë të hapur dhe kombinojeni me xhinse apo edhe me aksesorë të ndryshëm.

Jeshile e errrët

Asnjëherë nuk gabon  nëse vishesh me ngjyrën jeshile të errët. Nëse ke dëshirë, për një ‘look’ edhe më klasik atëherë kërko për ngjyrën “khaki” dhe do dukesh yll.

E verdha

Nëse e përqafuat këtë trend përgjatë 2018-ës, atëherë po ju japim lajmin e mirë se këtu do të jetë edhe gjatë 2019-ës.

Korale

Ok, ju prezantojmë zyrtarisht me ngjyrën e vitit! Ngjyra korale është perfekte sepse kombinohet me gjithçka. Zgjidhni një bluze të tejdukshme siç në foto, për t’i dhënë edhe më shumë gjallëri pamjes tuaj.

Blu

Ngjyra blu pati një shkëlqim gjatë 2018-ës falë familjes mbretërore dhe nuk do të ikë askund! Nëse nuk zgjidhni fustanin ose bluzen në ngjyrë blu, atëherë sigurohuni që t’i keni këpucët apo aksesorët të kësaj ngjyrë.

Kafe

Ngjyra kafe do të jetë kryefjalë  jo vetëm gjatë dimrit, por edhe në pranverë dhe në verë. Shikoni për materiale të ndryshme si mëndafshi, pambuku apo lëkura  në ngjyrë kafe, për të qënë në rregull me stilin e këtij viti.

LEXO TE PLOTE

Life Style

Studimi magjik: Ja si femrat mund ta përjetojnë orgazmën në shtrat me këto truke të thjeshta

Publikuar

-

Femrat e përjetojnë orgazmën më shpejt nëse qëndrojnë mbi partnerin.

Sipas “The Sun”, ekspertët e seksit kanë dalë në përfundimin se çelësi qëndron tek lëvizjet e partneres femër, të cilat rrisin presionin e gjakut në zonat e ndjeshme.

Femrat që lëvizin legenin para dhe pas, rrisnin mundësitë për të përjetuar orgazmën shumë më shpejt , se në rastet kur partneri mashkull qëndronte mbi to.

Sipas ekspertëve, tre pozicionet që duhet të eksploroni janë ato kur femrat qëndrojnë sipër mashkullit, kur ulen mbi partnerin mashkull si dhe ‘doggy style’.

Ndaj vajza, kohët kanë ndryshuar, merrni në dorë situatën gjatë seksit që të përjetoni orgazmën dhe bëjani qejfin vetes!

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet15:18 - 18 Dhjetor, 2018

Tiranë, Paris, Budapest/ Gjysma e Europës në protesta

Në Hungari njerëzit dalin në rrugë kundër një ligji, në Shqipëri kundër tarifave të larta studentore, në Serbi kundër dhunës...

Aktualitet13:39 - 18 Dhjetor, 2018

Subvencionim / Në janar qeveria paguan 50% të tarifës së studimit

Kryeministri Edi Rama ka pohuar gjatë takimit më pedagogë dhe studentë të Universitetit Bujqësor se duke filluar nga janari qeveria...

Aktualitet22:49 - 17 Dhjetor, 2018

Tetë vende të BE-së anëtarë të KS të OKB-së, mbështesin ushtrinë e Kosovës

Tetë vende të Bashkimit Evropian, anëtare të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, i dhanë mbështetje të hënën të...

Aktualitet21:09 - 17 Dhjetor, 2018

Dokumenti/ 6 akuzat e Gjykatës Federale dhe FBI mbi mikun e Bashës

Miku i kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha, biznesmeni turk Ekim Alptekin është nën akuzë për mashtrim dhe Gjykata Federale...

Aktualitet17:52 - 17 Dhjetor, 2018

Lirohet Zogu i Zi/ Studentët spostojnë protestën

Studentët, që prej disa orësh kishin bllokuar rreth-rrotullimin e Zogut të Zi, janë larguar që aty për ta spostuar protestën ...

Aktualitet16:41 - 17 Dhjetor, 2018

Kompania shqiptare që po çan tregjet e rajonit dhe jo vetëm/ Drejtuesi i Jumbo shpjegon rrugëtimin drejt suksesit

Shitja e organizuar e mallrave me pakicë është një sektor që po njeh zhvillim të vazhdueshëm në rajon dhe më...

Aktualitet16:35 - 17 Dhjetor, 2018

Ndryshimet në ligjin e AMA dhe AKEP/ Organizohet forumi i parë i diskutimit

Autoriteti i Mediave Audiovizive (AMA) dhe Autoriteti i Komunikimeve Elektronike dhe Postare (AKEP), organizuan sot forumin e parë të diskutimit...

Aktualitet16:30 - 17 Dhjetor, 2018

Tarifa 100% për mallrat serbe/ Tensionohet situata BE-Kosovë

Pas refuzimit të heqjes së tarifës 100% ndaj mallrave serbe marrëdhëniet midis Bashkimit Europian dhe Kosovës janë përkeqësuar. Ky lajm...

Aktualitet16:29 - 17 Dhjetor, 2018

Manjani ‘shuplakë’ Ramës/ Plotësou kërkesat studentëve, lëri bejtet

Ish-ministri i Drejtësisë në Qeverinë Rama 1, Ylli Manjani në një postim në rrjetet sociale ka shkruar se kryeministri Edi...

Aktualitet15:40 - 17 Dhjetor, 2018

Krijimi i FA/ Këshilli i Sigurimit të OKB diskuton mbi Kosovën

Të hënën (17.12.) Këshilli i Sigurimit të Kombeve të Bashkuara do të diskutojë rezolutën 1244 për Kosovën. Arsye është letra...

Aktualitet15:35 - 17 Dhjetor, 2018

BE luftë kundër dezinformimit rus në internet

Me fushata dezinformuese, Moska dëshiron të ndikojë sistematikisht jo vetëm në SHBA, por edhe në Evropë. Tani krerët e shteteve...

Aktualitet15:08 - 17 Dhjetor, 2018

Shfaqja e hidhur në Samitin e BE-së/ Juncker turpërohet sërish

Një tjetër shfaqje e turpshme për Presidentin i Komisionit Europian, Jean-Claude Juncker . Gjatë hyrjes së Juncker në selinë e...

Aktualitet14:22 - 17 Dhjetor, 2018

Integrimi në BE/ Kreu i opozitës greke kërcënon Shqipërinë

Kryetari i opozitës greke, Qiriakos Micotaqis, që sipas sondazheve të zhvilluara nga mediat vendase pritet të jetë kryeministri i ardhshëm...

Aktualitet13:57 - 17 Dhjetor, 2018

Përplasjet para Kryeministrisë/ Studenti: Na qëlluan si të ishim kriminelë

Pas tensionimit të situatës para Kryeministrisë, një nga studentët ka thënë se shkak për përplasjes është bërë dhuna e policisë...

Aktualitet13:38 - 17 Dhjetor, 2018

Tensionohet situata/ Protestuesit përplasen me policinë

Është tensionuar situatata  para Kryeministrisë, ku protestuesit janë përplasur  me forcat e policisë. Një pjesë e protestuesve kanë tentuar të...

Aktualitet12:23 - 17 Dhjetor, 2018

Protesta/ Studentët nga Shkodra mbërrijnë para Kryeministrisë

Studentët nga qyteti i Shkodrës i janë bashkuar protestës së të rinjve që ndodhen para Kryeministrisë. Të rinjtë shkodran sapo...

Aktualitet12:05 - 17 Dhjetor, 2018

Tymuese në protestë/ Studentët kërkojnë largimin e shkaktarëve

Ndërkohë që prej 14 ditësh studentët janë duke zhvilluar protesta të qeta, ditën e sotme mes turmës janë hedhur disa...

Aktualitet21:41 - 16 Dhjetor, 2018

Cavusoglu: SHBA po punon për ekstradimin e Gulenit

Ministri i jashtëm turk thotë se presidenti amerikan Donald Trump, kohët e fundit e siguroi Presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan...

Aktualitet19:59 - 16 Dhjetor, 2018

Abuzoi me vajzën e bashkëshortes shqiptare/ Var veten greku

Një shtetas grek 53 vjeç ka është vetëvarur, pasi është akuzuar nga bashkëshortja 35-vjeçare se ka abuzuar ndaj vajzës së...

Aktualitet19:24 - 16 Dhjetor, 2018

Ekstradimi i Gulenit/ SHBA diskutime me Turqinë

Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlut Cavusoglu ka deklaruar se Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kanë komunikuar presiderntit turk...

Aktualitet19:06 - 16 Dhjetor, 2018

“Jelekët e verdhë”/ Pakësohen protestat në Francë

Prej disa javësh protestuesit me jelekë të verdhë kanë bllokuar qytetin e Parisit duke ndaluar çdo aktivitet ekoniomik dhe e...

Aktualitet18:58 - 16 Dhjetor, 2018

“Teatri” i bashkohet studentëve/ Nesër të gjithë në protestë

Aktorët, antarët e shoqërisë civile dhe qytetarët kanë nisur protestën për mbrojtjen e teatrit edhe pasditen e sotme. Në protestën...

Aktualitet18:32 - 16 Dhjetor, 2018

Akuza të forta/ Robotë rusë në operacione dezinformuese në Francë

Robotë rusë akuzohen për shkallëzimin e protestës së, jelekëve të verdhë“ në Francë. Në një kohë që qeveria i verifikon...

Aktualitet18:26 - 16 Dhjetor, 2018

Parlamenti i Kosovës mandaton ekipin për bisedimet me Serbinë

Një ditë pas vendimit për ushtrinë, Kuvendi i Kosovës miratoi rezolutë dhe mandatoi ekip negociator për bisedime me Serbinë. Ekipi...

Aktualitet18:11 - 16 Dhjetor, 2018

“T’i jepet fund këmishave të përgjakura”/ Sërish protesta në Serbi

Në Beograd sërish janë mbajtur protesta të opozitës kundër presidentit Vuçiq dhe qeverisë Brnabiq. Demonstruesit kërkojnë përfundimin e aksioneve të...

Aktualitet17:53 - 16 Dhjetor, 2018

Foto/ Ministri i Jashtëm i Maqedonisë pjesë e CIA-s?

Ministri i Jashtëm i Maqedonisë, Nikolla Dimitrov, mësohet të jetë agjent i CIA-s amerikane. Këtë përfundim e kanë nxjerrë mediat...

Aktualitet17:07 - 16 Dhjetor, 2018

Paralajmërimi i banorëve të Bregut të Lumit/ Çfarë do ndodhë nesër

Banorët e Bregut të Lumit që janë duke protestuar kundra projektit të Unazës së Madhe kanë paralajmëruar qeverinë se nesër...

Aktualitet16:57 - 16 Dhjetor, 2018

Protestë masive/ Zbulohet plani i studentëve për nesër

Studentët kanë paralajmëruar se ditën e nesërme do të ketë protestë masive, ku janë ftuar të marrin pjesë të gjithë...

Trending

Read previous post:
Paralajmërimi i Ambasadës amerikane për Lotarinë: Kujdes, ky veprim të skualifikon direkt

Prej datës 3 tetor janë hapur aplikimet për Lotarinë Amerikane, të cilat do të vijojnë deri më 6 nëntor. Ambasada...

Close