Connect with Us

Sikur audio-përgjimi “Babale” të ishte i vërtetë!

Aktualitet

Sikur audio-përgjimi “Babale” të ishte i vërtetë!

Publikuar

-

Prokuroria ka dalë me një përfundim, audio-përgjimi i servirur nga deputeti i Partisë Demokratike, Ervin Salianji i Albert Veliut, pra “Babales” me Agron Xhafajn është një montazh, që ka pasur edhe aktorë.

Nga ana tjetër deputeti Ervin Salianji i skuqur në studiot televizive kërkon të rrëzojë ekspertizën, duke thënë se është bërë ekspertizë e audios që është paraqitur në media. Në fakt Prokuroria ka bërë ekspertizën e audios që ka dorëzuar PD-ja. Megjithse pretendohet se nuk është origjinal audio-përgjimi i dorëzuar në Prokurori, pasi është me ndërhyrje. Nuk është origjinalja sepse audio-përgjimi që është dorëzuar është me titra dhe është audio-përgjimi që i është servirur mediave.

Por kjo pak rëndësi ka, rëndësi ka një tjetër detaj.

Le të marrim të mirëqenë faktin se audio-përgjimi është i vërtetë. Çfarë vlere ka ai sot dhe përse i duhej PD-së apo Lulizm Bashës në atë kohë?

Audio-përgjimi ka muaj e muaj që është bërë gati, por është ruajtur për shumë kohë nga Lulzim Basha dhe është hedhur gati në fillim të verës, ndoshta për të filluar pushimet e tij të qeta. Për të qenë më rehat gjatë sezonit veror. Për të pasur mundësi të flinte i qetë, të kalonte verë të qetë dhe të ndizte ndërkohë skenën politike.

Fillimisht pati një kauzë ishte kauza e vëllait të ministrit të Brendshëm, ajo që filloi të denoncohej nga deputeti i Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj dhe këshilltari, Gazmend Bardhi. Pra deputeti Alibeaj dhe këshilltari Bardhi ngritën një kauzë shumë të fortë, atë të faktit se vëllai i ministrit Xhafaj ishte i dënuar për trafik ndërkombëtar droge dhe për më tepër prej 5 vitesh, edhe pse i kërkuar nga Interpoli lëvizte i lirë në Shqipëri.

Një fakt që drejtonte gishtin tek ministrit i ri i Brendshëm dhe një kauzë që minimalisht duhet të kishte çuar në dorëheqjen e Fatmir Xhafajt, i cili duhet të ishte larguar menjëherë sapo qenë verifikuar si të vërteta të gjitha akuzat e PD-së. Por kjo nuk ndodhi dhe gjatë rrugës shpërtheu skandali “Babale”. Pra nuk ka pse i duhet askujt për asnjë gjë skandali “Babale”. PD-së dhe politikës i mjaftonte qëndrimi dhe dokumentat e nxjerra nga Enkelejd Alibeaj e Gazmend Bardhi.

LEXO EDHE:  Edi Rama po i hap rrugën pastrimit masiv të parave/Plani nesër në orën 10:00

Ligjërisht dhe politikisht gjithçka mbyllej këtu. Duke qenë se nuk u zgjidh dot kjo, u gjet një nga këto lojra-luftat qesharake, një nga këto tollumbacet “Babale” që tashmë të kthehen në bumerang, që kanë një kosto politike të paimagjinueshme. Një veprim i tillë hedh në erë jo vetëm një kauzë si ajo e ngritur nga deputeti dhe këshilltari, por i jep kosto dhe për shumë e shumë kohë hedh në erë gjithçka ke ngritur politikisht mirë, apo keq në këto vite.

Dhe këtë e bëri Lulzim Basha me deputetin e tij Ervin Salianji me “Babalen”, prandaj tashmë nuk kanë më asnjë vlerë, edhe sikur audio-përgjimi të jetë i vërtetë nuk ka asnjë pikë vlere, kjo nuk i duhet më askujt.

Mjaftonte për të gjithë ajo çka ishte thënë për dënimin e vëllait të ministrit, inskenime dhe skenarë të ngritura me “Babale” dhe audio-përgjime tashmë nuk i beson më askush. Palët janë kthyer në të neveritëshme. Njëra akuzon, tjetra i përgjigjet me një kundër akuzë, njëra nxjerr një foto, tjetra nxjerr dy, njëra nxjerr një audio, tjetra nxjerr tre përgjime e kështu me radhë. Shqiptarët nuk besojnë më asnjë palë dhe prandaj “Babalet” dhe babalizmat e servirura nga Ervin Salianjet e Lulzim Bashës nuk i duhen askujt.

Mjaftonte kauza e ngritur, çështja që PD- po bënte publike, të cilës i hodhi një kovë me ujë dhe e fiku, duke përdorur audio-përgjime me montazhe si rasti i “Babales” që edhe në qofshin të vërteta, për shkak të atyre që i përmendëm më lartë nuk i interesojnë më askujt dhe nuk kanë asnjë pikë vlere. Mjaftonte kauza e parë ishte një njollë e zezë për qeverinë, por edhe atë njollë mesa duket Lulzim Basha, ia hoqi me dorën e tij dhe të deputetit të tij, Ervin Salianji./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Takimi me fermerët/ Basha premton përmirësimin e gjendjes ekonomike

LEXO EDHE:  Gazetarët e pyesin për negociatat pas takimit me Berishën/Përgjigja e Bashës i shkrin së qeshuri

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Balla-Basha në Gjykatë/ Zbardhet kërkesa e Prokurorisë

LEXO EDHE:  Mocioni për ndihmën ekonomike/ Basha: Dua të flas si Rama

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: