Connect with us

Teknologji

Ju ka ardhur një lajmërim në Facebook që llogaria juaj është kopjuar? Mos e hapni!!

Publikuar

-

Nje mesazh është duke qarkulluar nëpër inbox-et e përdoruesve të Facebook, i cili ka këtë përmbajtje “Ckemi..Në fakt morë një kërkesë miqësie nga ty dje..të cilën e injorova, kështu që duhet të kontrollosh llogarinë tënde. Mbaje shtypur këtë mesazh derisa butoni “Forward” të shfaqet..pastaj çojani të gjithëve njerëzve që doni t’i paralajmëroni… Duhet t’ja çosh secilit individualisht. Paç fat!”. Nëse ju vjen anglisht atëherë ka këtë përmbajtje:

 

Nuk ka rrezik për virus nëse e hapni, por gjithsesi është duke irrituar njerëzit në Facebook sepse shumë prej përdoruesve bien pre e këtij mesazhi fals dhe e postojnë në “newsfeed-in” e tyre. Informacioni që ai përcjell është mashtrim dhe është duke u shpërndarë në formën e një shakaje apo loje.

Nje zyrtar i Facebook u shpreh- “Kemi dëgjuar se disa njerëz janë duke parë njoftime për llogaritë e Facebook të cilat po kopjohen. Nuk është e vërtetë dhe është vetëm një mesazh zinxhir me informacion të rremë. Nuk kemi marrë mjaftueshëm raporte apo ankesa nga njerëzit prandaj nuk mund ti fshijmë të gjitha postimet, por i këshillojmë përdoruesit tanë mos i hapin mesazhet dhe t’i heqin sapo t’i shohin”.

Sidomos në vendin tonë ka përdorues që gjithë informacionet apo mesazhet paralajmëruese i marrin si të mirëqena në rrjetet sociale dhe i shpërndajnë, por në qoftë se ndeshen me mesazhin e mësipërm duhet ta dinë që është i pavërtetë dhe të veprojë sipas këshillave.

 

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Life Style

Facebook/Hacker-at morën informacione nga 29 milionë llogari, ja çfarë duhet të bëni nëse jeni sulmuar…

Publikuar

-

Facebook ka deklaruar së fundmi se hacker-at arritën të merrnin informacione personale nga 29 milionë përdorues të rrjetit social, në sulmin që ndodhi dy javë më parë.

Emrat, adresat e email-it dhe numrat e telefonit janë vjedhur nga 29 milionë llogari në të gjithë botën. Nga këta, rreth 14 milionë njerëzve iu morën dhe informacione si: vendi ku jetojnë, 10 vendet e fundit ku kanë bërë “check in” dhe 15 gjërat e fundit që kanë kërkuar në Facebook. Ky në fakt është një  sulm i rëndë, pasi këto informacione konsiderohen si shumë private nga kompania dhe marrja e tyre mund të sjellë pasoja. Lajmi i mirë është që mendohej se 50 milionë llogarive i ishte vjedhur informacion, por rezulton që janë më pak. Gjithashtu, 1 milion të sulmuarve nuk u arrit t’u merrej asgjë.

Facebook planifikon t’i dërgojë një mesazh secilit prej atyre që i është vjedhur informacion, në mënyrë që të tregohen të kujdesshëm, ndërkohë që rrjeti social bën me dije se aplikacionet me të cilat është i lidhur, pra Instagrami dhe Whatsapp-i nuk janë prekur.

Zyrtarë të kompanisë online janë shprehur se këtë çeshtje e kanë marrë shumë seriozisht dhe janë duke punuar jo vetëm që mos të ndodhë më, por detajet personale të njerëzve të mos përdoren nga persona të paidentifikuar. Nga ana tjetër, ata kanë dhënë disa këshilla për përdoruesit të cilët janë prekur nga sulmi i hacker-ave. Nëse aplikacioni i Facebook ju është bërë “log out” vet, duhet të dini që ose keni qenë një ndër të prekurit, ose konsideroheni në rrezik për t’ju vjedhur informacionet. Kështu duhet të futeni sërish në llogarinë tuaj të rrjetit social dhe është e këshillueshme të ndryshoni passwordin. Gjithashtu, në opsionin “Help Center”/”Security and  Login” mund të shikoni vëndet nga ku account-i juaj ka bërë “log-in” dhe nëse nuk ju përkasin ju, duhet t’i hiqni dhe t’i raportoni.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Video-Mbahet për inteligjent/ Ky është passwordi qesharak i telefonit të Kanye West

Publikuar

-

Kanye West mund të ketë nevojë për një fjalëkalim të ri për iPhone. Muzikanti i sinqertë zbuloi aksidentalisht fjalëkalimin e tij kur zhbllokoi iPhone X në nje video gjatë një takimi me Presidentin Trump, që tregohet si nje kombinim tepër i dobët dhe i thjeshte 000000.

Ëest zbuloi fjalëkalimin dhe të gjithë mesa duket filluan të bënin shaka me faktin se sa inteligjent mbahet Kanye dhe sa i pasigurt është telefoni i tij .Duke marr parasysh qe 000000 eshte tentativa e pare qe do bente gjithesecili nga ne e ben shume qesharake.

LEXO TE PLOTE

Life Style

Kur u prezantua në fillim e tallën, të gjithë telefonat android po kthehen në kopje të iPhone X

Publikuar

-

Vitin e kaluar, Apple prezantoi një telefon të zgjuar që dukej krejtësisht i ndryshëm nga të gjithë telefonat e tjerë në treg. Trembëdhjetë muaj më vonë dizajni i tij mund të gjendet kudo në pajisjet e markave të tjera.

Të gjithë telefonat e zgjuar në galerinë e mëposhtme kanë atë që njerëzit zakonisht e quajnë një “notch”ose një prerje në qendrën e sipërme të pajisjes.

Edhe pse telefoni themelor i Andy Rubin ishte në fakt i pari që prezantoi këtë dizajn disa muaj para iPhone X vitin e kaluar, nuk ishte zyrtarisht “një gjë” derisa iPhone X doli në shitje.

Kopjimi i Apple, për të mirë apo më keq, nuk është asgjë e re.

Dizanjot smartfonëve të Apple kanë frymëzuar industrinë, dhe imituesit e panumërt, për vite me radhë. Sensorët e gjurmëve të gishtërinjve dhe asistentët virtuale nuk ishin “gjë” derisa Apple i vuri këto karakteristika në një iPhone. Këto ditë, nuk mund të gjesh një smartphone pa këto funksione.

Dhe, siç pritej të gjithë ata që u tallën me dizajnin “notch” të ilësuar si të shëmtuar të iPhone X tashmë po e aplikojnë të telefonat e tyre, madje thuhet se edhe vetë Samsung pritet që të së shpejti të heqë portin e kufjeve ashtu siç bëri rivali i tij , Apple.

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet12:35 - 15 Tetor, 2018

Dështimet e qeverisë/ Zbulohen truket e Ramës për të fshehur skandalet  

Kryeministri Rama vijon të manipulojë opinionin publik, me qëllim fshehjen e skandaleve dhe dështimet e qeverisë. Rama, për të shmangur...

Aktualitet12:25 - 15 Tetor, 2018

Pollo-Ballës: Fytyra që diskrediton Shqipërinë në PE

Pas deklaratës së kreut të Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla, i cili i kërkonte Bashës të tërhiqte urdhrat...

Aktualitet12:18 - 15 Tetor, 2018

Shënoi golin e fitores në fund kundër Polonisë/ Futbollisti i ri i Italisë përlot tifozët me gjestin e tij

Një gol në shtesë është gjithnjë i veçantë dhe festohet jashtëzakonisht kur vlen tre pikët, por goli i shënuar nga...

Aktualitet12:10 - 15 Tetor, 2018

Siguria ushqimore në rrezik/ AKU gjobit 4 biznese në Milot

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit në kuadër të përpjekjeve për të vënë kontroll në tregjet mbarë vendit ka nisur inspektimin në...

Aktualitet12:02 - 15 Tetor, 2018

Basha i përgjigjet Ramës/ “Ardi Veliu duhet të ishte në arrest”

Pas deklaratave të kryeministrit Edi Rama, i cili akuzon PD-në si fabrikuese të telenovelave, duke ju referuar çështjes “Babale” dhe...

Aktualitet11:51 - 15 Tetor, 2018

Masakra në ish-Bllok/ Rama mesazh Policisë së Shtetit

Kryeministri Edi Rama në një deklaratë për mediat nga ambientet e Ministrisë së Brendshme është shprehur se sot qeveria po...

Aktualitet11:36 - 15 Tetor, 2018

Zbardhet lista me portalet e paregjistruar/ Mes tyre edhe emra shumë të njohur të ekranit

AKEP në një njoftim për shtyp ka nxjerre listën e parë të portaleve që u kerkohet regjistrimi brenda 72 orësh...

Aktualitet11:30 - 15 Tetor, 2018

Balla kërcënon Bashën/ Tërhiqe urdhrin për rrëmujë në PE

Kreu i grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla në një postim në rrjetet sociale i ka bërë thirrje kreut...

Aktualitet11:12 - 15 Tetor, 2018

Sabien Lilaj nxjerr zbuluar gënjeshtrën e Panuccit/ Nuk kam probleme fizike, por …

Sabien Lilaj, mesfushori i kombëtares së Shqipërisë, ka folur në përfundim të ndeshjes së humbur 2-0 me Izraelin. “Mendoj se...

Aktualitet11:12 - 15 Tetor, 2018

Zgjaten hetimet për ish-ministrin, Saimir Tahiri

Sot pritej që Prokuroria e Krimeve të Rënda të deklaronte përfundimet e nxjerra nga dosja hetimore e ish-ministrit të Brendshëm...

Aktualitet11:05 - 15 Tetor, 2018

Tek Partizani janë në ankth/ Dëmtimi i Alban Hoxhës është shumë më i rëndë nga sa ishte parashikuar

Lajmi i dhënë nga FSHF për dëmtimin e Alban Hoxhës dhe largimin e tij nga grumbullimi para sfidës me Izraelin...

Aktualitet11:04 - 15 Tetor, 2018

Masakra e trefishtë në Mat/ Gjykata jep vendimin për autorin

Gjykata ka lënë në burg autorin e masakrës së Matit, Kujtim Koxha, 54-vjeç, i cili u mori jetën tre punonjësve...

Aktualitet10:50 - 15 Tetor, 2018

74-vjetori i lindjes/ Berisha mesazh në rrjetet sociale

Ish-kryeministri Sali Berisha, mbush sot 74 vjet. Kjo është bërë e ditur nga vetë Berisha, nëpërmjet një postimi në rrjetet...

Aktualitet10:21 - 15 Tetor, 2018

Video-“Mos gënje për ato që shohim çdo ditë”/ Qytetarët degjenerojnë Ramën

Në vijim të ritualit të tij të përditshëm, kryeministri Rama ka publikuar mëngjesin e sotëm në rrjetet sociale një video,...

Aktualitet10:10 - 15 Tetor, 2018

Tre të vdekur dhe një i plagosur/ Zbardhet dëshmia e autorit të masakrës së Matit

Kujtim Koxha, autori i masakrës së Matit ku mbetën të vrarë tre persona dhe një tjetër mbeti i plagosur do...

Aktualitet10:10 - 15 Tetor, 2018

AlbChrome ringjall ferrokromin në Burrel/ 100 vende të reja pune

Uzina e Ferro-kromit në Burrel po njeh një transformim të jashtëzakonshëm me një ndikim të madh ekonomiko-social për zonën, po...

Aktualitet09:50 - 15 Tetor, 2018

“Rrjedhje kolektive në PD”/ Basha në panik

Deputeti i Partisë Socialiste, Pjerin Ndreu, deklaron se PD po shkon drejt rrjedhjes kolektive. Në një postim në rrjetet sociale, Ndreu...

Aktualitet09:45 - 15 Tetor, 2018

Universitetet çelin sot dyert/ 22 mijë studentë për herë të parë në auditorë

Sot nis viti i ri akademik 2018-2019 për rreth 83 mijë studentë në ciklin e parë. 22 mijë prej studentëve...

Aktualitet09:28 - 15 Tetor, 2018

“Asnjë qindarkë në kumar”/ Çfarë thoshte Rama në 2013-ën

Kreu i grupit parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili ka lëshuar një lumë akuzash në drejtim të kryeministrit Edi Rama për...

Aktualitet09:13 - 15 Tetor, 2018

Kapja e strukturave/ Basha urdhëron manipulimin e zgjedhjeve në bazë

Enno Bozdo, sekretari që nuk u vu as deputet vazhdon misionin për shkatërrimin e PD këtë herë në Berat. Njeriu...

Aktualitet08:52 - 15 Tetor, 2018

Krimet e Rënda vendosin sot për “fatin” e Saimir Tahirit

Tashmë kanë përfunduar afatet tremujore të hetimit të dosjes së ish-ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri, ndërsa sot, Prokuroria e Krimeve...

Aktualitet08:39 - 15 Tetor, 2018

Shtypi i ditës, 15 tetor 2018

Këto janë disa ptrej titujve kryesorë të shtypit të shkruar për ditën e sotme, datë 15 tetor 2018: “Gazeta Shqiptare”...

Aktualitet08:25 - 15 Tetor, 2018

Horoskopi javor, nga 15 tetor deri 21 tetor 2018

DASHI 21. mars – 20. prill Këtë jave do këtë edhe dite te vështira për juve qe jeni ne një lidhje,...

Aktualitet08:16 - 15 Tetor, 2018

Kapriçot e motit/ Ja çfarë pritet për orët në vijim

Orët e para të ditës do të jenë me kthjellime e vranësira të shpeshta në të gjithë territorin e vendit....

Aktualitet08:07 - 15 Tetor, 2018

Horoskopi i ditës, 15 tetor 2018

DASHI 21. mars – 20. prill Edhe pse do dëshironi te kaloni me tepër kohe me partnerin, nuk do e keni...

Aktualitet23:24 - 14 Tetor, 2018

Panucci e bën sërish/ “Tërbon” Ilda Bejlerin me gjestin e tij

Pas ndeshjes me Jordaninë ku italiani nuk pranoi të prononcohej për Supersport ne Digitalb, është sërish sot që e përsërit...

Aktualitet23:17 - 14 Tetor, 2018

Kjo është mundësia e vetme që Shqipëria të renditet e para në grup/ Duket e vështirë për t’u besuar por…

Shqipëria mbetet në kuotën e 3 pikëve në grup, ndërsa Izraeli mban vendin e parë me 6 pikë, ndërsa Skocia...

Aktualitet22:57 - 14 Tetor, 2018

Panucci befason me deklaratën pas humbjes nga Izraeli/ Në atë moment ishim në gjumë…

Pas ndeshjes me Izraelin, trajneri Panucci foli për Rtsh ku deklaroi: Luajtëm mirë, patëm raste, kontrollin e topit. Pse humbëm?...

Trending

Read previous post:
“Nuk po presim asnjë sekondë”/ Basha kërcënon hapur Ramën

Kreu aktual i Partisë Demokratike, Lulzim Basha gjatë bashkëbisedimit me gazetarët ka deklaruar se kryeministri Edi Rama dhe kupola e...

Close