Connect with Us

Atentati në zemër të Tiranës/ Basha jep alarmin, rikthen akuzat ndaj Tahirit

Aktualitet

Atentati në zemër të Tiranës/ Basha jep alarmin, rikthen akuzat ndaj Tahirit

Publikuar

-

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha në një bashkëbisedim me gazetarët ditën e sotme ka dhënë alarmin se krimi, sot është më i fortë se kurrë dhe ndodhet në zemër të Tiranës.

Basha ka thënë se në zonën e bllokut rrijnë bashkë  banditë dhe kriminelë e në fund përplasen kriminelët me njeri tjetrin.

“Krimi në Shqipëria është më i fortë se kurrë, kontrollon të gjithë territorin dhe ekonominë dhe organet e hetimit të krimit, janë të shpartalluara dhe drejtuesit e tyre janë vënë në shërbim të krimit.

Ngjarja e bllokut tregon, që krimi nuk është më në periferi, por në zemër të Tiranës dhe se krimi është aty me kobure në brez, në të njëjtat tavolina me politikanët kryesorë të pushtetit.

Blloku është kthyer në një zonë ku rrinë bashkë banditë dhe politikanë dhe përplasen banditët”,-u shpreh Basha.

Në tej kryedemokrati politikanë dhe prokurorë që janë në listën e pagesave të vëllezërve Murata.

“Klani Xhafaj-Murataj, mban prokurorë në listën e tyre të pagesave që tani po përdoren nga Fatmir Xhafaj dhe Edi Rama për të shkatërruar hetimin për narkotrafik të Agron Xhafaj. Politikanë dhe prokurorë që janë në listën e pagesave të vëllezërve Murataj.

Rama si në kohën e Enver Hoxhës ka zbuluar konspiracione nga opozita, për të rrëzuar pushtetin popullor! Vetëm një mendje e sëmurë mund të ketë një imagjinatë të tillë banale.

Arta Marku po e shndërron Prokurorinë në të njëjtin repart të inkriminuar dhe në shërbim të pushtetit”.

Në përfundim Basha ka rikthyer akuzat në drejtim të ish-ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri, Fatmir Xhafa dhe Taulant Balla. Ai ka thënë se Krimet e Rënda kanë bërë një hetim për Agron Xhafajn, pa e marrë atë në pyetje.

LEXO EDHE:  “Rama po ndjek të njëjtën strategji ”/ Berisha: Ai ka urrejtje të sëmurë për veriun

“Kryeministri Edi Rama, sot po përdoret nga krimi për të kërcënuar këdo që denoncon krimin dhe mbron kriminelët nga hetimi.

Ky është hapi i fundit i degradimit të një qeverie. Edi Rama, Fatmir Xhafa, Taulant Balla, Saimir Tahiri, janë kufoma politike dhe së shpejti do të shkojnë atje ku e meritojnë.

Prokuroria e Krimeve të Rënda ka bërë një hetim për Agron Xhafajn, pa marrë në pyetje Agron Xhafajn, ndërsa aktori i vetëofruar dhe i vetëakuzuar, pra i vetëdjegur me cigare, është një lojë banale dhe e trashë e krerëve të policisë dhe e prokurorëve nën udhëzimin direkt të Fatmir Xhafës dhe të vetë Edi Ramës.

Kjo është një vepër e rëndë penale e atyre punonjësve të policisë dhe prokurorëve që janë përfshirë në këtë manipulim dhe për këtë do të ndeshën dhe do të përballen me pasojat me drejtësi.

Prokuroria ka çuar në Angli, një kopje të videos të marrë nga mediat dhe jo materialin bruto, duke ulur cilësinë e dëgjimit dhe identifikimit të zërave. Ky është veprim i qëllimshëm i Prokurorisë, që ekspertiza ta ketë sa më të vështirë që të identifikojë që zëri është i Agron Xhafajt.

Prokuroria e Krimeve të Rënda, është kthyer në një celulë të krimit të organizuar për të manipuluar dosjen Xhafaj. Video është e pamanipuluar dhe zëri në të është i Agron Xhafajt./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Rama nxjerr videon nga Nivica/ Resorti ekologjik i investitorëve suedezë gati të hapë dyert

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama, ka publikuar një video në rrjetet sociale nga resorti ekologjik në Nivicë, duke nënvizuar se po bëhet gati të çelë dyert këtë sezon.

Ky investim synon ta kthejë Nivicën në një destinacion të turizmit elitar përmes një resorti të cilësisë së parë 100% ekologjik.

‘Mirëmëngjes ja edhe rezorti ekologjik i investitorëve suedezë në Nivicë që po bëhet gati të çelë dyert këtë sezon.’- shkruan Rama.

Investimi i parë i huaj në turizëm, projekt i një grupi investitorësh suedezë, tashmë po bëhet gati të presë turistët./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Ekonomi

Euro në tregun vendas arrin nivelin më të ulët që përpara pandemisë

Publikuar

-

Nga

Euro ishte monedha më e lirë për të marrë kredi edhe në 2020

Euro ka shënuar një tjetër rënie në tregun vendas, ndonëse me ritme më të ngadalësuara në raport me ditën e mëparshme.

Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, një euro u këmbye me 122.91 lekë, me rënie prej 0.01 lekë në raport me ditën e mëparshme. Ky është niveli më i ulët i monedhës së përbashkët që përpara fillimit të pandemisë së Covid-19, në fillim të muajit mars 2020.

Me fillimin e kufizimeve në mes të marsit, euro kërceu vetëm për pak ditë mbi 130 lekë, si rrjedhojë e problemeve që shkaktoi karantina dhe bllokimi i fluturimeve në furnizimin e bankave me valutë. Më pas kursi u stabilizua duke u luhatur përgjatë gjithë vitit të kaluar midis 123-124 lekë. Euro nuk kishte sjelljen tradicionale gjatë periudhës së verës, kur tradicionalisht monedha e përbashkët humb pikë për shkak të ofertës nga emigrantët dhe turistët, pasi për shkak të turizmit të vakët, prurjet ishin në nivele më të ulëta. Vetëm në dhjetor 2020, euro ra për pak ditët nën 123 lekë.

Nënçmimi i monedhës së përbashkët gjatë javëve të fundit, sipas aktorëve të tregun valutore lidhet me faktorë të brendshëm, pasi në bursa euro ka qenë e fortë duke u luhatur ndaj dollarit në nivelet më të larta që nga janari i këtij viti.

LEXO EDHE:  Sondazhi i Bolinos nxjerr të pastër Ramën/ S’ka faj për darkën në Dubai, sanitaren dhe vrasjen e Klodianit

LEXO EDHE:  Sondazhi i Bolinos nxjerr të pastër Ramën/ S’ka faj për darkën në Dubai, sanitaren dhe vrasjen e Klodianit

Në tregun e brendshëm oferta e euros vijon të jetë e lartë, ndonëse sezoni turistik ende nuk ka filluar mire dhe përqendrimi i turistëve është vetëm në fundjavë, kryesisht nga Kosova. Në kahun tjetër, kërkesa për monedhën e përbashkët është e ulët dhe sipas aktorëve të tregut euro pothuajse nuk po tërhiqet, çka po bën që ajo të jetë e dobët në tregun vendas, ndonëse në bursa gjatë ditës së sotme ishte në rritje.

Në bursat ndërkombëtare, një euro u këmbye sot me 1.216 dollarë, me rritje 0.29% në raport me ditën e mëparshme. Euro u rrit sërish ndaj dollarit, pasi të dhënat në SHBA treguan për një ecuri të dobët të tregjeve të punës./Monitor

LEXO TE PLOTE

Sociale

Mesdita sjell zhvillim të vranësirave/ Parashikimi i motit për ditën e sotme

Publikuar

-

Nga

Kapriçot e motit/ Si pritet të jenë temperaturat për javën e ardhshme

Vendi ynë do të mbetet në ndikimin e kthjellimeve, ndërkohë që mesdita do të sjellë zhvillim të vranësirave.

Sipas MeteoAlb paraditja mbetet ne ndikimin e kthjellimeve dhe vranësirave të herë pas herëshme. Por mesdita sjellë zhvillim të vranësirave duke rrezikuar shira aftashkurtër në vendin tonë, duke lënë jugperëndimin e vendit me kthjellime dhe vranësira kalimtare. Mbrëmja kthjellon sërish motin në vend.

Temperaturat e ajrit rriten lehtë në mëngjes por rënje sjellë mesdita, duke luhatur vlerat ekstremale ditore nga 11°C deri në 26°C.

LEXO EDHE:  Përçahet PD në Devoll/ Strukturat braktisin fushatën

LEXO EDHE:  Apeli i CDU/CSU për kompromis/ Basha: Mirëpres angazhimin e Gjermanisë

Era do fryjë e lehtë dhe mesatare me shpejtësi 40 km/h nga drejtimi Jugor-Jugperëndimor duke gjeneruar në det dallgëzim deri 4 ballë./CNA.al

LEXO TE PLOTE