Connect with Us

Ervin Babalet e Lulzim Bashës

Aktualitet

Ervin Babalet e Lulzim Bashës

Publikuar

-

Prokuroria ka kërkuar arrest me burg për “Babalen”, e quajtur Albert Veliu dhe mikun e tij të ngushtë Fredi Alizoti, të cilët rreth 5 muaj më parë u bënë pjesë e vëmendjes së opinionit publik, pas denoncimit të bërë nga Partia Demokratike të një audio-përgjimi të pretenduar mes Babales dhe vëllait të ministrit të Brendshëm, Fatmir Xhafaj. Në një bisedë, e cila u prezantua në atë kohë edhe nga vet Lulzim Basha, por fillimisht gjithçka u bë publike nga deputeti i kësaj partie Ervin Salianji.

Më pas plasi skandali, u kërkua dorëheqja e Ministrit. Lulzim Basha vuri trupin e tij përpara Fatmir Xhafajt, por në fakt nuk ndodhi asgjë. Ky i fundit e mohoi audio-përgjimin dhe tha që ishte një montim. U bë ekspertiza, prokurorët shkuan në Itali, në Angli dhe gjithçka doli që ishte e montuar. “Babalja” u arratis në Kosovë ku kërkoi dhe strehim politik. Atje u rrëfye dhe gjithçka duket se ka qenë një montazh. Mendja djallëzore e vetë “Babales”, apo mendja e mësuar nga deputetë të PD-së, apo vetë gazetari, kjo është diçka tjetër.

Në emisionin “Opinion” në TV Klan, gazetari Jetmir Olldashi mori përsipër autorësinë e videos menjëherë pasi atë e denoncoi Partia Demokratike, i cili në fakt është një gazetar i lidhur me PD-në, pjesë e strukturave të saj. Olldashi ka qenë një nga drejtuesit e Forumit Rinor dhe pjesë aktive e politikës. Njihet si një mbështetës i fortë i Lulzim Bashës dhe i njerëzve të tij.

Olldashi doli në “Opinion” dhe tha se ai e kishte bërë investigimin e audio-përgjimit, por nuk kishte qenë kur “Babalja” kishte shkuar të fliste me vëllain e pretenduar të Xhafajt, Agron Xhafajn. Pra duke shmangur pak, ose ndoshta duke gjetur një rrugë kalim për të shfajësuar veten që në rast se “Babalja” do të fliste që gjithçka ishte një montazh, ai të dilte pa lagur nga ky investigim. Gjithsesi përtej mungesës së profesionalizmit dhe dorëzimit të gazetarisë tek “Babalja”, nga gazetari Olldashi ka një aspekt tjetër, ai politik i çështjes.

Gazetari tha se ia dha audio-përgjimin, takoi dhe komunikoi me Ervin Salianjin, i cili më pas, ndoshta pasi është konsultuar me Lulzim Bashën e nxori dhe në publik. Por edhe këtu qëndron një problem tjetër. E në rast se gazetari nuk bëri verifikimet e duhura, nuk e konfirmoi që ishte apo jo Agron Xhafaj, në audio përgjimin e “Babales”, e njëjta situatë ndodh edhe me politikën.

Një “Babale” i vogël, përveç atij të audio-përgjimit dhe montimit ishte në PD. Asnjë verifikim, asnjë konsultim mesa duket, asnjë seriozitet në trajtimin e çështjes. Merret një audio e montuar, pa u verifikuar montohet, bëhet zhurmë dhe deputeti Ervin Salianji me grushtin në dorë i binte gjoksit për meritat e mëdha të tij.

Por tani që ka rezultuar se është një përgjim i montuar dhe se nuk ka asgjë të vërtetë duket se gjërat kanë ndryshuar. Por thelbi qëndron tek aksioni politik i opozitës, te Ervin Babalet e Lulzim Bashës. Sepse nëse kemi një “Babale”, i cili stisi një audio, kemi dhe “Babalen” tjetër që është deputeti i PD-së. Ky nuk bëri asnjë verifikim, por hodhi një shashkë duke i dhënë një kosto jo të vogël Partisë Demokratike.

PD-ja menjëherë sulmoi, Lulzim Basha filloi akuzat, por më pas u tërhoq. Këtë e bëri edhe në emisionin “Opinion” kur tha se “Babalja” duhet të ishte në burg, duke e shitur menjëherë dëshmitarin X. Por gjithçka ndodhi pasi ndoshta Basha e kuptoi se kishte rënë në një kurth. Në kurthin e “Babales” së Vlorës, apo “Babales” së tij si deputet, apo gazetar Babaleve që janë në qarkullim, kjo nuk ka shumë rëndësi.

Sot në mënyrë të turpshme Basha sulmoi prokurorët e çështjes dhe e politizoi në ekstrem qëndrimin e Prokurorisë. Megjithse në këtë rast ka bërë sërish një autogol. Një babalizëm tjetër të radhës. E në qoftë se herën e parë ia bënë deputetët apo Babalja vetë, këtë herë e bëri me dorën e tij.

LEXO EDHE:  Plas sherri në takimin e Bashës/Goditet me grusht ish-deputeti i PD (Emri)

Sot Lulzim Basha sulmoi prokurorët duke thënë se kishin mbajtur qëndrime poltike dhe se kjo ishte një çështje e planifikuar nga Edi Rama. Një broçkull që nuk e beson më askush, pasi prokurori që ka firmosur arrestimin e “Babales”, bashkëpunëtorit të tij dhe ka kërkuar detyrim paraqitjeje për Jetmir Olldashin, ka qenë prokuror i grupit të hetimit dhe ka firmosur arrestimin e ish-ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri, ish-ministrit të Ramës. Prandaj broçkulla ngelet broçkull  dhe i del tymi shpejt asaj flake që i hidhet benzinë, në mënyrë të gabuar.

Por çfarë ndodhi?

Basha sulmoi prokurorët për të shpëtuar “Babalen” që e kishte shitur, apo gazetarin dhe deputetët e tij që duket se janë në hall. Deputeti tjetër Enkelejd Alibeaj, por edhe këshillatri për ligjet në grupin e PD-së, Gazmend Bardhi, ish-ministri i Drejtësisë, në Prokurori duket se kanë dalë dhe janë spostuar menjë anë lidhur me çështjen. Ata kanë thënë se nuk kanë marrë pjesë në investigim dhe gjatë daljeve të tyre publike kanë qenë pjesë vetëm e denoncimit që kishte të bënte me dënimin që kishte marrë vëllai i Ministrit të Brendshëm, në Itali.

Por dje në Prokurori ka qenë Ervin Salianji, deputeti i Partisë Demokratike, i cili mori përsipër, apo siç u tha dhe nga gazetari Olldashi ishte vetë ai që e çoi audio-përgjimin në PD  dhe më pas shpërtheu “bomba” politike e disa muajve më parë. Tani kemi kërkesën e Prokurorisë për arrestimin e dy personave, “arrest me burg” dhe thellimin e investigimit. Kemi detyrim paraqitje për gazetarin Olldashi, Salianjin që ka folur dhe dy deputetë që i janë shmangur përgjegjësisë së tyre ligjore.

Në fakt ne sot e kemi të vërtetuar që kemi Ervin Babale të opozitës, të cilët marrin audio-përgjime, bëjnë skandale dhe vazhdojnë të qetë, por kjo nuk duhet të ndodhë më në politikë. Nuk duhet të ndodhë më në Partinë Demokratike, nuk duhet të kemi më Ervin Babale, të cilët hedhin shashka dhe i faturojnë një kosto të madhe opozitës. Një betejë të nisur drejtë prej saj për vëllain e Ministrit të Brendshëm, e kthyen në një flluskë sapuni duke u përpjekur që të ngrinin një re të madhe tymi, po në fakt nuk bënë gjë tjetër veçse i shpërndanë retë.

Këtë bënë Ervin Babalet e Lulzim Bashës të vendosur në lista pa asnjë vlerë dhe kontribut politik. Ata janë thjeshtë “Babalet” e radhës, të cilët Lulzim Basha i do nga pas si mercenarë, por që në realitet japin këto kosto që ka sot PD-ja dhe që Basha i di, i pranon, por i ka zgjidhje për mbijetesën e tij. Sepse vetëm me Ervin Babalet, Lulzim Basha mund të mbijetojë në krye të Partisë Demokratike.

Sot shqiptarët e panë të gjithë, demokratët e provuan se PD-ja minimalisht ra në kurthin “e pretenduar” se ka ngritur “Babalja”, maksimalisht janë të gjitha dyshimet të jetë një kurth i ngritur nga Ervin Babalet në selinë e PD-së, por kjo ngelet për tu hetuar dhe verifikuar nga Prokuroria.

Kush janë përgjegjësit e atij shantazhi e atij manipulimi tani ngelet vetëm  të presim që drejtësia t’i vendosë me shpatulla pas murit. Qofshin gazetarë, qofshin deputetë ata duhet të mbajnë përgjegjësi për atë tym që ngritën. Qoftë Ervin Babalja apo “Babalja” i vërtetë manipulatori i asaj që ndodhi./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Përfundon takimi me Bashën/Kokëdhima: Nuk mbështes pazaret e partive!

LEXO EDHE:  Nga Blendi Fevziu/A do ta dekretojë Nishani, Fatmir Xhafajn?

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Pritet të nisë takimi Rama-Basha/Kush i shoqëron palët

LEXO EDHE:  Fatmir Xhafaj tregon vendimin e parë që do firmosë sapo të marrë detyrën

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: