Connect with Us

Paralajmërimi i fortë/ Qytetarët i bëjnë “gjëmën” Ramës

Aktualitet

Paralajmërimi i fortë/ Qytetarët i bëjnë “gjëmën” Ramës

Publikuar

-

Kryeministri Rama e ka nisur ditën sot duke përshëndetur ndjekësit e tij në rrjetet sociale me një video nga Divjaka. Rama ka publikuar pamje të një tokë që më parë ishtje djerrë dhe tashmë është mbjellë me shegë.

“MIRËMËNGJES

dhe ju uroj një ditë të mbarë me pamjet nga kjo fermë që përpara 20 muajsh ishte djerrë, tokë e kripur në zonën e Divjakës, sot shih e shkruaj thotë populli: 100 ha shegë për eksport dhe 360 ha të tjera në proces jetëzimi #BujqësiaqëDuam
#eGjithëVëmendjapërJu”-shkruan Rama në postimin e tij.

Por, pas postimit të kryeministrit qytetarët kanë shpërthyer në akuza dhe kritika të forta. Një qytetar e paralajmëron Ramën se ku të zgjohet populli, do jetë ai që do marrë rrugët e botës. “Je ba si ajo qe gjushja e televizorit qe tregonte perralla per ti vene ne gjume kalamajte (ose femijte) dhe ti po’ja arrit qellimit se para ja shplave trunin me droge e pushtet.por mos harro sé kur tè cohet populli nga gjumi e ne kembe do te marresh rrugen per janine ti edhe e gjithe banda kriminale qe te rrethon.”-shkruan qytetari.

Ndërsa një tjetër qytetar shkruan “po i kieni marre token fshatareve dhe e keni mjelle shege… ku do kullose bagetia ku do ushqehen ato familje qe i keni marre token??? apo kujt po i behet von”.

LEXO EDHE:  Kryemadhi ia thotë copë Ramës/ Tregon frikën e tij më të madhe

Ndërsa një tjetër shkruan “po mo vlla po ky eshte …po ne fshatrat e lushnjes 25 vjet pa uje …apo me fal sduhet permendur fshatari populli…dite te mbare pac”.

Po ashtu një tjetër qytetar shkruan “Shiko karburantet qe i ke rritur stratosfere,turp beni dhe propagande bujqesie.Dihet qe po u rrit karburanti rriten te gjitha zinxhir deri tek ushqimi.”.

Më tej një qytetar shkruan se investimet e qeverisë janë një farsë… “Edo keni investuar per kanalet vaditese ne roskovec para dy vjetesh , dhe si ka ecur puna ,asnje fuksion nuk kan , dhe ato qe uben jan pa porta ,le qe uij nuk ka fare ,para 10 vjetesh ishin ne fuksion ,ky eshte realiteti”-shkruan komentuesi.

“Mir e keni ju zoti “kryeminister” po sa te filloje prodhimi I jua blejne me çmim qesharak dhe detyrohen fermeret dhe mbushin kanalet me to.respekt per “zoteri I dashur””-shkruan një tjetër.

Ja disa nga komentet e qytetarëve:

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Kosova & Rajoni

Parlamenti i Malit të Zi, shkarkon ministrin që mohoi gjenocidin në Srebrenicë

Publikuar

-

Nga

Parlamenti i Malit të Zi, shkarkon ministrin që mohoi gjenocidin në Srebrenicë

Parlamenti i Malit të Zi, të enjten mbrëma shkarkoi ministrin e Drejtësisë dhe të Drejtave të Njeriut dhe Pakicave, Vladimir Leposaviç, për shkak të qëndrimit të tij mohues ndaj gjenocidit në Srebrenicë.

Shkarkimi i tij u bë me propozimin e kryeministrit malazez, Zdravko Krivokapiç. Për shkarkimin e tij votuan 43 nga 81 deputetet e parlamentit malazez, ndërsa 27 ishin kundër. Propozimi u mbështet edhe nga Partia Demokratike Socialiste e presidentit Milo Gjukanoviç, që është në opozitë.

Kryeministri Zdravko Krivokapiç, propozoi shkarkimin e ministrit Leposaviç, pasi që në një seancë parlamentare më 26 mars të këtij viti, ai tha se është i gatshëm të pranojë se në Srebrenicë ka ndodhur gjenocid “kur një gjë e tillë të vërtetohet përtej çdo dyshimi”.

Deklarata e tij shkaktoi reagime të ashpra në opinionin vendas e ndërkombëtar. Kritikët thanë se ministri Leposaviç sfidoi edhe legjitimitetin e Gjykatës së Hagës për krime lufte në ish-Jugosllavi, që ka konstatuar se në Srebrenicë ka ndodhur gjenocid.

Kryeministri Krivokapiç tha se Vladimir Leposaviç, si ministër ka qenë i detyruar që t’i përgjigjej pyetjes parlamentare rreth Srebrenicës në frymën e politikës së qeverisë, e jo në frymën e debatit akademik.

LEXO EDHE:  Gjashtë “dhuratat” që Basha i bëri Ramës dhe tradhëtitë ndaj demokratëve

LEXO EDHE:  ​“Nuk po luan mirë”/ Berisha zbulon kodin mafioz të Ramës

“I kam kërkuar dorëheqjen sepse është më mirë që me një akt personal, të tregojmë përgjegjësi”, tha kryeministri Krivokapiç.

Megjithatë, ministri Leposaviç nuk pranoi të ofrojë dorëheqje, pasi u mbështet edhe nga një shumicë e deputetëve proserb pjesë e partive në pushtet. Partia pro-ruse në Mal të Zi, Fronti Demokratik, e mbështeti ministrin duke vlerësuar se “Leposaviç nuk tha asgjë që nuk është pozicioni i çdo serbi në Mal të Zi”.

Pjesëtarët e kësaj partie paralajmëruan se shkarkimi i tij mund të çojë në rënien e qeverisë malazeze ditëve në vijim.

Parlamenti malazez po ashtu miratoi një rezolutë me të cilën ndalohet mohimi i gjenocidit ne Srebrenicë. Në mbështetje të rezolutës votuan 55 deputetë, 19 ishin kundër dhe 7 veta abstenuan.

Në korrik të vitit 1995, forcat e serbëve të Bosnjës pushtuan Srebrenicën, një qytetit që ishte shpallur zonë e sigurt nga Kombet e Bashkuara. Më shumë se 8 mijë burra e djem boshnjakë u ekzekutuan dhe trupat e tyre u hodhën në varreza masive në zonë. Ajo ishte ngjarja më e rëndë në Evropë pas Luftës së Dytë Botërore dhe u shpall si gjenocid nga gjykatat e Kombeve të Bashkuara./ VOA

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Goditet nga rrufeja/ Humb jetën 51-vjeçari

Publikuar

-

Nga

Goditet nga rrufeja/ Humb jetën 51-vjeçari

Një 51-vjeçar  ka humbur jetën pasditen e sotme në Kosovë, pasi që është goditur nga rrufeja.

Lajmin për IndeksOnline e ka konfirmuar, Driton Rugova, zëdhënës i Policisë së Kosovë për Rajonin e Pejës.

“Sot, rreth 19:25 një person është sjellë në Spitalin Rajonal në Pejë, i cili sipas ekipit mjekësor, është goditur nga rrufeja dhe nuk ka arritur të mbijetojë. Vdekjen e viktimës e ka konfirmuar ekipi mjekësor”, tha Rugova./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Nazarko zbulon gabimin e Bashës/ Humbi shumë vota për shkak të aleancës me LSI-në

Publikuar

-

Nga

Nazarko zbulon gabimin e Bashës/ Humbi shumë vota për shkak të aleancës me LSI-në

Analisti Shpëtim Nazarko, ka analizuar mbrëmjen e sotme humbjen e Partisë Demokratike në zgjedhjet e 25 prillit.

Tkurrjen e mbështetjes për PD-në, ai e lidh me aleancat që Lulzim Basha ka lidhur gjatë kohës që ka qëndruar në opozitë.

Nazarko tha në emisionin “Real Story” se kreu i PD-së ka humbur shumë vota për shkak të aleancës së tij LSI-në.

Unë mendoj që Basha do të fitonte normalisht, sepse ka disa pika që gjykoj si një njeri që spostohem prapa në histori. Një nga gabimet e mëdha është që ai ka thënë njeri Berishës, kur bëri aleancë me Metën, deri kur do të bëhej ajo? Ja pse unë do e zgjidhja prapë Bashën në krye të PD. Unë pëlqej që ngjarjet t’i gjykoj si një njeri që rri 10 vite prapa.

LEXO EDHE:  “Të paktën mos gënje”/ Rama kapet “mat” nga qytetarët në foton e mëngjesit

LEXO EDHE:  Video-Rama i kërkon të heqë maskën/ Shikoni reagimin e Varhelyi

Nga 2009 deri në vitin 2021 PD ka humbur dhe unë mendoj që Basha tani, ka humbur për shkak ë aleancës me LSI-në, sepse janë 160 mijë vota. Këto vota Basha thotë që më është dashur shumë t’i nxjerr nga qypi. Basha ka pasur dy probleme të mëdha.

Ka teori konspirative që është bërë bashkë me Ramën për të hequr qafe Metën. Madje dhe presidenti tha që më nxorën në pritë. Kjo është tipike e dinakëve, dembelë. Unë s’i jap meritë Bashës. Basha që kur e ka marrë në 2013-ën duhej të merrej me këtë histori”, tha Nazarko./ CNA.al

LEXO TE PLOTE