Connect with Us

Pyetjet që po shkatërrojnë Lulzim Bashën

Aktualitet

Pyetjet që po shkatërrojnë Lulzim Bashën

Publikuar

-

kreu i PD lulzim basha

Ka disa pyetje, të cilat kërkojnë përgjigje, së pari nga demokratët, drejtuar Lulzim Bashës, kryetarit të PD-së.

Ne kemi mbledhur dhe po sjellim disa nga më kryesoret. Këto pyetje i kanë edhe të gjithë shqiptarët, të cilat e mundojnë, por Lulzim Basha nuk ju jep dot përgjigje. Ose të paktën për disa prej tyre, edhe kur ka kthyer përgjigje, ka gënjyer në publik.

Por, le të fillojmë t’i rendisim një e nga një, këto të kohëve të fundit.

Pagesa dhe fotoja me presidentin Trump

Së pari, për foton me presidentin Donald Trump, kush ka paguar rreth 800 mijë dollarë?  Lulzim Basha ka dhënë të paktën dy-tre versione publike. Ndërkohë ka dyshime të forta se ka para të paguara nga off-shore nga biznese ruse, ose të lidhura me to. Tre herë është përgjigjur, dhe të tre herët ka dhënë versione të ndryshme dhe ende as demokratët dhe as shqiptarët nuk kanë një përgjigje zyrtare dhe të qartë se si qëndron e vërteta dhe ku u gjeten paratë për foton e Lulzim Bashës me Donald Trump gjatë fushatës zgjedhore të vitit 2017.

Lulzim Basha, presidenti i SHBA, Donald Trump

Lidhje me oligarkë dhe biznesmene të lidhur me Rusinë dhe nën hetim nga FBI

Një pyetje tjetër, e dyta për nga radha, është se cilat janë lidhjet e Lulzim Bashës me Ekim Alptekin, një njeri me problematika të mëdha në SHBA, i cili tashmë jeton në Turqi dhe nuk del dot nga vendi i tij pasi është nën hetim nga FBI-ja. I dyshuar fort për lidhje me rusët, me biznese dhe me oligarkë rusë, tashmë në një hetim nga FBI-ja për çështjen ku u përfshi këshilltari Flyn për rrëmbimin e klerikut Fetyllah Gylen. Alptekin ka kumbar Lulzim Bashën, por dhe ka pagëzuar në familjen e këtij të fundit.

Cilat janë lidhjet e Lulzim Bashës me Alptekin, me rusët, dhe off-shoret, apo dhe me bizneset e tjera?

Lulzim Basha në dasmën e Ekim Alptekin

Marrëveshja e 17 majit me Ramën

Një pyetje tjetër që shpesh mundon demokratët dhe që ende nuk ka gjetur një përgjigje, është se cila ka qënë marrëveshja e Lulzim Bashës me Edi Ramën? Pse nuk është bërë kurrë publike? Çfarë fshihet brenda saj ? A është vërtetë Lulzim Basha njeriu që përdoret nga Edi Rama për të qëndruar në pushtet? Një pyetje ku pas saj lindin dhe shumë të tjera.

Rama-Basha, pas marrëveshjes së 17 majit

Republika e re

Një pyetje tjetër që do sot përgjigje dhe që ende nuk e ka marrë është aventura e Republikës së re. Pse në zgjedhjet e vitit të kaluar zhduku siglën e PD-së dhe cili është qëllimi i tij?

Republika e Re e Bashës

Lidhja dhe shkollimi nga Xhorxh Soros

Cilat janë lidhjet me Xhorxh Soros, multimiljarderin kundërshtar të presidentit të SHBA-ve, i akuzuar shpesh si një spekullant politik? Pse e priti në PD? Kur fillojnë lidhjet e tij me Sorosin, shkollimin e tij dhe të familjarëve të tij me bursa nga Soros?

Takimi i Lulzim Bashës me Xhorxh Soros, në selinë e PD

16 milionë euro nga xhepat e shqiptarëve në xhepin e vjehrrit

Pse dhe si u fituan në kohë rekord pagesat dhe dëmshpërblime për familjarët e tij, si 16 milionë eurot për një pallat në Vlorë, kur shqiptarët kanë 20 vite që bredhin gjykatave për pronat e tyre?! A ka ndikuar vetë Edi Rama pas marrveshjes?!

Lulzim Basha mundohet shumë, por ende nuk ka përgjigje as për disa leje ndërtimi të dhëna me firmën e tij për ortakët e vjehrrit. Për leje ndërtimi të dhënë nga Edi Rama për vjehrrin e tij, e kështu me radhë.

Basha, drekë me vjehrrin, kunatin dhe familjen

Kunati dhe bizneset me oligarkët

Xhiro të mëdha në kompani oligarkësh, të cilat në fakt janë ato që kanë marrë një pjesë të madhe të konçesioneve të qeverisë shqiptare. Pra, të qeverisë “Rama”. Lulzim Basha ende nuk ju ka dhënë asnjë përgjigje shqiptarëve, ku burojnë milionat e xhirove në bizneset e kunatit të tij, ku drejton bashkëshortja e tij, Aurela Basha?

Bashkëshortja e Bashës, Aurela Basha, kunati Erjon Isufi dhe Odeta Male, krahu i djathtë i Erjonit dhe Aurelës

Aleanca me LSI dhe PDIU

Ka disa pyetje të tjera më tej që lidhen me marrëdhëniet e tij me LSI-në, ndërkohë që publikisht disa herë ka thënë që nuk do të ketë aleancë me LSI-në. LSI-ja sulmohet ashpër në zgjedhjet e vitit të kaluar dhe më pas menjeherë merret në gji nga PD-ja. E njëjta histori ndodhi më pas edhe me PDIU-në.

Çfarë e lidh, cilat janë arsyet përtej politikës, që Lulzim Basha gjunjëzohet përballë aleatëve të Edi Ramës, dy partive që e çuan PD-në në opozitë dhe sot janë drejt shkërmoqjes? Pse Lulzim Basha i afron në opozitë dhe tek PD-ja? Çfarë e tremb?

LEXO EDHE:  Skandali-Skema dhe emra konkretë/Kush i manipuloi votat në PD e Shkodrës?
Basha, Idrizi, Kryemadhi

Disa pyetje që nuk kanë gjetur kurrë përgjigje apo është gënjyer? Minimumi ka qënë kjo e dyta, maksimumi është e para.

Janë dhjetëra pyetje që Lulzim Basha nuk ju është përgjigjur kurrë. As parave në off shore, as financimeve ruse, as lidhjeve me Alptekin, as marrëveshja me Edi Ramën, as heshtjet për akuzat, as lidhjet e tij të dyshimta me eksponentë të ndryshëm të botës së krimit. As qëndrimet e tij në lidhje me oligarkët, ku disa i sulmon dhe disa të tjerë jo. As qëndrimet dhe sjelljet e tij në lidhje me një grup parlamentar të paaftë dhe me një ekip të shpartalluar në Partinë Demokratike.

Të gjitha këto dhe shumë të tjera kanë kërkuar përgjigje nga Lulzim Basha, por ai nuk është përgjigjur kurrë. Thjeshtë dhe vetëm është shmangur ose ka gënjyer, siç e theksuam edhe më lart.

Por, përsa kohë nuk do të thotë të vërtetën dhe nuk do t’ju dalë përballë shqiptarëve, ai do të mundohet shumë e më shumë. Çdo ditë, çdo orë mendjen do ta ketë tek gënjeshtra e radhës.

Duke pasur këto komplekse, Lulzim basha kurrë nuk do të mund të ngrihet për të krijuar një alternativë që të rrëzojë Edi Ramën, që edhe për marrëdhënien me këtë të fundit ai ka shumë pikëpyetje.

Pra, i gjithë mundi i Bashës çdo ditë është si e si të gjejë përgjigje për pyetjet që kanë demokratët, por ai nuk do t’i gjejë kurrë ato.  Nuk do t’i gjëjë kurrë sepse fatkeqësisht të gjitha ato që përmendëm dhe të gjitha pyetjet që ngritëm janë skandale që i kushtojnë karrierën politike.

Prandaj ai shmanget, por në qoftë se me përgjigjet e pyetjeve të mësipërme do te merrte fund menjëherë karriera politike dhe nuk do ngrinte të ardhmen e tij politike, me gënjeshtrat dhe heshtjen e tij, Lulzim Basha nuk bën gjë tjetër veçse ecen drejt një dhimbje pa fund, por duke mbushur xhepat dhe shtuar pasuritë e familjarëve nën pazaret me siglen e PD.

Prandaj dhe ai mundohet e nuk ka përgjigje për pyetjet që i shtrohen. Do të donte shumë të kishte përgjigjet e duhura dhe të shpëtonte nga këto pyetje, por kjo tashmë duket se është e pamundur.

Lulzim Basha do të vazhdojë tashmë të ketë një dhimbje pa fund dhe një shkatërrim të pandalshëm, ashtu sikurse po i ndodh çdo ditë në skenën politike, kur ende megjithë skandalet e qeverisë dhe me urrejtjen e shqiptarëve ndaj saj, Lulzim Basha nuk po krijon dot alternativë dhe nuk po kthehet dot në një rival të kryeministrit Rama, por thjeshtë ngelet peng dhe vasal i tij për shkak të pyetjeve që ne ngritëm më lart.

Si kryetar i opozitës ai është i kënaqur. Lulit të mos e kujtosh për pyetjet që e mundojne, mjafton të mos i prekësh paratë e kunatit e vjehrrit se bëhet xhind, partia nuk i intereson. Ai nuk ka nevojë që të ketë pushtet. Ai mjafton të jetë kryetari i PD-së në opozitë për të zgjidhur milionat e pasurisë së tij. Le të ketë një dhimbje pa fund dhe dhjetra pyetje që e mundojë e që nuk i sqaron dot tek demokratët dhe shqiptarët./ Elvi FUNDO-CNA.al

Zbulohen oligarkët e Lulzim Bashës?!/ Miliarda lekë në bizneset e kunatit

Basha dhe vjehrri/ Të gjitha akuzat për favorizim dhe leje pallatesh

Dokumentet ekskluzive/ Lulzim Basha i dha pallat ortakut të vjehrrit

Dokumentet ekskluzive/ Zbulohet leja e dytë e Bashës për ortakun e vjehrrit

Investigimi/ Edi Rama i dha leje ndërtimi vjehrrit të Bashës

Zbulohen 6 biznese të kunatit të Lulzim Bashës/ I fundit u hap 6 ditë më parë

A do t’i kontrollojnë tatimet kompanitë me miliona dollarë të Lulzim Bashës ?!

A do t’i kontrollojnë tatimet kompanitë me miliona dollarë të Lulzim Bashës ?!

Basha takon elektoratin me vjehrrin dhe kunatin

Lulzim Basha politikani më i pasur?/ Nga unaza prej diamanti 11 mijë euro, te kompania e krijuar para një jave nga kunati i tij

Lulzim Bashës po i shtrëngohet laku nga FBI

Ekskluzive-Krimi i organizuar ndërkombëtar dhe lidhjet e Bashës/ FBI i arreston miqtë

Video/ Si gënjeu Basha për Soros

Skandali i lobimit në kompanitë off-shore/ Basha sërish drejt Edinburghut

Takimi Basha-Trump, histori suksesi për lobistin amerikan

Lobimi në SHBA/ Çfarë u ka premtuar rusëve Lulzim Basha?

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  Basha: Qeveria vazhdon të marrë borxh dhe të vjedhë paratë e qytetarëve

LEXO EDHE:  Basha dhe Kryemadhi përdorin artistët për qëllimet e tyre 

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Skandali-Skema dhe emra konkretë/Kush i manipuloi votat në PD e Shkodrës?

LEXO EDHE:  Skandali-Skema dhe emra konkretë/Kush i manipuloi votat në PD e Shkodrës?

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: