Connect with Us

“Ma kërkuan tokën për të mbjellë drogë”/ Reportazhi i CNA.al tregon se ç’po ndodh në fshatin ku u gjet thesari ilir

Aktualitet

“Ma kërkuan tokën për të mbjellë drogë”/ Reportazhi i CNA.al tregon se ç’po ndodh në fshatin ku u gjet thesari ilir

Publikuar

-

Në të dalë të Fierit marrim, rrugën majtas. Jemi nisur për në fshatin që i përket hartës së qarkut të Fierit, por ata që kanë lindur aty e quajnë veten mallakastriot.

Kreshpan i thonë, një fshat i mbushur me histori. Është fshati i parë në hyrje të qytezës së Cakranit, ose zona që njihet si thesar për arkeologët. Aroma e naftës, nuk na ndalet gjatë gjithë rrugës edhe kur mbyll xhamat e makinës, atë prapë e ndjen.

Prej gati 5 dekadash, kjo zonë po vuan nga një plagë e thellë, industria e naftës. Gjurmët e naftës i gjen, kudo në ajër, tokë dhe ujë.

Gjatë gjithë rrugës për në Kreshpan, na bëjnë hije pemët. Makina ndalon, vështrimi më ndalet para një sipërfaqeje të madhe me pemë, i thonë pylli i fshatit. Buzë tij rrjedh Gjanica, lumi më i ndotur në Shqipëri. Në të ka vite që dredhen mbetjet e rënda të naftës dhe edhe pse banorët po vuajnë nga sëmundje, si fenolet në gjak e deri çrregullimet në sitemin nervor, askush nuk ka bërë asgjë për t’i ndaluar kompanitë naftënxjerrëse që mos t’i derdhin mbetjet në lumë.

Për t’u ngjitur në fshat duhet të kalojmë, pyllin. Ka edhe një rrugë tjetër, por ajo nuk është aq e magjishme sa  rruga e pyllit. “Eh sikur Gjanica të mos ishte ndotur, mbase Kreshpani do të ishte në listën e 100 fshatërave turistike”,  them me vete, teksa përshkoj pyllin.

Në të dalë të pyllit më shfaqen shtëpitë e para, i afrohem njërës prej tyre. Në baçe siç i thonë në Kreshpan, një burrë i moshuar po punonte tokën.

E përshëndes dhe e pyes si quhet.

“Musa e kam emrin. Kë kërkon ti këtu”?- më pyet ai.

I tregoj se gjyshi im kishte lindur në Kreshpan dhe se quhej Kadri dhe se doja të shikoja shtëpinë, ku ishte gjetur thesari më i madh ilir në Shqipëri.

“Ah, po ti fol moj. Thuaj jam mbesa e Kadriut. Nga e di për thesarin, as sot se dimë se ku është. E gjeti një djalë i ri, katërmdhjetë vjeç ishte në oborrin e shtëpisë. Në 1980 i gjeti, ishin shumë monedha nga ato të kohës së mbretit Monun. Ka qenë mbret ilir ai, po ku e dini ju të rinjtë”,- tregonte Musai.

Pasi i tregova se origjina ime ishte nga ky fshat, toni i zërit të tij ndryshoi dhe siç thonë mallakastriotët, u shtrua në muhabet.

“Që ta dish t’i bija e xhaxhait, në Kreshpan, dikur ka pasur më shumë gra të veja në kohën e turkut. Se i vranë burrat se kemi qenë katolik ne, po pasi vrarë shumicën e burrave u bëmë myslyman. U bëmë të gjithë, ka pasur dhe një kishë këtu, po dha urdhër xhaxhi ta shembin. Ai që e goditi i pari me çekan, i vdiqën katër djem. Shikon Zoti bijë e xhaxhait, shikon”,- tregonte ai.

LEXO EDHE:  Çfarë ishin “vrapuesit” e llogoreve gjatë Luftës së Parë Botërore/ Më i famshmi mes tyre Adof Hitleri

E pyeta sërish se si mund ta gjeja shtëpinë, ku ishte  gjetur thesari, por Musai nuk kishte ndërmend të më linte të ikja pa m’i treguar të gjitha, se ç’ndodhte në Kreshpan, madje për ta vërtetuar se kreshpanjakët ishin më shumë mallakastriot se sa fierak urdhëroi gruan të më sillte një gotë raki. Ndryshe nga çdo zonë tjetër në Mallakastër rakia pihet dhe nga gratë, madje ngrenë dhe dolli me burrat.

“Tani dëgjo t’i bijë e xhaxhit. Këta mirë thesarin na i morën, po këtu po bëjnë më keq. Që thua t’i mua tokën ma kanë kërkuar për të mbjellë drogë”,- rrëfeu Musia.

Unë zgurdhullova sytë.

“Ça ke moj nuk beson? Na ktheje këtë ta marrësh veten”.- tha dhe më zgjati gotën.

Nuk e ktheva më mjaftoi vetëm era e fortë e alkoolit që dilte nga ajo gotë.

“Është nga rrush i mirë. Dëgjo, jo vetëm mua po shumë ua kanë kërkuar. Se ka ujë këtu, nga lumi dhe ajo e uruar ujë do që të rritet të bëhet e mirë. Pastaj na mbulon pylli, si i thonë nga ne”,- vazdonte Musai të tregonte.

Pasi tha këto fjali, ma tregoi rrugën për tek shtëpia ku ishte gjetur thesari. E pashë nga larg nuk iu afrova shumë,  i bëra një foto dhe ika.

Nuk e kisha më mendjen tek thesari, as tek mbreti Monun, për të cilin kisha lexuar në librat e arkeologjisë, që ime motër kishte studiuar në shkollë.

Mendimet m’i kishte bllokuar fjalia “Ma kanë kërkuar tokën për të mbjellë drogë”. Vallë a është e vërtetë se në fshatin, ku lindi gjyshi im, po ndodh diçka e tillë?!

Që prej më shumë se dy javësh edhe tani, që po e hedh në letër udhëtimin për në Kreshpan e kam ende në kokë, pyetjen “A janë të vërteta fjalët e Musait plak”?

Edhe nëse rezulton ashtu Kreshpani, nuk është fshati i parë Shqiptar që mbillet me drogë.

E kësaj i shkon për shtat vetëm një shprehje e një shkrimtari gjerman “Kush di shumë ,atij i dhemb më tepër e vërteta e hidhur”…

Sqarim mbiemri i Musait nuk është treguar, për arsye frike nga ana e tij.-Xhentiana Muskaj/ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Këshilla-Si të mbroni veten dhe familjen tuaj nga tërmetet

Publikuar

-

Për dallim nga llojet e tjera të fatkeqësive natyrore, tërmetet mund të ndodhin në çdo kohë, pa ndonjë njoftim. Të jesh i përgatitur për një tërmet do të bëjë ndryshimin në aftësinë për të mbrojtur veten, familjen ose shtëpinë tënde në rast të tërmetit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar se si të përgatisni shtëpinë dhe familjen tuaj për një tërmet, si dhe çfarë të bëni gjatë dhe pas tërmetit për të qëndruar të sigurt.

Çfarë të bëni gjatë një tërmeti

Tërmetet mund të godasin krejt papritur dhe pa paralajmërim. E rëndësishme është që që në dridhjen e parë të merrni masa mbrojtëse.

Gjeni strehë në vendin më të afërt

Nëse ndodheni jashtë, gjeni strehë ku të mundeni por mos u fusni brenda.

Nëse jeni në zyrë a shtëpi, gjeni strehë në një vend të sigurt ku të jeni të mbrojtur nga gjërat që bien.

Mos lëvizni prej andej deri sa tërmeti të ketë ndalur.

Strehohu, mbulohu dhe mbahu fort

Që në goditjen e parë futuni nën një mobilje siç mund të jetë tavolina dhe qëndroni aty.

LEXO EDHE:  A mund të shpëtohet Venecia?

LEXO EDHE:  Asgjësohen mijëra rrënjë kanabis sativa në Vlorë, Berat e Tepelenë

Mos u fusni poshtë krevatëve apo dollapëve të lartë që mund të shemben.

Mbuloni kokën dhe sytë mbajini mbuluar për t’u mbrojtur nga objektet fluturuese ose ato që bien.

Me njërën dorë mbuloni kokën dhe me tjetrën mund të mbaheni në një cep të mobiljes nën të cilën jeni strehuar.

Nëse mobilja lëviz, lëvizni bashkë me të.

Qëndroni nën të deri sa të jeni të sigurtë që goditjet kanë mbaruar.

Nëse nuk qëndroni dot nën pragun e derës apo nën një mobile, qëndroni pranë një shtylle të brendshme të shtëpisë dhe mbroni kokën dhe qafën.

Pragu i Derës

Pragu i derës është një nga më të fortat e të gjithë pallatit apo godinës.

Në prag duhet të përpiqeni të mbani këmbët hapur për të ruajtur ekuilibrin, të mbështeteni në njërën anë dhe me krahë të mbani fort derën./

CNA.al

SHPERNDAJE KETE MATERIAL INFORMUES

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Termet i frikshem ne Shqiperi

Publikuar

-

Nga

Nje termet 5.8 balle ka goditur Shqiperine 32 km larg Tiranes, ne detin Adriatik.

Njoftohen deme materiale dhe panik tek njerzit qe kane dale ne rruget e Tiranes.

Lekundjet jane ndjere te forta  ne Tirane, Elbasan, Durres. Korce, Fier etj…

Njoftohen deme materiale…vijon

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Provokimi i Mustafa Nanos: Duhet të jemi më racionalë me Enver Hoxhën

Publikuar

-

Nga

Këtë verë, libri i Isuf Kalos “Blloku” ka bërë jehonë të madhe. Libri është një dëshmi e njeriut, i cili ka qenë pranë ish-diktatorit Enver Hoxha për vite me radhë, duke qenë se ishte doktori i tij personal. Megjithatë, “Blloku” i Kalos ka marrë shumë kritika.

Në monologun e kësaj të premteje në emisionin “Provokacija”, gazetari Mustafa Nano ndalet pikërisht tek ky libër. Ai thotë se mënyra se si Isuf Kalo ka folur për Enver Hoxhën është e pakuptueshme dhe e pafalshme për shumë njerëz.

 

 

Sipas tij, Kalo e ka nxjerrë diktatorin si tepër human, baba të devotshëm, bashkëshort të mirë dhe si një politikan serioz. Edhe pse ka një mendim tjetër për Enver Hoxhën, Nano thotë se “Blloku” është një dokument historik i rëndësishëm, për të cilin në të ardhmen shumë njerëz do jenë të kënaqur që ekziston.

“Më duhet të them se as mua nuk më puqet Enver Hoxha i Kalos me Enver Hoxhën që unë njoh. E megjithatë nuk jam dakord me ata që sulmojnë Isuf Kalon. Blloku i tij mund të ketë provokuar shumë vetë, ndoshta ndokënd edhe mund ta ketë lënduar por, përtej të gjitha shijeve e ndjesive individuale, ky libër është një dëshmi interesante për kohët e komunizmit. Pas 50 vjetësh askush nuk do të kujtohet ta sulmojë Isufin për anëmbajtje apo empati për të ligun. Të gjithë do jenë të kënaqur që kjo dëshmi është dhënë. E që është dhënë në mënyrë të sinqertë. Blloku është një dokument historik i rëndësishëm”, thotë Nano.

Por moderatori i “Provokacijas” thotë se ka bërë edhe një vëzhgim të fundit. Sipas tij, tashmë që jemi 30 vite pas përmbysjes së komunizmit, duhet ta gjykojmë në mënyrë më racionale diktatorin Enxer Hoxha.

Sipas tij, nuk duhen thënë thënë deklarata të panevojshme që e shndërrojnë figurën e Hoxhës si bartës të të gjitha të këqijave dhe veseve të botës.

Nano merr shembull librin e Ylljet Aliçkës në librin e tij më të fundit, ku thuhet se një grua e dënuar me vdekje u fut e gjallë në dhé. Kur fshatarët i bënë gropën u lemerisën teksa dëgjonin rënkime të dala nga thellësia e tokës.

Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai, thotë Nano.

 “Kam vënë re që ca e ca vijojnë të flasin për Enver Hoxhën ashtu si kanë folur një ditë pas përmbysjes së regjimit të tij, domethënë duke shtënë në punë veç mllef, urrejtje, neveri, apo ku di unë. Kur bëhet ky diskutim, njerëz të tillë, që rëndom kanë edhe përvoja personale vuajtjesh e persekucioni, përpiqen ta likujdojnë Enver Hoxhën si personazh të historisë thjesht duke thënë se ai ishte një maskara, qen e bir qeni, një armik i popullit të vet, një tradhtar, etj, etj. Unë mendoj se 30 vjet pas rënies së komunizmit mund të jemi pak më racionalë. Dhe të jesh racional nuk do të thotë të mohosh që ai ka qenë një diktator. Jo, kjo gjë tanimë është e dokumentuar. Edhe komunisti më budalla, thellë-thellë, bie dakord se Enver Hoxha ishte një diktator.

Të jesh racional do të thotë të mos thuash mufka që synojnë panevojshmërisht ta shndërrojnë figurën e Hoxhës nga katran në katran me bojë, që e nxjerrin atë si bartës të gjithë të këqijave apo veseve të botës, që e nxjerrin atë edhe pervers, pedofil, manjak seksual, vrasës manjak. Ah, se harrova, edhe homoseksual. Sepse dihet se çfarë mendojnë shqiptarët për një homoseksual.

Të jesh racional është edhe të mos thuash, siç thotë Ylljet Aliçka në një libër që sapo e ka publikuar, që një grua u dënua me vdekje thjesht se Enver Hoxha donte ta kishte si të dashur dhe se ajo i tha “jo”. Për këtë “krim”, ajo u fut në dhé e gjallë. Madje, fshatarët e zonës, ku kësaj gruaje i bënë gropën, u lemerisën teksa dëgjonin ca rënkime të dala nga thellësia e tokës, që ishin rënkimet e kësaj gruaje duke dhënë shpirt. Tani, gjatë regjimit të Enver Hoxhës ka pasur pa fund drama e tragjedira humane. Kjo nuk diskutohet, siç nuk diskutohet që fajtori kryesor për ato ka qenë Enver Hoxha. Ne mund të stisim edhe tragjedira të tjera në një roman fiction. Por mund t’i vëmë pak fré fantazisë dreqi ta hajë! Një njeri që futet i gjallë nën dhé nuk ka se si të rënkojë. Aq më pak ka gjasa që rënkimet e saj të jenë dëgjuar nga fshatarët e lemerisur. Sepse do të ketë dhënë shpirt shumë kohë para se toga e varrmihësve apo xhelatëve të kenë mbledhur rraqet e të jenë larguar. Le ta themi copë: Përshkrime të tilla na ndihmojnë të nxjerrim dufin ndaj diktatorit, por nuk na ndihmojnë për të kuptuar se kush ishte në të vërtetë ai”, u shpreh moderatori i “Provokacijas”./abcnews.al

LEXO EDHE:  Ç’duhet të bëjë Evropa me Viktor Orbanin, dhe demokracinë e tij joliberale?

LEXO EDHE:  Pukë/ Asgjësohen 400 rrënjë kanabis, arrestohen dy persona

 

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: