Connect with us

Aktualitet

Shënim/ Protestat e munguara dhe çfarë nuk na tha Luli

Publikuar

-

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ishte i ftuar mbrëmjen e djeshme në emisionin “Të Paekspozuarit” e Ylli Rakipit, ku mund të themi se ishte emisioni më komik në historinë e tij politike. Jo vetëm nga budallallëqet që artikulonte, por edhe nga sjellja e vetë gazetarëve të cilët shpesh e qeshnin. Andi Bushati, Ylli Rakipi, apo Fatos Lubonja nuk ndaleshin dot së gajasuri, gati sa e ofendonin Lulzim Bashën me broçkullat që ai fliste në emision.

Për shembull, Lulzim Basha i drejtohej Bushatit duke i thënë “Dil ti në revolucion, sepse po nuk dole ti qeveria nuk bie” . Pra, Andi Bushati, nipi i Hysni Kapos, një kundërshtar i fortë i së djathtës dhe Partisë Demokratike, të dalë në protestë në krah të Lulit, që ky i fundit të bëhet kryeministër. Dhe këtë lloj marrie apo çmendurie e kërkonte Lulzim Basha. Por, “Che Guevara idhulli i ekstremit të majtë ishte idhulli i “super të djathtit”  Lul… Këtu nuk gënjeu, tregoi çfarë idealesh revolucionare ka, megjithëse ka frikë të bëjë revolucion.

Por, përtej kësaj, Basha dukej i dorëzuar. Ai thoshte se edhe po të dilte në protestë para Kryeministrisë dhe po të hidhte hapin për revolucion apo të rrethonte Kryeministrinë me 10 mijë veta, ai nuk do të mund ta merrte pushtetin, pasi Rama nuk do të ikte. Dhe gjatë kohës që ai do të qëndronte në institucion, duke rrethuar Kryeministrinë do të ishin Trump dhe Merkel që do ta merrnin në telefon që të largohej.

Pra, Lulzim Basha pa dashje tregoi dje se askush nga ndërkombëtarët nuk e mbështet, nuk e njeh dhe nuk i jep të paktën një dritë jeshile, që Ramën ta rrëzojë qoftë edhe me revolucion.

Së treti, një rast tjetër ku Basha u bë thuajse gati qesharak ishte edhe momenti kur ai shprehej se në parti kishte bërë lista të hapura dhe kishte një grup cilësor parlamentar, ndërkohë që analistët i thanë që është një grup qesharak dhe i turpshëm. Megjithë pretendimet e Bashës se grupi kishte intelektualë dhe jo njerëz të inkriminuar, ai përmendi Valentina Dukën, në vend të Agron Gjekmarkajt. Por, të krahasosh këta dy personazhe, për Partinë Demokratike është krejt e pavlerë të shprehesh më tej, kush është Valentina Duka, nga vjen e çfarë përfaqëson dhe kush është Agron Gjekmarkaj. Por, gjithësesi kjo i përket Lulzim Bashës.

Përtej akuzave që i bënë vetë analistët për deputetë të futur me para në listat e kandidatëve apo edhe atyre që sot janë pjesë e grupit parlamentar të PD-së, më pas ajo që mund të quhet organizim i Partisë Demokratike, ku Basha fliste për një anëtar, një votë, zgjedhje në strukturat e PD-së, ndërkohë që ka pesë vjet që nuk zhvillon dot zgjedhje. Ka gati dy vjet që nuk zhvillon dot riorganizimin e Partisë Demokratike. Ka degë që ende nuk kanë zhvilluar fare zgjedhje, fare. Pra, nuk ka struktura, nuk funksionojnë, ka kryetar të larguar, ka degë që drejtohen me telekomandë nga Tirana. Pra, ka kryetar që jetojnë në Tiranë, ndërkohë që janë në drejtimin e partisë në qytetet e tyre, e të tjera si këto.

LEXO EDHE:  "Kjo është tradhëtia më e lartë"/ Avokati vë me shpatulla pas muri Bashën

Basha në fakt, dje nuk bëri gjë tjetër, thjeshtë gënjeu Live. Gënjeu edhe kur tha se ishte Edi Rama që sulmonte kunatin, por në fakt është kunati, i cili është problemi. Me rreth 2 miliardë lekë xhiro biznesi në vit dhe me vetëm 45 milion lekë fitim të deklaruar, për të cilin Lulzim Basha tha se ishte një biznes ashtu si ato mijëra të tjerat që nuk kishin ecur mirë, por kishin pasur problematika gjatë viteve të qeverisjes së Ramës.

Në fakt, Luli gënjeu për këtë detaj sepse edhe gjatë qeverisjes së Ramës, biznesi i kunatit të kryetarit të PD-së është 3-fishuar në xhiro, apo 4-fishuar. Nga disa qindra milionë, ka shkuar në disa miliardë. Dhe në fund tha ai se nuk kishte fituar asnjë tender familjari i tij dhe nuk kishte marrë fonde nga para publike.

CNA.al e tregoi sot me një dokument publik, që mund të gjendet tek “Open Spending Data”, e cila është një pagesë e kryer nga AKSHI për “Landmark Communication”, kompaninë e kunatit të tij.

Pagesa e kryer nga AKSHI

Pra, gjithçka ai tha dje ishte qesharake. Gjithçka tha dje Lulzim Basha ishte një gënjeshtër. U kthye në fasadë duke luajtur edhe me kritikët, duke thënë se shumë prej tyre po kontribuojnë, shumë prej tyre janë në krah të tij. Përmendi Besnik Mustafajn, përmendi Genc Rulin, etj.

Në fakt mjafton ti pyesësh Genc Rulin dhe Besnik Mustafajn e kupton lehtë se cili është mendimi i tyre për Lulzim Bashën. Dhe ky i fundit ka zgjedhur të qëndrojë me forcë, me dhunë në krye të PD-së, duke shpresuar se në fund të gjithë do t’i shkojnë nga pas për të rrëzuar Edi Ramën.

Por, ende Lulzim Basha nuk e ka kuptuar se askush nuk shkon pas tij për të rrëzuar Edi Ramën sepse Lulzim Basha është vetë Edi Rama. Lulzim Basha është njësoj, nuk ka asnjë ndryshim nga Edi Rama. Ai është një ushtar i vogël i Sorosit në shërbim të Edi Ramës dhe qëndron në krye të Partisë Demokratike vetëm e vetëm që Edi Rama të jetë kryeministër i Shqipërisë, sipas porozive dhe udhëzimeve të dhëna nga Sorosi.

Këto tashmë dihen nga të gjithë. Ato që thamë më lart janë përsëritje të shumë e shumë detajeve të mëparshme. Por, sa qesharak dhe komik, Lulzim Basha nuk di të ndalet. Nuk di të ndalet për të shpëtuar veten e tij, për të qëndruar në karrierë politike, por që nga ana tjetër po shkatërron, po rrënon dhe po dëmton pafundësisht Partinë Demokratike./Elvi Fundo-CNA.al

Aktualitet

Rama ultimatum Ardi Veliut/ Arresto Kelmend Balilin

Publikuar

-

By

Ditën e sotme në një deklaratë për media nga ambientet e Ministrisë së Brendshëm, kryeministri Edi Rama teksa fliste për të fortët i ka bërë thirrje drejtorit të Përgjithshëm të Policisë së Shtetit të arrestojë Kelmend Balilin.

Rama ka thënë se që të ruhet dinjiteti i Policisë së shtetit duhet që të arrestohet Balili, gjithashtu duhet të hiqen nga puna të gjithë ata që abuzojnë me detyrën.

“Dinjitet është që komuniteti të mos ketë problem kur del nga shtëpia një i fortë, por të garantojmë që çdo i fortë të ketë problem. Çdo familje të jetë si në shtëpi të vet në çdo hapësirë publike, kurse të fortëve, klubet, parqet, t’iu duken dhe i huaj dhe të maten mirë kur hedhin hapin dhe hapin gojën.

LEXO EDHE:  “Kë do mbysje, Gridën apo Joridën?”/ Ministri i Ramës jep përgjigjen që askush se priste

Nuk dua i dashur drejtor i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, të na përmendë ambasadorja e re amerikane se kemi ende pa arrestuar Klemend Balilin, ashtu si nuk dua të jenë në detyrë drejtorë e shefa, në zona, apo pika ku uniforma dhe dinjiteti vihet në diskutim nga persona te tille, dhe makinat e pordhës së tyre, po as nga kundërvajtësit që gërryejnë lumenj, presin pemë, hedhim inerte.

Qoftë për të kapur Klement Balilin, për të gozhduar të fortë të tjerë”,-tha Rama./ CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Dështimet e qeverisë/ Zbulohen truket e Ramës për të fshehur skandalet  

Publikuar

-

By

Kryeministri Rama vijon të manipulojë opinionin publik, me qëllim fshehjen e skandaleve dhe dështimet e qeverisë.

Rama, për të shmangur koston që vjen nga opinioni publik për denoncimet për keqqeverisjen dhe problematikat që ka çdo ditë, ka gjetur një formë. Të shmangë dhe të shtypë çdo informacion dhe çdo qëndrim publik që jep kosto në qeverisje. Ka gjetur një mënyrë të veçantë. Përtej “shpifjes” që do i detyrojë ministrat të ngrenë padi për shpifjen, gjë e cila duket se në fakt po tremb shpifësat, por ne si media nuk na tremb kjo pasi jemi të gatshëm të përballemi kur dhe ku të dojë, në mëngjes, në drekë dhe në darkë, madje jemi përballur dhe kemi fituar, por problemi qëndron tek sjellja e qeverisë, e cila kërkon që të bëjë propagandë çdo moment dhe nuk pranon kritika. Në fillim sulmoi mediat, duke i quajtur kazan, me qëllim që të ulë kredibilitetin e tyre në opinionin publik dhe më pas për të mbytur dhe zhdukur zërat, të cilat mund të japin kosto, të tilla si ankesat e qytetarëve, denoncimet, problematikat që kanë në raport me zyrat e shtetit, fenomenet e korrupsionit në administratë, problemet me legalizimet e të tjera si këto, qeveria ka gjetur një mënyrë perfekte.

Së pari, që mos dilnin në opinion problematikat dhe hallet e njerëzve, pra skandalet që ndodhin çdo ditë në zyrat e shtetit, mosfunksionimi dhe keqmenaxhimi i tyre, apo korrupsioni që është i frikshëm, Rama ka ndërtuar një portal, të cilin e quan “Portali për bashkëqeverisjen”. Dhe qytetarët, të cilët i drejtoheshin medias, denonconin në media apo emsionet investigative apo edhe në portale të ndryshme, tashmë qeveria ka gjetur një zgjidhje, duke “gënjyer”. I thotë qytetarëve, “hajde se ta zgjidh unë hallin, raporto tek portali për bashkëqeverisjen”, ndërkohë që në fakt qeveria e ka për detyrë ta zgjidhë pa ja thënë në portal.

Institucionet dhe strukturat e shtetit, duhet ta monitorojnë moszbatimin e ligjit nga vartësit e tyre. Pra, nga ata që punojnë në zyrat që ju shërbejnë qytetarëve çdo ditë. Dhe këtu hileja është se qeveria “fshihet pas gishtit”. Në vend që të kontrollojë institucionet, thotë “hajde denonco ti tek unë”.

Por, kontrollin qendra si e bën? Në fakt kjo tregon se piramida nuk funksionon nga lart-poshtë. Pra, ka një ndarje dhe kjo është loja e parë. “Ma ço hallin ti mua, se ta zgjidh unë”.

LEXO EDHE:  “Asnjë qindarkë në kumar”/ Çfarë thoshte Rama në 2013-ën

Por, kjo bën që mos të dalë në opinion publik, kjo bën që qytetari të mos ja thotë medias. Kjo bën që qytetari të mos e çojë në një radio apo telvizion denoncimin e tij, të mos e shkruajën në rrjetet sociale, pra nuk bëhet publike. Por, e shkruan te portal i kryeministrit dhe ja zgjidhin ata që në fakt e kishin për detyrë t’ja zgjidhnin dhe pastaj bashkë me Ramën të dalë në konferencë shtypi dhe të thotë “Faleminderit qeverisë”, ndërkohë që në fakt qeveria e kishte detyrë ligjore.

E dyta, është se pasi ndërtoi këtë, tani doli te shpifja. Dhe kjo tregon se Rama ka problem të madh propagandën.

Pra, në fillim nxorën portalin, ndërsa tani bëjnë këtë lojën me ligjin e shpifjes, nga frika e vetme që mediat thonë realitetin. Nuk e përjashtojmë edhe faktin që në ndonjë rast tek-tuk mund të ketë edhe shpifje, mund të ketë edhe abuzime në media, kjo nuk diskutohet, por për këtë ekziston një ligj. E ka neni 120 i Kodit Penal. Është i përcaktuar dhe askush nuk ka ndaluar asnjë ministër apo zyrtarë të shkojë dhe të bëjë kallzim penal për shpifje. Madje ka pasur me dhjetëra padi, por mesa duket Rama po përdor teorinë e propagandës. Nuk do që dikush ta shajë apo të bëjë kritika.

Dhe për këtë gjetur  zgjidhje. Në fillim i futi në portalin e bashkëqeverisjes, ku çojnë hallin e i mbyllin zërin që mos të dalin jashtë dhe problemet e hallegjinjve i marrin e i përdorin për propagandë. Ndërtojnë një staf në kryeministri, që sulmojnë në rrjetet sociale dhe bëjnë propagandë pa fund, dhe e treta i fut dënimin e shpifjes, që të trembë mediat.

Por, nuk i mjaftojnë këto që kanë kapur. Televizionet kombëtare apo edhe agjenci të tjera mediatike, por tani kërkon të kërcënojë dhe të trembë edhe ato portale që e kritikojnë, që ndoshta edhe ka abuzime në disa raste, por këtë shumë mirë mund ta kishin frenuar me ligj.

Dhe askush nuk thotë se thelbi nuk është tek shpifja, por te propaganda e qeverisë, e cila kërkon të mbysë çdo zë kundër. Në fillim e bëri duke hapur portalin e ashtuquajtur për “bashkëqeverisjen”, dhe tashmë duke kërcënuar./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Pollo-Ballës: Fytyra që diskrediton Shqipërinë në PE

Publikuar

-

By

Pas deklaratës së kreut të Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla, i cili i kërkonte Bashës të tërhiqte urdhrat e dhënë për deputetët e PD në Parlamentin Europian, ka reaguar deputeti demokrat Genc Pollo.

Në një postim në rrjete sociale, Pollo shkruan se vetëm prezenca e Ballës në PE diskrediton Shqipërinë para Europës.

Postimi i plotë:

Edi Rama nguli këmbë, ndoshta më shumë nga halli sesa nga qejfi, që Taulant Balla të mbetet fytyra parlamentare e Shqipërisë kundrejt Parlamentit Europian e Bashkimit Europian. Kjo është menyra më efektive për të diskredituar Shqipërinë para Europës mbasi i u mbushën rradhët e deputetëve
e kryebashkiakëve socialistë me soj e sorollop banditësh. Pse duhet që i pari i delgacionit parlamentar në Bruksel të jetë boçe e brekushe me begot, beçot, rrajot e të tjerë si ata. Apo tani që na doli ministri për Europën në biseda me bandat kush pyet për Taulantin./ CNA.al

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet12:38 - 15 Tetor, 2018

Rama ultimatum Ardi Veliut/ Arresto Kelmend Balilin

Ditën e sotme në një deklaratë për media nga ambientet e Ministrisë së Brendshëm, kryeministri Edi Rama teksa fliste për...

Aktualitet12:35 - 15 Tetor, 2018

Dështimet e qeverisë/ Zbulohen truket e Ramës për të fshehur skandalet  

Kryeministri Rama vijon të manipulojë opinionin publik, me qëllim fshehjen e skandaleve dhe dështimet e qeverisë. Rama, për të shmangur...

Aktualitet12:25 - 15 Tetor, 2018

Pollo-Ballës: Fytyra që diskrediton Shqipërinë në PE

Pas deklaratës së kreut të Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla, i cili i kërkonte Bashës të tërhiqte urdhrat...

Aktualitet12:18 - 15 Tetor, 2018

Shënoi golin e fitores në fund kundër Polonisë/ Futbollisti i ri i Italisë përlot tifozët me gjestin e tij

Një gol në shtesë është gjithnjë i veçantë dhe festohet jashtëzakonisht kur vlen tre pikët, por goli i shënuar nga...

Aktualitet12:10 - 15 Tetor, 2018

Siguria ushqimore në rrezik/ AKU gjobit 4 biznese në Milot

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit në kuadër të përpjekjeve për të vënë kontroll në tregjet mbarë vendit ka nisur inspektimin në...

Aktualitet12:02 - 15 Tetor, 2018

Basha i përgjigjet Ramës/ “Ardi Veliu duhet të ishte në arrest”

Pas deklaratave të kryeministrit Edi Rama, i cili akuzon PD-në si fabrikuese të telenovelave, duke ju referuar çështjes “Babale” dhe...

Aktualitet11:51 - 15 Tetor, 2018

Masakra në ish-Bllok/ Rama mesazh Policisë së Shtetit

Kryeministri Edi Rama në një deklaratë për mediat nga ambientet e Ministrisë së Brendshme është shprehur se sot qeveria po...

Aktualitet11:36 - 15 Tetor, 2018

Zbardhet lista me portalet e paregjistruar/ Mes tyre edhe emra shumë të njohur të ekranit

AKEP në një njoftim për shtyp ka nxjerre listën e parë të portaleve që u kerkohet regjistrimi brenda 72 orësh...

Aktualitet11:30 - 15 Tetor, 2018

Balla kërcënon Bashën/ Tërhiqe urdhrin për rrëmujë në PE

Kreu i grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla në një postim në rrjetet sociale i ka bërë thirrje kreut...

Aktualitet11:12 - 15 Tetor, 2018

Sabien Lilaj nxjerr zbuluar gënjeshtrën e Panuccit/ Nuk kam probleme fizike, por …

Sabien Lilaj, mesfushori i kombëtares së Shqipërisë, ka folur në përfundim të ndeshjes së humbur 2-0 me Izraelin. “Mendoj se...

Aktualitet11:12 - 15 Tetor, 2018

Zgjaten hetimet për ish-ministrin, Saimir Tahiri

Sot pritej që Prokuroria e Krimeve të Rënda të deklaronte përfundimet e nxjerra nga dosja hetimore e ish-ministrit të Brendshëm...

Aktualitet11:05 - 15 Tetor, 2018

Tek Partizani janë në ankth/ Dëmtimi i Alban Hoxhës është shumë më i rëndë nga sa ishte parashikuar

Lajmi i dhënë nga FSHF për dëmtimin e Alban Hoxhës dhe largimin e tij nga grumbullimi para sfidës me Izraelin...

Aktualitet11:04 - 15 Tetor, 2018

Masakra e trefishtë në Mat/ Gjykata jep vendimin për autorin

Gjykata ka lënë në burg autorin e masakrës së Matit, Kujtim Koxha, 54-vjeç, i cili u mori jetën tre punonjësve...

Aktualitet10:50 - 15 Tetor, 2018

74-vjetori i lindjes/ Berisha mesazh në rrjetet sociale

Ish-kryeministri Sali Berisha, mbush sot 74 vjet. Kjo është bërë e ditur nga vetë Berisha, nëpërmjet një postimi në rrjetet...

Aktualitet10:21 - 15 Tetor, 2018

Video-“Mos gënje për ato që shohim çdo ditë”/ Qytetarët degjenerojnë Ramën

Në vijim të ritualit të tij të përditshëm, kryeministri Rama ka publikuar mëngjesin e sotëm në rrjetet sociale një video,...

Aktualitet10:10 - 15 Tetor, 2018

Tre të vdekur dhe një i plagosur/ Zbardhet dëshmia e autorit të masakrës së Matit

Kujtim Koxha, autori i masakrës së Matit ku mbetën të vrarë tre persona dhe një tjetër mbeti i plagosur do...

Aktualitet10:10 - 15 Tetor, 2018

AlbChrome ringjall ferrokromin në Burrel/ 100 vende të reja pune

Uzina e Ferro-kromit në Burrel po njeh një transformim të jashtëzakonshëm me një ndikim të madh ekonomiko-social për zonën, po...

Aktualitet09:50 - 15 Tetor, 2018

“Rrjedhje kolektive në PD”/ Basha në panik

Deputeti i Partisë Socialiste, Pjerin Ndreu, deklaron se PD po shkon drejt rrjedhjes kolektive. Në një postim në rrjetet sociale, Ndreu...

Aktualitet09:45 - 15 Tetor, 2018

Universitetet çelin sot dyert/ 22 mijë studentë për herë të parë në auditorë

Sot nis viti i ri akademik 2018-2019 për rreth 83 mijë studentë në ciklin e parë. 22 mijë prej studentëve...

Aktualitet09:28 - 15 Tetor, 2018

“Asnjë qindarkë në kumar”/ Çfarë thoshte Rama në 2013-ën

Kreu i grupit parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili ka lëshuar një lumë akuzash në drejtim të kryeministrit Edi Rama për...

Aktualitet09:13 - 15 Tetor, 2018

Kapja e strukturave/ Basha urdhëron manipulimin e zgjedhjeve në bazë

Enno Bozdo, sekretari që nuk u vu as deputet vazhdon misionin për shkatërrimin e PD këtë herë në Berat. Njeriu...

Aktualitet08:52 - 15 Tetor, 2018

Krimet e Rënda vendosin sot për “fatin” e Saimir Tahirit

Tashmë kanë përfunduar afatet tremujore të hetimit të dosjes së ish-ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri, ndërsa sot, Prokuroria e Krimeve...

Aktualitet08:39 - 15 Tetor, 2018

Shtypi i ditës, 15 tetor 2018

Këto janë disa ptrej titujve kryesorë të shtypit të shkruar për ditën e sotme, datë 15 tetor 2018: “Gazeta Shqiptare”...

Aktualitet08:25 - 15 Tetor, 2018

Horoskopi javor, nga 15 tetor deri 21 tetor 2018

DASHI 21. mars – 20. prill Këtë jave do këtë edhe dite te vështira për juve qe jeni ne një lidhje,...

Aktualitet08:16 - 15 Tetor, 2018

Kapriçot e motit/ Ja çfarë pritet për orët në vijim

Orët e para të ditës do të jenë me kthjellime e vranësira të shpeshta në të gjithë territorin e vendit....

Aktualitet08:07 - 15 Tetor, 2018

Horoskopi i ditës, 15 tetor 2018

DASHI 21. mars – 20. prill Edhe pse do dëshironi te kaloni me tepër kohe me partnerin, nuk do e keni...

Aktualitet23:24 - 14 Tetor, 2018

Panucci e bën sërish/ “Tërbon” Ilda Bejlerin me gjestin e tij

Pas ndeshjes me Jordaninë ku italiani nuk pranoi të prononcohej për Supersport ne Digitalb, është sërish sot që e përsërit...

Aktualitet23:17 - 14 Tetor, 2018

Kjo është mundësia e vetme që Shqipëria të renditet e para në grup/ Duket e vështirë për t’u besuar por…

Shqipëria mbetet në kuotën e 3 pikëve në grup, ndërsa Izraeli mban vendin e parë me 6 pikë, ndërsa Skocia...

Trending

Read previous post:
U dhunua nga djali i deputetit/ Merren në pyetje motra dhe nëna e Xhisiela Malokut

Skandali i dhunimit të një vajze nga djali i deputetit të PS-së, Rexhep Rrahja ka shkaktuar një furtunë në media...

Close