Connect with Us

Dhunimi i Xhisiela Malokut/ LSI “masakron” deputetet e Rilindjes

Aktualitet

Dhunimi i Xhisiela Malokut/ LSI “masakron” deputetet e Rilindjes

Publikuar

-

Deputeti i LSI Luan Rama ka reaguar për dhunimin e Xhisiela Malokut nga djali i deputetit Rrahman Rraja, Rexhep Rraja.

Në një postim në rrjetet sociale Rama shkruan se partia e Rilindjes Socialiste mirë që nuk ka burra, por nuk ka as gra.

“Si ka mundësi që asnjë shoqe prej deputeteve e ministreve rilindase nuk tha asnjë fjalë, të paktën qoftë edhe formalisht, për të dënuar dhunën e në shenjë solidariteti njerëzor me të dhunuarën, Xhisiela Maloku”,- ka shkruar deputeti në postimin e tij.

LEXO EDHE:  Akuza e fortë e Kryemadhit/ “Familja Lala u vra për dy fadroma”

Postimi i plotë

Mirë që kjo partia e rilindjes socialiste nuk paska burra, po as gra nuk ka?!

Si ka mundësi që asnjë shoqe prej deputeteve e ministreve rilindase nuk tha asnjë fjalë, të paktën qoftë edhe formalisht, për të dënuar dhunën e në shenjë solidariteti njerëzor me të dhunuarën Xhisiela Maloku?!…

E pastaj mburren e flasin për përqindjen e barabartë të grave e burrave në qeveri e për barazinë gjinore, për shanse të barabarta e integrim të gruas në politikë!/ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Veliaj publikon videon e rindërtimit të një banese/ Qytetarët kapin detajin dhe “shpërthejnë” kundër kryebashkiakut: Mashtrues, hajdut

Publikuar

-

Nga

Veliaj publikon videon e rindërtimit të një banese/ Qytetarët kapin detajin dhe “shpërthejnë” kundër kryebashkiakut: Mashtrues, hajdut

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, në rreth pesë vite në krye të bashkisë së kryeqytetit, më shumë sesa punë ka bërë propagandë.

I vetëpagëzuari me emrin Lali Eri, “djali punëtor” i Tiranës, duket se në çdo gjë që bën nuk kursehet të mbajë një ekip të tërë xhirimi, me fotografë dhe kameramanë, duke e fryrë gjithçka a thua se po bën shumë punë në Tiranë, kur në të vërtetë është e kundërta e asaj çfarë ai pretendon.

Një ndër propagandat më të mëdha që bën Veliaj, është rindërtimi i disa banesave të dëmtuara nga tërmeti. Qoftë edhe një tjegull të heqë Veliaj, nuk mund të mos e propagandojë në rrjetet sociale dhe media.

Një ditë më parë, Veliaj ka publikuar në faqen e tij në rrjetet sociale, një video, ku duket se po shembet një ndërtesë, që pretendohet se është dëmtuar nga tërmeti i 26 nëntorit 2019.

“Nisëm punën edhe për ndërtimin e banesës së Ramiz Gjonit në Berzhitë.
Shumë shpejt familja Gjoni do të gëzoje folenë e saj të re, më të bukur dhe më të fortë”-shkruan Veliaj.

Por, në këtë video qytetarët kanë vënë re një detaj. Tjegullat e shtpisë në fjalë janë të padëmtuara, dhe po prishen, bashkë me shtëpinë, pa e marrë askush mundimin t’i heqë dhe t’i ripërdorë.LEXO EDHE:  Akuzat për Sajmir Tahirin/ Rama i përgjigjet komentuesve, mos më mësoni ç’të bëj

Qytetarët kanë shpërthyer në komente kundër Veliajt, duke e cilësuar edhe me fjalët mashtrues dhe hajdut.

LEXO EDHE:  “Bomba” e Ngjelës/ Zbulon si Basha dhe Kryemadhi po shpëtojnë Ramën

“Të gjithë e dimë qe e bejnë per show por te pakten te bejnë shoë edukues… Prinderit tane skanë lënë një dërrasë e tullë te shkonte dem, po prindërit e këtyre sbesoj, se ja jepte partia gati.”-shkruan një qytetar.

Ndërsa një tjetër shkruan “Le të gëzojnë dhe ato qe i janë prish shtëpitë nga termeti, mos rregullo 1 shtëpi dhe permend 10 intervista o Z.fiqve”.

Po ashtu një tjetër shkruan “ Bravo? Ok po sa familje jane si ajo familje, 5.000 ? Mashtron popullin me një video , sikur po ban namin, Mashtrues , hajdut”.

Gjithashtu një tjetër shkruan “Po mire more zoterinje, po pse nuk i keni hequr tjegullat, posi nuk u dhimsen,ato jane ne gjendje pune, mund t’i perdoresh ne nje vend tjeter.Ah ju duhet te hani njeher buk misri dhe gjell buken e grurit.”.

Më tej, një tjetër shkruan “Shumë selektive duken zonat me shtëpi të rrindërtuara. Puna reale duket në heshtje jo me propaganda mediatike. Vazhdoni vidhni edhe ca miliona euro sa jeni në kohë pastaj e dini vet cfare duhet të bëni”./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Video-Finalizohet një tjetër operacion ndërkombëtar/ Goditen anëtarët e “Ndrangheta”, disa të arrestuar

Publikuar

-

Nga

Video-Finalizohet një tjetër operacion ndërkombëtar/ Goditen anëtarët e “Ndrangheta”, disa të arrestuar

Policia e Shtetit bën të ditur se është finalizuar një tjetër operacion ndërkombëtar për goditjen e grupeve mafioze në fushën e trafikimit të drogave të forta.

Sipas uniformave blu, në kuadër të operacionit “Magma 2020”, janë goditur disa prej pjesëtarëve të organizatës mafioze “Ndrangheta”.

Operacioni u zhvillua në të njëjtën kohë në Shqipëri, Itali, Argjentinë e Costa Rica, ndërsa në pranga kanë përfunduar 6 persona të shpallur në kërkim janë arrestuar në Argjentinë, Shqipëri dhe Costa Rica.

“Në kuadër të këtij operacioni, nga Interpol Tirana, në bashkëpunim DVP Tiranë dhe me mbështetjen e FAST ALBANIA, në koordinim nga Departamenti i Policisë Kriminale, u kap dhe u arrestua me qëllim ekstradimi, shtetasi B. S., i quajtur “Xhaxhai”, përfaqësuesi i Ndrangheta-s në Shqipëri dhe në zonën e Ballkanit dhe në veçanti përfaqësuesi i familjes mafioze “Bellocco”. Shtetasi B. S. ka marrë pjesë në blerjen e rreth 20 kg kokainë në Spanjë.

-Po në kuadër të operacionit është bërë dhe arrestimi në Elbasan, më 26 maj 2020, i shtetasit A. C., i cili ka qenë i shpallur në kërkim.

Në të njëjtën kohë në Argjentinë u bë arrestimi i shtetasve:-F. S., korrier dhe njeri i besuar i Ndrangheta-s, i cili bënte lidhjen mes Amerikës së Jugut dhe Kalabrisë. Ky shtetas kryente për llogari të organizatës kriminale, detyra të ndryshme operative dhe transport të dokumenteve sekrete;

-G. P., lindur në Romë, me emrin M. P., me banim në Buenos Aires, ishte personi që bënte lidhjet midis furnizuesve të drogës të Amerikës së Jugut dhe familjeve mafioze italiane. Gjithashtu merrej dhe direkt me eksportin e substancave narkotike;

LEXO EDHE:  Robert Aliaj ‘shuplakë’ Ramës/ E ka humbur kontaktin me realitetin

LEXO EDHE:  Pse Rama nuk mund të krahasohet me Nënë Terezën

-F. P., lindur në Argjentinë, bashkëpunëtor i ngushtë i F. M., i cili u arrestua edhe në operacionin e kryer në nëntor 2019. Shtetasi F. P., falë rrjetit të tij të bashkëpunëtorëve në Argjentinë, merrej sidomos me anashkalimin e kontrolleve doganore dhe pastrimin e parave;

-Me bashkëpunimin e Interpol San Hoze në Costa Rica u arrestua në qytetin Jaco, shtetasi F. D., lindur në Velletri/Itali, bashkëpronar i një hoteli Casino në Costa Rica. Ky shtetas ishte vendosur në Costa Rica dhe ishte bërë pikë referimi për organizatat kriminale. Roli i tij ishte që të bënte të mundur dërgimin e kokainës në Itali, si dhe u siguronte anëtarëve të organizatës bazën logjistike dhe akomodimin në Costa Rica.

Ky operacion, i koordinuar me forcat e Policisë argjentinase, të Policisë shqiptare dhe asaj të Costa Ricas, si dhe me UCI Albania, dëshmon se qasja globale ndaj Ndrangheta-s, e arritur përmes projektit I-CAN dhe bashkëpunimit ndërkombëtar policor, është mënyra kryesore për të luftuar një kërcënim që ka ndotur në heshtje ekonominë e mbi 30 vendeve të botës dhe që duhet të luftohet përmes një veprimi të fuqishëm të rrjetit.”-thuhet në njoftimin e policisë.

LEXO TE PLOTE

Sociale

Surprizat e motit/ Ja çfarë parashikojnë sinoptikanët

Publikuar

-

Nga

Surprizat e motit/ Ja çfarë parashikojnë sinoptikanët

Për ditën e sotme dhe nesër, në vendin tonë moti parashikohet të jetë kryesish i kthjellët përgjatë vijës bregdetare.

Sipas SHMU, vranësirat do të bëhen prezente në orët e mesditës përgjatë relieveve malore duke u pasuar nga reshje shiu të karakterit lokal.Era do të jetë nga veriperëndimi 1-8m/s, e cila hera-herë përgjatë vijës bregdetare do të fitojë intensitet deri në 15m/s.

LEXO TE PLOTE