Connect with Us

Basha kërkon tradhtarët brenda partisë

Aktualitet

Basha kërkon tradhtarët brenda partisë

Publikuar

-

Nëntë muaj para zgjedhjeve lokale partia më e madhe në opozitë ka nisur përgatitjet për betejën elektorale. Kryetari i Partisë Demokratike ka urdhëruar nisjen e zgjedhjeve në nivelin bazik të partisë, seksione dhe grup seksione.

Në udhëzimin e krye-demokratit bie në sy porosia për identifikimin e personave që mund të konsiderohen si “tradhtarë”, pasi nuk kanë punuar për partinë, por kundërshtarin politik, shkruan Top Channel.

Udhëzimi i ndan anëtarët e rinj në tre kategori, në aktiv jo aktiv dhe jo prezentë: “Në kategorinë e fundit, anëtarë jo prezentë, janë futur edhe ata anëtarë që kanë kaluar apo kanë punuar në formacione të tjera politike kundërshtare. Si rregull, këta persona nuk duhet të lejohen të votojnë.” – udhëzimi i kreut të PD.

Krahas të ashtuquajturve “tradhtarë”, Lulzim Basha kërkon edhe evidentimin e personave më të aftë, të cilët janë te gatshëm të marrin përsipër sfidën elektorale dhe ta drejtojnë Partinë Demokratike drejt fitores. Situata politike dhe aksioni opozitar, përballë një mazhorance, të cilën demokratët e akuzojnë si të kriminalizuar dhe korruptuar, ishte arsyeja se pse demokratët shtynë për në vjeshtë zgjedhjet në parti.

Në urdhrin e ri të Lulzim Bashës 30 tetori caktohet si afati i fundit për përmbylljen e procesit në grup-seksione dhe seksionet e partisë, sipas parimit “një anëtar, një votë”. Mbrëmjen e së mërkurës në selinë e PD-së u caktuan edhe drejtuesit e grupeve të punës për secilin qark.

LEXO EDHE:  Nuk tërhiqet Basha/ Kryebashkiaku i Mallakastrës legjitim

Edi Paloka do të kryesojë punën në Kukës. Flamur Noka caktohet drejtues i grupit të punës ne Shkodër, Oerd Bylykbashit i besohet puna në Durrës, ndërsa Fatbardh Kadillit ne Vlorë, Arben Ibro në Lezhë dhe Edmond Spaho në Elbasan, ndërsa Kreshnik Çollaku shkon me Dibër dhe Arben Ristani në Korçë.

Në Tiranë puna është më e madhe ndaj u caktuan 15 deputetë për të përgatitur zgjedhjet. Sipas udhëzimit grupet e punës në çdo grupseksion do të nisin procesin e konsultimit dhe marrjen e propozimeve të anëtarësisë mbi kandidaturat për kryetar dege, si dhe për këshilltaret bashkiak dhe kryebashkiak.

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

Lufta Izrael-Palestinë/ “Shi” raketash dhe sulme vdekjeprurëse

Publikuar

-

Nga

Lufta Izrael-Palestinë

Përshkallëzimi mes Izraelit dhe Palestinës vijon ndërsa deri tani konflikti u ka marrë jetën 56 personave prej së hënës dhe qindra të tjerë janë plagosur.

Izraeli njoftoi të mërkurën se vrau 16 anëtarë të krahut të armatosur Hamas në Gazë gjatë një bombardimi. Hamasi konfirmoi vdekjen e komandantit dhe të udhëheqësve të tjerë.

Udhëheqësi i Hamasit Ismail Haniyeh tha se përballja me armikun është pa afat. Në Izrael, zyrtarët thanë se janë vrarë gjashtë persona.

Luftimet midis Izraelit dhe Hamasit janë më të ashprat që nga 2014 dhe po rritet shqetësimi se situata mund të dalë jashtë kontrollit.

LEXO EDHE:  Basha e thotë copë/ Do vazhdoj të fle dhe të shkërmoq Partinë Demokratike

LEXO EDHE:  Basha e thotë copë/ Do vazhdoj të fle dhe të shkërmoq Partinë Demokratike

Shtetet e Bashkuara po u bëjnë thirrje udhëheqësve izraelitë dhe palestinezë të ulin tensionet mes sulmeve vdekjeprurëse të Hamasit me raketa dhe inkursioneve ajrore izraelite si kundërpërgjigje ndaj tyre./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Atentati në Vlorë/ Qyno: Çdo gjë e menduar në mënyrë precize

Publikuar

-

Nga

Atentati në Vlorë/ Qyno: Çdo gjë e menduar në mënyrë precize

Gazetari Elton Qyno ka komentuar mbrëmjen e sotme atentatin e ndodhur në Vlorë, ku duke i’u referuar vrasjes së Bledar Birçajt është shprehur se personi i tretë në makinën e viktimës ka shpëtuar nga vdekja e sigurtë prej llojit të makinës.

Ai në një intervistë për Open, shton se është e çuditshme që deri tani nuk është gjendur qoftë edhe e djegur makina me të cilën janë arratisur autorët.

 “Makina BMW, ngaqë ka koskotën e lartë, e ka ndihmuar pasagjerin të ulet dhe kështu të mos e kapë asnjë plumb. Pasi ka dalë nga makina, ai është përpjekur të nxjerrë pistoletën, por e ka pasur të pamundur përballë 2 automatikëve. Çuditërisht, ajo që e bën më mister, është që nuk kemi as makinën e djegur, ku ka qarkulluar kjo makinë. Janë kontrolluar mbi 30 servise, varreza makinash, as in formacione se ku mund të jetë hedhur apo djegur makina , me të cilën udhëtonin atentatorët”,tha ai./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Zërat kundër Bashës në PD/ Elezi: Kush ka folur është përjashtuar

Publikuar

-

Nga

“Basha ka bërë PD-në të pabesueshme”/ Ibsen Elezi: Ja kush është problem unë, më i madh se Rama

Ibsen Elezi, ish-kryetar i PD-së së Kukësit ka komentuar mbi zërat kundër krydemokratit Lulzim Basha në Partinë Demokratike. Ai tha se shumë anëtarë nuk reagojnë kundër tij, pasi të gjithë zërat që kanë tentuar të flasin kanë pasur të njëjtin fund, janë përjashtuar ose janë larguar.

Ai shprehet se është njerëzore të gabosh, por sipas tij , të gjithë duhet të mbajnë përgjegjësi për gabimet që bëjnë.

“Të gjithë zërat që kanë tentuar të flasin kanë pasur të njëjtin fund, janë përjashtuar ose janë larguar. Kjo është arsyeja. Ky mekanizëm i ndërtuar me kujdes apo rastësisht kanë çuar në vrasjen e kurajos.

LEXO EDHE:  5 javë pas pandemisë/ Basha i kërkon Ramës të bëjë bilancet

LEXO EDHE:  5 javë pas pandemisë/ Basha i kërkon Ramës të bëjë bilancet

Në momentin që vret kurajën është e vështirë që njerëzit të besojnë që do ketë sukses nëse del kundër rrymës. Dikush më shumë, dikush më pak, përgjegjës jemi të gjithë. Nuk është turp të korrigjosh diçka, është njerëzore të gabosh. Duke e ditur që demokracia është opinion edhe në rrjetet sociale po deformohet demokracia. Në PD është vrarë konkurrenca, konkurrenca është ajo që prodhon ide”, u shpreh Elezi./CNA.al

LEXO TE PLOTE