Connect with Us

T’i dalësh të keqes para, siç vetëm opozita di ta bëjë

Aktualitet

T’i dalësh të keqes para, siç vetëm opozita di ta bëjë

Publikuar

-

basha i ben qefin salianjit

Nga Ardit Hada

Në Prokurorinë e Përgjithshme ka mbërritur përgjigja e laboratorit anglez sa i përket regjistrimit të pretenduar mes Albert Veliut dhe Agron Xhafajt. Të dhënat e para për mediat flasin për një rezultat aspak mbresëlënës. Më saktë, anglezët kanë dalë në përfundimin se materiali që u është dorëzuar ka prerje dhe ndërhyrje zërash. Ajo që pritej me kreshëri ishte nëse zëri i përket vëllait të ministrit të Brendshëm apo jo. Por edhe për këtë anglezët kanë dyshime në ekspertizën e dorëzuar autoriteteve shqiptare.

Ditën e sotme, opozita që kryesohet nga Partia Demokratike ka nxjerrë një tjetër dëshmi. Jo në nivelin e përgjimit, por një pretendim para kamerave të oficerit Emiljano Nuhu. Mes shumë pretendimeve, ish-efektivi i Fushë Krujës hedh edhe një sërë akuzash nga Taulant Ballës dhe Artur Bushit.

Shtimi i akuzave, pas i ka dërguar një letër edhe krerëve të shtetit mbi ngjarjen, nuk ivjen aspak në ndihmë ndonjë hetimi konkret, përveçse shton dokumentet në dosjen e azil-kërkimit të Nuhut. Gjithësesi, loja që opozita ka zgjedhur të bëjë është e justifikuar. Së pari, sepse ajo nuk e pranon pavarësinë e organit të akuzës dhe kësisoj nuk ka përse t’i dorëzojë materialet atje. Së dyti, sepse qysh në vitin 2013, denoncimin e rasteve që edhe mund të jenë serioze, ia ka besuar Fejsbukut të Sali Berishës.

Për ta lidhur akuzën e sotme pikërisht me denoncimet e Berishës, ka një mospërputhje në kohë. Mjafton një kërkim në Google për të kuptuar se ngjarja mes djalit të deputetit Rrahman Rrahja dhe shtetases Xh.M është publikuar nga Berisha si e ndodhur në korrik 2018. Ndërsa Nuhu, ia faturon atë dhjetorit të vitit 2017. Që këtu nis dyshimi mbi vërtetësinë e deklaratave, sepse në ngjarje e treguar në dy kohë të ndryshme ose i vjen në shërbim Berishës në korrik, ose i duhet Nuhut që të ketë ndodhur në dhjetor.

Të kthehemi tek aspekti politik i ditës. Ardhja e përgjigjes së anglezëve për ‘Babalen’ sigurisht që ka vajtur më parë në PD sesa në media. Materiali i Nuhut i publikuar pikërisht sot, shton dyshimin se opozita po përpiqet t’i dalë të keqes para dhe të ngrejë një furtunë tjetër mediatike e politike. Raporti i laboratorit pritet të zbardhet në vijim dhe më pas agjencitë ligjzbatuese duhet të mbajnë fjalën që kanë paralajmëruar; Se nga kjo ngjarje nuk do të dalë njeri pa u “lagur”.

LEXO EDHE:  Basha: “Orët e fitores po afrojnë, orët e tiranisë po përfundojnë”

Politika duhet të mësohet se çdo gjë e ka një kufi. Në një demokraci ku jeta e shqiptarëve vështirësohet dita-ditës nga retorika e politikës, ka nevojë për pak qetësi. Për një ligj që ndalon shpifjen, për një ndëshkim të atyre që ua nxinë ekranin shqiptarëve me deklarata të neveritshme nga mëngjesi e deri në mëngjesin e ditës tjetër.

Ky vend ka edhe gjëra të bukura për të treguar dhe nevoja më të mëdha. Opozita mund ta mbushë ditën, fjala bie, duke denoncuar moshën e lartë të daljes në pension. Sikundër qeveria mund të na i kursejë cicërimat në Twitter si përgjigje serioze ndaj opozitës. Sepse zullumi këputet duke u trashur…

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Basha i vërsul “servilët” Bardhit/ Zbulohet skenari

Publikuar

-

Nga

Basha i vërsul “servilët” Bardhit/ Zbulohet skenari

Ditët e fundit në media apo edhe në rrjetet sociale, është lakuar shumë emri i Sekretarit të Përgjithshëm të Republikës së re, Gazment Bardhi.

Fillimisht në rrjete sociale dhe në media u komentua fakti, që Gazment Bardhi tashmë shoqërohet me badigardë.

Se kush e kërcënon Gaz Bardhin apo nga çfarë ka frikë ky i fundit, këtë përgjigje mund ta japë vetëm ai.

Por, një tjetër detaj që bie në sy, është fakti se duket se disa personazhe mediatikë apo politikë, janë “vërsulur” në kritika, a thua se fajin për humbjen e zgjedhjeve e ka Gaz Bardhi.

Kujtojmë këtu fillimisht professor Mark Markun, i cili në Kuvendin e PD ishte mjaft kritik për gjendjen ku ndodhet PD sot, për mënyrën e drejtimit, por sigurisht pa lënë mënjëanë, edhe Gazin e Lulit.

Më tej nëpër rrjete sociale kishte dhe shumë komente, qëndrime. Njëri e sulmonte, e tjetri e mbronte. Duke ardhur deri edhe tek “lëpirjet” e djeshme të kreut të degës numër 4 të PD në Tiranë, i cili e quante Gazment Bardhin, si kundërshtarin gjigant të Edi Ramës.

Por, të quash Gaz Bardhin si fajtor për humbjen e PD-së, apo ta quash kundërshtarin gjigant të Edi Ramës, kjo është më shumë sesa qesharake.

Por, dardha e ka bishtin prapa dhe detajet tregojnë një tjetër anë.

LEXO EDHE:  Basha: “Orët e fitores po afrojnë, orët e tiranisë po përfundojnë”

LEXO EDHE:  Zgjedhje të reja me skenar të vjetër/ PD rikthen bojkotin

Me të ashtuquajturat “sulme” ndaj Gazment Bardhit, duket se përfitues ka dalë vetë kreu i Republikës së re, Lulzim Basha.

Përqëndrimi i vëmendjes tek Gazment Bardhi, e ka lënë të qetë Lulin, ndërsa ky i fundit vijon “betejat me mullinjtë e erës”, në ëndërrat në gjumin e tij të thellë.

Pra nga njëra anë gjasme sulmohet Gazment Bardhi, por ama Basha vijon i qetë pushimet. Gjë që në fakt të bën të dyshosh se është një skenar i pastër, që “Luli të flejë i qetë”.

Premtoi “beteja të mëdha” kundër regjimit Rama-Doshi, sikurse e cilëson ai, por në fakt të vetmen betejë që bëri është ajo për mbajtjen e karriges së kryetarit. Fillimisht me zgjedhjet e 13 qershorit, e më pas me ndryshimet në statut, duke “minuar” kështu karrigen e tij.

E tani që servilët ia “vërsul” Gaz Bardhit, ai mund vetë mund të vazhdojë të flejë i qetë./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kronika

Po transportonin 35 emigrantë të paligjshëm/ Prangosen dy persona, në kërkim bashkëpunëtori

Publikuar

-

Nga

Dy persona kanë rënë në prangat e Policisë së Tiranës, ndërsa një tjetër është shpallur në kërkim, pasi akuzohen për dhënie ndihmë për kalim të paligjshëm të kufirit, kundrejt fitimit.

Operacioni i zhvilluar nga Seksioni i Trafiqeve në bashkëpunim me Forcën e Posaçme Operacionale në DVP Tiranë.

Uniformat blu bëjnë të ditur se në pranga kanë rënë shtetasit K. T., 26 vjeç, banues në Elbasan dhe V. M., 23 vjeç, banues në Tiranë, i dënuar më parë për veprën penale “Vjedhja”.

Këta shtetas u kapën në flagrancë nga sherbimet e Policisë duke tentuar të transportojnë me mjetet e tyre përkatëse, kundrejt shpërblimit monetar, 35 shtetas emigrantë të paligjshëm, nga Tirana drejt qytetit të Kukësit, me qëllim kalimin e tyre drejt Kosovës dhe më pas drejt vendeve të Bashkimit Europian.

LEXO EDHE:  Zbulohen detajet/ Kush e përgatiti shkresën skandaloze për shkatërrimin e zgjedhjeve

LEXO EDHE:  Kaosi në Rinas/ Basha: Dështimi i një njeriu që vendos interesat e tij, mbi interesat e çdo shqiptari

Në vijim të veprimeve u shpall në kërkim policor shtetasi A. Q., 29 vjeç, i dyshuar si bashkëpunëtor në këtë veprimtari kriminale.

Materialet i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Tiranë, për veprën penale “Ndihma për kalim të paligjshëm të kufijve” kryer në bashkëpunim./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Dritan Leli thumbon Ramën/ “Edhe gruas më të pastër do vesh ti gjesh një cep pa marrë pluhrat”

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama disa ditë më parë, u shfaq në nhë video, duke mbledhur mbeturina në një fushë sporti në Vlorë, ku dhe nuk la pa thumbuar edhe kryebashkiakun e këtij qyteti, Dritan Leli.

Por, duket se edhe kryebashkiaku Leli i ka kthyer “reston” kryeministrit Edi Rama.

Vetë Dritan Leli në një intervistë për Ora Verore thotë se situata e menaxhimit të mbetjeve nuk është më e mira e mundshme, por ka bërë progress të vazhdueshëm.

Gjithashtu ai iu përgjigj edhe Ramës, ndërsa tha se “si në çdo shtëpi të madhe po të shkosh ti kontrollosh dhe gruas më të pastër do vesh ti gjesh një cep që nuk janë pastruar akoma pluhrat”.

Qyteti jeton si një i tërë dhe kontributi duhet të jetë shumplanësh. Bashkia që punon dhe qytetarët që janë të përgjegjshëm për të bërë më të mirën. Nuk është më e njëjta situatë që ishte 6 vite më parë. Ka problematika pa fund, sidomos në ditët e pikut, të shtunave dhe të dielave ndonjëherë bëhet e pamundur të përpunosh të gjithë volumin e mbeturinave që prodhon qyteti.Mbetet gjithmonë shumë për të përmirësuar. Si në çdo shtëpi të madhe po të shkosh ti kontrollosh dhe gruas më të pastër do vesh ti gjesh një cep që nuk janë pastruar akoma pluhrat. Për fatin e mirë të qytetit dhe për konsolidimin e të ardhmes falë programit të menaxhimit të rregulluar të mbetjeve që e mbështet qeveria gjermane jemi duke punuar dhe jemi në faza të rëndësishme të zhvillimit të projektit të landfillit të Sherishtës, me të cilin do të kemi një largim përfundimtar të plehrave që pas 30 vitesh janë akoma në qendër të qytetit. Do kemi zëvendësim të gjithë kazanëve të plehrave në qytet, në zonan turistike dhe historike do të përdorim kazanët e nëndheshëm dhe do të kemi një flotë dhe armë të re të përpunimit të mbetjeve.Si kryebashkiak, thirrja ime do të ishte se nëse 200 mijë qytetarë të Vlorës do të ishin përballë 200 punëtorëve të pastrimit të Vlorës luftën do ta fitojnë qytetarët. Duhet të jemi të kujdesshshëm dhe bashkëpunues në hedhjen e plehrave në vendin e caktuar. Gjatë sezonit të verës trefishohet puna.”-tha Leli./CNA.al

LEXO TE PLOTE