Connect with Us

Redaksionale/Alibia e pamundur e Lulit për kunatin dhe vjehrrin

Aktualitet

Redaksionale/Alibia e pamundur e Lulit për kunatin dhe vjehrrin

Publikuar

-

Lulzim Basha po përpiqet që ta kalojë në heshtje, apo duke gjetur alibi qesharake për skandalet e xhiros 2 miliard lekë të kunatit të tij, në biznese me ata që Lulzim Basha i quan “oligarkë”, por edhe të lejeve që ai ka firmosur për ortakët e vjehrrit të tij, pra për vjehrrin.

Dje Basha u përpoq që të thoshte se skandalet e kunatit apo vjehrrit të tij ishin të nxitur nga Rama, gjë që në fakt nuk është aspak e vërtetë. Denoncimet në CNA.al publikimi i tyre më tej në emisionin STOP në Klan, erdhën pas një investigimi menjëherë pas deklarimit të kreut të PD-së se duhet Vetting në politikë.

Një akt që e mbështesin të gjithë, pa diskutim. Por, Vettingun ai e ngurtësonte dhe e çonte vetëm te krimi dhe lidhjet e politikës me të,  nuk e çonte tek pasuritë e politikanëve dhe hetimin e tyre. Ky ishte dhe qëllimi ynë, pse publikuam pikërisht në këtë moment, një investigim të filluar pak kohë më parë. Vetting të plotë për politikën jo vetëm show dhe pazar.

Dhe i gjithë investigimi nuk ka lidhje me Edi Ramën, por ka lidhje me moralin politik të Lulzim Bashës. Me faktin që ai tjetër bën dhe tjetër thotë. Dje u përpoq të fshihej pas gishtit, pas publikimit të skandalit, që daton në kohën kur ishte kryebashkiak dhe që kishte firmosur leje ndërtimi për ortakun e vjehrrit të tij.

U përpoq të fshihej pas gishtit ashtu si edhe për bizneset e kunatit. Njëherë i quansi si akuza të ngritura nga Rama dhe pastaj në mbrëmje nxjer në media një gazetar periferik, që paguhet me para miliarderësh, në oborrin e gjobaxhinjve të Lulit, i cili na tha se nuk kishte asnjë skandal tek denoncimi për kunatin e Lulzim Bashës dhe xhiron e kompanisë “Landmark Communication”, e cila ishte 2 miliardë të ardhura nga “oligarkët”, dhe vetëm 46 milion lekë të vjetra fitim, pasicdo gjë ishte thjesht private.

Në fakt kjo ishte alibia e dytë që u gjet nga këshilltarët e Lulit, nga ata që e kanë çuar këtu ku është katandisur. Një alibi totalisht e pavlerë. Një gënjeshtër që nuk do ta besonte askush. Në fakt shqiptarët janë të qartë dhe të gjithë e kanë parë dhe e kanë lexuar se çfarë ishte skandali dhe çfarë është e vërteta.

Ajo nuk është një marrëdhënie privat-privat. Pra, marrëdhënia e biznesit e kunatit të Lulzim Bashës me “oligarkët”. Sepse Lulzim Basha ka dalë dhe i ka sulmuar ata biznesmenë, duke ju thënë se po marrin para nga taksapaguesit, po marrin miliona dollarë nga xhepat e shqiptarëve, dhe këto abuzime i bëjnë në marrëdhënie me qeverinë.

LEXO EDHE:  Basha prezanton kandidatët për kryetar bashkie në Bulqizë, Durim Balla dhe në Dibër, Ilir Krosi

Po, janë pikërisht këta biznesmenë që denoncoi Basha, që kanë marrë miliona konçesione dhe investime private nga qeveria, në partneritet publik-privat, nga të cilat një pjesë të mirë të këtyre parave e ka marrë kunati i Lulzim Bashës.

Pra, biznesi ka marrë para nga qeveria dhe ky biznes ka bashkëpunuar me kunatin e Lulzim Bashës. Për atë që akuzohet shpesh se mund të jetë një gjobëvënie e Lulit, ndaj bizneseve për të heshtur dhe për të mos folur, ashtu siç ndodhi, që heshti për një kohë të gjatë dhe u kujtua pas akuzave për kunatin apo për vjehrrin e tij.

Prandaj dhe alibia e gjetur se është një marrëdhënie biznes-biznes, sërish bie, ashtu siç bie edhe alibia tjetër se është një lojë apo një denoncim i Edi Ramës.

Ka vetëm një të vërtetë. Një publikim skandali, për të cilin Lulzim Basha nuk ka dhënë asnjë përgjigje. Kunati i tij ka xhiruar rreth 2 miliardë lekë nga oligarkët dhe ka deklaruar vetëm 46 milion lekë të vjetra fitim.

Tatimet duhet të investigojnë dhe ta zbardhin si biznes dhe si aktivitet. Së pari, ka apo jo evazion fiskal dhe së dyti ka të bëjë me moralin politik të Lulzim Bashës që ka kërkuar Vetting.

Po, të bëhet Vetting. Të bëhet Vetting për politikanët që nga pasuritë e tyre, pasuritë e tyre, të vjehrrit të tyre, të kujtdo në rrethin familjar dhe deri te kriminalizimi. Gjithçka të jetë e plotë dhe e pastër. Dhe jo të flasë vetëm për krimin dhe të ketë merak të mos i preken pasuritë e familjarëve. Nuk mund të ketë Vetting në politikë, nëse nuk ka zbardhje të plotë të pasurisë së politikanëve këto 30 vjet. Të Edi Ramës, të Ilir Metës dhe të Lulzim Bashës, bashkë. me të kunetërve apo të baxhanakëve, të kujtdo qofshin.

Ky do duhej të ishte morali i Lulzim Bashës, prandaj dhe ne publikuam dosjen e kunatit dhe do të vazhdojmë me publikimin e plotë të dosjeve të skandaleve të tij dhe të vjehrrit, të cilat tregojnë se Lulzim Basha nuk ka moral në politikë. Ai thjeshtë hedh “shashka” për të mbijetuar dhe për t’u keqpërdorur nga Edi Rama. Gjoja për të mbajtur e ngritur pak tensionin politik dhe për asgjë më tepër se kaq, sepse kur vjen puna tek xhepi dhe tek pasuritë, Lulzim Basha nuk pranon t’ja zërë kush në gojë, jo më pastaj t’ja kontrollojë dhe të bëjë një Vetting të plotë./CNA.al

Zbulohen oligarkët e Lulzim Bashës?!/ Miliarda lekë në bizneset e kunatit

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

DASH rendit Shqipërinë vend të sigurt në rrjetet e komunikimit /Balluku: Vlerësim për punën tonë

Publikuar

-

Nga

DASH rendit Shqipërinë vend të sigurt në rrjetet e komunikimit /Balluku: Vlerësimi i radhës për punën tonë

Departamenti Amerikan i Shtetit ka renditur Shqipërinë në listën e vendeve të sigurta përsa i përket sigurisë së rrjeteve të komunikimit.

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku ka përshëndetur raportin e DASH, sipas së cilit, Shqipëria është një vend i sigurt në rrjetet e komunikimit. Balluku shprehet se ky është vlerësimi i radhës për punën tonë të mirë nga partnerët strategjikë.“Në raportin e publikuar së fundmi, “Rrjeti i pastër garanci për mbrojtjen e aseteve Amerikane”, DASH ka përfshirë Shqipërinë në vendet me rrjet të pastër/të sigurtë duke qenë një nga vendet e angazhuara për mbrojtjen e rrjeteve 5G nga prodhues jo të besueshëm dhe për të bashkëpunuar vetëm me kompani të sigurta”, thekson Balluku.
“Krenarë që gjithmonë qëndrojmë në krah të partnerëve tanë strategjikë, në mbrojtje të qytetarëve dhe shërbimeve të sigurta”, shprehet ministrja./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Ngacmoi seksualisht 23-vjeçaren/ Arrestohet ish-ministri i Shëndetësisë

Publikuar

-

Nga

Ngacmoi seksualisht 23-vjeçaren/ Arrestohet ish-ministri i Shëndetësisë
Ish-ministri i Shëndetësisë në Kosovë,  Numan Baliq është në telashe pasi mbrëmë në spitalin ku punon, ka ngacmuar seksualisht një vajzë të re.

Zëdhënësi i Prokurorisë Themelore në Pejë, Shkodran Nikçi tha se rasti ka ndodhur në Spitalin e Pejës dhe se është arrestuar një person. Ai nuk ka zbuluar identitetin e tij, por KOHA mësonse bëhet fjalë për ish-ministrin Baliq.

“Lidhur me rastin në fjalë është ndaluar një person nën dyshimin se ka kryer veprën penale sulm seksual në spitalin regjional të Pejës. Me urdhër të prokurorit është dërguar në ndalim 48 orësh, gjithashtu Prokuroria në koordinim të plotë me Policinë e Kosovës janë duke ndërmarrë veprime lidhur me këtë çështje”, tha Nikçi. Rasti ka ndodhur të mërkurën mbrëma. Për këtë ka njoftuar edhe Policia në raportin 24-orësh.

Ish-ministri Numan Baliq kohë më parë ishte liruar nga akuza për ngacmim seksual ndaj një punonjëseje në spitalin ku punon.

LEXO EDHE:  Rama e thotë copë/ “Paqen e bëjnë skifterët, jo pëllumbat”Prokuroria Themelore e Pejës kishte ngritur aktakuzë për këtë vepër ndaj Baliqit, pasi ai dyshohej se nga muaji gusht i vitit 2018 në vazhdimësi e ka ngacmuar një praktikante në Spitalin Rajonal të Pejës, shkruan KP-ja. /CNA.al

LEXO EDHE:  Ironia dhe tallja e këngëtarit/ Në rrënojat e Teatrit po kërkohet për trupat e Bashës dhe Kryemadhit

LEXO TE PLOTE

Kronika

I grabitën me armë automjetin luksoz dhe 6000 franga turistit/ Arrestohet tre persona në Durrës

Publikuar

-

Nga

I grabitën me armë automjetin luksoz dhe 6000 franga turistit/ Arrestohet tre persona

Strukturat e Drejtorisë Vendore të Policisë Durrës, në bashkëpunim me Komisariatin e Policisë Durrës, me marrjen e njoftimit ne në afërsi të një marketi te Shkëmbi i Kavajës, një shtetasi me banim në Zvicër i kishin marrë mjetin nën kërcënimin e armës dhe ishin larguar, menjëherë organizuan punën dhe falë reagimeve të shpejta e profesionale, në kuadër të operacionit policor të koduar “Ndjekja”, bënë të mundur kapjen dhe arrestimin e shtetasve:

K. R., 33 vjeç, banues në Durrës, i dënuar më parë për veprat penale “Vjedhja” dhe “Vrasje në rrethana të tjera cilësuese” mbetur në tentativë, pasi në vitin 2013, në qytetin e Vlorës, ka tentuar të vrasë me mjet prerës (thikë), shtetasin S. P. dhe ka plagosur me thikë shtetasin Sh. D.

H. S., 40 vjeç, banues në Durrës, i dënuar në Itali për veprën penale “Vrasja” dhe në Shqipëri për veprat penale “Vjedhja” dhe “Armëmbajtja pa leje”.

Në vijim të veprimeve u arrestua dhe shtetasi G. D., 42 vjeç, banues në Durrës.

LEXO EDHE:  Rama e thotë copë/ “Paqen e bëjnë skifterët, jo pëllumbat”Shtetasit H. S. dhe K. R. dyshohet se në bashkëpunim me njëri-tjetrin, në lagjen nr. 13, Plazh, Durrës, nën kërcënimin e armës, i kanë marrë automjetin tip “Audi Q5” dhe 6000 franga zvicerane, shtetasit B. F., 33 vjeç dhe janë larguar me shpejtësi në drejtim të Kavajës ku kanë kërkuar ndihmën e shtetasit G. D., për t’i ndihmuar që të fshihnin makinën pasi po i ndiqte Policia.

LEXO EDHE:  Basha i përgjigjet Ramës/ “Ardi Veliu duhet të ishte në arrest”

Dy shtetasit, për t’i shpëtuar Policisë, kanë braktisur mjetin dhe janë larguar, por janë kapur bashkë me shtetasin G. D., pas ndjekjes dhe punës profesionale të kryer nga shërbimet e Policisë.

Gjatë operacionit shërbimet e Policisë sekuestruan në cilësinë e provës materiale automjetin e shtetasit B. F., si dhe po punohet për gjetjen e shumës së frangave të vjedhura nga dy shtetasit e arrestuar.

Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Durrës, për veprime të mëtejshme./CNA.al

LEXO TE PLOTE