Connect with Us

Foto-Skandali me vilën e ish-ministrit të Ramës/ Ndërton kat pa leje në bregdet

Aktualitet

Foto-Skandali me vilën e ish-ministrit të Ramës/ Ndërton kat pa leje në bregdet

Publikuar

-

petrit vasili nuk permbahet ndaj rames

Pak kohë më parë, CNA.al raportoi sesi ish-ministri i Transportit në Qeverinë “Rama 1”,  Edmond Haxhinasto nga një profesor i thjeshtë u shndërrua në një miliarder, në një kohë rekord, ndërkohë që emri i tij lakohej për afera të ndryshme abuzive.

Vila te Gjiri i Lalzit

Nga një investigim i CNA.al , i kryer pak kohë më parë, dyshohet se Haxhinasto të ketë fshehur një vilë që ndodhet në një nga resortet turistike në Gjirin e Lalzit. Bëhet fjalë për një pasuri, që nuk e gjejmë të deklaruar në formularët e deklarimit ndër vite të administruara nga ILDKPKI dhe për të cilën Haxhinasto pretendon se e ka vjehrri.

Por, ish-ministri nuk mjaftohet me kaq. Afera abuzive është një risi e re.

Ashtu sikurse shikohet edhe nga fotot e sigurura nga CNA.al, Haxhinasto ka bërë edhë një shtesë kati pa leje, në vilën e tij në zonën turistike në Gjirin e Lalzit.

Në këtë zonë, janë parashikuar vila 2-katëshe edhe në lejen e dhënë nga ministria që vetë Haxhinasto ka drejtuar për 4 vite, por ish-ministri shton kat pa leje.

Por, ajo çfarë e bën edhe më skandaloze është fatki se as qeveria dhe as IKMT nuk shohin apo bëjnë sikur nuk shohin  batërdinë e ministrave dhe ish-ministrave në bregdet.

Ndoshta kjo për faktin se Haxhinasto pritet të braktisë LSI-në dhe të shkojë në gjirin e PS-së. Ish-ministri Haxhinasto në jo pak raste ka treguar distancim nga aksionet e LSI, dhe nuk ka marrë pjesë as në disa nga takimet e opozitës.

LEXO EDHE:  Rezultatet paraprake në rang vendi/ KQZ tregon kush parti kryeson

Kujtojmë këtu se Haxhinasto, pak kohë më parë ka refuzuar hapur Kryemadhin dhe mosbindjen civile të trumbetuar fort prej saj.

Gjithashtu, në sesionin e shkuar parlamentar Haxhinasto nuk firmosi kërkesën e opozitës për largimin e Kryeministrit Edi Rama nga Kuvendi, ndërsa në seancën plenare të 12 prillit, kur opozita bllokoi foltoren, ai nuk u bashkua me kolegët, por i ndjeku veprimet e tyre në distancë, nga fundi i sallës.

Veprimet politike të ish-ministrit tregojnë se me shumë gjasë mund të braktisë Kryemadhin dhe të shkojë te Rama, kështu që ndërtimi pa leje në një nga zonat turistike, është një amnisti për të. Në këtë rast qeveria dhe IKMT bëjnë një vesh shurdh e një sy qorr, duke e kaluar në heshtje./ CNA.al

Haxhinasto, fshehu vilën një milion euro?!/ Skandali,  këmbanë alarmi për Prokurorinë

Ish-Ministri i tepsisë/ Miliarderi Haxhinasto dhe skandalet e tij

Redaksionale/ Haxhinasto, profesori që u zgjua miliarder nga tepsia

Fshehu vilën një milion euro?/ Prokuroria i rekomandon policisë, hetimet për Haxhinaston

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bota

SHBA do të kërkojë nga Kina t’u përmbahet “rregullave të lojës”

Publikuar

-

Nga

SHBA do të kërkojë nga Kina t'u përmbahet "rregullave të lojës"

Zëvendës Sekretarja amerikane e Shtetit Wendy Sherman pritet t’i bëjë të qartë Kinës në bisedimet e ardhshme, se Uashingtoni e mirëpret konkurrencën me Pekinin, por me rregulla të barabarta loje, që synojnë parandalimin e konflikteve, thanë zyrtarë të lartë amerikanë.

Në njoftimin për shtyp, që i paraprin bisedimeve të zonjës Sherman me Këshilltarin e Shtetit kinez dhe Ministrin e Jashtëm Wang Yi, në Tianjin, thuhej se dy ekonomive më të mëdha në botë u duhet të gjejnë mënyra të përgjegjshme për të menaxhuar konkurrencën.

Ajo do të nënvizojë se ne nuk duam që një konkurrencë e ashpër dhe e vazhdueshme të shndërrohet në konflikt“, tha një zyrtar i lartë i administratës amerikane, përpara që atij që do të jetë takimi i parë i rangut të lartë ballë për ballë mes Uashingtonit dhe Pekinit, pas disa muajsh. Kjo është pjesë e përpjekjeve që të dyja palët po bëjnë për të qetësuar marrëdhëniet e acaruara.

LEXO EDHE:  Luan Rama: LSI forcë e parë në 5 bashki ku ka përfunduar votimi

Kjo është arsyeja pse SHBA-ja dëshiron të sigurojë parametra për të menaxhuar me përgjegjësi marrëdhëniet“, tha zyrtari amerikan. “Ajo (zonja Sherman) do të bëjë të qartë se ndërsa ne e mirëpresim konkurrencën e fortë e të qëndrueshme me Kinën, të gjithë duhet të luajnë me rregulla të barabarta loje“.

LEXO EDHE:  PS mbledh nesër Asamblenë Kombëtare/ Zbardhet axhenda e diskutimeve

Zonja Sherman pritet të mbërrijë të dielën në Tianjin, një qytet në juglindje të Pekinit dhe do të qëndrojë deri të hënën.

Ndërkohë javën tjetër Sekretari amerikan i Mbrojtjes Lloyd Austin do të udhëtojë drejt Singaporit, Vietnamit e Filipineve ndërsa Sekretari i Shtetit Antony Blinken do të vizitojë Indinë, shenja të një përpjekjeve të SHBA-së për të intensifikuar angazhimin në këtë rajon ndërsa Kina po sfidon ndikimin e Uashingtonit në Azi./voa

LEXO TE PLOTE

Bota

Afganët kërkojnë më shumë mbështetje për forcat e sigurisë

Publikuar

-

Nga

Afganët kërkojnë më shumë mbështetje për forcat e sigurisë

Mes dhunës së vazhdueshme në Afganistan, duke përfshirë dhe raketat që ranë këtë javë pranë pallatit presidencial gjatë lutjeve me rastin e Bajramit, talibanët po bëjnë thirrje që Presidenti Ashraf Ghani të tërhiqet si kusht për të negociuar me pas një zgjidhje politike.

Të premten, zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë Jen Psaki tha se Presidenti Biden mbështet udhëheqësit e popullit afgan, duke përfshirë Ashraf Ghanin. Ajo tha se po zhvillohen negociata të vazhdueshme mes udhëheqësve afganë dhe talebanëve.

Ne besojmë se një zgjidhje politike është rezultati i vetëm për paqen e qëndrueshme në Afganistan, por ne do të vazhdojmë të sigurojmë mbështetje për qeverinë në disa forma: si ndihma humanitare, mbështetje dhe trajnime për forcat e sigurisë dhe gjithashtu do të vazhdojmë t’i inkurajojmë ata të marrin një rol udhëheqës në mbrojtjen e popullatës”, tha ajo.

LEXO EDHE:  Luan Rama: LSI forcë e parë në 5 bashki ku ka përfunduar votimi

LEXO EDHE:  “8 fitoret” e Lulit/ E vërteta për Aurelën, demokratët dhe faktet që nuk i mohon dot askush

Në fillim të kësaj jave në Pentagon, gjenerali i Ushtrisë Mark Milley bëri një vlerësim të situatës dhe të asaj që mund të ndodh në Afganistan.

“Ekziston një mundësi për të negociuar ende. Ekziston një mundësi që talibanët të marrin kontrollin e plotë, janë disa skenarë në lojë. Ne jemi duke monitoruar nga afër. Përfundimi ende nuk dihet”, tha Gjeneral Mark Milley, Kreu i Shtatëmadhorisë amerikane.

Në një takim virtual me gazetarët amerikanë të premten, disa anëtarë kryesorë të parlamentit afgan kërkuan që Shtetet e Bashkuara të vazhdojnë të ndihmojnë me fonde e të mbështesin forcat e sigurisë.

Ata gjithashtu kërkuan më shumë dronë amerikanë për të sulmuar artilerinë talibane. Ligjvënësit afganë thanë se situata do të përkeqësohet me tej me largimin e forcat amerikane në shtator./voa

LEXO TE PLOTE

Kronika

Si nisi sherri për makinat/ Të plagosurit shokë me njëri-tjetrin, u qëlluan me armë teksa pinin kafe në lokal

Publikuar

-

Nga

Sherri për makinat/ Të plagosurit shokë me njëri-tjetrin, u qëlluan me armë teksa pinin kafe në lokal

Aldo Gjini është autori i plagosjes së dyfishtë me armë zjarri që ndodhi mbrëmjen e sotme në Tiranë.

Dy të plagosurit në Tiranë, Altin Gjoka dhe Jetmir Marashi rezultojnë se janë shokë me njëri-tjetrin u konfiktuan me Gjinin pas një incidenti me makinat.

Në momentin që dy të rinjtë Altin Gjoka dhe Jetmir Marashi u ulën në lokalin që ndodhet në kompleksin “Grand”, Gjini ka shkuar dhe pas debatit verbal i ka qëlluar me armë.

LEXO EDHE:  Pse ka frikë Edi Rama të zgjidhet?

LEXO EDHE:  LSI: Nuk ka dy opozita, është vetëm ajo jashtë parlamentit...më e votuara

Autori është larguar me një makinë me targë “AA 001 RN”, ndërsa policia është vendosur në ndjekje të tij./CNA.al

LEXO TE PLOTE