Connect with Us

Artan Hoxha flet me emra/ Zbulon dy deputetët që kërcënoi me armë Shullazi

Aktualitet

Artan Hoxha flet me emra/ Zbulon dy deputetët që kërcënoi me armë Shullazi

Publikuar

-

gazetari flet per vizen e berishes

Gazetari investigativ, Artan Hoxha i ftuar në emisionin “KAPITAL” ka rikthyer në vëmendje çështjen e Emiljano Shullazit, për të cilën ka pasur jo pak akuza nga ana e opozitës.

Gazetari Hoxha tha se Shullazi ka qënë në aktivitet edhe para 2005-ës.

“Shullazi ka qënë në aktivitet edhe para 2005. Kur ka ardhur PD në pushtet është akuzuar se hapur kërcënoi me armë dy deputetë të PS, Vasilika Hysin dhe Besnik Baren në një takim elektoral. Dikur mbështeste kandidatët e PD, më vonë ka bërë të kundërten. Krimi i organizuar nuk ka bindje politike”-u shpreh Artan Hoxha./ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Rama takon nxënësit në Elbasan/ Problematikat tuaja janë të drejta, një pjesë u adresuan

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama ishte sot i pranishëm në Elbasan ku është takuar me nxënës të gjimnazeve të qytetit.

Rama dëgjoi problematikat e tyre, ndërsa theksoi se një pjesë e tyre janë adresuar.

Ai tha qeveria nga ana e saj po merr të gjitha masat për të bërë përmirësime, duke nisur sipas kryeministrit, që nga viti 2022. Kryeministri tha se kanë hartuar buxhet për laboratorët.

Këshillimi i karrierës është i dobët. Në cdo takim e kam dëgjuar këtë. Këtu u përmend vlerësimi i nxënësve jo vetëm për çfarë thonë apo shkruajnë apo bëjnë provimet, por edhe për vullnetarizmin. Këtu u përmend çështja e laboratorëve, në çdo takim e kam dëgjuar. Më vjen mirë tu them që e kemi adresuar që tani, në buxhet kemi vënë një shumë të posaçme. Laboratorët rezultojnë në dispozicion në letër, por edhe në shkollë, por në shumë raste janë të pajisur në mënyrë shumë modeste dhe kur laboratorët janë të pajisur keq atëherë edhe mësimi nuk e ka atë impakt që mund të kishte.

Qysh në fillim të vitit të ardhshëm do të fillojmë një investim për laboratorët. Por ministrja bashkë me njerëzit kanë filluar punën për përmbajtjen e laboratorit dhe të mësimit në laborator, që jo thjeshtë ta pajisim me një numër të madh gjërash.Tjetër gjë që e kam dëgjuar kudo, është problemi i rasteve që janë jo të pakëta të mësuesve që japin lëndë teknike të rëndësishme deri te mësuesit e IT, që nuk janë të profilizuar në të fushë. Kjo duhet adresuar me urgjencë. Kemi vendosur një fond të veçantë për të ndryshuar komplet sistemin e lëndës së Informatikës.

Po kështu çështje e  arteve dhe sporteve e kemi dëgjuar kudo. Në programin e qeverisë e kemi vendosur si objektiv.

Është shumë e vërtetë çfarë u tha se mungesa e një hapësire të mbushur me aktivitet jashtë shkollore.

Diçka u tha për mësuesinë. Ne i kemi dhënë shumë rëndësi mësuesisë. Nuk e shikoj si fushë ku nuk ka prespektivë. Kemi rritur kërkesën për nivelin e nxënësve që futen në mësuesi. Më parë më të dobëtit hynin për tu bërë mësues. Sot nuk është më kështu. Roli i mësuesit bëhet gjithnjë e më i rëndësishëm. Mësuesi nuk është më një top futbolli, janë shumë më të respektuar. Sot rekrutimi i mësuesve është shumë më meritokratik. Mësues nuk bëhesh sot me mik dhe lekë sepse duhet të kalosh procesin e konkursit te portali. Por për fat të keq ka edhe raste abuzive. Mësuesve do ju rritet përsëri paga.

Na takon ne që ti përkthejmë në vendime këto nevoja, patjetër. Por vendimet për veten secili i merr vetë”, u shpreh ai.

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Uragani” Berisha zbret në Kavajë/ Mijëra qytetarë në pritje të liderit historik

Publikuar

-

Nga

Ish kryeministri Sali Berisha zhvillon  sot Foltoren  e radhes në qytetin e Kavajës.

Mijera qytetare kanë dalë për të pritur ish-kryeministrin Sali Berisha, me entuziasëm, brohorima dhe duartrokitje, para pallatit të Kulturës ku do mbahet foltorja.Shumë prej tyre e kanë shoqëruar me makina që nga Shkëmbi Kavajës.

Kavaja është një qytet që në 30 vite është quajtur bastion i demokratëve dhe që është humbur nga Lulzim Basha./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Berisha të rikthehet në krye të PD”/ Spaho i ashpër ndaj Bashës: Kemi humbur shumë beteja zgjedhore

Publikuar

-

Nga

Deputeti i Partisë Demokratike Edmond Spaho ka evidentuar krizën që ka kapur selinë blu gjatë viteve që është drejtuar nga Lulzim Basha.

Spaho shigjeton Lulzim Bashën si shkaktarin kryesor për situatën në të cilën ndodhet PD, ndërsa shtoi se kryeopozitari ka dështuar në 4 beteja zgjedhore.

Kemi humbur 4 beteja elektorale: 2015, 2017, 2019 që na tha dhe Komisioni i Venecias, që na vuri tërë fajin ne për qëndrimin që mbajtëm dhe 2021. Pra, dy palë zgjedhje lokale dhe dy palë zgjedhje të përgjithshme. Kur do të vijmë ne në pushtet? Cili drejtues i PD ka humbur kaq shumë dhe ka vazhudar të drejtojë?

Nëse ne nuk kemi të drejtën të mendojmë ndryshe dhe të flasim, atëherë partia përfundon kështu si ka përfunduar. Në një drejtim autokratik, individualist ku gjithçka merr rrugën “bëni si them unë, bëni si them unë sepse i pari këtu jam unë dhe s’ka tjetër”, tha Spaho.Deputeti u shpreh se kreu i PD nuk e ndalon dot mbledhjen e Kuvendit Kombëtar dhe nëse zgjidhet nga anëtarësia, Sali Berisha duhet të rikthehet në krye të partisë.

LEXO EDHE:  Pazaret e drogës në vend/ Artan Hoxha tregon arsyen pse hesht opozita

LEXO EDHE:  “Ullirit po i zverdhen gjethet”/ Artan Hoxha bën paralajmërimin e fortë

“Foltorja i ka dhënë një goditje tërmeti Partisë Demokratike, shumë të nevojshme pasi jemi bërë një parti e mbyllur e cila drejtohet në mënyrë shumë autoritare. Në flasim që Berisha ka drejtuar si diktator, ndryshon si nata me ditën me mënyrën si drejtohet sot PD. Shumica e delegatëve të Kuvendit Kombëtar duan që të mblidhet Kuvendi Kombëtar kështu që le të vijë nëse ka mbështetjen. Por shumica, do ta shikoni kur të dorëzohen formularët e mbledhjes së Kuvendit, shumica e delegatëve mbështesin lëvizjen e Foltores e cila do t’i garantojë ndryshim PD-së. Nëse do t’i garantojmë këto për zotin Berisha, sigurisht do të jetë kryetar i partisë”, tha ai.

Përsa i përket amendamenteve kushtetuese të depozituara nga PD në Kuvend, Spaho tha se opozita nuk ka asnjë instrument që mund t’i imponohet PS për arritjen e konsensusit, përveçse votës për zgjatjen e afateve të vettingut./CNA.al

LEXO TE PLOTE